Schuifelen langs veertig appelsoorten Brabanders winnen in Walcherse wateren Vlissingen zet vaart achter afbraakpanden Bromfietser botst op tractor in Biggekerke 'Illegale' zonnecollectoren inzet van moeizaam gevecht in Borsele WPZC Maandag 13 oktober 2008 13 Van hamer tot aggregaat! Verkoop, verhuur en reparatie van kwaliteitsgereedschappen. Livingstoneweg 14 Goes 0113-561298 info@depagoes.nl De appeloogst lonkte glanzend in manden naar het publiek tijdens de oogstmarkt in Arnemuiden. foto Ruben Oreel Biologische oogstmarkt van Groei Bloei op erf van Jo Kodde. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Rode Jonathan, Zi geunerin, Zure Mondsuil, Gloster, Karmijn, James Grieve, Glorie van Holland, Jacques Lebel, Karmijn, Transparante de Concels, Notaris, Falstaff Zoete Aagt. Plaatsnamen in Zeeuws-Vlaande- ren? Bijnamen van Westkappel- aars? Welnee! Appels zijn het. Za terdag lagen ze allemaal in man den op het erf van 'Zwarte' Jo Kod de in Arnemuiden. De Walcherse afdeling van de stichting Groei Bloei vierde er haar zestigjarig be staan met een oogstmarkt. Inwoner Heinkenszand: 'Ik doe tenminste echt iets voor het milieu'. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Maakt iemand werk van energiebesparing door zonnecollectoren in zijn moestuin te plaatsen, dienen omwonenden een klacht in en komt de gemeen te Borsele met 'onmogelijke eisen' voor een bouwvergunning. Het is Henk Deurloo uit de Vlaandertse- weg bij Heinkenszand overkomen. Op zijn werk kon hij drie grote kas ten krijgen. Hij schilderde ze aan één kant groen, plaatste aan de an dere kant holle spiegels en zette de eigengemaakte zonnepanelen in zijn moestuin. „Zonder bouwver- Zelfgemaakte jam kon je er kopen, ambachtelijke zwartebessensap, bloembollen, biologische cake en een hele kraam vol hooirieken. En de Mobipers stond er, de fruitsap machine uit het Gelderse Zoelen, die geen bio-bijeenkomst aan zich voorbij laat gaan. Bedenker Ru- dolf-Jan den Beer Portugael blééf maar appels scheppen. „Ja, ik heb het er maar druk mee. Of het ook een commercieel succes is, zal vol gend jaar wel blijken." Hordes vrouwen schuifelden langs de kraampjes, toastjes met vlierbes senjam werden weg gegrist. Kinde ren onderhielden zich met jonge boerderijkatjes, echtgenoten dood den hun tijd met het bestuderen van de zwaluwnesten onder de go ten van de stal. Behalve meneer gunning aan te vragen", zegt hij eerlijk." Na een klacht van omwo nenden kwamen ambtenaren kij ken. De stellingen zijn betrokken, zeker nadat vorige week een ge sprek tussen Deurloo en twee Bor- selse ambtenaren abrupt eindigde. Deurloo wilde de bespreking op een cassetterecorder opnemen. De ambtenaren wilden dat volgens hem niet. Volgens wethouder Mart de Bruijne (WD, bouwen en wonen) is er alle reden om de zaak in het college van B en W te brengen. „Gebleken is dat Deurloo meer illegale bouwwerken heeft: en hij trad bedreigend op in het ge sprek." De Bruijne laat wel een opening. „We kunnen nog altijd zoeken naar een oplossing, maar dan op een normale manier." Kasse, dan. Want die vond het alle maal reuze interessant. „Ik vind 't een lekker dagje uit! Ja, echt het ge voel van vroeger. In dit gebied ben ik graag. Direct na de bevrijding heb ik het Hollands Hof, de boer derij hier verderop, als metselaar mee helpen opbouwen. Op zon- 'Op zondagavond zag je vissers uit Arnemuiden langs lopen, op weg naar Veere' dagavond zag je vissers uit Arne muiden langs lopen, op weg naar Veere. En op vrijdag kregen we al tijd krentenbrood van boer Janse. Dat komt allemaal boven." En de gastheer wordt steeds maar herinnerd aan zijn politieke car rière. Stem Jo Kodde staat gestift op een poster van de waterschapsver kiezingen. Hij lacht. „Dat hebben de kleinkinders gedaan. Echt!" Kodde is net terug van een rondlei ding door zijn monumentale boer derij. Zeker, er valt veel over te ver tellen. Dat het een duur grapje is om de zaak op te knappen, bijvoor beeld. Maar ook dat hij net na de aankoop in 1991 heel toevallig ont dekte dat het bouwsel vóór de drie generaties Crucq, in het bezit was van zijn betovergrootvader. Als die toch eens had geweten dat hier jaren later honderden men sen met linnen tasjes zouden rond- schuifelen langs wel dertig, nee, veertig appelsoorten. En een hoog- stamfruitsapmachine. door Wendy van den Hurk middelburg - Liefst zevenenvijftig ploegen roeiden zaterdag in het Ar- nekanaal in Middelburg. Vooral de deelnemers uit Bergen op Zoom blinkten uit. Van hun Karei Doorman-groep werd de Witte Haai-ploeg eerste in de derde klasse. De Bruinvissen werden derde. Die positie haalden de Zeeleeuwen ook in de vierde klasse, net als de Potvissen in de eerste klasse. Daar werden de Wal russen ook nog eens tweede. De Yersekenaren van Ridder Bou- dewijn deden het ook goed. Hun Wilde Vaart-ploeg werd eerste in de tweede klasse, de groep van de Zeemeeuwen stonden bovenaan in de vierde klasse. In de eerste klasse was het de de Wilde Vaart van de Grevelingen-groep uit Brou- wershaven, die won. En de Walchenaren? Die bleven toch een beetje achter in hun ei gen wateren. De Wilde Vaart van de Scheldezwervers uit Vlissingen belandde op de tweede plek in de tweede klasse, de Robben van de Paul Kruger-groep uit Middelburg kwamen daarna. En dan zijn er de bevers van de Watergeuzen uit Vlissingen nog. Zij werden tweede in de vierde klasse. vlissingen - Het lijkt erop dat het college de verkrotting van bepaal de panden in Vlissingen niet lan ger kan aanzien. Het laat het voor malige slachthuis aan de Poorters- weg binnenkort slopen en voor twee monumentale panden aan de Kerkstraat en Achter de Kerk vraagt het de raad in november in te stemmen met het restauratie- en herontwikkelingsplan en de on rendabele restauratiekosten. Voor het vervallen pand op de hoek van de Dr Gallandatstraat met de Sin gel begint binnenkort een veiling. BIGGEKERKE - Op de Meliskerkse- weg in Biggekerke heeft zaterdag ochtend rond 11.30 uur een aanrij ding plaatsgevonden. Een 44-jari- ge man uit de gemeenteVeere reed daar met zijn tractor een uit rit uit, de weg op. Juist kwam daar een 17-jarige bromfietser langs. Een botsing was niet te voorko men. De jongen is met de ambu lance naar het ziekenhuis ge bracht. Zijn been is gebroken. Per 25 oktober 2008 verhuist de regioredactie Walcheren. Nieuwe gegevens: Park Veldzigt 35 4336 DR Middelburg Postbus 91 4330 AB Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13