AH ontruimd na brandalarm 'Oohoo, dat past bij mij thuis véél beter!' 'Zakelijker Lost Key' Laat die coffeeshop maar komen... Steekpartij in Bonedijkestraat Burgemeester: defibrillator geen alternatief voor lange uitruktijden 12 Maandag 13 oktober 2008 PZC W Directeur van Roelof Koops buigt zich met bezoekers over de schatten van zijn Zeeuws Archief. foto Ruben Oreel de koelcel niet meer verkocht wor den. Even voor vier uur ging het alarm af in de supermarkt en in de par keerkelder onder de winkel, om dat een sprinkler in de koelcel van de broodafdeling kapot was. Dat was nog geen reden de winkel te ontruimen, verklaarde Castenmil- ler. „Zo'n probleem kan al opge lost zijn als er een nieuwe sprin- klerkop in zit." In de winkel werd het publiek na enkele minuten dan ook gerustgesteld: „U kunt rus tig verder winkelen", klonk het door de omroepinstallatie. Weer een paar minuten later werd alsnog besloten tot een ontrui ming. „Ik rook een vreemde lucht bij de koelcel en dacht dat er brand was boven het plafond", ver klaarde Castenmiller later. Die lucht kwam echter van het water uit de sprinkler. Dat stonk omdat het jarenlang heeft stilgestaan in de leidingen." Eén van de medewerkers was in de koelcel van de broodafdeling toen de sprinkler begon te spui ten. Hij moest onder de sprinkler door naar buiten en kreeg toen 1^ Albert Heijn In het centrum van Middelburg is gistermiddag ont ruimd na een brandalarm. De sprinklerinstallatie bleek defect. het vieze, stinkende water binnen. Hij voelde zich.daardoor even niet goed. Hij werd door ambulance personeel onderzocht, maar naar het ziekenhuis hoefde hij niet. De honderden winkelende bezoe kers werkten goed mee aan de ont ruiming en verlieten de winkel rus tig. Ook op de parkeerplaats ont stond geen paniek, hoewel niets vermoedende mensen juist aan kwamen om boodschappen te gaan doen. Zij werden doorverwe zen naar de Albert Heijn XL in Vlissingen, die nog tot vijf uur open was. Net als de supermarkt gingen ook de andere winkels in het Middel burgse winkelcentrum (Etos, Free Record Shop, Gall&Gall en Bloe- menzaak Mies) meteen dicht. „Ie dereen heeft goed meegewerkt", stelde Castenmiller opgelucht vast. Hij gaf ook een compliment aan zijn personeel, waaronder veel parttimers. „Iedere-en heeft precies gedaan wat ze geleerd hebben en niemand is in paniek geraakt. Heel Om kwart voor vijf werd besloten de supermarkt en de andere win kels definitief te sluiten. Ze zou den tot vijf uur open zijn, maar door de wateroverlast zat een hero pening er zondagmiddag niet meer ift. Schrijver Arthur Japin houdt lezing voor een volle Hofpleinkerk. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Het archief saai en stoffig? Het is maar net hoe je het bekijkt. De een wordt al wild van archiefdozen. Een ander raakt ge obsedeerd door wat er toevallig tussenuit glijdt. Landelijke Archievendag was het zaterdag. En dus was het druk bij het Zeeuws Archief, aan het Hof plein in Middelburg. Het gezel schap dat achter opper-archivaris Peter Sijnke aan hobbelt tijdens een rondleiding, past maar nét in de tussenruimte achter de lood zware toegangsdeur. Het duurt even voor de knop is ge vonden om het depot open te krij gen. Eenmaal binnen, begint een dame te bibberen. „Raad maar eens welke temperatuur we hier voeren", lacht Sijnke. „Inderdaad, achttien graden!" De groep vergaapt zich aan de ou de documenten. Dat schrift! Die geur! Ach, het archief.. „Kijk hier, een Amsterdamse doos", mijmert Sijnke. „Helemaal van zuurvrij papier. Wij plakken daar dan zuurvrije etiketten op! En hier, stukken van de Middel burgse Commercie Compagnie. Daar staat gewoon in hoeveel kin deren en vrouwen ze voor hoeveel verkochten. Echt, de rillingen lo pen je over de rug." Hup, met zijn allen naar het laat Van der Zwaag is boos over uitlatingen van Statenlid Zandbrink. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Als hartapparaten op reddingstations levens konden redden, dat hadden de stations die al lang gehad, verklaart de burge meester van Veere. Hij is een beet je boos over het plan van de PvdA- Statenfractie. „Heeft Wouter van Zandbrink ei genlijk wel gesproken met mensen van de KNRM, voordat hij dit idee tje lanceerde?", vraagt Rob van der Zwaag zich, als voorzitter van drie stations, hardop af Het Statenlid opperde zaterdag dat alle reddings stations een automatische hartdefi- ste depot. Weer zo'n dikke deur. En weer het pasje van Peter Sijn ke. „Ja ja, je komt hier niet zomaar binnen." Bam! De archivaris ramt op een stalen kast, en ineens sprin gen alle lampen aan. „Akoestische lichtschakeling. Dat zijn veel ber gingsdozen hè!" Iedereen knikt. „Zeg, raad eens, hoe zwaar zou dit stapeltje staatscouranten zijn?" In een volle Hofpleinkerk krijgen de bezoekers te horen van Arthur Japin dat archieven eigenlijk heel saai zijn. De auteur van historische romans kan het weten. De bevesti ging van wat je al vermoedde is wél fijn, zegt hij. En zeker ook de voorspellende stem die in je hoofd opduikt. „Soms schrijf ik iets op en dan weet ik niet eens of ik het ergens heb zien staan. Maar dan blijkt het wel waar te zijn." Japin neemt zijn luisteraars mee met de reizen die hij maakte voor zijn boeken. Ghana, Java, Ameri ka... En tenslotte toch het Rijksar chief „U hebt geen idee, als je. zo'n doos vasthoudt, die in geen twintig jaar is aangeraakt en er glijdt ineens een briefje uit. Oohoo, denk je dan. Dat zou bij mij thuis véél be ter op zijn plek zijn. Dan wordt er tenminste nog eens naar gekeken." Hij glimlacht ondeugend. „En wie merkt dat nou?" PRj Volle rondleidingen door het Zeeuws Archief en een volle Hof pleinkerk, voor de lezing van Arthur Japin. De Week van de Ge schiedenis begon zaterdag goed. brillator in huis moeten hebben. Om eraan toe te voegen dat de pro vincie maar voor de kosten van de aanschaf moet opdraaien. Volgens de sociaal-democraten kan zo de langere aanrijdtijden in het drukke zomerseizoen worden overbrugd. Maar bij de reddingsstations gel den héél andere uitruktijden, zegt Van der Zwaag. „Een ambulance moet binnen een kwartier aanwe zig zijn, maar een reddingsboot moet binnen een kwartier vertrek ken. Als je dan ook nog eens naar je bestemming moet gaan, ben je zó weer tien minuten verder. Ter wijl een hartapparaat pas zin heeft als die binnen vier minuten wordt gebruikt. De reddingsstations wa ren al lang uitgerust met zo'n appa raat, als het echt zou werken." Kapotte sprinkler zorgt voor wateroverlast in Middelburgse super. door Maurits Sep MIDDELBURG - De Albert Heijn in het centrum van Middelburg gaat vandaag gewoon weer open. Dat voorspelde bedrijfsleider Lesley Castenmiller gistermiddag, nadat hij de winkel had laten ontruimen vanwege een brandmelding. Uit eindelijk bleek het geen brand te zijn, maar een kapotte sprinklerin stallatie. Die heeft weliswaar voor grote wa teroverlast gezorgd, maar die is op tijd opgeruimd om vandaag toch open te kunnen, verwachtte Cas tenmiller. „De winkel staat nu voor een groot deel blank, maar dat ruimen we meteen op." De brandweer hielp daarbij, aldus offi cier van dienst Luigi Bellu. „Dit trekken we straks met een paar mensen schoon." Hoewel de fysieke schade beperkt bleef tot wateroverlast, mist Albert Heijn door de ontruiming ook veel inkomsten. „Het uur tussen vier en vijf op zondagmiddag is het uur van de dag waar we het meest verdienen", verduidelijkte de bedrijfsleider. Bovendien kunnen alle spullen in Gerard Aarden gokt dat casco van coffeeshop over ruim half jaar staat. door Wemdy van den Hurk VLISSINGEN - De omgespitte ber gen zand op de hoek van het Bel lamy park met de Nieuwstraat in Vlissingen deden het al vermoe den: heel stilletjes is de bouw van de nieuwe coffeeshop van Gerard Aarden begonnen. De aannemer, Steegink, heeft al vast sleuven gegraven om te zien waar de elektrakabels liggen, zodat hij de boorpalen straks veilig de bodem in kan laten drukken. Geen heipalen, benadrukt Aarden. Stichting schopt tegen instanties en slaat zelf een andere weg in. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Na vijf jaar slaat de stichting Lost Key, die strijdt voor goede en betaalbare oefenruimtes voor bands, een andere weg in. De weg van de zakelijkheid. Want wat heeft al dat idealisme en 'vrijwillig reddingswerk' nou eigen lijk opgeleverd, vraagt het bestuur zich in zijn nieuwsbrief af In elk geval niet de subsidie, die het wil. „Wij mogen telkens de oefenruim tes aantrekken op het moment dat ze gerealiseerd zijn en het niet lukt. Dat heeft volgens ons te ma ken met het feit dat de ruimtes niet goed in kaart gebracht zijn en „Dat mag niet, omdat de buren an ders schade zouden kunnen op lopen. De aannemer laat er gelijk beton omheen lopen, zodat we snel met de begane grond kunnen beginnen." Daarin komt een café gedeelte. Op de tweede verdieping komt de coffeeshop en daarboven een grote voorlichtingsruimte. Het casco zou er een halfjaar na de pa len -het systeem heet silent piling- moeten staan. En dat na acht jaar. Want zo lang probeert Aarden zijn gedroomde mega-shop al te verwezenlijken. Steeds was er weer iets anders dat zijn plan tegenhield. Eerst een ho- recabeleidsnota, dat maar niet ver scheen. „Toen kreeg het pand plot- dat zaken vaak niet goed geregeld zijn. Is het wel goed geregeld, dan loopt het ook goed", waarbij Lost Key verwijst naar de ruimtes van Boer Vos in Oost-Souburg. De stichting belooft het beter te gaan doen dan bijvoorbeeld Pop- punt Zeeland, waar volgens haar het meeste geld naartoe is gegaan. Het nieuwe bestuur van Lost Key gaat werken met vrijwilligersver- goedingen en huurt voortaan men sen in voor geluid of boekingen. Zelf oefenruimtes opzetten is geen doel; Lost Key werkt immers al sa men met de stichting Rasela die een muziekloods heeft aan de Gil- deweg. „Er zijn dus al ruimtes en we zijn aan het kijken hoe die nog professioneler kunnen worden. We zullen ze certificeren met een keurmerk en in kaart brengen." seling een centrumfunctie", ver zucht Aarden, „waardoor ik de ho recafunctie moest aanvragen, die iedereen -zowel de omgeving als raadsleden- kon tegenhouden." En dat ook dééd. Pas twee jaar ge leden kreeg het pand een horeca functie. Tijd voor de architect om te tekenen en de zoektocht naar een financier. „Daarna is het nog redelijk snel gegaan, vind ik." Aarden is opgelucht De buurman vast ook, veronderstelt hij. Maar wat als justitie binnenkort ook bij hem aanklopt? „Dan kan ik nog al tijd omschakelen naar een gewoon café. Al run ik liever een coffeeshop. Dat zit na 25 jaar toch een beetje in mijn bloed." VLISSINGEN - In de Bonedijkestraat in Vlissingen is zaterdagnacht een man zwaargewond geraakt bij een een steekpartij. Dat gebeurde op straat, rond 4.45 uur. Een 27-jarige man uit Oost-Souburg kreeg daar ruzie met een 26-jarige man uit Vlissingen. Een vechtpartij volgde, waarbij de Souburger zijn mes trok en de Vlissinger meerdere ke ren stak. Het slachtoffer raakte zwaargewond, maar zag nog kans met zijn auto zelf naar het zieken huis te gaan. Daar is hij direct met spoed geopereerd. Zijn toestand is nog steeds zeer ernstig. De politie heeft de dader gepakt en vastgezet. Ook heeft ze inmid dels meerdere getuigen gehoord. De oorzaak van de ruzie zou in de relationele sfeer liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12