Slapen tussen de koeien Rust en ruimte staan je te wachten als je een week in een voormalige boswachterswoning of boerderij van Staatsbosbeheer doorbrengt. Lutske Bonsma logeerde in een boerderij. Herfst: ontvluchten of ervan genieten? kxREISRRDRR Graadmeter m reizen@wegener.nl 2 j reizen PEI024-3650360 PZC I ill I Zaterdag 11 oktober 2008 Wekelijks vragen we via onze site Reisradar.nl lezers om hun mening. Ditmaal zijn we benieuwd naar uw reactie op de vraag: Hoe bepaalt u een uitje in de herfst? De herfst heeft twee ge- f zichten. Lekker naar bui ten betekent uitwaaien aan het strand of wandelen in het bos. Maar het is ook een glas wijn bij de open haard. Buiten uit waaien kan op een zondagmid dag, maar we kunnen er ook een weekeinde of zelfs een hele week voor uittrekken. Hoe langer het uitje, des te meer voorbereiding én geld we er voor over hebben. „Ik verheug me altijd op de herfst. Dan stap ik graag op de fiets met het gezin om daarna te gaan bowlen of een drankje in een leuk tentje te doen. Soms met een overnachting ergens, maar niet te ver weg. Ik wil geen uren in de au to zitten, vaak is een andere omge ving al meer dan genoeg. Dit weer hoort bij ons land en daar moet je niet over zeuren vind ik", aldus lezeres B. van Splunteren. Het strand heeft in de herfst een grote aantrekkingskracht. „Wij hu ren meestal een weekend lang een huisje vlak aan zee, zodat je vroeg in de ochtend al de schuim koppen kunt zien als je langs het strand wandelt. Om daarna stevig te ontbijten met roggebrood, Hol landse kaas en goede koffie. En in de middag ergens winkelen of naar een museum te gaan. Om daarna zelf een Hollandse maal- Over een smalle zand weg rijden we naar wat het einde van de wereld lijkt: boerde rij De Damme in Bor- culo. Het is aardedonker. We zien alleen sterren. En een verkeers bord, dat een doodlopende weg aangeeft. We zijn gearriveerd. We stappen de hal in, met veel deuren. Snel kijken wat erachter zit. We tellen vier tweepersoonska mers, twee badkamers, twee toilet ten, een kelder en een ruime woon kamer met keuken. Alles heel mo dern en smaakvol ingericht. We kiezen de grootste slaapkamer in de aanbouw. In de tijd dat juut.itaat ccu uejddruennuis werden verbannen, bouwden de kinderen een stukje aan de boerde rij als zij hun ouders opvolgden. Heel gewoon in de Achterhoek. Ze hebben er zelfs een woord voor, het spieker. We slapen ongetwij feld een stuk comfortabeler dan waar de knecht in vroeger tijden sliep. Die lag in de stal, op de hooi zolder, boven de koeien. Via een houten trap klom hij naar zijn slaapplek, de hilde op zijn Achter hoeks. 's Nachts werd hij warm ge houden door de koeien, die onder hem lagen te herkauwen. Wij ontdekken de stal pas de vol gende ochtend. Als we een gordijn in de hal opzij schuiven, kijken we door een glazen wand zo de deel in. Mooi gedaan. De ouderwetse drinkbakjes hangen nog boven de stallen, daarboven de hooizolder. Achterin de schuur is een houten hokje met daarin een ouderwetse poepdoos. Toch even kijken wat er onder het houten deksel zit. Mis schien maar gelukkig dat die is vast getimmerd. De laatste boer verliet De Damme in 2002. Tot die tijd was dit een ge mengd bedrijf met akkerbouw, var kens, koeien, schapen en kippen. De boerderij, gebouwd in 1870, werd grondig verbouwd. Een tijd te maken. Iets wat we steeds minder doen, dus is het dan een zeer goed moment. Vooraf zoek ik dan wat recepten van bijvoor beeld stoofschotels of zo", meldt lezeres W. van Kouterik. Er is ook een groep die het liefst niet naar buiten wil en juist naar een bungalowpark gaat om de herfst te ontlopen. „Ik kan maar niet wennen aan de herfst, zeker niet na zo'n magere zomer. Dus zoek ik de warmte op, die ik goed kan vinden in een bungalowpark. Lekker warm en een sfeer die je de kou doet verge ten. Dat is mij wel wat geld waard. Ik zou liever echt op vakan tie gaan, maar de zomervakantie is belangrijker. AL twijfel ik elke keer als het herfst is", j laat J. K. lansen weten. 4^ Regen of zon? Het weer bepaalt voor een belangrijk deel de bestemming van een herfsttrip. Dat blijkt uit de uitslag van de poll op de website van ReisRadar. Daarin vroegen wij u: Hoe kiest u een uitje in de herfst? De uitslag Het hangt af van het weer 32% Ik heb al wat in mijn hoofd 32 Ik zoek iets op internet 28% Ik verzin iets op de dag zelf 8 nieuw dak erop, de deel ingekort, keuken en kamer samengevoegd. Voor de vakantiegangers moest er een ligbad, centrale verwarming en een vaatwasser komen. Ook aan details als waxinelichtjes, een gevulde boekenkast, speelgoed en een houtvoorraadje naast de hout kachel is gedacht. Het pronkstuk van ons erf is een zeshoekige schaapskooi, naar verluidt de laat ste in zijn soort. Begin 19e eeuw ge bouwd, toen schapen hierlangs naar heidevelden werden gedre ven. De heide verdween en de schaapskooi raakte in verval. In 1983 werd hij afgebroken en geres taureerd Arhfor Ha u - ken we in op de Kampenland- schapsroute. Over slingerpaadjes en zandwegen lopen we langs kind- hoge varens, manshoge maïs, rog- geakkers, houtwallen, bramenstrui ken en paarse heidevelden. Alleen de naaldbossen horen hier niet. Die werden honderd jaar geleden geplant voor de houtproductie. Wie er oog voor heeft, ziet het melkviooltje, parnassia, blauwe klokjes gentiaan en grote wolfs klauw. In de herfst vliegenzwam- men, rood met witte stippen. En natuurlijk de jeneverbes, een be schermde struik, die in de Achter hoek 'damme' heet. Vogelliefhebbers kunnen hier spechten, buizerds en de blauwe ijsvogel spotten. Voor de kerkuil en de boerenzwaluw hoeven we het erf niet eens af. Die nestelen en broeden in de boerderij. Bij zonsondergang komen nieuwsgieri ge reeën naar de tuin. En elke keer als we het erf oplopen, worden we begroet door de buren. Loeiende koeien en blatende schapen. Voor wie de rust, ruimte en natuur te veel van het goede wordt, is er-ge noeg te doen in het nabijgelegen Borculo en Ruurlo. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Vakantiewoningen in de mooiste natuurgebieden Onder de naam Buitenleven verhuurt Staatsbosbeheer 54 vakantiewonin gen (voor twee tot tien personen) in de mooiste natuurgebieden van Nederland. Ruim 30 procent zijn voormalige pachtboerderijen, de rest boswachterswoningen. De huidiop vaL-ont-joh.[7"7 medio jaren tachtig gebruikt als dienstwoning. Toen verviel de verplichting een dienstwoning te betrekken. Tegelijkertijd werden boswachtersgebieden samengevoegd en stopten kleine boeren zonder opvolgers met hun bedrijf. Zo kwamen woningen en boerderijen vrij. Ze werden verbouwd tot vakantiewoning. Prijsvoorbeeld: een verblijf van vrijdag 16.00 uur tot de volgende vrijdagochtend 10.00 uur in De Damme in Borculo kost voor acht personen 790 tot 1365 euro (afhankelijk van de periode). Info: tel. 030- 6977749, www.staatsbosbeheer.nl 1M Kampenlandschapsroute is 4,5 kilometer. Bezienswaardigheden: Museum Lebbenbrugge het doolhof in Ruurlo, Museumboerderij Erve Brooks Nie- hof in Gelseiaar met binnenspeeltuin en pannenkoekboerderij, brandweer- en stormrampmuseum en Kristalmu seum in Borculo. In de omgeving zijn veel wandel- en fietsroutes. VVV Borculo, telefoon 0545-271966 en VVV Ruurlo, telefoon 0573-452926. www.vvvborculo.nl www.vvvruurlo.nl De eerste sneeuw is nu al gevallen. De wintersport komt er dus snel aan. Daarom is de redactie van ReisRadar benieuwd naar uw antwoord op de vraag Hoe bepaalt u wat een goede wintersportbestemming is? Wilt u ook uw mening geven, of heeft u nog tips voor ons? Ga naar www.reisradar.nl en doe mee met de Graadmeter! Wie in het boswachtershuis (foto onder) logeert, heeft de koeien als direc te buren. Foto rechtsboven: de schaapskooi. foto's Lutske Bonsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99