met de kids i9 reizen i Dierentuin om te spelen Een exotisch ommetje Knuffel de slang J Dierenrijk Nuenen reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 11 oktober 2008 Voorlopig geen beest te zien, in dierentuin Dierenrijk in Nue nen. Direct na de ingang ligt namelijk een terras met een riante speeltuin. De kinderen hollen dus direct door. We zijn met vier kinderen van 4, 7, 9 en 12 afgereisd naar de dieren tuin. Om de hoek bij de kleine binnenspeeltuin staan twee middel eeuwse jonkvrouwen met een fraaie collectie roofvogels. Een sneeuwuil die je mag aaien, een reusachtige oehoe die het publiek minzaam bekijkt. De dames maken er met hun jonge publiek een leuk spelletje van en brengen ze allerlei weetjes bij. Zo leren we bijvoorbeeld dat een uil acht keer beter kan zien dan een mens. Dan begint de afwisselende wandeling door Dierenrijk pas echt. De ruimtes waar de dieren in leven, zijn zo ingericht dat je ze van heel dichtbij kunt zien. Een vosje ligt te slapen in een nestkast io^f«^^êï^ie^tósi!ii.n?is.en-Een roedel w?lven den zich rustig. Bij veel dieren staan speelse informatieborden ('De eland gaat kopje onder zonder zwemdiploma!'), zodat de oudste kinderen er ook nog iets van opsceken. Wat Dierenrijk vooral leuk maakt, is het grote aanbod aan speelge- legenheden. Daardoor is het ook voor volwassenen heerlijk ont spannend. Af en toe staan er ook picknicktafels en een stalletje met eten en drinken. Uitsmijter is een kleine kinderboerderij met een paar dozijn aaibare dwerggeitjes. De kinderen waren al erg te spreken over Dierenrijk, maar hier is de jongste pas echt gelukkig. „Die zijn allemaal mijn vriendjes!", straalt hij tussen de zacht mekkerende dieren. Bij de roofvogelpresentatie mogen waaghalzen sommige beesten aanraken, foto Vincent van den Hoogen. j m Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Adres: Dierenrijk ligt aan de Baroniehei in Nuenen (bij Eindhoven), vanaf Nuenen de borden volgen. Telefoon 0900-0200, www.dierenrijk.nl Openingstijden: Dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Toegansprijzen: Kinderen tot en met 3 jaar gratis, 3 tot en met 11 jaar 60+ 11,50 euro, volwassenen 12,95 euro. Wie via de site www.dierenrijk.nl boekt, krijgt een euro per kaartje korting. Met een abonnement heb je vanaf 21,25 euro het hele jaar toegang, plus korting op andere attracties zoals de Beekse Bergen en het Sportiom in Den Bosch. Horecavoorzieningen: Direct bij de in- en uitgang ligt een plein met een terras en een overdekt restaurant. In de dierentuin op diverse plekken stalletjes met snacks en drinken. Slechtweervoorzieningen: Het restaurant Speciale herfstactiviteiten: In de herfstvakantie mag een opaot'om^f-^9h6^efJ)?I.J?etalend kleinkind tussen 11.00 en 15.00 uur roofvogelpresentaties. Aaibaarheidsfactor: De dwerggeitjes zijn een topper. De witwanggibbon speelt met een schildpad, die hij even later het wa ter in gooit. foto Janneke Grutters Zoo Pare Overloon Adres: Stevensbeekseweg 19-21, Overloon, telefoon: 0478-640046, www.overloonzoo.nl Openingstijden: Dagelijks. Mei tot en met september van 09.30 tot 18.00 uur, oktober tot en met april 10.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijzen: Kinderen tot en met 2 jaar gratis, 3 tot en met 11 jaar 13 euro, volwassenen 15,50 euro, 65+ 14 euro. Extra voor Zoo Quest, een speurtocht langs de dieren voor kinderen 0,75 euro. Slechtweervoorzieningen: winkeltje met prullaria, restaurant en theatertje. Horecavoorzieningen: Uitgebreid, maar prijzig. Speciale herfstactiviteiten: Geen. Aaibaarheidsfactor: Nihil, omdat nagenoeg alle dieren zijn afgeschermd. Wel kunnen kinderen als dierenverzorger op treden (woensdag en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur). Reserveren noodzakelijk, de kosten bedragen 6,50 euro (exclusief entree). Minpunt: Voor het schminken van kinderen moet 2,50 euro worden betaald. J| ule (7) en lildou (6) spellen de tekst op de bordjes hardop: 'Op de paden j blijven' en 'Afstand tot de pelikanen ewaren'. Menig ouder gaat dat kennelijk boven de pet. Zodat hun kroost gillend en krijsend de habitat van de dieren in Zoo Pare Overloon met voeten treedt. Maar vooruit, de goedwillende bezoeker over heerst. En er valt te veel moois te zien om de pret te laten bederven. Het meeste 'vee' in Zoo Pare Overloon is van de rusti ge, kleine soort. Geen leeuwen, tijgers, be ren of ander groot en roofzuchtig dieren- volk. Alleen de cheetah (jachtluipaard), op een heuvel majestueus badend in de najaarszon, valt in die laatste categorie. Het prachtige dier trekt veel bekijks en is daaraan duidelijk gewend. 'Meneer' trekt een halve minuut uit voor kiekjes aan zijn linkerzijde, vervolgens voor de bewonde raars vóór hem en de fans aan de rechter kant krijgen ook de kans het dier op de ge voelige plaat vast te leggen. De witwanggibbon, een uit Zuid- oost-Azië afkomstige kleine mensaap, blijkt minstens zoveel gevoel voor theater te hebben. Hij slingert, koprolt, valt en worstelt met een stuk witlof. Om vervol gens als een volleerd fotomodel achter het raam van zijn binnenverblijf te gaan staan als een bezoeker zijn camera in gereed heid brengt. De kijkers barsten in schater lachen uit. En voor de kleintjes is de show een welkome afleiding. Want hoe mooi ook, het rondje 'Overloon' vraagt wel het nodige geduld. Ze snappen best dat papa en mama - die zich op een wan deling in het park om de hoek wanen, maar dan met exotische beesten in de di recte nabijheid - niet willen rennen langs de kleurenpracht van de Himalayfazant, de grote Chinese parkiet en de zwart-wit- te vari uit Madagaskar. Maar dat slenteren is zó vermoeiend. Én het gaat vooral ten koste van de speeltijd. De sneeuwuil, het zwartkopdoodshoofd aapje uit Bolivia en de serow, een voorna melijk in Taiwan levende gems: het is alle maal echt prachtig. Maar na ruim een uur langs een keur van exotische dieren - en dan is pas het eerste deel van de route vol tooid - lonkt nu eenmaal die fraaie speel tuin, de o zo grappige poppenkast en de kostelijke Magie Zoo-show. Wanneer Ton van der Made, oprich ter en eigenaar van Doe-Zoo Insek tenwereld in het Groningse Leens, voor het oog van het publiek zijn tong over een kakkerlak laat glijden, wendt menig vol wassene het hoofd vol walging af. Maar de nieuwsgierige kleintjes vergapen zich aan de 'stunt'. „Logisch", zegt Van der Made. „Kin deren vinden insecten niet vies. Maar uitein delijk wordt hen door volwassenen geleerd dat ze smerig zijn, terwijl uitgerekend de mens de grootste verspreider van ziekten is." Het was 'irritatie over die onrechtvaardig heid' die hem er toe aanzette in 1998 te star ten met de dierentuin, waarin ook insecten eters een plekje kregen. „Insecten zijn nut tig. Ze ruimen de rommel van de natuur op. Maar hebben jullie ooit gehoord van een ac tie 'red de pissebed'?" Nee dus. Dat is vol gens Van der Made voorbehouden aan die ren met een hoge lcnufFelfactor, zoals de pan da. Maar met een slang kun je ook best 'in tiem' zijn. Nagenoeg elk aanwezig kind laat vervolgens een boa constrictor (wurgslang) aië öij a^oiTatepn^KR?Ii011Zónder angst, zicht valt te scheppen. Maar eenmaal de kriebels voorbij, gaat er ook voor de ouders een wereld open. Zo valt ieders mond van verbazing open als ze ho ren dat winegums zo rood kleuren omdat er luizenbloed in de kleurstof zit. En dat de mens dankzij insecten kan ademhalen, blijkt ook niet algemeen bekend. Zo valt er in Leens nog veel meer te leren over de insektenwereld. „Het gaat ons erom de bezoekers begrip en daarmee respect bij te brengen", stelt Ton van der Made. „Niet al leen voor insecten en reptielen, maar voor al les wat groeit en bloeit." Ook een boa constrictor (wurgslang) is aaibaar. foto SXC <AS§É! •glll 7 Insektenwereld Adres: Wierde 17, Leens, telefoon: 0595-572659, www.insektenwereld.nl Openingstijden: Van 10.00 tot 17.00 uur. Tot 1 mei van woensdag tot en met zaterdag, vanaf 1 mei tot 31 december en tijdens vakanties van maandag tot en met zaterdag. Toegangsprijzen: Kinderen tot en met 2 jaar gratis, vanaf 3 jaar 3,50 euro. In vakanties en speciale weken is de entree 5 euro, inclusief rondleiding en knutselen. Slechtweervoorzieningen: Meeste dieren zitten binnen. Horecavoorzieningen: Voldoende- Speciale herfstactiviteiten: Dagelijks rondleidingen en theatervoorstelling met een stinkdier in de hoofdrol. Elke dag knutselen. Donderdag is insektenkookdag. Aaibaarheidsfactor: Tijdens de rondleiding mogen kinderen dieren aaien, vasthouden en de boa constrictor zelfs om de nek houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93