reizen s 3. !D Maffe Spanjaarden Kleintje dierentuin 5T Onthaasten in Wissel t U Het kledingritueel bij het stierenvechten is in zijn geheel nogal bespottelijk Wat doen we met de kinderen in de herfstvakantie? De dierentuin is altijd leuk. En dat kan volgens Lindy Jense, Jan van Mullem en Bauke Boersma ook kleinschalig. 4 PZC Zaterdag 11 oktober 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 In Marbella moec het er dan toch maar eens van komen. Ik heb vaak getwijfeld, maar nu ga ik echt naar de arena. Naar de 'corrida'! De arena is halfvol. Het publiek zit ge noeglijk in het avondzonnetje te wachten op wat komen gaat. In mijn zuinigheid heb ik een verkeerde plaats geko zen. Al klappertandend in de herfstschaduw, hoop ik dat de vertoning snel voorbij is. Ha, daar komen de paarden. Het hele circus draait de piste binnen. Een mooie optocht. Het stierenvechten gebeurt van daag 'a la Goyanesca'. Dat is heel bijzonder, is mij verteld. Het komt er op neer dat alle deelnemers in klederdracht hun opwachting maken. Uitgedost als leefden zij in de tijd van de bekende schilder Francisco Goya. De achttiende eeuw. Kleurrijk, dat wel, maar ook nogal potsierlijk. Goed beschouwd is het kledingritueel bij het stierenvechten in zijn geheel nogal bespottelijk. Geer en Goor zouden er ja loers op zijn. Het 'Goyanesca' doet daar nog een schepje bo venop. Afijn, het publiek is enthousiast en ik ben inmiddels over het hek naar een zonnige plaats geklommen. Dus we klagen niet. Daar is de stier. De eerste van de zes. Die is helemaal niet 'Goyanesca', al zou dat wel de naam van de saus kunnen zijn die straks over zijn biefstuk wordt gegoten. De 'picado- res' prikken op de welbekende wijze een paar fleurige reu- zentandenstokers in de stier zijn rug en daarna doet de held van de dag zijn entree. De toreador. Klein mannetje, strak in het pak. Roze legging. Nadat hij, stoer met zijn rug richting de stier, het publiek heeft begroet, zoekt het mannetje de confrontatie met het beest. Misschien doe ik hier iets te smalend over. Ik heb zelf een ge lijksoortige ervaring gehad en dat was geen prettige. Even buiten Salamanca, in een grazige weide, stond ik naast de ei genaar van de vechtstieren die twintig meter verderop graas den. Een hek was er niet en de spierbundels hadden voor niets anders aandacht dan voor ons. De stierenfok ker meldde abrupt dat hij even iets ging halen op de boerderij. Nog voor ik tot twee kon tellen, was hij er met de jeep vandoor. Daar stond ik, de machteloze amateurtoreador, te genover die Spaanse furies. Een detail dat me altijd zal bijblijven, is dat het op een vroege winteroch tend was. Uit de neusgaten van de stieren ontsnap ten stoomwolkjes. Precies zoals in de tekenfilm met Speedy Gonzales. Alleen was ik veel langzamer en veel banger. Gelukkig was ik voordien in het hotel nog 'geweest', anders had ik het gegarandeerd in mijn broek gedaan toen de voorste stier met zijn po- ten over de grond begon te schrapen. Iedereen weet dat dit het teken voor de aanval is. Ik heb mij destijds in een grep peltje laten zakken en gebeden dat het een lieve lust was. Het is goed afgelopen. Maar hier in de arena van de dood staat het iele manneke doodleuk tegenover 500 kilo spieren zonder een krimp te ge ven. Het duurt vijf minuten. Dan loopt de arme stier pan klaar te wankelen. Het glanzende zwaard verdwijnt soepel en diep tussen de schouderbladen. Dood. De toreador heeft het goed gedaan. Overal olé. Dat is dan wel weer mooi. De danser met de dood krijgt als aandenken beide oren en de staart van het zojuist gevelde dier. In ver voering smijt hij die lichaamsdelen het publiek in. Een golf van verrukking gaat door de arena. Maffe Spanjaarden. Er volgen nog een paar wedstrijden, die steeds in het nadeel van de stier beslecht worden. Ook zit er tussen de toreado- ren een enorme prutser, die de stier bijna levend tot bieflap- pen fileert voor hij eindelijk de genadestoot correct toe brengt. Luid boegeroep en werpen van kussentjes vallen hem ten deel. Terecht. Ik zit op de bovenste ring en kan achter me over de rand naar beneden kijken. Zo ben ik er getuige van hoe de gemal traiteerde stier door een Seat met trekhaak uit de arena wordt gesleurd. Het heeft een hoog zieligheidsgehalte. Ik zie ineens de stieren van Salamanca weer voor me. Prach tige zwarte beesten. Ze waren veel sterker, maar mij deden ze niets. De mens kent blijkbaar geen grotere uitdaging dan dat uit de weg te ruimen wat hem bevreest. Na de 'corrida' ga ik wat eten. Hoewel ik best een biefstukje blief, kies ik vanavond partij voor de stier. Het wordt een vegetarische maaltijd. Escalivada met geitenkaas. Heerlijk. Een paar weken geleden waren we in Ouwe hands Dierenpark. Een grote dierentuin, met het be roemde berenbos, tijgers, oli fanten en op elke hoek een speeltuin en kraam met brood jes 'Unox'. Hoe anders is Wis sel. Om te beginnen, is het dieren park in Epe véél kleiner. Twee uur, dan heb je alle (smalle) paadjes wel belopen. De een voelt zich daardoor bekocht: is dit alles wat ik krijg voor mijn 12,50 euro entree? De an der vindt het prima. Wat hij of zij heeft gezien - alles, want nergens een wachtrij te beken nen - was immers goed. Scho ne verblijven, veel kleinere, maar wel bijzondere diersoor ten en bovenal beestjes die zich laten zien. Dus geen ze nuwachtig ge-ijsbeer van een exoot die je als grote dieren tuin wel moet hebben. Maar niet alles aan Wissel is J Dierenpark Wissel s'Jt~ Adres: Woesterbergweg 2b in Epe, telefoon: 0578-613106, e-mail: wisselzoo@zodiaczoos.nl, www.wisselzoo.nl Wissel is aangesloten bij Zodiac Zoos en de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen. Openingstijden: Oktober tot en met april, van 10.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijzen: Kinderen 0 tot en met 2 jaar gratis, kinderen 3 tot en met 11 jaar 11 euro, volwassenen 12,50 euro; 65+ 11,50 euro. Horecavoorzieningen: Een kleine eetgelegenheid bij de ingang en een snackwagen en een drankautomaat elders op het park. Slechtweervoorzieningen: Schuilen in het paviljoen (verwarming in de winterof het theater, waar ook regelmatig voorstellingen zijn. Speciale herfstactiviteiten: Zoo Time (presentaties bij de dieren), Kidspower, schminken en poppenkast (zie kalender op de website). Aaibaarheidsfactor: Geiten en sommige apen laten zich graag aaien. geweldig. De wallaby's en an dere kangoeroe-achtigen, ot ters, wasberen, pelikanen, vo gels en pinguïns ten spijt, is het dierenaanbod niet enorm of'sensationeel' (in de zin van groot en gevaarlijk). Al is de apenfamilie wel bijzonder en uitgebreid. Zo halverwege het parcours mag je zelf aaien. De kinder boerderij oogt vriendelijk. On ze kinderen knuffelen de gei tjes, dan nog niet wetend dat ze later deze middag ook apen mogen aanraken en voeren. In de herfstvakantie kan ieder kind een dagje zelf voor die- renoppasser spelen. Als dieren verzorger Ramon Brouwer on ze kinderen dat voorstel doet, reageren Luka (5) en lente (3) enigszins bedremmeld. Maar als ze later over het water rich ting 'ringstaartmaki-eiland' worden gedragen, gaan ze los. Met de apen delen ze de berg rozijntjes die de dierenoppas- ser heeft meegenomen. Dat de kinderen, van wie de een geschminkt is als lieve heersbeestje en de ander als tijger, later in de auto vragen 'of ze morgen weer mogen', zegt genoeg: Wissel heeft ze ker zoveel indruk gemaakt als die grote dierentuin, een week eerder. Luka en Jente voeren de ringstaartmaki's. foto Henri van der Beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92