9 spectrum 'Het geld heeft een ziekelijke en corrumperende invloed op onze politiek. Lokale politici hielden geen toezicht, misstanden konden voortwoekeren' PZC Zaterdag 11 oktober 2008 deze door Bruce Springsteen bezongen stad nog 165.000 mensen, nu zijn het er 80.000. In het noorden van de stad, waar ooit directeuren en managers van de fabrie ken leefden, trekken daklozen en junkies ongestoord in de leegstaande villa's. De stad heeft te weinig geld om de vervallen woningen te slopen. Belastinginkomsten drogen snel op als ruim 30 procent van de bevolking onder de armoedegrens leeft. Het hoogste gebouw dat nog overeind staat in Youngstown is eigendom van een bank. Het zegt alles over de aardverschui ving die heeft plaatsgevonden in de Ameri kaanse economie. De financiële sector is nu de dominante factor met een aandeel van ruim 20 procent in het Bruto Natio naal Product. De industriële productie moet het doen met 12 procent. Sombere analisten als Kevin Phillips waarschuwen al lang voor de risico's van die trend. Ban ken behoren een faciliterende rol te spelen in een economie. Ze moeten niet de drij vende kracht worden. Zo gaan wereld machten ten onder, meent Phillips, die on der meer verwijst naar het lot van de Ne derlandse Republiek. Ook daar profileerde de elite zich als bankier van de wereld, ter wijl de visserij, industrie en scheepsbouw wegkwijnden. f e afgelopen jaren luisterde nie mand naar die waarschuwin- II gen. De financiële sector was de meest winstgevende indus trie van Amerika. Geld was goedkoop, han delaren in krediet deden goede zaken. Con sumenten en bedrijven konden altijd meer krediet krijgen. De regering-Bush gaf het voorbeeld in de veronachtzaming van oude waarden als spaarzaamheid. De oorlo gen in Irak en Afghanistan worden op de pof gevoerd. Belastingen bleven laag. Lan den als China, Japan en diverse oliestaten financieren het tekort. De staatsschuld is geëxplodeerd tot ruim tienduizend miljard dollar. Zo'n 10 procent van alle belastingin komsten gaat straks mogelijk op aan rente- Door de Amerikaanse cultuur van grenzeloos lenen en de aflossingsproblemen die daarmee gepaard gaan, is Youngstown verworden tot een troosteloze stad. De leegstand van woningen is enorm, de stad heeft het hoogste aantal gedwongen verkopen van heel Ohio: het afgelopen kwartaal kwam 14,7 procent van alle huis eigenaren op straat te staan. aflossingen. De private schuld van consu menten en bedrijven liep nog veel verder uit de hand. Voor het eerst sinds de Grote Depressie van de jaren dertig is de totale schuldenlast van Amerika ruim drie keer groter dan de omvang van de economie. „Krediet is de crack van deze tijd", zegt analist JefFSaunt. „We kunnen er niet ge noeg van krijgen." Banken vonden steeds nieuwe manieren om mensen nog meer krediet te geven. Zelfs in een stervende stad als Youngstown konden mensen hy potheken krijgen, die geen enkele relatie vertoonden met de waarde van hun wo ningen. De verkopers incasseerden hun provisies, banken bundelden de hypothe ken in ondoorzichtige derivaten en ver kochten ze door aan financiële instituten. Een bank ergens ter wereld heeft nu de hy potheken op leegstaande woningen in Youngstown. De stad heeft het hoogste aantal dwangverkopen van heel Ohio: 14,7 procent van alle huiseigenaren stond het afgelopen kwartaal op straat. Alleen deurwaarders doen nog goede zaken. „Ie dereen heeft moeite zijn rekeningen te in nen", zegtTanja Garner van incassobureau RMTC. „Zelfs wij hebben er last van. De ene na de andere cheque blijkt ongedekt." Financiële schulden lijken als een virus door de samenleving te sluipen. „Heb zucht en een gebrek aan toezicht zijn de constante factoren", zegt Tom Allio, een katholieke activist die in Ohio al jarenlang strijdt tegen de zogeheten pay day lenders, kredietverschaffers die armlastige mensen voorzien van kleine leningen met een loop tijd van enkele weken. Het wettelijk toege stane maximum rentepercentage: 391 pro cent voor een lening van twee weken. In twaalf jaar groeide het aantal snel-cash- kantoren in Ohio van 107 tot 1.638, 'meer dan McDonalds, Wendy's en Burger King samen'. De industrie zette een effectieve lobby tegen strengere regelgeving op. Ver tegenwoordigers van beide politieke par tijen ontvingen donaties. Allio noemt de praktijken van de woekeraars op de straat hoeken van Ohio 'symptomatisch' voor de totale kredietcrisis. „Het geld heeft een zie kelijke en corrumperende invloed op onze politiek", zegt de activist. „Lokale politici hier hielden geen toezicht, net zo min als Washington toezicht hield op Wall Street. Misstanden konden gewoon voortwoeke ren. Het politieke systeem is defect." Hopeloos is dë situatie niet, meent Allio. Onder druk van activisten en onthullingen in de media is de lokale politiek overstag gegaan om de regels voor snel-cash aan te scherpen. Op 4 november, tegelijk met de presidentsverkiezingen, is er een referen dum over de wijzigingen. Allio meent dat veranderingen ook op grotere schaal moge lijk zijn. „Dit is nog altijd een zeer innova tief land. De enorme betrokkenheid van jongere kiezers bij de huidige presidents verkiezingen stemt me optimistisch. Ame rika zal ook deze crisis doorstaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81