Staatsbosbeheer onder vuur spectrum 4 PZC Zaterdag 11 oktober 2008 Het is een staat in een staat. Ik heb het ei genlijk helemaal met ze gehad." Staatsbosbeheer is een semi-overheidsin- stelling, opgericht in 1899. Ongeveer 6 pro cent van de totale Nederlandse grond is in beheer van de organisatie. Tien jaar gele den werd SBB een zelfstandig bestuursor gaan (ZBO). Dat houdt in dat de natuurbe heerder deels voor eigen inkomsten moet zorgen, bijvoorbeeld door sponsoring en verkoop van eigen gekapt hout. In de prak tijk krijgt SBB het grootste deel van het budget van het rijk (lees: ministerie van LNV): ongeveer 85 miljoen euro van de bijna 140 miljoen euro. Daarmee is iedere Nederlander voor ongeveer 5 euro 'aan deelhouder' van het groene nationale erf goed. Het idee achter de verzelfstandiging was dat de organisatie beter in staat zou zijn natuurbeheer uit te voeren. Daar wringt de schoen. Staatsbosbeheer houdt zich te veel bezig met het maken van beleid in plaats van met het beheer van de 254.000 hectare natuur, wordt ook in politieke kringen geoordeeld. Vlak voor het zomerreces kreeg SBB een oorvijg in een debat tussen de Tweede Kamer en na- tuurminister Gerda Verburg. De politiek baalt van het halsstarrige gedrag van SBB. 'Dat moet absoluut anders', klinkt het nu dreigend uit Den Haag. CDA'er Mastwijk laat er geen onduidelijkheid over bestaan. „Staatsbosbeheer houdt zich niet bezig met beleid. Dat doet de minister. Dat doen wij. Dat doen de provincies en gemeenten. Staatsbosbeheer voert uit. Klaar!" Dat uitvoeren gebeurt niet overal even goed. Sterker: soms vindt er volgens be trokkenen helemaal geen onderhoud plaats. Het gevolg: verwilderde gebieden waar wandelen en recreëren niet meer kan. De indruk bestaat te veel dat als de grond in beheer is bij Staatsbosbeheer, dat het dan wel goed komt, zegt ook Hilbrand Sinnema. „Terwijl dat niet altijd zo is. Som mige gebieden verruigen zo, dat mensen daar niet meer van kunnen genieten." Sinnema is voorzitter van LTO Noord en zit geregeld met terreinbeherende organisa ties om de tafel. Hij vindt een brede discus sie over natuurbeheerders als SBB nodig. „Er gaat jaarlijks veel gemeenschapsgeld naar toe. De vraag is hoeveel greep je er nog op hebt." Weinig, ondervindt zand- winningbedrijf Zeldenrust in het Drentse Gasselterveld. Het bedrijf wil een zandwin- locatie uitbreiden en de vergunningen zijn rond. Toch toog Staatsbosbeheer naar de rechter. De regionale en landelijke politiek eisten van minister Verburg dat ze SBB tot Staatsbosbeheer trekt zich volgens velen van niemand iets aan en vult het landschap in naar eigen plan. Die houding zet kwaad bloed. Ook Tweede Kamerleden bekritiseren de arrogantie van de machtige grootgrondbezitter. door Bas van Sluis foto's Jan Zeeman Staatsbosbeheer 1.007 mensen in dienst. 254.439 hectare grond in beheer (6 procent van Nederlandse grond). 138,6 miljoen euro bedrijfsopbrengsten: 84,65 miljoen euro LNV-bijdragen, 45,5 mil joen euro eigen omzet, waarvan de helft door houtverkoop en 5,6 miljoen euro andere subsi dies. 284.100 m3 houtoogst. Eigen vermogen: 73,5 miljoen euro. 162 geregistreerde vrijwilligers. 1.685 archeologische monumenten in be heer. Tien natuuractiviteitencentra, 1,2 miljoen be zoekers. Bron: Jaarplan 2007 Staatsbosbeheer. et beleid van nieuwe natuur. Daar valt niet aan te tornen. Het is ook be ter dat u niet meer naar bui- ten treedt, want dat levert alleen negatieve publiciteit op." Dat was het eerste dat leden van de Stich ting Woudreus te horen kregen tijdens een overleg met Staatsbosbeheer (SBB) over de herinrichting van Nationale Par ken het Drents Friese Wold en het Dwin- gelderveld. SBB wil er naaldbomen kap pen om 'nieuwe natuur' aan te leggen. Stichting Woudreus, die ruim 9.000 hand tekeningen ophaalde tegen de kap, protes teert. De toon is gezet. Leden van Woudreus bekruipt het gevoel dat ze monddood worden gemaakt door SBB. „Of je accepteert dit bosomvormingsbeleid en probeert als belangengroep daarin mee te draaien of je zegt er als actiegroep 'nee' tegen. Dan ben je geen gesprekspartner meer. Schandalig", zegt voorzitter Nico Vo- gelzang. Het lijkt exemplarisch voor de werkwijze van de natuurbeheerder: actie- en belan gengroepen worden uitgenodigd mee te denken en te praten, maar die ruimte voor inbreng is schijn. Actievoerder Jan Kits Nieuwenkamp uit Vledderveen, gepensio neerd rijksambtenaar: „Ze sturen mensen met een dure brochure met een kluitje in het riet. 'Het is zo, lieve mensen. Geloof het nou maar, want wij zijn Staatsbosbe heer. Wij weten het wel'. De arrogantie." Het vernielen van een mooi landschap door een groepje tekentafelbiologen, zegt Nieuwenkamp, is te erg voor woorden. „Het gebeurt in onze achtertuin en we heb ben er niks over te zeggen." SBB heeft volgens betrokkenen een macht en omvang die burgers afschrikt. Veel men sen deinzen terug als ze tegenover Staats bosbeheer staan, zegt Tweede Kamerlid Jan Mastwijk (CDA) uit Hoogeveen. Ande ren bevestigen dat beeld. „Ze gedragen zich als een arrogante grootgrondbezitter", vindt WD-Kamerlid [anneke Snijder uit Wagenborgen. Diverse Kamerleden herinneren zich een hoorzitting in maart in Den Haag met SBB- directeur Chris Kalden. Snijder: „Het was de arrogantie ten top. Die man deed alsof er geen Eerste Kamer en Tweede Kamer zijn. De houding alleen al van: wij bepalen en wij weten wat goed is voor de natuur. de orde zou roepen omdat het een demo cratisch besluit aanvecht. Verburg gaf aan niets te kunnen doen, omdat ook Staats bosbeheer naar de rechter mag stappen. De politiek noemt Verburgs optreden veel te slap. „Elke keer dat Staatsbosbeheer naast de pot pist, heeft Verburg een pro bleem", zegt Mastwijk. „Zij blijft namelijk verantwoordelijk." Ook de WD is hard. „Dat het een staat binnen de staat is, moet je als minister niet willen. Ze moet er bo venop zitten." Dat dit bijna nooit gebeurt, zou liggen aan de korte lijnen tussen het ministerie en de top van Staatsbosbeheer. Zo werkte de huidige directeur tot vorig jaar nog als hoogste ambtenaar bij het mi nisterie van LNV. en ander punt van zorg is wie SBB eigenlijk controleert. Het de mocratisch gehalte lijkt volgens be- trekkenen nul. SBB doet wat ze wil, geen gemeente of provincie die een vuist kan maken. LTO-Noord maakt zich zorgen. „Er kan een simatie ontstaan dat er in grote gebieden alleenheerschappij komt. Dat moet je als maatschappij niet willen", zegt Sinnema. Nico Vogelzang en Jan Kits Nieuwenkamp vinden dat SBB dingen doet die democratisch niet of slecht controleerbaar zijn. Vogelzang: „Win het vertrouwen terug door je te dur ven verantwoorden richting gemeente raad. Zoals met bestemmingsplannen." Als een rode draad loopt vooral het slecht communiceren van SBB door de organisa tie. „Dat is gewoon heel slecht", zegt PvdA- Kamerlid Lutz Jacobi. Veel plannen zijn goed, maar worden amper uitgelegd aan de burgers. Het beeld dat de SBB-top over tuigd is van het eigen gelijk en dat mensen dat moeten slikken, komt steeds bovendrij ven. Mastwijk: „De communicatie is onge lukkig. Een regiodirecteur die zegt dat hij 60.000 hectare bezit, begrijpt het niet." Staatsbosbeheer, dat niet wil reageren op het artikel, lijkt zich volgens deskundigen de storm van kritiek aan te trekken. Zo wil de SBB vaker in gesprek gaan met burgers. Ook de politiek merkt dat de kritiek de na tuurbeheerder niet in de koude kleren gaat zitten. Toch is er nog veel te winnen en fractiewoordvoerders houden een vinger aan de pols, waarschuwen ze. Als begin volgend jaar blijkt dat het nog steeds niet goed is, volgen mogelijk hardere maatrege len. Zoals het ontnemen van de zelfstandi ge status van Staatsbosbeheer. „Want ken nelijk kunnen ze de weelde van vrijheid niet dragen", concludeert Jan Mastwijk. De houding van Staatsbosbeheer inzake het Drentse Rninerhns zet veel kwaad hlned

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76