Hoogste tijd voor de Zeeuwse canon spectrum 2 Kees Slager leidt de jury van de canon Weken vol geschiedenis Doe mee aan de verkiezing PZC Zaterdag 11 oktober 2008 We willen de geschiedenis van Zeeland vangen in een overzichtelijke lijst. Vijftig onderwerpen, niet meer, niet minder. Wie en wat hoort daarin thuis? Reintje de Vos? Willem Beukelszoon? De Zeelandbrug? De keus is aan u. door Jan van Damme Zonder verleden raken we de weg kwijt. Dat is de achterliggende gedachte van alle canon-gebul- der de afgelopen jaren. Onze na tionale geschiedenis dreigde in rap tempo vergeten te worden. Erasmus, Hugo de Groot, vadertje Drees, ze roepen vooral vraagtekens op. De regering kwam eraan te pas. En een of ficiële commissie. Met het gevolg dat we nu een lijst van vijftig onderwerpen uit de Nederlandse geschiedenis hebben, die een mooie leidraad is voor ons gezamenlijke verleden. De scholen hebben er een taak bij, en wie een beetje van verleden en he den wil weten, kan de canon ook niet links laten liggen. Het leuke van zo'n lijst is dat je er op kunt schieten. Vijftig momenten en personen, de keuze is altijd arbitrair. Waarom in vre desnaam Pluk van de Petteflet en niet een literaire zwaargewicht als Hermans of Mu- lisch? Waarom Drees en niet Colijn? En zit er niet erg weinig wat je noemt jonge rencultuur in? De samenstellers van de canon hebben zich steeds opengesteld voor kritiek. Geeft niet hóe er over onze historie gepraat wordt, als er maar over gepraat wordt. In dat opzicht is de de poging om de vader landse geschiedenis terug op de kaart te krijgen, zeker geslaagd. Sterker nog, de nationale canonschrijvers kregen volop navolging. De canon van de watergeschiedenis, de canon van het land schap, de canon van de muziek, van de ga mes, en een reli-canon. Een heuse hype. Nu de ergste storm voorbij lijkt, is de tijd rijp voor een eigen Zeeuwse canon. Zeg maar: de vijftig belangrijkste momenten en figuren uit de geschiedenis van Zee land. Ook in ons eigen gewest is de geschiedenis canon met enige folklore en fanfare omge ven. Zeeuwse wetenschappers, die op het historische vlak actief zijn, hebben zich uit puttend met de materie bezig gehouden. Maanden, vele maanden hebben ze gepuz zeld en gediscussieerd over thema's en ven sters. Het was allerminst de bedoeling om zich af te zetten tegen de nationale canon. Een regionale inkleuring is het geworden, dat klinkt veel vriendelijker en ligt dichter bij de waarheid. Zonder al te veel tippen van de sluier op te lichten: in de Zeeuwse canon wint Jacob Cats van Erasmus, en de kerncentrale van Borssele wordt belangrij ker gevonden dan de gasbel van Slochte- ren. Eind november wordt in Middelburg de definitieve versie van de Zeeuwse canon aangeboden aan commissaris van de konin gin Karla Peijs. Tot die tijd is de precieze samenstelling van de lijst met historische onderwerpen een goed bewaard geheim. Hoewel, niet helemaal. De samenstellers van de lijst roepen de hulp van het Zeeuw se publiek in. Veertig items hebben ze vast gesteld, daaraan kan niet meer worden ge tornd. Tien onderwerpen leggen ze aan de inwoners van Zeeland voor. Het gaat steeds om een keuze tussen mee mogelijk heden. Vindt u dat de Romeinse geschiede nis van Zeeland het best verbeeld wordt door het castellum van Aardenburg, of is de inheems-Romeinse godin Nehalennia een beter boegbeeld? Die vraag wordt aan u voorgelegd. Bij uw keuze is het waarom van groot belang. De jury, die zich over de definitieve keuze gaat buigen, laat uw stem en nog meer uw motivatie meetel len. Een enkele keer wordt er de mogelijkheid geboden van een misschien meer populai re, en daardoor minder historisch verant woorde invulling van de lijst. Bijvoorbeeld als het over literatuur in de Middeleeuwen gaat. Voor de canon kunt u kiezen tussen Melis Stolce en Reynaert de Vos. Melis Sto ke was een echte kroniekschrijver in Zierik- zee. Reynaert de Vos daarentegen is een legende en heeft pas in de 19e eeuw voet op Zeeuwse bodem gezet. Wie alleen de harde historie laat tellen, kiest Stoke, wie meer op zijn gevoel afgaat, zal voor de vos en zijn streken kiezen. Met Willem Beukels als uitvinder van het haringkaken is iets soortgelijks aan de hand. Hij wordt als één van de tien keuze mogelijkheden voorgesteld, hoewel er ern stige twijfels zijn over de persoon en over de vraag of het kaken niet elders eerder werd toegepast. Zo wordt er ruim reke ning gehouden met de smaak van het pu bliek. Andere keuzemogelijkheden binnen de tien canonvensters zijn meestal minder omstreden. De basiliek van Hulst of de Ab dij van Middelburg, in principe maakt het weinig uit. Voor de Tweede Wereldoorlog tekent het verwoeste stadhuis van Middel burg het begin van een donkere periode, de tank bij Westkapelle belichaamt de be vrijding. Voor het rampjaar 1953 kan gekozen wor den tussen een beeld van de watersnood of de stormvloedkering, het ene beeld is ingehouden verdrietig, het andere hoop vol veilig. Hoewel inmiddels ook het 'Zee land veilig', uitgesproken bij de opening van de kering in 1986, nu minder zeker overkomt dan destijds. Als de jury heeft besloten en de vijftig ven sters van de Zeeuwse canon zijn vastge steld, kunnen we een dikke punt zetten in ons regionale geschiedenisboek. Een voor lopige punt, gelukkig. Ook de Zeeuwse ge schiedenis leeft. En verandert als wij Zeeuwen dat willen. De Abdij van Middelburg: een plek die centraal staat in verleden en heden van de provincie. foto Ruben Oreel VGtttGGUf jij qc prtigëisrêj A3U jjgc onqG atsrqpnre ob qe Vrijdag 28 november wordt de definitieve canon gepre senteerd in de burgerzaal van het oude stadhuis op de Markt in Middelburg. De invulling van de tien keuze vensters, waarvoor u kunt stemmen, worden dan bekend gemaakt. Voor het beoordelen van de inzendingen is een jury sa mengesteld: Kees Slager (voorzitter) - auteur, voorzitter van de stich ting Ooggetuigen van de 20ste eeuw, lid Eerste Kamer. Ireen van Ditzhuyzen - programmamanager van de campagne Verleden van Nederland. Paul Brusse - historicus en eindredacteur van het project Geschiedenis van Zeeland. Marjolein van der Klooster - beste juf van Nederland in 2006, nu leider van het project 'boeiend onderwijs' op Zuid-Beveland. SGGOMZG C3UOIJ ASTJt 89UJGU LUGC qG GCL2CG q?§ De start van de verkiezingscampagne van de Zeeuwse canon valt samen met de eerste dag van de nationale Week van de Geschiedenis. Een selectie uit de activiteiten van de komende weken: -Vandaag - lezing Arthur Japin, Zeeuws Archief Middelburg, 16 uur. -Maandag 13 okt.: start programmaserie Zeeuw se canon op Omroep Zeeland-tv. -Zondag 19 okt.: VPRO-radio OVT vanuit Zeeuws Archief Middelburg. -Vrijdag 31 okt.: studiedag religieus erfgoed, Lu therse Kerk Middelburg, 13 uur. -Dinsdag 25 nov.: start project nieuw standaard werk Geschiedenis van Zeeland, Provinciehuis Middelburg, 15.30 uur. De Zeeuwse canon bestaat uit dertien hoofdlijnen (periodes ën thema's) en Vijf tig vensters (onderwerpen en figuren). Van de vensters zijn er veertig door een speciaal samengestelde commissie geko zen. Tien vensters worden aan het publiek voorgelegd. U vindt de keuzemogelijkhe den op de pagina hiernaast. Tot 3 november kan er worden gestemd op de speciaal voor de canonverkiezing opengestelde site. Die kunt u vinden via de website van de PZC: www.pzc.nl/zeeuwsecanon. Op onze site vindt u ook extra informatie over de dertien hoofdlijnen en de samen stelling van de Zeeuwse canoncommisie. ME üS» 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74