De Biet en de Grachtmuren Slot Moermond zijn hard toe aan opknapbeurt Suikeroom voorzichtig Slotconcert Festival des Flutes 26 Zaterdag 11 oktober 2008 PZC S Kinderopvang zoekt een andere naam GOES - Kinderopvang de Bevelan- den vraagt mensen om een nieu we naam te verzinnen. De instan tie heeft: tegenwoordig ook tal van vestigingen op Schouwen-Duive- land. De beste inzending wint kaartjes voor de Efteling. Inzendin gen kunnen tot 31 oktober naar info@kinderopvangdebevelanden. nl worden gestuurd. Cursus Duits en Spaans voor gevorderden ZIERIKZEE - De Zeeuwse Volksuni versiteit geeft vanaf 20 oktober twintigdelige cursussen Spaans en Duits in het ROC-gebouw in Zie- rikzee. Beide lessen zijn voor ge vorderden. Opgeven hoeft niet; geïnteresseer den kunnen een kijkje nemen tij dens de openingsavond om 19.30 Openingstijden maandag Vm vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. Dv>v raab mr karcher Tegels bepalen de Sfeer van uw badkamer, woonkamer en keuken. Tegels geven u de praktische voordelen van onderhoud gecombineerd met een natuurlijk design. Dit in combinatie met onze vloerverwarming systemen geeft u dit een warme uitstraling en een behaaglijke sfeer. Laat u adviseren over onze mogelijkheden. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. Ouddorp praat met Zeeland over kruispunt OUODORP - De gemeente Ouddorp overlegt met de provincies Zee land en Zuid-Holland en Rijkswa terstaat over een reconstructie van het kruispunt N57/Groeneweg, net ten noorden van de Brouwers- dam. Ouddorp hoopt dat aanpak van dat punt daardoor meegeno men kan worden in de geplande reconstructie van de hele dam. Op het kruispunt gebeuren regelmatig (ernstige) ongelukken. Paddenstoelentochten in Kop van Schouwen WESTENSCHOUWEN - Natuurinfor- matiepunt en trampolinecentrum Westerschouwen houdt dit en vol gend weekeinde paddenstoelen speurtochten. Bij het start- en eindpunt aan de rotonde in Westenschouwen is een natuurgids aanwezig om uit leg te geven over wat deelnemers onderweg gezien hebben. Belangstellenden kunnen kiezen uit drie routes. Het centrum is open tussen 13.00 en 17.00 uur. Te zachte steen in verval geraakt door kabbelend water. door Piet Kleemans RENESSE - De grachtmuren en het voegwerk op de toegangsbrug van het Renesser Slot Moermond zijn dringend aan restauratie toe. Be heerder Stichting Moermond schat de kosten van herstel op 130.000 euro. De grachtmuren van het uit de 17e eeuw daterende kasteel aan de rand van Renesse zijn volgens Stichting Moermond over de volle lengte aangetast. Grote delen van de muur zijn er zelfs zo ernstig aan toe dat volgens bouwkundig adviseur van de stichting H. Goe- degebure sprake is van een gevaar lijke situatie. Goedegebure vermoedt dat de schade veroorzaakt is door een combinatie van te zachte steen met continu kabbelend water. Ook inwerking van zout water tij dens de watersnoodramp van 1953 heeft mogelijk een rol gespeeld. Hoe dan ook, het metselwerk ligt voor een groot deel los. Van de waterslag - een uitstekende rand die regenwater van de muur afleidt - is niet veel meer over en ook de stenen waterspuwers kun nen wel een opknapbeurt gebrui ken. Met de toegangsbrug tot het slot is het ook niet best gesteld. Het voeg werk is volgens Goedegebure zo slecht dat overwogen moet wor den het metselwerk van het brug- lichaam compleet opnieuw te voe gen. Niet alleen de zijmuren zijn aangetast, ook het muurwerk on der de brugbogen. Goedegebure tekent daar bij aan dat er geen onveilige situatie is voor wat betreft de brug. Het ge- De grachtmuren van Slot Moer- mond in Renesse zijn dringend aan restauratie toe. Ook het voegwerk van de toegangsbrug moet worden opgeknapt. heel is nog goed stabiel en de brug- kolommen zijn nog in goede staat. De bouwkundig adviseur staat een grondige aanpak voor. Dat bete kent dat de grachtmuren daar waar ze beschadigd zijn één steen diep uitgehakt moeten worden, waarna de zachte steen door veel hardere restauratiesteen vervan gen dient te worden. Geen sinecu re. Om het karwei te kunnen uitvoe ren moet het waterpeil in de slot gracht flink verlaagd worden. Dat kan door de watertoevoer in de noord-oosthoek van de slotgracht af te dammen. Om het benodigde bedrag van 130.00 euro bij elkaar te krijgen wil Stichting Moermond onder meer een beroep doen op de Rege ling Rijkssubsidiëring Wegwerken Restauratieachterstand. Het werk wordt pas aanbesteed als duidelijk heid is over de financiering ervan. Bij de gemeente is inmiddels een monumentenvergunning aange vraagd. Vloot van 23 zeilende vrachtschepen doet dinsdag Zierikzee aan. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - 'Wie wil er mee naar Zierikzee varen, 's Morgens vroeg al i-hin de dauw. Met een mooi meisje van achttien jaren, dat zo graag naar Zierikzee wou.' Dit en andere zeemansliedjes zijn dinsdagavond te horen in café De Biet in Zierikzee, als de vloot van de traditionele Bietenrace daar voor de deur ligt afgemeerd. Aan de tiende editie van deze wed strijd doen 23 zeilende vrachtsche pen mee. De boten komen uit Goes, Ooltgensplaat, Bruinisse, Tholen, Gouda en Hellevoetsluis. Uit Zierikzee zijn de Scaldis en de Mijn Genoegen van de partij. Ze vertrekken maandag met een vrachtje suikerbieten uit Sint An- naland. Vandaar gaat het naar Goes om via Zierikzee woensdag te finishen in Bruinisse. Onderweg, op de Oosterschelde, wordt zo veel mogelijk gezeild met deze vele tonnen wegende sche pen. Wie de meeste zeiluren maakt, heeft gewonnen. Extra pun ten zijn te verdienen met een tradi tionele uitdossing van schip en be manning. Door het Goese havenkanaal wordt 'gejaagd'. De bemanningen moeten hun schip dan, lopend over de wal, voorttrekken. „Bij deze jubileumeditie had ik graag iets bijzonders gedaan", zegt organisator Jaap Littooij. „Maar vanwege drukte is dat er niet van gekomen. Ik richt me nu op de edi- Huiskoor tijdens jubileum De traditionele Bietenrace met zeilende vrachtschepen wordt voorde tiende keer gehou den. De 23 deelnemende schepen doen dinsdag aan het eind van de middag Zierikzee aan. Tussen 20.00 en 21.00 uur zin gen de Zierikzeese Havenzan gers in café De Biet. Het be treft het 'huiskoor' van de Wa tersportvereniging Zierikzee. De naam van het koor werd en kele jaren geleden bedacht bij het optreden tijdens de viering van 400 jaar Havenkanaal Zie rikzee. tie van volgend jaar. Samen met landbouwcoöperatie De Wilhel- minapolder, die dan tweehonderd jaar bestaat, gaan we de koppeling leggen tussen teelt en transport. Maar dit jaar houden we het bij een optreden van de Zierikzeese Havenzangers in Zierikzee en een etentje voor de bemanningen in Bruinisse, als daar de prijs - de ko peren Bietenbei - wordt uitge reikt." Vorig jaar werd de Bietenrace ge dwongen het parcours te verleg gen. Finishplaats Steenbergen, waar vroeger de suikerfabrieken stonden, is voor de schepen niet meer bereikbaar. Littooij: „Die ha ven ligt vol met polyester. Daar is geen plaats meer voor ons." De nieuwe finishplaats werd Brui nisse en zo kwam Zierikzee in beeld. Het was Robbert Rogge band van café De Gekroonde Sui kerbiet (zoals De Biet officieel heet) die de vonk naar zijn etablis- 'De haven van Steenbergen ligt vol met polyester. Daar is geen plaats voor ons' sement liet overslaan. „Ik zou niet willen zeggen dat ik de historische band tussen café en bietentrans port heb hersteld, maar ik denk wel dat ik op het goede moment heb gebeld met de organisatie van de Bietenrace." Het Zierikzeese café aan de Nieu we Haven dankt zijn naam aan de bietentransporten die sinds eind negentiende eeuw vanaf Schou- wen-Duiveland plaatsvonden. Zie rikzee was een van de havens waar ze werden ingeladen. Jan Jak obus van Houten gaf het café in 1892 zijn naam. „Het was een be vrachtingscafé", herinnert voorma lig eigenaar Ria Geluk uit Capelle zich. „De vrachten werden uitgege ven aan de schippers die aan de bar zaten. Dan heb ik het over de jaren twintig en dertig van de vori ge eeuw, toen Theun Helmstrijdt eigenaar was. Dat is zo vele jaren doorgegaan." De mare gaat in Zierikzee dat ha venarbeiders en boerenknechten bij zulke gelegenheden hun salaris verbrasten, terwijl hun kinderen thuis honger leden. Geluk: „Dat van die kinderen betwijfel ik, maar er werd wel eens een week loon stukgeslagen." ZIERIKZEE - Ze hadden nog maar één weekend over, Nederlands meest bij zondere blokfluitkwartet. The Amster dam Loeki Stardust Quartet zorgde gis teravond in een volle Nieuwe Kerk in Zierikzee voor een spetterend slotcon cert van het Festival des Flütes. Een succesvol festival, volgens initiator Mar van der Veer. Veelomvattend, met concerten en workshops. En steevast goed voor een behoorlijk volle kerk - zelfs als er voetbal op tv was. Het festi val smaakt Van der Veer naar meer. De plannen voor een nieuw festival vol gend jaar liggen al klaar. Alles draait daarbij om componisten Handel en Mendelssohn en het belooft een stevig muzikaal spektakel te worden, met on der meer een lasershow op de Brou- wersdam tijdens de uitvoering van Han dels 'Fireworks'. Vuurwerk was er ook gisteravond in de Nieuwe Kerk waar het eigenzinnige Loeki Stardust het pu bliek bespeelde, foto Willem Mieras Begroting stichting Renesse laat geen grote investeringen zien. RENESSE - De stichting Renesse heeft voor 2009 geen grote nieuwe investeringen in de begroting staan. Alleen regulier onderhoud aan sportcentrum Westerschou wen en de parkeerplaats bij de werkplaats zijn in de cijfers opge nomen. In de begroting is wel 450.000 euro opgenomen voor subsidies op Schouwen-Duive- land. Stichting Renesse keert jaarlijks een dergelijk bedrag uit aan subsi dies voor activiteiten op Schou- wen-Duiveland. Deze activiteiten moeten wel aan verschillende voorwaarden voldoen. Zo moet 'het algemeen belang' worden ge diend en gaat het om subsidies in de recreatieve, toeristische, culture le, educatieve of sportieve sfeer. De internationale kredietcrisis dwingt penningmeester Rien van Beurden tot enige voorzichtigheid. „We hebben er mee te maken", zegt Van Beurden. Hij gaat voorlo pig uit van een rendement van twee procent op de beleggingen, maar of dat gehaald zal worden, is onzeker. Van Beurden is niet bang dat de stichting Renesse veel zal lijden door de crisis. „We hebben maar een heel klein gedeelte belegd in aandelen." Om geen onnodige risi co's te lopen is wel besloten om volgend jaar niet teveel te beleg gen, maar een aanzienlijk bedrag op termijndeposito's te plaatsefl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54