Binnenland Ziekenhuizen werken aan veilige ok's Snelrecht bij elke rechtbank Operatie is als een rit zonder gordel Toos Henk ZERSEMTRA PZC, Verbeek commissaris in Flevoland 4 Zaterdag 11 oktober 2008 PZC de problemen al langer bekend, maar u moest ingrijpen. Gaat u meer ok's sluiten? „Nee, dat verwacht ik niet maar je kunt het nooit helemaal uitslui ten." Aanbevelingen van gezondheidsinspectie vallen in goede aarde. utrecht - De Nederlandse zieken huizen beloven beterschap in reac tie op het kritische rapport van de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) over de gang van zaken op operatiekamers. Dat heeft de Nederlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ) gisteren gemeld. De NVZ stelt dat zij de adviezen van de inspectie voor een groot deel overneemt. Zo zullen de richtlijnen voor de communicatie onder de leden van de operatieteams worden verbe terd, worden actieve maatregelen genomen om het risico op infec ties te verkleinen en stellen de zie kenhuizen heldere regels op over wie de verantwoordelijkheid draagt voor de medische appara tuur op de operatiekamers. Een aantal maatregelen is de afge lopen maanden al in gang gezet, stelt de organisatie. „In grote lij nen herkennen we ons in de con clusies", aldus een woordvoerster van de NVZ. De IGZ stelt dat de veiligheid in de operatiekamers van veel ziekenhui- De Nederlandse ziekenhuizen ne- men de adviezen van de inspec tie grotendeels over. Die conclu deert dat de veiligheid in opera tiekamers onvoldoend in orde is. zen onvoldoende in orde is. Er wordt te weinig gedaan om infec ties te voorkomen. Medische mate rialen, geneesmiddelen en appara tuur worden soms onjuist ge bruikt. Ook overlegt het medisch perso neel onvoldoende met elkaar: vaak is onduidelijk wie eindverantwoor delijk is voor de zorg aan de pa tiënt op de operatietafel. Ruim een derde van de ziekenhui zen scoort een onvoldoende of ma tig bij de onderdelen contact met de patiënt en overdracht, aldus de IGZ. Geen van de 94 onderzochte ziekenhuizen haalde een 'goed' bij het naleven van infectiepreventie: zo gaan deuren te vaak onnodig open en dicht tijdens operaties. De uitkomst van het onderzoek mag volgens de IGZ niet tot de conclusie leiden dat de zorg in Ne derland achteruit holt. De inspec tiedienst en de ziekenhuizen zijn kwaliteit steeds actiever gaan me ten. Daardoor wordt duidelijk op welk vlak verbeteringen nodig zijn, aldus de dienst. De Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie (NPCF) noemt de uitkomsten van het onderzoek van de Inspectie voor de Gezond heidszorg 'verbazingwekkend en verontrustend'. Adjunct-directeur Atie Schipaanboord vindt het 'on begrijpelijk dat er tijdens het hoog- risicovolle proces van operaties nog zo weinig oog is voor de pa tiëntveiligheid'. Inspecteur benadrukt dat gemiddeld niveau in ok's 'aanvaardbaar' is. door Floor Ligtvoet AMSTERDAM - Met de operatieka mers is veel mis. Dat blijkt uit een rapport dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg gisteren heeft ge publiceerd. Seniorinspecteur Wil lem Nugteren legt uit. Kun je eigenlijk nog wel met een ge rust hart onder het mes? „Ja hoor, de gemiddelde situatie in de operatiekamers is van een aan vaardbaar niveau. De vakkennis van het personeel is goed, maar de omstandigheden kunnen en moe ten zeker beter. Vergelijk de situa tie met het rijden in een auto zon der veiligheidsgordel. De meeste mensen komen zonder gordel ook veilig aan. Maar gaat het mis, dan gaat het goed mis." Dat klinkt weinig geruststellend. „Het lichaam beschikt gelukkig over een fantastisch systeem dat kleine infecties zelf bestrijdt en netjes corrigeert. Wel zijn implan taties of ingrepen waarbij een pro these wordt geplaatst extra gevoe lig voor infecties. Dan is het extra belangrijk dat de omgeving zo ste riel mogelijk is. Onze taak is er voor om te waken dat de zorg nog verantwoord is." Bij de IJsselmeerziekenhuizen was dit dus duidelijk niet het geval. „Nee, daar was de situatie (met niet-steriele operatiekamers, red.) onverantwoord, maar bij de ande re ziekenhuizen die we bezochten 'Ik verwacht niet dat we nog meer ok's gaan sluiten, maar het uitsluiten kan nooit' niet. Wat je nu ook merkt, is dat ziekenhuizen over een zelfreini gend vermogen beschikken. Ze zijn zelf nagegaan of hun operatie kamers wel steriel genoeg waren." Maar er gebeurt niets in ziekenhui zen zonder zelfreinigend vermogen. Bij de IJsselmeerziekenhuizen waren Hoe houdt u toezicht? „In dit onderzoek werd alle 94 zie- kenhuizen gevraagd naar de situa tie in hun operatiekamers. Bij 22 zijn we zelf gaan kijken. We heb ben niet gekeken naar het hande len van de specialist. Wel, met het oog op infectiegevaar, bijvoorbeeld naar het aantal maal dat de deur van de operatiekamer opengaat, het onderhoud van de apparatuur en het eerbiedigen van de kleding voorschriften door het personeel." Heeft u nog tips voor iemand die bin nenkort onder het mes gaat? „Op de site www.ziekenhuizen- transparant.nl valt na te lezen wel ke ziekenhuizen meedoen aan de prestatie-indicator ziekenhuisinfec ties. Dit is een betrouwbare aanwij zing dat het ziekenhuis zorgvuldig naar het bestrijden van infectiege vaar kijkt." 'aiS Cl MOE WOROT AAOE7 O H£T ZEG6'ë/V DEN HAAG - Alle rechtbanken in Nederland krijgen de voorziening om snelrecht toe te passen. Bij grootschalige ordeverstoringen en in de grote steden komt er zelfs een voorziening voor supersnel recht. Dat zei minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) gisteren tij dens een werkbezoek aan Texel. Bij snelrecht vindt berechting plaats binnen de termijn van de in bewaringstelling, veertien dagen. De verdachte krijgt binnen die ter mijn een schikkingsvoorstel van het Openbaar Ministerie. De ver dachte krijgt tegelijkertijd een dag vaarding zodat hij binnen twee maanden moet voorkomen als hij niet wil schikken. Supersnelrecht houdt in dat er berechting plaats vindt binnen de termijn van de in verzekeringstelling, drie dagen. Het is de bedoeling dat geweld te gen werknemers in de publieke sector, zoals hulpverleners en poli tie, zoveel mogelijk via supersnel recht wordt afgedaan. De meeste rechtbanken kunnen al zaken door snelrecht afdoen, maar Hirsch Ballin wil dat dit overal mo gelijk wordt. Hij wil het supersnel recht ook toepassen bij grote eve nementen, gerichte alcoholcontro les en bij risicowedstrijden in het voetbal. Tijdens de jaarwisseling moeten in alle grote steden super snelrechtzittingen mogelijke zijn. Het OM komt dit jaar met een 'me nukaart snelrecht', die aangeeft in welke situaties, bij welke doelgroe pen en bij welke delicten snelrecht kan worden toegepast. sass Scheurkalender 2009 De nieuwe scheurkalender van Toos Henk van cartoonist Paul Kusters biedt weer een jaar lang iedere dag in de keuken, op het toilet of op het werk een op de actualiteit geënte grap 11 bestel op www.pzc.nl/webwinkel DEN HAAG - Burgemeester Leen Verbeek van Purmerend (PvdA) wordt de nieuwe commissaris der Koningin in Flevoland. Het kabi net heeft gisteren ingestemd met zijn voordracht door minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken). Ver beek (54) was sinds 2003 burge meester in Purmerend. Hij volgt per 1 november Michel Jager (D66) op, die begin deze maand met vervroegd pensioen ging. Ziekenhuizen doen te weinig om infecties in ok's te vookomen, aldus de inspectie. foto Rob Huibers/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4