woensdag 'n tweetje' Kredietcrisis raakt ook handbalsters IJsland Kleiner stadion AZ Keen op ervaring naar halve finale dubbelspel VVV-Venlo pakt titel in tweede periode PZC Zaterdag 11 oktober 2008 3 Nigel de Jong staat sinds het EK in de basis bij het Nederlands elftal. door Dick Sintenie katwijk - Nigel de )ong is sinds het EK basisspeler van het Neder lands elftal. Hij krijgt ook van de huidige bondscoach Bert van Mar wijk het vertrouwen. „Dat is fijn. Het EK is geweest, het was mooi, maar ik moet dóór." Je bent voetballer, maar je hebt een blessure aan je elleboog. Leg dat eens uit. „Het gebeurde afgelopen weekein de in een kopduel. Ik kreeg een zet, viel naar voren en probeerde mijn val te breken met mijn linker arm. De arm overstrekte, ik hoorde 'knak' en dacht dat ik iets gebro ken had. Maar er is een pees inge scheurd. Het doet pijn, maar ik kan ermee voetballen. Het is zoals met alle pijntjes: je moet er niet te veel aan denken, dan heb je er ook geen last van." Hoe ziet HSV eruit zonder Rafael van der Vaart? „Anders. Rafael was toch heel be palend voor ons, met zijn doelpun ten en assists. Hij is niet één op één door iemand vervangen en dat kan ook eigenlijk niet. Het draait niet meer om één speler, maar iets meer om het team." Wat is het grootste verschil tussen de vorige trainer van HSV, Huub Ste vens, en de huidige, Martin Jol? „Ik houd niet zo van vergelijken. Ie dere trainer heeft zijn eigen werk wijze. Die van Stevens werkte, want we stonden laatste toen hij kwam en we eindigden vorig sei zoen als vierde. Nu staan we bo- Nigel de Jong venaan, maar de competitie is lang en zwaar. Wat je wel kunt zien, is dat het allebei trainers zijn uit de Nederlandse school. De bal één keer raken, hooguit twee keer. Op drie keer raken staat een repriman de. Het spel van HSV onderscheidt zich daardoor in Duitsland, ook al is de Bundesliga niet meer te verge lijken met tien jaar geleden. De competitie wordt steeds internatio- naler en dus steeds sterker." Vind je zelf dat je tijdens het EK een Europese doorbraak hebt beleefd? „Ja, want ik was basisspeler, wat niemand had verwacht, en ik kan tevreden zijn met het spel dat ik heb laten zien op het één na hoog ste podium. Een maand voor het EK was ik wisselspeler, maar het toernooi heeft veel veranderd. Ik kom anders naar het Nederlands elftal toe, niet in die zin dat ik 'Ik wil nog een jaar rijpen bij HSV en minimaal één prijs winnen' naast mijn schoenen loop, maar juist met het idee dat er meer van me wordt verwacht. Ik krijg ook van de huidige bondscoach het ver trouwen, dat is fijn. Het EK is ge weest, het was mooi, maar ik moet dóór." Hoeveel clubs wilden Nigel de ]ong na het EK kopen van HSV? „Er was belangstelling, maar ik was niet van plan te vertrekken. Tuurlijk wordt alles anders als Real Madrid of Manchester United aan klopt, maar ik heb een goed sei zoen achter de rug bij HSV en ik wil laten zien dat dat geen toevals treffer is geweest. Ik wil nog een jaar rijpen, belangrijk zijn voor de club en een minimaal één prijs winnen. Ik denk dat er veel in zit dit jaar." Hoe gaan jullie Ajax verslaan in het Uefa Cuptoernooi? „Ajax blijft Ajax, een club die ver rassend uit de hoek kan komen. Die 5-2 nederlaag tegen Heeren veen zegt me niets. Er wordt ge sproken van een mentaal pro bleem, maar het heeft deels te ma ken met het feit dat je voor jonge jongens kiest. Ik heb met Ajax twee keer uit tegen Heerenveen ge speeld en twee keer met ruime cij fers verloren." „Het is wel gek om tegen Ajax te spelen. Ik ben op mijn zevende bij die club begonnen en ik ben nog geen drie jaar weg. Ik vind het jam mer dat we niet in de Arena spe len, dat had het nog iets specialer gemaakt." Iets anders: je zit tegenwoordig ook in zaken. „Ja, ik heb met een partner een ei gen autohandel. We importeren en exporteren classic cars, old-ti mers en exotische auto's. Het is niet makkelijk nu met de krediet crisis, de mensen sparen liever. En wat wij verkopen zijn nu eenmaal geen primaire levensbehoeften, we zijn geen schakel in de voedselke ten." En jullie doen geen zaken met de Ice- save bank? „Nee, daar had ik tot een week ge leden zelfs nog nooit van gehoord. Ik heb mijn centjes goed in beheer, maar ik weet niet of dat ook geldt voor de voetballers van IJsland die we zaterdag tegenkomen. De finan ciële wereld wankelt nu, maar ik denk dat het klimaat volgende maand stabieler wordt, na de Ame rikaanse presidentsverkiezingen.!' Tot slot nog even jouw prognose voor de wedstrijden tegen IJsland en Noorwegen. „Zes punten. Uitslagen voorspel ik niet, maar voor de toto zou ik zeg gen: zaterdag een ééntje invullen en voor woensdag in Oslo een tweetje." Ploeg meldt zich af voor Holland-toernooi in Rotterdam. door Gijs van Oosten DEN HAAG - De financiële crisis is op IJsland overgeslagen naar de sport. Het nationale vrouwenhand- balteam van IJsland heeft zich gis teren afgemeld voor het vriend schappelijke Holland-toernooi vol gende week in Rotterdam. De IJslandse handbalfederatie be sloot gisteren alle buitenlandse wedstrijden van de nationale teams voorlopig op te schorten. Een opmerkelijke stap, want hand bal is een grote sport in IJsland. Het mannenteam won in augustus op de Spelen in Peking een zilve ren medaille. „Vanwege de grote economische crisis waarin ons land zich momenteel bevindt, wil len we geen risico's nemen", zegt Einar Thorvardarson, de algemeen secretaris van de handbalfederatie van IJsland. „Er wordt hier elke dag een bank genationaliseerd. We vinden het onverantwoord om op reis te gaan." De Kaupthing-bank, hoofdspon sor van de handbalfederatie van IJsland, is donderdag genationali- Er komen 30.000 in plaats van 40.000 zitplaatsen in Alkmaar. ALKMAAR - AZ krimpt de uitbrei dingsplannen voor het DSB Sta dion in. De club wilde de capaci teit vergroten van 17.000 tot 40.000 zitplaatsen, maar het wor den er 30.000. Ook ziet AZ ervan af de geplande kantoren bij het sta dion zelfstandig te exploiteren. Dat heeft een woordvoerder van AZ gisteren gezegd. Het besluit om de uitbreiding van het stadion in te krimpen, is gebaseerd op onderzoek van de club naar de omvang van het seerd. Er was een grote vertroü- wenscrisis ontstaan nadat de Brit se overheid had gezegd dat de Brit se spaarcenten bij die bank niet veilig waren. Het Nederlands Handbal Verbond stelde gisteren in een persverklaring dat de Kaup thing-bank zich als hoofdsponsor had teruggetrokken. Volgens Thor vardarson is dat niet waar en dus ook niet de reden van de afzeg ging. „De onzekere situatie noopt ons al le activiteiten te bevriezen", zegt Thorvardarson. „Het is niet zo dat Kaupthing-bank onze sponsor niet meer is. Maar we moeten wel aan de nabije toekomst denken, we kunnen het ons niet veroorlo ven nu geld uit te geven. Ik denk dat we over twee weken de situa tie beter kunnen inschatten." De IJslandse handbalbond be spaart zo'n 12.000 euro „Maar zelfs dat weten we niet zeker, want hoe veel is de euro vandaag waard?") door niet naar Rotterdam te ko men. W1 De handbalsters van IJsland ko- men niet naar het Holland-toer nooi in Rotterdam. De afzegging heeft te maken met de financiële crisis in het land. supporterslegioen in de regio en de wachtlijst voor seizoenskaarten. Daarop staan momenteel zo'n tien duizend namen. „We willen spe len in een vol stadion", aldus de woordvoerder. „Met een capaciteit van 30.000 zitplaatsen lukt dat Met 40.000 niet, denken we." AZ zou de geplande kantoren naast het stadion aanvankelijk in ei gen beheer exploiteren, maar ziet hiervan af omdat de club zich wil concentreren op de corebusiness: voetbal. Wel zoekt de club naar een geschikte partij om de kanto ren te laten ontwikkelen. De gewij zigde plannen hebben ook tot ge volg dat er minder parkeerplaatsen hoeven te worden aangelegd. Nigel de Jong werd geboren op 30 november 1984 in Amsterdam. Hij is een zoon van Jerry de jong, die onder meer bij PSV voetbalde en drie in terlands achter zijn naam heeft staan. De Jong maakte zijn profdebuut in 2002. Daarna speelde hij 96 eredivisie duels voor Ajax, waarin hij acht keer scoorde. Bij HSV is hij aan zijn derde seizoen bezig. In 59 competitiewedstrijden maakte hij twee treffers. Bij Oranje kwam hij ai 29 keer in actie. Zestien keer stond hij in de basis. Arnhemmer (37) staat bij zijn laatste toernooi op het podium. SINT-PETERSBURG - Jarenlang bereid de hij zich altijd nauwgezet voor op een titeltoernooi. Trinko Keen werkte zich te pletter in een trai ningskamp en dook tijdens een toernooi in een diepe tunnel waarin alleen plek was voor tafel tennis. De situatie rondom het Europese kampioenschap in Sint-Petersburg is totaal anders. Keen loopt ont spannen rond in de Petersburg Sports en Concert Complex en de voorbereiding op zijn laatste toer nooi was - noodgedwongen - aller minst uitgebreid. Door ziekte kon hij niet trainen met zijn Oosten rijkse dubbelpartner Werner Schla ger, waardoor het koppel in Rus land pas voor de eerste keer in ruim zes jaar samen achter de tafel stond. Gek genoeg leverde het Keen wél resultaat op. De 37-jarige Arnhem mer bereikte gisteren samen met Schlager de halve finales van de EK, dankzij een overtuigende over winning op de Serviërs Slobodan Gruijc en Aleksandar Karakasevic: 4-0 (11-7 11-4 11-6 11-7). „Mijn spel is heel eenvoudig", zei Keen, die zich in elk geval verzekerde van brons. „Werner weet daarom goed wat hij kan verwachten." Daarmee verklaarde de internatio nal waarom deze combinatie zon der enige voorbereiding toch zo succesvol kan zijn. Het koppel neemt in de wedstrijd geen over dreven risico's en Keen tafelten nist voornamelijk in dienst van de ex-wereldkampioen. „Ik geef Wer ner de ruimte voor de aanval." Puur op ervaring stelden de twee routiniers hun plek op het EK-po- dium veilig. Eenmaal verzekerd van de laagste trede ziet Keen met een kansen om hogerop het eres- chavot te komen. „Wat ik ervan vind dat ik hier mijn vierde EK-medaille veilig stel? Daar denk ik niet over na. Ik wil hier nog wel even doorgaan", zei Keen. In de halve finale stuit Keen/ Schlager op de Zweedse combina tie Jon Persson/Robert Svensson. Ook in die partij heeft het Neder lands-Oostenrijks duo winstkan sen. „Ik weet weinig van hen. Maar als we zo goed dubbelen als vandaag, dan zijn we moeilijk te verslaan." De Arnhemmer, die na dit EK al leen nog op clubniveau uitkomt, won eerder brons in het enkelspel (199S), landentoernooi (1998) en dubbelspel (2002). tu RIJSWIJK - VW-Venlo heeft gistera vond in de Jupiler League de twee punten voorsprong op naaste con current Excelsior behouden. De Limburgse koploper won uit bij Haarlem met 4-0 en pakte daar door ook voortijdig de titel van de tweede periode. Veendam, dat stieken ook nog hoopte op het 'tussenkampioon- schap' over zes wedstrijden, verde digde zijn kans tegen Go Ahead Eagles, maar schoot met de 2-0 uit eindelijk alleen in het algemeen klassement iets op. Excelsior had in Rotterdam moeite met Omni- world: 2-1. RBC Roosendaal won met 3-0 van AGOW. Bij de Brabantse club werd afgelopen week trainer Rob Meppelink ontslagen. RBC staat na elf speelrondes met vijftien punten op de elfde plaats. De ach terstand op VW-Venlo is elf pun ten. Trinko Keen (links) speelt in dienst van Werner Schlager, met wie hij de hal ve finales van het EK heeft gehaald. foto Anatoly Maltsev

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45