Rituelen en oude verhalen krijgen nieuwe verbanden Zeeuws Museum zet in op jongeren testjezeif! Nominatie Vlissingen Kunststad Nieuw boek Johanna Kruit (foiz/ PZC Zaterdag 11 oktober 2008 39 Remy Jungerman, White Hand. foto Aatjan Renders Remy Jungerman toont in Zeeuws Museum het zoeken naar z'n wortels. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De tentoonstellin gen in het Zeeuws Museum staan dit jaar in het teken van verlangen, van heimwee. Het is ook een be langrijk thema in het werk van beeldend kunstenaar Remy Junger man (1959), in zijn pas geopende expositie Desire. In het voorjaar ging Birthe Lee- meijer terug naar haar Zeeuwse ja ren. Jungerman heeft een mondi aal perspectief Zijn wortels liggen in Suriname, maar hij woont sinds eind jaren tachtig in Amsterdam. Het verzoek in Middelburg te expo seren noemt hij een uitdaging. „Omdat ik niet direct iets heb met Zeeland. Ik ben daarom gaan na denken over zaken die mij even tueel met deze provincie verbin den. Toen kwam ik uit bij de sla venhandel. Het zou best kunnen zijn dat een van mijn voorouders hier even heeft rondgelopen." Juist die familiegeschiedenis is wat Jungerman interesseert. „Ik doe in Suriname onderzoek naar voorou derverering en fotografeer familie altaars. Op die manier kom ik te recht bij de Winti-religie die men sen vanuit Afrika hebben meege nomen naar Suriname." Het gaat hem daarbij vooral om de ceremonies en rituelen. Die keren vaak terug in zijn collages, installa ties en sculpturen. In Middelburg toont hij diverse muurrasters die 'Het zou best kunnen zijn dat een van mijn voorouders hier heeft rondgelopen' dienen als dragers van foto's en al taarachtige elementen bevatten. Al lerlei aspecten van de Winti-cul tuur komen erin samen. De rasters zorgen voor ordening en doen denken aan Mondriaan. „Ik merk steeds meer dat er paral- leien zijn, vooral hoe hij het reli gieuze gevoel probeerde te verta len in zijn werk." Plannen voor onder meer speciale website en eigen expositie. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - „Eigenlijk moet iede re leerling minstens één keer het Zeeuws Museum bezoeken", zegt Christie Arends. En wat haar be treft gebeurt dat ook, want het mu seum in Middelburg wil zich nog nadrukkelijker richten op jeugd en jongeren. „We proberen alles om ze het museum in te lokken." Arends is onder meer verantwoor delijk voor educatiebeleid. Dankzij extra geld is de afdeling inmiddels uitgebreid van één naar drie perso nen. Dat biedt de kans om er nog meer werk van te maken. „Toen het museum weer openging, is be sloten dat het een plek moest zijn waar kinderen en jongeren goed aan hun trekken komen, in de vorm van allerlei activiteiten. We leggen nu de nadruk op jongeren, een lastige maar interessante doel groep. Dat proberen we op een toe gankelijke manier te doen, maar wel met inhoud." Dat betekent bijvoorbeeld interac tieve rondleidingen, maar ook sa menwerking met zowel het onder wijs als de jongeren zelf. Arends heeft volop plannen. Er komt in elk geval opnieuw een CKV-boek, als vervolg op de uitgave Me, My self I, die in mei werd gepresen teerd. „Nu gaan we het weer op een andere manier doen." Ook wordt er gewerkt aan de ont wikkeling van een speciale website voor het onderwijs. Dat gebeurt in samenwerking met het Louisiana Museum bij Kopenhagen. „Dat is bijzonder, want het is een groot 'Eigenlijk moet iedere leerling minstens één keer het museum bezoeken' en prestigieus museum. De websi te moet een community worden, met een Zeeuws Museum- en een Kopenhagen-deel. Een soort Hy- VLISSINGEN - Vlissingen is een van de twaalf gemeenten die zijn geno mineerd voor de titel Kunststad van het Jaar. De concurrenten zijn Arnhem, Bergeijk, Binnenmaas, Dinkelland/Ootmarsum, Eindho ven, Geertruidenberg, Gilze en Rijen, Graft-De Rijp, Haarlem, Tey- lingen en Woudrichem. Bijna der tig gemeenten hadden zich ook kandidaat gesteld, maar zijn niet genomineerd. De prijs is bestemd voor de ge meente die dit jaar de beleving van beeldende kunst binnen en buiten haar gebied het meest sti muleert. De jury kijkt vooral naar nieuwe activiteiten op dat terrein en de omvang ervan in relatie tot de om vang van de gemeente. De winnaar wordt op 31 oktober, bij het begin van de Kunstweek, bekendgemaakt in Schiedam. MIDDELBURG - Johanna Kruit uit Biggekerke presenteert vandaag om 11.00 uur in De Drukkerij in Middelburg haar nieuwe kinder boek. Het heet Spoken op de vlucht en gaat over een gevoelige jongen die zich machteloos voelt in een moeilijke gezinssituatie. Zijn gevoe lens worden gerelativeerd door de zilte zeelucht. Kruit ook aanwezig op de Zeeuw se Kinderboekenschrijversmarkt, tussen 14.00 en 16.00 uur in De Drukkerij. Kinderen kunnen er hun favoriete schrijver ontmoeten. Naast Kruit onder anderen Anne- riek van Heugten, Floortje Zwigt- man, Robbert Jan Swiers, Jan Kui pers, Rob Ruggenberg, Martinus de Kam en Charlie May. Speciaal voor de expositie in het Zeeuws Museum maakte Junger man een nieuwe sculptuur, met als basis een trapvorm. „De trap is een podium om slaven te veilen. Ik heb deze eerder ontworpen als slavenmonument in Middelburg, maar dat is destijds niet doorge gaan. Nu heb ik het gebouwd zo als het er had moeten uitzien. Er zijn nog enkele dingen bij geko men. Ik gebruik elementen uit de verhalen die ik van mijn moeder heb meegekregen." We zien onder meer een plastic krokodil, een ver wijzing naar de verhalen rond de Surinaamse onafhankelijkheids strijder kapitein Broos. „Ik noem het een hero's altar. Voor ons zijn het helden, de mensen die zijn weggegaan. En die misschien wel in Middelburg zijn geweest." Expositie 'Desire' van Remy Jungerman, t/m 1 februari in Zeeuws Museum, Mid delburg. Geopend: di. t/m zo. 10.00- 17.00 uur, vr tot 21.00 uur; vanaf 1 /11 ook op dinsdag gesloten. Vr 31 okt. is er een 'meet greet' met Jungerman, zie www.zeeuwsmuseum.nl. Extra theaterconcert van Racoon in Goes GOES - De Zeeuwse band Racoon verzorgt maandag 13 oktober in De Mythe in Goes een extra con cert in haar nieuwe theatertour nee, die officieel op 16 oktober be gint. Het optreden in Goes begint om 20.00 uur. Het concert op zaterdag 18 oktober in De Mythe was al volledig uitver kocht. Talentvolle indie-bands treden op in Vlissingen VLISSINGEN - Twee Nederlandse bands die op het punt staan door te breken, spelen vanavond vanaf 21.00 uur in De Piek in Vlissingen. Kensington is een indie-rockgroep uit Utrecht die de titel Serious Ta lent van Radio 3FM kreeg. In het voorprogramma staat Florida Snow, een band uit Rotterdam die experimentele indie-rock speelt. ves, waar leerlingen, docenten en kunstenaars ideeën, informatie en projecten uitwisselen. Het idee is een format te ontwikkelen zodat ook anderen kunnen aanhaken." Verder gaat de jonge filmmaker Job te Veldhuis, samen met Chiem van Houweninge jr., een film ma ken voor het museum. Ook is het streven om te komen tot een soort denktank van jongeren. „Bij al die projecten gaan we jongeren vra gen: wat vinden jullie ervan, wat zouden jullie terug willen zien? De bedoeling is dat er in maart 2009 een tentoonstelling komt met de jongeren als gastcurator." Om meer schoolklassen richting de Abdij te krijgen loopt het mu seum - zeker bij het basisonder wijs - wel tegen een praktisch pro bleem aan: het vervoer. „Daar zijn we over aan het nadenken. Het is belangrijk dat daar iets aan wordt gedaan", zegt Arends. In diverse grote steden is al voorzien in gratis vervoer, zoals de Turingbus in Rot terdam. „Misschien moeten we in Zeeland ook naar zoiets toe." 2. Van welke schrijver(s) is het sprookje "Het lelijke eendje" A: Gebroeders Grimm C: Charles Perrault B: Hans Christian Andersen 3. Om welke reden werd de Vliegende Hollander vervloekt? A: Varen op 1ste Paasdag C: Een vrouw als matroos B: Varen op 2de Kerstdag laten werken 4. Hoe bewees de prinses op de erwt dat ze een prinses was? A: Door te slapen op een erwt C: Door te zitten op een erwt B: Door te staan op een erwt a 5. Welk huis kon de boze wolf niet omver blazen? A: Het bakstenen huis C: De ivoren toren B: Het glazen kasteel 1. Wat eiste Repelsteeltje van de molenaarsdochter? A: Haar trouwring C: Haar eerste geboren kind B: De troon van haar man caetójif'ncty vasi/al verAct/crt/? SMS SPROOKJE je antwoorden naar 4345 Bijvoorbeeld: Sprookje ABCAB en ontvang de uitslag op jouw mobiel! Eenmalige kosten voor het gebruik van deze dienst zijn €1,50 per ontvangen bericht de standaard kosten voor het versturen van een SMS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41