Zeeuwen begrijpen in Braakman Jongeren bang voor vergrijzing Philadelphia onderzoekt financiën PZC Zaterdag 11 oktober 2008 3 gie", zegt Kostense. Waar hij met enige graagte aan toevoegt, dat de aanleg van natuurgebieden dik wijls goed uitpakt voor boeren. Een van zijn schoonzoons is boer, 'een hele goede'. Hij woont een halve kilometer verderop. Met hem heeft hij het wel over de ver schillende belangen. Om toch al tijd, weer snel uit te komen op wat goed is voor beide partijen. Na tuurbeschermers hebben liefst schrale, arme gronden; boeren krij gen meestal betere landbouw grond aangeboden in ruil voor de aangewezen natuurgebieden. West-Zeeuws-Vlaanderen. Kees Kostense is er geboren en opge groeid. In 1982 keerde hij er terug. In 1988 werd hij voorzitter van de gewestelijke natuurbeschermings vereniging 't Duumpje. Vervolgens werd hij gevraagd voor het be stuur van Het Zeeuwse Land schap. Eerst gewoon lid. TXvaalf jaar geleden kwam hij ook daar op de voorzittersstoel terecht. Over zijn geboortestreek laat hij geen misverstand bestaan. Kreken, dijken en duinen vormen het ge raamte van het land van Cadzand. Zijn logés krijgen als het even kan een rondrit langs een aantal ver plichte nummers. Het Zwin, de wallen van Retranchement, de Pa- noramaweg bij Breskens. En de Blikken, een natuurterrein tussen Groede en Oostburg. Kostense: „Ik kan me voorstellen dat het grote aantal plas-drasgebieden in de streek niet alleen tot vreugde leidt. Maar, zeg ik dan, wacht nou eens tien jaar. Dan zal je zien... Kijk eens naar de Blikken, dat nu acht jaar in ontwikkeling is. Het is inge richt aan de hand van i7e-eeuwse kaarten, er zijn meidoornhagen ge plant. Ik vind het bijna een mu seumlandschap, zo mooi." Natuur heeft ook een economi sche component, zegt hij. Natuur trekt mensen, om er te recreëren, om er te wonen en te werken. Hij noemt de Veluwe als voorbeeld, Kees Kostense Geboren 15 november 1937, Biervliet - Gehuwd, drie kinderen Woonachtig op een boerderij bij Biervliet - Artsexamen Rijksuniversiteit Utrecht 1963 Tot 1982 huisarts in Barend- recht - Geneesheer-directeur zieken huis Walcheren van 1982 tot 1998 - Voorzitter Het Zeeuwse Land schap sinds 1996 Kamerheer van de koningin in Zeeland sinds 2000 waar kantoren en zorginstellingen zich graag vestigen. Hij vindt dat zijn stichting voeling moet houden met de inwoners van de provincie. „We willen wel doen wat de Zeeuwen begrijpen. Daarom is uitleg belangrijk, zijn ex cursies belangrijk, is toegankelijk heid belangrijk. Geen prikkel draad, wel wandel- en fietspaden, wel observatiehutten. De natuur is de afgelopen honderd jaar enorm verarmd. Wegenbouw, woning bouw, rationalisering, ruilverkave ling. De generatie van na de Twee de Wereldoorlog is opgegroeid met een besef van natuurbescher ming. Het was een soort tijdgeest. Zij hebben dat natuurbesef veran kerd in het werk van de overheid. Dat is goed. Per saldo, onze kinde ren en kleinkinderen zullen blij zijn dat wij zo veel aandacht heb ben gehad voor de leefbaarheid van het land." In zijn kamer heeft hij een op zijn weiland en drinkpiit gerichte kij ker staan. Honderddertig vogel soorten heeft hij geteld. Een hop, om maar eens een voorbeeld te noemen, al was dat natuurlijk wel een dwaalgast. Een ijsvogel laat zich elke dag zien, zit op een riet stengel om een stekelbaars te kun nen vangen. In zijn schuur wijst hij naar de nokbalk. Daar zitten nesten van kerkuilen en steenui len. De vloer beneden heeft hij zo veel mogelijk ontruimd, de uit werpselen vormen een grote witte vlek. De caravan, die er staat te overwinteren, heeft een bescher mend stuk plastic-over zich heen gekregen. ^9 Ter gelegenheid van het afscheid k**®' van Kees Kostense organiseert Het Zeeuwse Landschap woensdag 15 oktober een symposium in de St. Ja- cobskerk in Vlissingen. Aanvang 14 uur. Thema van de midaag is: Na tuurbescherming als noodzaak. Spre kers: M. Jacobusse van Het Zeeuw se Landschap, E. Marteijn van Rijks waterstaat en C. Kalden van Staats bosbeheer. Afscheidsreceptie vanaf 16.15 uur. Burgemeester Dick van der Zaag van Goes volgt Kostense op als voorzitter. Grootste deel van 21-jarigen woont nog bij ouders thuis. MIDDELBURG - Zeeuwse 21-jarigen vinden een toekomst in een grijs Zeeland een ernstiger probleem dan toenemende criminaliteit. Ruim een kwart vindt vergrijzing zorgelijk. Eén op de vijf zet crimi naliteit bovenaan. In 2004 was dat nog omgekeerd. Dat blijkt uit een onderzoek dat onderzoeksinstituut Scoop deed onder 873 21-jarigen in Zeeland, een kwart van die leeftijdsgroep in de provincie. Het onderzoek was een herhaling van eenzelfde ver kenning in 2004 onder de 21-jari- gen van toen. Acht van de tien Zeeuwse 21-jari gen (78%) wonen nog bij hun ouders. In 2004 was dat nog 68%,- zij het dat die jongeren negen maanden ouder waren dan de nu ondervraagde 21-jarigen. Een kwart van de jongeren zoekt een woning. Zeventien procent wil hu ren, dertien procent zoekt een koophuis. Van de jongvolwasse nen die al zelfstandig wonen heeft 46 procent een huurhuis, 33 pro cent heeft een huis gekocht en 2r procent bewoont een kamer. Ruim driekwart vond binnen een halfjaar huisvesting. In 2004 lukte dat maar 65 procent. Ruim de helft van de bevraagde jongeren studeert, waarvan de meerderheid in voltijd. Ruim de helft volgt mbo, zes procent stu deert universitair. Driekwart stu deert binnen Zeeland. Van de 21-jarigen die niet studéren heeft 91 procent betaald werk, doorgaans in loondienst, één pro cent is werkloos, twee procent is arbeidsongeschikt en een procent is huisman of-vrouw. De jongeren doen meer vrijwilligerswerk; 3.12 procent tegen 26 procent in 2004. Vooral bij sportverenigingen. Ruim een derde heeft mantelzorg taken voor iemand uit de directe omgeving, vrouwen (44%) meer dan mannen. Politiek actief is vijf procent. Dat zijn vooral SGP-jongeren. Vandaar dat twaalf procent zegt, SGP te stemmen. De PvdA heeft nauwe lijks aanhang in de leeftijdsgroep: de zeventien procent uit 2004 valt terug naar zeven procent. Wilders Partij voor de vrijheid en Ve? donks beweging Trots Op Neder land blijken te mogen rekenen op respectievelijk negen en vijf pro cent. men. En dat is iets wat Provinciale Staten juist willen vermijden. C. Bierens (WD) was een van de commissieleden die suggereerden om schorren in het Land van Saef- tinge te verlagen in het kader van natuurherstel. Die suggestie ligt op het bordje van de commissie Nijp- Fflj De Statencommissie Ruimte, Eco- logie en Water wil vooral natuur- herstelmaatregelen in de Wester- schelde en het gebied Braak man-noord met rust laten. els, antwoordde gedeputeerde F. Hamelink, en dus nemen Gedepu teerde Staten dat niet mee in het spoorboekje. Nijpels komt over en kele weken met alternatieven voor het onder water zetten van de Hedwigepolder, eveneens een na- tuurherstel-voorstel. Hamelink waarschuwde de com missie, niet te veel onderdelen uit het spoorboekje te schrappen. Minister Cramer beschouwt het als een minimumpakket, gaf hij Zorgverlener heeft een probleem, maar richt energie op herstel. door Tineke Smits GOES - Philadelphia Zorg, een lan delijke zorgverlener aan verstande lijk gehandicapten, onderzoekt mo menteel wat de financiële stand van zaken is op al haar locaties, dus ook in Zeeland. Philadelphia kampt met een tekort van 9 mil joen euro. „We constateerden dat onze ambities niet meer in balans zijn met de inkomsten", aldus het hoofdkantoor. Philadelphia heeft dalende inkomsten en stijgende kosten: „Er zijn goed renderende locaties, maar ook locaties die ver lies lijden." Philadelphia heeft pro jecten in Goes, Vlissingen, Terneu- zen, Koudekerke, Middelburg en Zoutelande. Daarbij gaat het om 260 cliënten en 170 medewerkers. Aan de hand van het onderzoek wordt een herstelplan gemaakt. In november gaat Philadelphia beslui ten nemen. Dan wordt bekend wat de gevolgen zijn voor de pro jecten in Zeeland. „Vijfentachtig procent van de kosten die we ma ken is voor personeel. Het is onver mijdelijk dat we deze kosten terug moeten dringen. Hoe we dat doen en op welke termijn is nog niet be kend." Er geldt een vacaturestop en uitzendkrachten worden niet meer ingeleend. Uitzonderingen kunnen wel gemaakt worden. „D.£ continuïteit van de zorg staat nog steeds voorop. We hebben een ste vig probleem én het vertrouwen dat we onze organisatie weer fi nancieel gezond kunnen krijgen.". hebben gehad voor de leefbaarheid van het land. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39