We willen doen wat de Staten kritisch over natuur Toch geld van provincie voor film Kapitein Rob s •if— WSj POLDERDIJK - 3 6 Zaterdag 11 oktober 2008 PZC VIER VRAGEN OVER Basisscholen hebben grote moeite om direc teuren aan te trekken. Dat blijkt uit onder zoek van de Algemene Vereniging Schoollei ders. Naam: Cees Corstanje Leeftijd: 55 Woonplaats: Middelburg Functie: lid van de Raad van Bestuur van de Ar chipelscholen door Cornelleke Blok Heeft u ook moeite om vacatures van schooldirecteuren op te vullen? „Dat klopt. Het is heel lastig om aan goede directeuren te komen. Op de vacatures die we de laatste jaren hadden, kregen we niet veel reacties. Soms moesten we zelfs een tweede ronde houden, omdat zich helemaal geen geschikte kandidaten meldden." Waarom is het zo moeilijk om goede directeuren te vinden? „Het is een baan die veel kennis en vaardigheden vergt. Je moet relaties op kunnen bouwen met ouders, kinderen en personeelsleden. En je leidt samen met een team kinderen op voor de maatschappij, die steeds ingewikkelder wordt. Daar moet je op kunnen inspelen; je moet naden ken over de maatschappij zoals die over tien jaar is." Het tekort aan basisschooldirecteuren zou ook te maken hebben met de rela tief lage salarissen. Merkt u dat ook? „Dat speelt zeker mee. Het verschil met de salarissen van groepsleer krachten is niet groot. Dat maakt de functie van schooldirecteur niet aantrekkelijker. Maar ik merk bij collega's dat salaris geen drijfVeer is om schooldirecteur te zijn." Hoe vindt u tóch goede schooldirecteuren? „We zoeken gericht. We vragen mensen met ervaring: 'is die baan niks voor jou?'. Er komt een 'grijze golf aan van collega's die straks met pen sioen gaan, dus het probleem wordt alleen maar groter. Daarom bieden we jonge collega's scholing aan. Ze worden bijvoorbeeld eerst coördina tor van de onderbouw, om capaciteiten te ontwikkelen. Voor de huidige directeuren proberen we de voorwaarden zo gunstig mogelijk te hou den. We zorgen dat er genoeg conciërges en secretaresses zijn. Zo kun nen de directeuren zich bezighouden met onderwijs en hoeven ze geen formulieren in te vullen of vuilnisbakken buiten te zetten." GS erkennen dat producent te goeder trouw heeft gehandeld. MIDDELBURG - Het Zeeuwse provin ciebestuur is alsnog bereid finan cieel bij te dragen aan de speelfilm Kapitein Rob en het geheim van pro fessor Lupardi, die grotendeels in Zeeland is opgenomen. Vorig jaar wees de provincie het subsidieverzoek nog af. Shooting Star, producent van de film, rea geerde verbouwereerd, want er wa ren afspraken gemaakt, eerst met toenmalig gedeputeerde Le Roy en later met de Stichting Promotie en Marketing Zeeland Delta. De makers zouden zo veel moge lijk op locatie in Zeeland filmen en diverse inspanningen doen 'om Zeeland als filmland op de kaart te zetten'. Pas bij de première, in no vember 2007 in Vlissingen, werd het Shooting Star duidelijk dat de provincie niet over de brug wilde komen. Het bedrijf heeft op verzoek de gang van zaken op een rij gezet. Het provinciebestuur erkent nu dat de communicatie rond het be sluit over het subsidieverzoek 'niet bepaald vlekkeloos verlopen is' en dat de mensen van Shooting Star 'te goeder trouw hebben gehan deld'. Alle gemaakte afspraken zijn nagekomen. Daarom zijn Gedeputeerde Staten bij nader inzien toch 'genegen' bij te dragen. Het gaat om een bedrag van 35.000 euro. Als tegenprestatie verlangt de pro vincie wel dat de filmmaatschappij materiaal afgeeft voor de provincia le beeldbank. Deze herfst gratis afstandsbediening bij uw elektrisch bedienbare rolluiken! i Si SllajN ag§SB -,L_ --=^23: -yj-T-=■= W 4T GEVELVERFRAAIING w9l ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN, GARAGEDEUREN VLISSINGSESTRAAT 1 4371 RA KOUDEKERKE T0118 552010 F0118 552071 INFO@POLDERDIJKZONWERINGEN.NL Volgende week woensdag neemt Kees Kostense (70) na twaalf jaar afscheid als voorzitter van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het waren rijke jaren. Hij zag het aantal donateurs groeien van 7500 naar 11.000, en de oppervlakte natuurgebied in beheer bij de stichting nam met 2500 hectare toe tot 8500 hectare. Pas de laatste tijd ervaart hij dat het succes van de milieubeweging ook tegenkrachten losmaakt. door Jan van Damme De groene leugen, de mi lieumaffia. Opeens zijn het bekende begrippen. Kees Kostense kan best begrijpen dat er verontwaardigd naar natuurbeschermers wordt ge wezen. Een boer wil produceren, geld verdienen. Een visser ook. Dus ontstaat al gauw de indruk, dat het 'de groenen'.zijn, die land bouw en visserij in problemen brengen. Het ijsvogeltje is zeker be langrijker dan de boer die met hard werken zijn gezin wil onder houden. De natuurbeschermers leggen maar overal hun plas-dras- gebieden aan, ze frustreren de mosselsector, en dat gaat maar door, dat gaat maar door. Op zijn boerderij in de Elisabeth- polder tussen Biervliet en de Braakman zit de herfst in de lucht. In de wei meteen achter het woon huis schuilen zo'n twintig scha pen voor een regenbui. Ze staan onder eikenbomen, die hij heeft geplant toen hij een kwart eeuw geleden met zijn vrouw Ineke per manent in de polder bij Biervliet kwam wonen. Hij beheert er een stukje eigen natuur: een hoogstam- boomgaard en een voor vervoe ging behoede kreekrestant, een zichtbare glooiing in het grasland. Zijn er wat stekeligheden, dan moet je geen olie op het vuur gooien. Als oud-geneesheer-direc teur van het ziekenhuis Walche ren weet Kostense hoe hij partijen bij elkaar kan brengen. Sinds 2000 is hij in Zeeland bovendien Kamer heer van de koningin. Typisch een functie die afstand vraagt en toch ook betrokkenheid. Over natuurbe scherming en de soms morrende maatschappij zegt hij: „Het Zeeuw se Landschap probeert een goede relatie te onderhouden met de Zeeuwen. Met alle Zeeuwen, dus ook boeren en vissers. Natuurlijk zijn er wel eens conflicterende be langen. Toch vind ik dat we in veel gevallen goed samenleven. Zo heb ben we met zeker honderd boeren begrazingsovereenkomsten voor het onderhoud van natuurterrei nen. Op Saeftinghe lopen driehon derd runderen. En in de Ooster- schelde verhuren we percelen aan vissers." De uitbreiding van natuurgebie den noemt hij het logische uitvloei sel van eemin 1990 genomen poli tiek besluit. De Tweede Kamer nam toen het Natuurbeleidsplan aan, waarin gekozen werd voor het aan- 1/ leggen van een netwerk van natuur- terreinen door heel Nederland. Hon derdduizenden hectare natuur, die samen de Ecologische Hoofdstruc tuur (EHS) moesten gaan vormen. Dat plan is nog steeds in uitvoering, en zal pas in 2018 worden afgerond. De aanleg van vrijwel alle nieuwe natuurgebieden, de afgelopen jaren, is dus terug te voeren op dat besluit van 1990. „Wij zijn als stichting slechts uitvoerder van die beleidsbe slissing. En de provincie heeft de re- Statencommissie wijst op Saeftinge als compensatiegebied. door René Schrier HOEK - Als het aan de meerderheid van Provinciale Staten ligt wordt het onderdeel Braakman-noord uit het zogenaamde spoorboekje voor natuurherstel in de Wester- schelde gehaald. In een vergadering van de commis sie ruimte, ecologie en water, die gisteren over het spoorboekje ver gaderde, werd nogal wat kritiek bij dit deel van de natuurherstelplan- nen geplaatst. Zo pleitte vooral de SGP fel voor de belangen van Dow. En GroenLinks vroeg zich af of het verstandig is om nieuw ge vormde zoete natuurgebieden om te vormen tot zoute natuurgebie den, zoals in het onderdeel Braak man-noord de bedoeling is. Opmerkelijk genoeg vergaderde de commissie bij wijze van uitzonde ring bij Dow. De CDA-er A. Lijmbach was wat Braakman-noord betreft het duide lijkst; zijn fractie is er simpelweg tegen. Daar zijn volgens hem te veel andere belangen aan de orde. P. Holtring (PvdA) waarschuwde er wel voor dat het gevaarlijk is om te veel te schrappen, omdat daarmee het aantal hectares na tuurherstel ook omlaag wordt ge schroefd. Omdat Zeeland mini maal 300 hectare natuurherstel moet halen, zou zo ontpoldering weer wel eens in beeld kunnen ko- Kees Kostense: „Onze kinderen en kleinkinderen zullen blij zijn dat wij zo veel aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38