Meer nodig voor veiliger verkeer PvdA wenst hartapparaat op alle Zeeuwse reddingsposten Ramsj in Goes Steven Sterk on Tour Colijnsplaat is middelpunt van wereldkampioenschap bootvissen Proef met kleine molens wordt afgerond Oudere fietsers slalommen door Ter Reede PZC Zaterdag 11 oktober 2008 31 Aantal verkeersdoden niet te verlagen met huidige maatregelen. door Ben Jansen MIDDELBURG - Provincie, gemeen ten, waterschappen en Rijkswater staat moeten méér doen om het verkeer in Zeeland veiliger te krij gen. Met de huidige maatregelen (aanpak van verkeersonveilige si tuaties, gedragsbeïnvloeding en voorlichting) kan het aantal slacht offers niet omlaag. Na twee jaren met uitersten op het gebied van het aantal dodelijke slachtoffers (39 in 2006 en 20 in 2007) duiden de cijfers over 2008 tot nu toe op een totaal waarmee beleidsmakers op het gebied van verkeersveiligheid niet tevreden kunnen zijn. Het bromfietsonge luk van gisteren bij Biervliet met twee dodelijke slachtoffers bracht het aantal personen dat dit jaar in het verkeer om het leven is geko men op 24. Ter vergelijking: pre cies een jaar geleden waren het er vijftien. Het bestaande Beleidsplan Ver keersveiligheid Zeeland voor de pe riode tot 2010 heeft de doelstelling dat het aantal ernstige verkeers slachtoffers (doden en ziekenhuis gewonden) over twee jaar twintig procent beneden het gemiddelde van de periode 2001-2003 moet lig gen. Dat komt neer op 321. Een extra streven is dat het aantal ver keersdoden in 2010 ten hoogste 21 mag bedragen. Zeeland moet in 2020 op het ge- bied van het verkeer de veiligste provincie van Nederland zijn. Dat valt alleen te bereiken met extra maatregelen. Henk Rhebergen van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ): „Wat betreft het aantal ernstige verkeersslachtoffers komen we aardig in de buurt van de doelstelling. We zitten nu op pakweg driehonderd doden en zie kenhuisgewonden per jaar met een afwijking van twintig naar bo ven of beneden. Maar het lijkt las tig om in 2010 aan ten hoogste 21 dodelijke slachtoffers te komen." Daarbij komt dat in het ROVZ de lat inmiddels nog hoger is gelegd: Zeeland wil in 2020 op het gebied van het verkeer aantoonbaar de veiligste provincie van Nederland zijn. Rhebergen: „Dat betekent extra in spanningen. We zijn bezig met de voorbereidingen voor een nieuw beleidsplan verkeersveiligheid dat tot 2020 reikt. Om de ambities waar te maken hebben we de me dewerking van alle wegbeheerders nodig. Maatregelen van de provin cie, gemeenten, waterschappen en Rijkswaterstaat moeten naadloos op elkaar aansluiten." Om de be reidheid daarvoor te bezegelen, on dertekenen de wegbeheerders eind dit jaar een manifest. door Marcel Modde MIDDELBURG - Alle Zeeuwse red dingsstations van de KNRM moe ten worden uitgerust met een auto matische hartdefibrillator (AED). Dat vindt de Provinciale Statenfrac tie van de PvdA. De sociaal-democraten vinden dat de provincie de kosten voor aan schaf van de AED's op zich moet nemen. Die kunnen worden mee genomen in het ambulanceplan, stellen de statenleden Wouter van Zandbrink en Marjan de Koster zich voor in vragen aan Gedepu teerde Staten. Ze leggen een verband met de lan gere aanrijdtijden van ambulances in het drukke zomerseizoen. De KNRM heeft verspreid over de pro vincie zes boothuizen, waaronder een dubbele locatie op Neeltje Jans. De opstappers van de reddingsbo ten hebben allemaal een EHBO-di- ploma. Die opleiding wordt bin nenkort uitgebreid met reanimatie met behulp van een AED. Ook wordt de bemanning straks be voegd voor het toedienen van extra zuurstof bij slachtoffers. Het KNRM-station op Marken is reeds uitgerust met een AED. Het apparaat hangt ook steeds vaker in kantoren en openbare ruimten. VLISSINGEN - In het Atrium van zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen zijn gisteren de certificaten uitgereikt aan de eerste Zeeuwse fietsers boven de 70 jaar die hebben deelgenomen aan 'Fiets vei lig en fit'. In dit programma van Veilig Verkeer Nederland wordt aandacht besteed aan beweging voor fietsers, verkeersregels en speciale fietsen voor ouderen. De fietsers legden een parcours af waar ze oefenden in slalom en fietsen op een hel lend vlak. Uit het vooronderzoek van VVN blijkt dat zo'n 40 procent onvoldoende ziet in de verte en 20 procent niet scherp genoeg hoort. Die mensen zijn doorverwezen. Ouderen ervaren te smalle fietspaden, gevaarlijke bruggetjes, hoge stoepranden en afvoergootjes langs het fietspad als de grootste knelpunten. VVN vraagt aandacht voor de problematiek van ouderen in het ver keer. Een rapport met daarin de resultaten van het vooronderzoek is aangeboden aan Karla Peijs, voorzitter van Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland. foto Lex de Meester BOEKENBEURS IN DE GROTE KERK VAN GOES Duizenden titels in alle rubrieken. Fondsrestanten, licht beschadigde boeken, Engelstalig en archiefexemplaren van uitgevers. Alles scherp afgeprijsd. Vijftig kramen met tienduizenden boeken van topkwaliteit voor kleine prijzen. Donderdag 16 oktober 11.00-18.00 uur Vrijdag 17 oktober 11.00-18.00 uur Zaterdag 18 oktober 11.00-17.00 uur Grote Kerk Singeistraat 21 Goes Toegang gratis. Voor elke koper een gratis boek (Er kan gepind worden). 0513 46 2447 06 546 73690 steven-sterk-0n-t0ur@xs4all.nl www.steven-sterk-on-tour.nl COLIJNSPLAAT - De haven van Co- lijnsplaat is 25 en 26 oktober de uit valsbasis voor het wereldkampi oenschap bootvissen. Aan het eve nement doen ploegen uit vijftien landen mee. De titelstrijd wordt aangegrepen voor een groots opgezette beurs voor zeehengelaars. De organisatie rekent op vierduizend bezoekers uit Nederland, België, Duitsland en Engeland. In een tent op het ha venterrein wordt uitleg gegeven over de nieuwste vistechnieken en visserijbeheer. In de haven wor klein vaarbewijs marifonie jachtradar praktijkvaren VIC Vaaropleidingen Goes tel. (0113) 27 05 99 06 40 00 59 87 www.vicvaar.nl den vijftien boten afgemeerd, waaronder een handzame viska- jak, die beschikbaar zijn voor proefvaarten en demonstraties. Op een culinair pleintje wordt voorgedaan hoe zelfgevangen vis het beste kan worden schoonge maakt en gefileerd. Bezoekers kun nen actief deelnemen. Het 44ste wereldkampioenschap wordt die zaterdag geopend, met een vlaggenparade door het dorp en een officiële presentatie van de teams De wedstrijd zelf is zondag tussen 9.30 en 14.00 uur. SCHOONDIJKE - In Schoondijke wor den woensdag de eerste resultaten bekendgemaakt van de tests met kleine windturbines. Het proef veld bij het Techno Park werd een jaar geleden in gebruik genomen. Het formaat van de molens is dus danig beperkt, dat ze geschikt zijn voor plaatsing bij particulieren. Dat moet huishoudens in staat stel len zelf energie op te wekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33