de charme van weleer PZC Zaterdag 11 oktober 2008 21 Het heggengebied met op de achtergrond Nisse. Nisse, de Zak. Zo bekend, zo platgewandeid en -gefietst, dat het bijna van hoogmoed getuigt om een wandelru briek aan het heggengebied te wijden. Iedereen kent hét kleinschalige, Anton Pieck-achtige landschap. Meidoorns en wegelingen, sprookjesachtige doorkijk jes en boven grondmist uitgestrekte verge zichten, daar kun je niemand meer mee verrassen. Toch wagen we het erop. De vereniging Natuurmonumenten beheert het gebied, en heeft deze keer twee gidsen op pad ge stuurd. André Hannewijk (44) is al ruim vier jaar boswachter. Lindoana Todicescu (36) is dat ook, maar is pas sinds 1 septem ber in dienst. We treffen elkaar op het punt waar de Valdijk overgaat in de Zwaak- weg, ten zuidwesten van Nisse. Het is herfst. Op de grond, waar de van de populieren gevallen blaadjes modderspo- ren en plassen kleuren. In de lucht, waar het vasthoudende blad een door de zon ge filterde variëteit van geel en bruin laat zien. De bomen zijn al op leeftijd, beaamt Hannewijk. Eén dezer jaren zullen ze er aan moeten geloven. Dat zal een klap ge ven. Maar uitstel wordt langzamerhand ge vaarlijk, het is niet aan te raden om met storm op de Valdijk te gaan lopen. Hier en daar staan populieren zonder kruin. De gids met de langste staat van dienst ver telt over het oudland, dat vanaf de dijk ge zien aan onze voeten ligt. Oud betekent in dit geval een eeuw of negen, want toen werden de polders in opdracht van Vlaam se abdijheren ingedijkt. Kleinschalig, in partjes gedeeld door meidoornhagen. Er is nu nog 85 hectare aaneengesloten poel- grond over. Een snipper, afgezet tegen de duizenden hectares van voor de ruilverka veling rond 1970. Het is moeilijk voor te stellen, hoe het bac- terievuur tien jaar geleden voor een com plete kaalslag zorgde. Meer dan 5000 mei doorns moesten worden gerooid. Rampza lig, niets meer, niets minder. Tellingen we zen uit dat het aantal vogels snel terugliep. Een grootschalige hersteloperatie heeft er tussen 1999 en 2003 voor gezorgd dat het heggengebied zijn naam weer eer aan kon doen. De beplanting werd bovendien geva rieerder, met veldiep, koebraam, sleedoorn en liguster. Het is nu de tijd van de bessen, rode van de meidoorn, donkerpaarse van de ligus ter. Een feest voor de braamsluiper, hegge- mus, spotvogel en andere broedvogels in het gebied. Je ziet de rijk beladen struiken als je het wandelpad dwars door het ter rein volgt. De valweel, aan het begin van de wandeling, ligt er dromerig bij. Een her innering aan een dijkdoorbraak ooit, zegt Hannewijk. Het water is een kolkgat, de Valdijk maakt er een eerbiedige bocht om heen. De poelen in het gebied zijn uiterst karak teristiek. Gegraven om het vee, dat er nog volop graast, van zoet water te voorzien. Om dat te bereiken, moest de spa wel met verstand worden gehanteerd. Wie te diep spitte, kwam geheid op veen terecht. En veen zorgt nu eenmaal voor zoute kwel. Hannewijk plukt een sprietje van de pit- rus, een grasachtige soort. Het plantje doet het goed in het heggengebied, waar slech te afivatering voor drassige gronden zorgt. De natuurbeheerders zijn van plan de wa terafvoer te verbeteren, zodat de pitrus minder kans krijgt. De gids laat de holle binnenkant van het stengeltje zien. Vroe ger werden de sprieten van de pitrus als lont gebruikt in olielampjes. We lopen over de Sluishoekwegeling, een oud koeienwachterspaadje, dicht om zoomd, overhuifd bijna. Een zanglijster vliegt op. Overdag foerageert hij, weten de gidsen, 's nachts trekt hij. Na de wegeling lopen we over asfalt, net buiten het gebied. Tussen de heggen en weilanden is opeens een hectare akker land uitgespaard. Een proefterreintje, zo blijkt, waar de natuurbeheerders kruiden- rijke, niet geschoonde rogge hebben ge zaaid. Aan de rand hebben ze een strookje laten staan, daar kunnen zangvogeltjes van profiteren. Op het veld is dit eerste oogst jaar zeldzame akkeronkruiden gesigna leerd. Bolderik en drëps zijn Rode Lijst- soorten, ze maken de beheerders blij. Doordeweeks is het aantal wandelaars be perkt. Ook ruiters zijn schaars. De Valdijk is afgesloten voor auto's. Dat scheelt na tuurlijk veel. Hoewel de A58 zelfs in dit stiltegebied voor een goéd hoorbare achter grondruis zorgt. Natuurmonumenten pro beert in de directe omgeving nog gebieden te verwerven. De Schouwersweel is aange kocht. Ijs en weder dienende kan de wan delroute binnenkort worden uitgebreid met een pad langs de Shouwerweelse Wa tergang. Dan hoeft er nog minder over as falt te worden gelopen. Heggengebied Nisse Het heggengebied is een beschermd natuur gebied, dat via paden ontsloten is. De hollebollige weilanden zijn in de middel eeuwen ontstaan, toen er veen werd vergra ven. Dit veen werd gebruik ais brandstof en er werd zout uit gewonnen. Na het vergraven werd de grond niet geëgaliseerd. De meidoornheggen geven een goed beeld van hoe het middeleeuwse landschap er in grote delen van Nederland uit heeft gezien. r- Het gebied rond Nisse is grotendeels ge spaard gebleven bij de ruilverkavelingen van af de jaren vijftig van de twintigste eeuw. De dijken worden begraasd door Suffolkscha- pen van de net buiten het gebied gelegen schaapskooi. Het gebied is in 1994 aangewezen als Waar devol Cultuur Landschap. NAMEN No 87 Kwistenburg Vroeger, 4 eeuwen terug, was het Zeeuwse platteland bar onveilig. D'r zwierf nogal eens ongeregeld volk langs; een stelletje gedeserteerde be rooide soldaten, kleine ben des van allerlei geboefte en ge spuis. De eenzaam gelegen hoeves waren noodzakelijker wijze op dit soort lieden inge steld: de erven waren omge ven door brede sloten, grach ten soms. De ramen, vooral de lagere, waren voorzien van tralies, de deuren waren ste vig en van grote grendels voorzien en binnen hingen wapens voor het grijpen. In die tijd zal de aanduiding van 'burg' of'burcht' wel ont staan zijn. We danken er in Zeeland vele, vele boerderijna men aan die op burg eindi gen. Rozenburg, Vrijburg, Popkensburg, Groenenburg-v Kerseburg. Je moet nu die naam 'burg' eigenlijk beschou wen als synoniem voor hof of hoeve. Veel van die boerderijen/burgen hebber;*" historische namen: Lamme- renburg heeft niet met scha pen, maar met de familie Lampsins te ma- ken(V.O.C.-bewindvoerders). Engelenburg is genoemd naar het beroemde kasteel van de Paus in Rome. Kwistenburg (op de Bevelanden enkele ma len), heeft te maken met te hoge - verkwistende - inpol- deringskosten. Slikkenburg is öf genoemd naar een buurt schap (bij Zuidzande), óf als grap bedoeld, zoals in Walche ren. Knorrenburg (Walche ren), is ook als zodanig op te vatten. Waaienburg en Wul penburg op Walcheren, Vlie- tenburg (Noord Beveland) spreken voor zich. Tekenburg bij Kapelle ligt bij de vroeger armelijke buurt van de Kapelse Moer; teken en ander ongedierte tierden er welig. Domburg is een hoe ve die niet op Walcheren maar bij Kattendijke ligt. Lug- tenburg (bij Souburg, Haam stede en Kamperland) zijn boerderijen waar stedelijke ei genaars ooit weer van de fris se lucht konden gemeten. Eén van die Luchtenburg be woners (Haamstede) ging ren tenieren, en noemde z'n be* huizing toen Rustenburg.... Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21