Voorpagina's nieuwe stijl Eindelijk, ik heb een codicil Terminale patiënte roemt dokter Kerkhofs 14 Zaterdag 11 oktober 2008 PZC EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Nee, ik heb geen donorcodi cil en ik schaam mezelf er voor. Ik moet er aan den ken nu net bekend is geworden dat de automatische donorregistra tie van de baan is. ïk had op het te gendeel gehoopt. Want ik wil mijn organen doneren aan dood zieke mensen en ik heb er geen principiële bezwaren tegen. Het is er alleen nog nooit van gekomen om mezelf officieel te registreren. Ik dacht altijd: ik registreer me nog wel een keer en verder suste ik mezelf met de gedachte dat alle belangrijke mensen in mijn omge ving weten dat ik mijn organen wil afstaan. Dan komt het wel goed. En waarover praten we? Over een donorregistratie meer of minder. Dat zijn verkeerde gedachten. Het Nationaal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepreven tie (NIGZ) heeft: veel nodig. Op de lijst van de NIGZ staan organen als lever, nieren, longen, hart, al vleesklier (pancreas), dunne darm en weefsels als huid, hoornvliezen, botweefsel, pezen en kraakbeen, hartkleppen en bloedvaten. Nu de Tweede Kamer deze week heeft besloten om het huidige sys teem van donorregistratie te hand haven, blijft alles bij het oude. Ik moet dus nog steeds toestemming geven voor mijn donorschap. Waarom zou ik dat nu ineens wel doen? De lijst van doodzieke mensen die wachten op een orgaan is groot en wordt gestaag groter. De nood is hoog, de ellende enorm. De rede nering van minister Ab Klink van Volksgezondheid deze week kan ik niet volgen. Hij verwacht niet dat de automatische donorregistra tie tot meer donoren zal leiden. Met goede voorlichting verwacht hij juist wel nieuwe donoren te werven. Waarop baseert hij die verwachting? Ik vind het genoeg geweest. Ik surf naar de site van de donorvoorlich ting (www.donorvoorlichting.nl). Minister Klink en de T\veede Ka mer hebben toch iets bereikt. Ik druk op de knop 'Ik wil mezelf re gistreren'. Nieuws zo groot dat hele voorpagina eraan wordt opgeofferd. Als het nieuws zo groot is dat het de volgende dag nog het belangrijkste on derwerp van gesprek is, dan bekent de PZC kleur. Niet een beetje, maar volledig. De voorpagi na wordt door het ene nieuwsfeit in beslag genomen. Het zijn de voorpagina's nieuwe stijl, die tot twee jaar geleden nog ondenkbaar waren. In de afgelopen periode was het nieuws of een gebeurtenis enkele keren zo opzienbarend dat afgewe ken werd van het bekende PZC- stramien: een voorpagina met een opening, een pakkende foto in het hart en enkele korte berichten over Zeeuws, nationaal en interna tionaal nieuws. Tot drie keer toe werd een voorpagina vrijwel volle dig gewijd aan één onderwerp. Daarmee is een nieuwe trend ge zet. Het nieuws vroeg op 3 september om een bijzondere presentatie. Het was de dag dat het Deltaplan door de Deltacommissie werd ge presenteerd. De opmerkelijke voor stellen en aanbevelingen van de commissie werden geselecteerd en beoordeeld. Het was vanzelfspre kend dat het nieuws dat de Ooster- scheldekering mogelijk weer open zou gaan, veel Zeeuwen zou beroe ren. De PZC koos voor een bijna paginavullende foto van de storm vloedkering. De krant had die dag de uitstraling van een bijlage. Prinsjesdag bood de volgende mo gelijkheid voor een bijzondere op maak en aanpak. Op de derde dinsdag in september kwam weer een stortvloed aan in formatie binnen. De centrale vraag was wat de directe gevolgen van de nieuwe miljoenennota zou den zijn voor onze portemonnee. De PZC koos voor het ultieme beeld van de financiën: het loon- strookje. Aan het loonstrookje wer den de belangrijkste veranderin gen gekoppeld uit de miljoenenno ta. In één oogopslag was de in vloed van de miljoenennota op het salaris van werknemers zicht baar. Met een cartoon van Tom Jansen waarop het kapitalisme ten grave 'Kredietcrisis kon niet explicieter in beeld gebracht worden dan met de cartoon' werd gedragen, naast het graf van het communisme, werd in korte tijd een derde aparte voorpagina gemaakt. De kredietcrisis gaf ons daartoe aanleiding. De PZC zocht voor de krant van 30 september een ander beeld dan de geijkte fo to van zenuwachtige mannen op de beursvloer, die de beurskoersen angstig in de gaten houden. Voor dat beeld was al vaker gekozen. Het was geen eenvoudige opgave een pakkende illustratie te vinden. Een eindredacteur zag veel foto's voorbijkomen, die stuk voor stuk werden afgekeurd. Tot ze de car toon van Tom Jansen bekeek en wist 'dit is hem'. De tekening was in feite bestemd voor de pagina 'Meningen'. De keuze was snel ge maakt. Voor de meningenpagina werd een foto bij een van de lezers- brieven gezocht en de cartoon ver huisde naar de voorpagina. De cartoon was spits, had humor in zich en er sprak ook dreiging uit. De kredietcrisis kon in die fase niet explicieter in beeld worden ge bracht dan met de cartoon van Tom Jansen: de paniek in de finan ciële sector groeit - gaat het kapita lisme dezelfde toekomst tegemoet als het communisme? POSTVAK Leon Kerkhofs is internist-oncoloog van Ziekenhuis Walcheren. De ze week legde hij zijn werk neer. De ziekenhuisfusie zou aanleiding voor de werkonderbreking kunnen zijn. Kerkhofs pleitte voor con centratie van een hoofdvestiging van het toekomstige Ziekenhuis Zeeland op Walcheren. Dat zou hem door de directie niet in dank zijn afgenomen. Kerkhofs maakt zich ook sterk voor het gratis ver strekken van dure medicatie aan ernstig zieke patiënten. Anja [ansen-Bieleveld uit Oost-Souburg reageerde op dit nieuws: „Ik ben een terminale kankerpatiënte van 46 jaar jong en krijg iede re vijf weken een levensverlengende chemokuur. Ik ben mij er heel erg van bewust dat ik een heel duur iemand ben voor de gezond heidszorg, maar dankzij de goede zorg van dokter Kerkhofs leef ik al een stuk langer dan de verwachtingen voorspelden. Moet ik mij nu schuldig voelen? Ik dacht het niet! Ik heb inmiddels al weer heel veel mooie momehten beleefd waarvan ik niet had gedacht ze nog mee te maken. Dus dokter Kerkhofs, bedankt dat u mijn leven nog waardevol genoeg vindt en mij de zo nodige en dure medicatie geeft. Ik denk dat ik ook namens heel veel patiënten kan spreken in dezelfde situatie. Dat het voor ons enorm belangrijk is dat we deze zorg in Vlissingen kunnen krijgen en dat we niet met ons vermoei de en zieke lijf elke keer de reis naar Goes moeten maken. Uit de grond van mijn hart hoop ik dat wij dokter Kerkhofs weer heel snel terug zien, want we kunnen niet zonder zijn kunde en goede zorg!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14