'Het arsenaal aan beschikbare maatregelen lijkt bijna uitgeput' Het knettert op de effectenbeurzen, ook op de Amsterdamse AEX. Waar ligt de bodem van het moeras? Niemand lijkt het nog te weten. „Hopelijk niet in de buurt van nul." 1 2 Zaterdag 11 oktober 2008 PZC Beursvloer is net een ca door Rik Elfrink De crisis op de inter nationale effecten beurzen lijkt niet te stoppen. Al we ken is het vertrou wen van beleggers volledig zoek. De financiële wereld is in paniek, banken zijn lamgesla gen. Honderden miljarden zijn in rook opgegaan. Virtueel geld welis waar, maar wel geld op basis waar van banken talloze financieringen hebben verstrekt en waarop pen sioenen en levensverzekeringen zijn gebouwd. Ook is het geld op basis waarvan bedrijven en consu menten beslissingen nemen om te investeren. Wie zich rijk waant, koopt eerder een auto, om maar een voorbeeld te noemen. De hele economie wordt daarmee door de effectenbeurzen beïnvloed. Ook Nederland ontspringt de dans niet. Het knettert op onze effecten beurs. De belangrijkste Amsterdam se beursindex, de AEX, dobberde gisteren rond de 260 punten. In een jaar tijd is daarmee ruim 50 procent van de waarde van aande len verdampt: vorig jaar zomer stond de index nog boven de 560 punten. Wie in 2000 een vermo gen in aandelen belegde, zit hele maal in zak en as. In de zomer van dat jaar stond de AEX op 703 pun ten. Wie destijds 100.000 euro in aandelen stak, heeft nog maar 35.000 euro over. Alle koerswinsten na 1996 zijn in middels weg: De AEX staat weer op waarden die in 1996 nog jui chend werden begroet. Alleen rond om de Amerikaanse inval in Irak (maart 2003) was het koersniveau nog iets lager. Hoe heeft het de laat ste maand zo ver kunnen komen? Waarom doet de beurs wat-ie doet? Niemand lijkt het nog te weten. Analist Corné van Zeijl van SNS-Bank, die doorgaans zijn woordje wel klaar heeft, weet het ook niet meer. „Ergens ligt een bo dem. Hopelijk niet in de buurt van nul", stelt hij gekscherend vast. „Ik kan nu wel zeggen dat we het diep tepunt gehad hebben, maar voor hetzelfde geld gaat er nog 10 pro cent vanaf Er is hier en daar al spra ke van paniek." De beursvloer is een casino gewor den waar het geld in het niets lijkt te verdwijnen. Ieder bericht wordt negatief uitgelegd. Miljardeninjec ties van overheden of centrale ban ken worden gezien als een bevesti ging van het feit dat het slecht gaat. Historisch gezien is blinde paniek vaak nodig om een kentering te ver oorzaken. Daarbij hoort een koers val op een dag van meer dan 10 pro cent. Lage koersen bij zo'n 'paniek aanval' vormen voor beleggers een psychologisch anker, weet ook Van Zeijl. „Ze hebben dan een diepte punt om op terug te kijken. Als je steeds dieper zakt, is het afwachten waar de bodem ligt. Bij een bodem kun je weer vooruit." Welke partijen zijn op dit moment aan het verkópen? Een oud (beurs)gezegde luidt immers dat je moet stilzitten op het moment dat je geschoren wordt. Volgens een an der 'financieel spreekwoord' moe ten juist geen vallende messen wor den opgevangen. Met andere woor den: is de stemming eenmaal echt negatief dan is het beter weg te blij ven van de aandelenhandel. Particulieren zijn nu wel zenuwach tig, maar zij doen hun stukken vol gens banken niet massaal van de hand. Vooral de professionele partijen be palen de toon op de effectenbeur zen en doen hun stukken van de hand. Wie die partijen zijn? Fonds beheerders van pensioenfondsen en vermogende beleggingsmaat schappijen, ook wel institutionele beleggers genoemd. Die laatste par tijen konden tot voor kort belang hebben bij een flinke koersdaling, door eerst aandelen te verkopen om ze later weer terug te kopen (short naked). Deze beleggingsva riant is in Nederland onlangs verbo den. De koersdaling van nu lijkt daarom vooral gevoed door twijfel en gebrek aan vertrouwen. Kapitaal krachtig geachte banken komen we reldwijd in grote problemen en dur ven elkaar geen geld te lenen. Een recessie wordt door die financiële krapte onvermijdelijk. Dat de huidige crisis vooral door de bankensector wordt veroorzaakt, onderscheidt de ellende van eerde re beursperikelen in 1987,1989 en de periode tussen 2000 en 2003. In 1987 zorgde de plotseling sterk op gelopen rente voor een kortstondi ge paniekgolf en een beurskrach in oktober van dat jaar. De Amerikaanse beursindex Dow Jones daalde op 19 oktober van dat jaar ruim 20 procent. Anderhalf jaar later was die daling alweer goedgemaakt. In 1989 ontstond, ook al in oktober, opnieuw paniek die leidde tot een forse koerscorrec tie. Daarna konden beleggers tot 2000 een fortuin verdienen. De in- ternetzeepbel die in dat jaar uit el kaar klapte, zorgde tot 2003 op- In vond de ernstigste beurskrach in New York plaats, waar nu veel naar wordt verwezen. De AEX-index bestond toen nog niet. De index werd in maart 1983 voor het eerst opgemaakt. 1928 1930 '35 1940 '45 1950 '55 1960 '65 door Cert van Harskamp Na iedere maatregel krijgt het vertrouwen weer een knauw en gooien beleggers hun aandelen in de uitver koop. Wat helpt wel en valt er nog iets te leren van de crises uit het verleden? Jan Luiten van Zanden, hoogleraar eco nomische geschiedenis aan de Univer- steit van Utrecht: „Deze crisis vertoont veel gelijkenis met de Grote Depressie van de jaren dertig. Ook toen was er wantrouwen in het ban- kensysteem. Dat is ook nu het probleem, met als verschil dat de financiële wereld nu echt mondiaal is. Ook verzuimden de overheden in de jaren dertig om in te grij pen, massawerkeloosheid en alle ellende die daarbij hoort was het gevolg. Gelukkig reageren overheden en centrale banken nu allerter. Maar ik vrees wel dat het arsenaal beschikbare maatregelen zo wat uitgeput is. Overheden kunnen nog verder gaan met de nationalisatie van zwakke banken, maar dat veroorzaakt scheve concurrentieverhoudingen. Daar naast missen bedrijven die gedurende lan ge tijd onder de paraplu van de staat schuilen de prikkel om efficiënter te wer ken. Ik denk dat deze crisis een heel erge recessie teweeg kan brengen." René Paas, voorzitter van vakcentrale CNV: „Ik ben erg onder de indruk van wat er op ons afkomt. Een paar weken geleden konden we ons toch niet voorstellen dat de Nederlandse regering 20 miljard euro in de financiële sector zou pompen, laat staan dat er zoals Fortis een hele bank ge nationaliseerd zou worden. Hoe langer ik leef des te minder ik ge loof in wondermiddelen. Het is erg zorge lijk wat er gebeurt, maar als je om je heen kijkt dan zie je dat het de reële eco nomie maar beperkt raakt. Zo is er nog steeds een tekort op de arbeidsmarkt. We moeten ons dus ook geen depressie aan praten. Als we dat doen, komt die depres sie er ook. ledereen doet zijn uiterste best om de gevolgen te beperken. Wij hebben eerder deze week een akkoord ge sloten met de werkgevers en het kabinet tijdens het Najaarsoverleg over een ver antwoorde ontwikkeling van de lonen. Wouter Bos en Nout Wellink van De Ne- derlandsche Bank treden adequaat op. Als alle overheden op deze kordate ma nier blijven reageren, denk ik dat het wel weer goed komt." Arnoud Boot, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam: „Tijdens de depressie van de jaren dertig grepen overheden in het geheel niet in. De huidige malaise vergelijk ik dan ook eerder met de Japanse crisis van midden jaren negentig. De Japanners namen wel maatregelen. Wat we daarvan kunnen le ren is dat als de overheid ingrijpt in een economische crisis, dat ze dan ook moet doorpakken. Het noodfonds van Wouter Bos van 20 miljard euro voor getroffen fi nanciële instellingen - op voorwaarde dat ze gezond zijn en het geld goed wordt be steed - is een heel goede zet. Die maatre gel verdient navolging omdat daarmee de rotte appels, die deze crisis hebben ver oorzaakt, vanzelf komen bovendrijven. Ik denk dat de komende dagen veel wes terse landen het voorbeeld van Neder land en Groot-Brittannië zullen volgen." Een beurshandelaar op de vloer van Euronext Amsterdan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12