media Pop op een presenteerblaadje [GS 49 digitaal ff Erg bekend is de site nog niet, toch is de Nederlandse zoekmachine Cloudspeakers nu al een fenomeen op internet. De site speurt het web af naar legale mp3's, videoclips en recensies van duizenden bands, door Laurens Lammers B Yf B www.nationalebokbierdag.nl www.lekkerstebockbier.nl I media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 11 oktober 2008 Maar liefst 400.000 voorge selecteerde popacts heb ben op Cloudspeakers een eigen profielpagina. Van meer dan 12.000 bands vindt de site wel erj legale mp3, videoclip of recensie op §Hveb. In totaal indexeert de zoekmachi- gelijks al zo'n driehonderd websites. Een vergelijking met MySpace.com lijkt nel gemaakt. Net als de grootste mu- ziekcommunity op inter- net biedt Cloudspeakers de betere popmuziek op een presenteerblaadje aan. De allernieuw ste nummers en videoclips zijn slechts een paar muisklikken van de gebruiker verwij derd. Elke geselecteerde band heeft daarbij een eigen audio- en videospeler: van dan- ce-acts als Basement Jaxx tot en met de psy chedelische rockgroep Dr. Dog. Het allerlaatste nieuws rond een favoriete act ontvangen? Ook dat kan. De gebruiker hoeft daarvoor alleen maar de act op te zoe ken en op het nieuwsabonnement te klik ken. De laatste nieuwtjes worden daarna automatisch toegestuurd. Kortom: de site Cloudspeakers.nl rockt. Volgens Chris Bol W": (38), die de website samen met zijn tweelingbroer Adriaan vorig jaar oprichtte, ontstond de zoekmachine uit onvrede met het online aanbod van legale alternatieve popmuziek. „Online heb je wel veel Torrent-sites waar je hele albums kunt downloaden, maar dat is allemaal illegaal", zegt hij. „Gratis en le gaal is op internet een heel ander verhaal. Daar bestaan nog weinig sites voor. Of je moet urenlang zoeken." Cloudspeakers vult deze leemte volgens Bol op met een zoekmachine en een apart systeem dat zoveel mogelijk legaal materi aal op één site bundelt. Voor mp3's graaft Cloudspeakers onder meer in online mu ziekkanalen als Stereogum, The Fader en VPRO's 3voort2. Sites als Yahoo Music, Spi- ke.com en YouTube fungeren weer als be langrijke videobronnen. „Op YouTube zijn speciale muziekkanalen te vinden, die offi cieel zijn neergezet door een band of pla tenlabel. Een jonge Britse band als The Ting Tings bijvoorbeeld heeft een eigen YouTube-kanaal. Daar maken wij dankbaar gebruik van", aldus Bol. Cloudspeakers vindt echter nog lang niet al les. De zoekmachine blijft met name nog haperen bij zoekopdrachten naar Neder landse acts. Van de Tilburgse band Krezip bijvoorbeeld vindt de zoekmachine niet één mp3 of videoclip. Bol weet ook niet precies hoeveel Neder landse bands al een eigen profielpagina op de site heb ben. „Ik denk zo'n driehon derd, maar dat is een wilde schat ting." Toch indexeert de site steeds meer Nederlandstalige internetbronnen. Voor recensies van cd's speurt de site zo'n twintig websites af, waaronder de internetsite van het muziekblad Oor en de Nederlands-Vlaamse recensiesite Kin- daMuzik. Zelfs uit de Nieuwe Revu, toch niet echt een muziekblad, sijpelen af en toe cd-besprekingen door naar de site. Het bundelen van audio, video, nieuws en recensies op één site, is slechts één service van Cloudspeakers. Een andere dienst is het aanbieden van audio- en videospelers, die gebruikers vrij simpel op een eigen site of weblog kunnen plaatsen. Hetzelfde zal later ook mogelijk worden voor weblinks naar cd-recensies. Cloudspeakers speelt in op de populariteit van het zogenaamde 'cloud computing', een vondst van het computerbedrijf Dell, waarbij webdiensten de mappen op de computer vervangen. Muziek en video wor den voortaan niet meer bijeengeharkt op de harde schijf, maar op een internetserver. De gebroeders Bol hebben verder volop plannen. Dankzij een investering van Vero nica Holding gaat Cloudspeakers binnen kort een concertagenda ontwikkelen. Daarin komt een actueel maandoverzicht, inclusief audio en video, van alle bandop tredens in Nederland en - in een latere fa se - ook in andere landen. Een volgende nieuwe service wordt een zoekfunctie naar gerelateerde muziek. Wie daarmee bijvoor beeld zoekt op de IJslandse band Sigur Rós vindt automatisch links naar vergelijkbare bands. Uniek is de dienst niet, maar voor de echte muziekliefhebber wel handig. Bol: „Plan nen zijn er ook voor een mobiele versie van Cloudspeakers, die volgend jaar wordt uitgerold. Voor mensen die vaak op het mo bieltje naar muziek luisteren, zal het dan in teressanter worden legale mp3-bestanden af te spelen. Met onze mobiele zoekfunctie zul je die dan zeker sneller kunnen vin den." Volgens Guido van Nispen van Veronica Holding sluit het muziekaanbod op Cloudspeakers perfect aan bij Kink FM, Veronica's radiostation 'voor de betere pop muziek'. „Op Cloudspeakers kun je veel nieuwe muziek ontdekken. Maar je kunt ook meer te weten komen over de muziek waar je al van houdt", zegt Van Nispen. Een vergelijking met MySpace.com trekt hij echter liever niet. „MySpace is een sociaal netwerk waarin individuen, maar ook bands, hun netwerk kunnen opbouwen. Op Cloudspeakers is dat niet mogelijk." www.cloudspeakers.nl Reageren? redactie.media@wegener.nl 1JLJ54 spraakmakende websites of digitale televisiekanalen redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Ik heb zo wa-wa-wa- waanzinnig gedroomd Fans van Kinderen voor Kinderen op gelet! Met Kinderen voor Kinderen Internetkaraoke kun je je favoriete liedje online zelf inzingen, opnemen en op de website publiceren. Je kunt je zangtalent ook laten horen aan vriendjes en familie door je frag ment door te sturen. Voor het opne men heb je alleen een webcam of microfoon nodig. Alle liedjes zijn te vinden, klassiekers en nieuwe hits. ES kvk.karaoke.vara.nl De Hall of Fame van electriciteitshuisjes Modelspoorgroep Valkenswaard wil de graag voor de nieuwe modelbaan een electriciteitshuisje. Frank Kui per maakte een foto van een huisje als voorbeeld en een 'hobby' was ge boren. Of is het een 'prettige ge stoordheid'. Sinds die eerste foto verzamelde Kuiper zoveel electrici teitshuisjes dat hij er een hele websi te voor bouwde. De teller staat nu op 122. SI www.electriciteitshuisjes.nl Lidwoord, bijwoord en wederkerig voornaamwoord Juf Melis is een echte juf die Neder lands geeft aan een echte school voor voortgezet onderwijs. Ze wilde spelling en grammatica makkelijker maken voor haar leerlingen en ont wikkelde daarom een site met taaloefeningen. Als je de oefeningen gedaan hebt, worden de opdrachten direct nagekeken. Weet je niet meer wat een wederkerig voornaam woord is? Ook dat wordt uitgelegd. SI www.jufmelis.nl Voor alles een dag, ook voor bokbier Bokbier leeft. Althans in Zutphen. Want daar vieren ze morgen (zon dag) de Nationale Bokbierdag. Met een Bokbiermarkt met twintig ver schillende soorten bokbier en een nostalgische optocht van bierwa gens. In Enschede kunnen ze er ook wat van, want daar wordt volgende week zaterdag het lekkerste bok bier van Nederland gekozen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 127