Ahtisaari wordt eindelijk beloond PZC Zaterdag 11 oktober 2008 1 1 Fin kreeg in 2000 in Middelburg een Four Freedoms Award. den haag - De laatste vredesmis sie van de Finse oud-president Martti Ahtisaari, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 2008 én in 2000 van de Four Freedoms Award, was niet zijn gelukkigste. Hij slaagde er niet in een oplossing te vinden voor de toekomst van de Servische 'provincie' Kosovo. Als speciaal gezant van de Verenig de Naties onderhandelde Ahtisaari in 2006 met Servische en Albane se delegaties. Servië wilde de 'pro vincie' alleen meer autonomie ge ven. De Albanezen eisten onafhan kelijkheid. Ahtisaari stelde voor Kosovo onder Albanese leiding de mogelijkheid te geven zelf zijn za ken te regelen. Dat alles, voor een paar jaar, onder toezicht van de EU. Totdat vaststond dat de Alba nezen de Serviërs in de regio niet discrimineerden. Belgrado noem de het voorstel 'een opstap naar onafhankelijkheid' en daarmee on- aanvaardbaar.Het plan-Ahtisaari bleek onhaalbaar. Er kwamen nieu we onderhandelingen waarbij de 'bevooroordeelde' Ahtisaari niet meer gewenst was. Het was een grote teleurstelling voor hem. In het oplossen van andere conflic ten was hij meer succesvol, wat hem nu de vredesprijs oplevert. Martti Ahtisaari werd op 23 juni stantie die wil helpen vrede te be reiken in conflictgebieden. Ahtisaa ri werd door de Britten gevraagd toezicht te houden op de ontwape ning van de IRA in het kader van het vredesplan in Noord-Ierland. In 2005 leidde de Fin onderhande lingen tussen de Indonesische rege ring en de GAM, de bevrijdingsbe weging op Atjeh. Hij wist een ak koord te bereiken waardoor er na bijna 30 jaar strijd vrede kwam. Dat hij zich zo inspande voor vre de in conflictgebieden verklaarde 'In sommige situaties moet je een beetje theater spelen' hij door te wijzen op zijn afkomst. „Ik kom uit Karelië, het gebied dat Finland na de Tweede Wereldoor log aan de Russen moest afstaan. Ik trok destijds met mijn moeder (zijn vader zat in het leger, red.) in het noorden van Finland van plaats naar plaats. Zulke zaken ma ken je extra gevoelig voor het lot van vluchtelingen. Hoe ze gedwon gen worden steeds te verkassen, hoe dankbaar ze mensen kunnen zijn die hen onderdak verschaffen. Ik weet wat het is om vluchteling te zijn." Ahtisaari bouwde als vre- desstichter een grote reputatie op. Bijkomend voordeel: Hij kwam uit het neutrale Finland. Ahtisaari trad als onderhandelaar resoluut op maar kon ook goed luisteren en zorgde ervoor dat ie dereen aan het woord kwam. Som migen noemen zijn zelfvertrou wen een vorm van arrogantie. Ze hekelen zijn gebrek aan humor en zijn woede-uitbarstingen, inclusief een zuur gezicht en het weg gooien van zijn pen. Een echte beloning, de Nobelprijs voor de Vrede, liep Ahtisaari tot nu toe altijd mis. Met uitzonde ring dus van de Four Freedoms Award acht jaar geleden in Middel burg. Toenmalig Zeeuws commis saris van de koningin Wim van Gelder noemt het 'absoluut te recht' dat Ahtisaari nu ook de No belprijs heeft gekregen. „Hij is in internationale conflicten dé pleit bezorger voor een oplossing op ba sis van onderhandelingen." In de geest van Franklin D. Roosevelt heeft de Fin ook de meerwaarde van de VN op een bijzondere ma nier geëtaleerd, vindt Van Gelder. Dat kwam volgens hem ook na drukkelijk tot uiting met het ver zoenend standpunt dat Athisaari innam tijdens de oorlog tegen Irak. „Dat is hem door de Verenig de Staten niet in dank afgenomen. Zelfs zo zeer dat het zijn aanstel ling tot secretaris-generaal van de VN blokkeerde. En daarbuiten is hij een buitengewoon aimabele man. Maar dat moet ook wel als je in staat bent zoveel ruziënde par tijen in uiteenlopende landen tot elkaar te brengen." Martti Ahtisaari tijdens de uitreiking van de Four Freedoms Award in 2000 in Middelburg. archieffoto Ruben Oree! 1937 geboren in Viipuri, het huidi ge Vyborg (Rusland). Het gezin vluchtte uit angst voor Sovjettroe pen. Ahtisaari werd onderwijzer, een baan die hem ook naar Paki stan bracht. In 1965 ging hij naar Buitenlandse Zaken, waar hij werd belast met ontwikkelingshulp. In 1973 vertrok hij als ambassadeur naar Tanzania. In 1977 werd hij bij de VN commissaris voor Namibië. Met dat door Zuid- Afrikaahse troepen bezette land bleef hij tot de onafhankelijkheid in 1990 ver bonden. Hij was sterk betrokken bij het vertrek van de bezetters. In eigen land stelde sociaal-demo craat Ahtisaari zich in 1993 kandi daat voor het presidentschap. De verkiezing in 2004 won hij. Als staatshoofd bemoeide hij zich met Kosovo. In 1999 wist hij een ak koord met de Servische leider Mi losevic te sluiten. Verder stichtte hij het Crisis Mana gement Initiatief (CMI), een in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11