Navo vecht tegen opiumbaronnen 593 □s Servië wijst gezanten uit om Kosovo DE HEEL NEDERLAND WINT KWEKEN Mexico v a. 1162 Oad-sponsoring 143 DE HEEL NEDERLAND WINT KWEKEN Oostenrijk v.a. DE HEEL NEDERLAND WINT KWEKEN Gran Canariav.o.483 Oad-sponsoring 85 Ontvoerde hulpverleners in Mogadishu Moordpartijen in Mexico Vijf Chinese kleuters dood door val kraan PEKING - Vijf Chinese kleuters zijn gisteren omgekomen toen op een bouwplaats naast hun school een hijskraan omviel. Dat meldde het staatspersbureau Nieuw China. De kinderen werden op het school plein geraakt door stenen die uit de kraan vielen. Twee kinderen en de kraandrijver raakten gewond. Het ongeluk gebeurde in Zibo in de provincie Shandong. De politie concludeert dat vermoedelijk de hand is gelicht met veiligheidsre gels. Enkele medewerkers van het aannemersbedrijf zijn opgepakt. Parlement Portugal tegen homohuwelijk LISSABON - Het parlement van Por tugal sprak zich gisteren uit tegen het homohuwelijk. Het voorstel was ingediend door kleine linkse partijen en de Groenen. De groot ste regeringspartij, de socialisten van premier Sócrates, en de groot ste oppositiepartij, de conservatie ve sociaaldemocraten, stemden te gen. Volgens een socialistisch parle mentslid is het katholieke Portugal er nog niet aan toe. In opiniepeilingen is een meerder heid van de bevolking tegen. Span je kent sinds 2005 wel het homo huwelijk. Héél Nederland Al A profiteert: IVI 7 Ga voor meer informatie en/of actievoorwaarden naar uw reisadviseur of kijk op www.oad.nl REIZEN Fijne vakantie. Oad Reizen. Peking wil olympische verkeersregels terug PEKING - De groei van het autover keer in de Chinese hoofdstad Pe king gaat zo rap dat de autoriteiten overwegen de strenge verkeersre gels rond de Olympische Spelen nu structureel in te voeren. Dat zei den functionarissen gisteren in The China Daily. Tot 2012 groeit het aantal auto's met 2 miljoen tot 5,4 miljoen stuks. Om voor alle nieuwe wa gens op termijn parkeersplaatsen in te richten is alleen al een opper vlakte nodig van zestig vierkante kilometer. Hiv China ongevoelig voor medicijnen HONG KONG - Chinezen met hiv hebben steeds vaker niets aan hun medicijnen, omdat het virus resis tent is geworden tegen geneesmid delen. Op de Chinese markt zijn slechts zeven hiv-remmende cock tails beschikbaar, terwijl er wereld wijd inmiddels meer dan twintig in omloop zijn. Dat zegt Chen Zhi- wei, de directeur van het Aids-in- stituut in Hong Kong. Onderzoe kers bekijken of het resistente vi rus zich ook verspreidt. Lidstaten eens over aanpak drugsproductie in Afghanistan. BRUSSEL - Navo-troepen kunnen ingezet worden om opiumlabora toria in Afghanistan aan te vallen. De landen van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie zijn het daar gisteren over eens geworden. De bestrijding van de drugsproduc tie en -handel is nodig, omdat de Taliban-rebellen jaarlijks 50 mil joen euro verdienen aan de drugs handel. De Isaf-vredestroepen mogen al leen tegen drugslaboratoria optre den als hun regeringen daarvoor toestemming geven. Zij mogen zich alleen richten op drugsbazen van wie vermoed wordt dat zij de opstand steunen en de operaties mogen slechts duren totdat Af ghaanse leger- of politietroepen de taken kunnen overnemen. Donderdag waren de 26 Navo-lid- staten nog diep verdeeld, vooral over de vraag of drugsbestrijding wel een taak is voor Navo-militai- ren. De Amerikanen pleitten voor een harde aanpak, terwijl Duits land, Italië en Spanje wilden dat de drugsbestrijding wordt overgela ten aan de Afghaanse overheid. Zij vrezen dat hun troepen het doel wit worden van represailles als er een gerichte aanpak van de drugs handel plaatsvindt. Duitsland en Spanje lieten hun bezwaren varen na een oproep van de Afghaanse minister van Defensie, Abdul Ra- him Wardak, donderdag om zijn land te helpen. Ondanks de beperkende voorwaar den zei de Amerikaanse Na- vo-commandant John Craddock dat het besluit hem voldoende be voegdheid verleent om tegen de drugsbaronnen die de Taliban steu nen op te treden. „Het zal ons hel pen de inkomsten van de opstan delingen te reduceren", zei hij. Maar na urenlange nachtelijke on derhandelingen door delegaties van de Navo-landen konden de mi nisters van Defensie het gisteroch tend toch eens worden. De precies details zijn nog niet bekend. De Amerikaanse minister van De fensie, Robert Gates, verwelkomde het akkoord van de Navo-landen. Het is voor het eerst dat de troe pen ingezet worden tegen handel en productie van de drugs. Tot nu toe zijn Isaf-militairen wel ingezet om papavervelden te vernietigen. Uit de papaverbollen wordt opium gewonnen, wat weer de grondstof is voor heroïne. Afgha nistan levert ruim 90 procent van de wereldproductie van opium. De Navo-landen zijn het eens ge- worden over de aanpak van de opiumproductie en -handel in Af ghanistan. Tot op heden werden alleen papavervelden gerooid. Voormalige staten Joegoslavië erkennen onafhankelijk Kosovo. BELGRADO - Na de ambassadeur van Montenegro moest gisteren ook de ambassadeur van Macedo nië Belgrado verlaten. Dat maakte een woordvoerder van het Servi sche ministerie van Buitenlandse Zaken bekend. Macedonië en Montenegro erken den donderdag Kosovo als onaf hankelijke staat, tot woede van de Serviërs. Minister van Buitenland se Zaken Vuk Jeremic sprak rich ting Montenegro van een 'mes steek in de rug'. Dat land vormde tot 2006 nog een federatie met Ser vië. Direct nadat Montenegro Kosovo erkende besloot Servië de ambassadeur van dit buurland uit te wijzen. Even later volgde Mace donië het voorbeeld van Montene gro. Vijftig landen hebben de voorma lig Servische regio erkend. Van de voormalige Joegoslavische repu blieken heeft alleen Bosnië-Her- Het besluit komt op een moment dat er groeiende onrust is over de opiumproductie. Volgens Antonio Maria Costa, directeur van het VN-bureau voor Drugs en Crimi naliteit, kende Afghanistan de afge lopen drie jaar een record papaver- oogst. De opiumproductie zou bijna het dubbele geweest zijn van de wereldwijde vraag. Drugskar tels zouden hierdoor in staat ge weest zijn grote voorraden opium aan te leggen. Directeur Costa noemde deze voorraden 'een tijdbom voor de volksgezondheid en wereldwijde veiligheid'. Britse undercoveragenten hebben volgens de Britse omroep BBC in het zuiden van Afghanistan grote hoeveelheden chemicaliën aange troffen die nodig zijn om van opium heroïne te maken. Dat sug gereert dat er ook grote hoeveelhe den heroïne verstopt zijn in de re gio. zegovina de onafhankelijkheid van Kosovo nog niet erkend. Belgrado had juist donderdag be sloten dat Servische ambassadeurs weer aan het werk konden gaan in landen die Kosovo erkend hebben. Op die manier kunnen 'diploma tieke activiteiten gericht op het be houd van soevereiniteit en territo riale integriteit' worden voortge zet. De overheid trok na de onaf hankelijkheidsverklaring van Kos ovo in februari de ambassadeurs te rug uit landen die instemden met die handelswijze. Oad-sponsoring Héél Nederland profiteert: 693 100 Ga voor meer informatie en/of actievoorwaarden naar uw reisadviseur of kijk op www.oad.nl IR EI ZE Nl Fijne vakantie. Oad Reizen. Héél Nederland QQQ profiteert: *5/0 Ga voor meer informatie en/of actievoorwaarden naar uw reisadviseur of kijk op www.oad.nl REIZEN, Fijne vakantie. Oad Reizen. TIJUANA - Veertien mensen zijn in de afgelopen dagen vermoord in de stad Tijuana en de zusterge- meente Rosarito in het noorden van Mexico. Dat lieten de autoritei ten gisteren weten. De politie ver moedt dat de moorden te maken hebben met de rivaliteit tussen het drugskartel van Tijuana en een bende uit de deelstaat Sinaloa. Vol gens media eiste het aan drugs ge relateerde geweld deze week in Tijuana zeker vijftig levens. Een groep nepagenten heeft don derdagavond een bloedbad aange richt in een bar in het noorden van Mexico. De mannen liepen de horecagelegenheid binnen en openden met automatische wa pens het vuur op de aanwezigen. MOGADISHU - De Japanse arts Keiko Akashane (32) en de Nederlandse verpleegkundige Willem Sools (27) werden gisteren in de Somalische hoofdstad Mogadishu tijdens een persconferentie van hun ontvoer ders aan verslaggevers getoond. De artsen werden eind vorige maand ontvoerd in de Ogaden, een woes tijnachtig gebied in Ethiopië waar et nische Somaliërs al tientallen jaren vechten voor onafhankelijkheid. Keiko Akashane en Willem Sools werken voor de hulporganisatie Mé- decins du Monde (Dokters van de Wereld). Die wilde gisteren geen commentaar geven. foto Farah Abdi Warsameh/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10