Vergunning nodig? Roald Dahl Kan gietwater uit een koperen goot een nadelige De buren hebben een grote esdoorn in hun tuin invloed hebben op mijn tomatenplanten? en nu gaan die vreselijke zaadjes weer vallen 3 wonen@wegener.nl I 024-3650509 Ook een (geïsoleerd) tuinhuis kan fungeren als werkplek als in huis geen extra kamer beschikbaar is. foto's PR Heel goed dat de overheid telewerken stimuleert, maar je moet maar net een kamertje over hebben. Wie thuis een werkplek wil creëren, kan ook eens denken aan een (geïsoleerd) tuinhuis. Lekker rustig. Met een mooi uitzicht op de koop toe. door Corine van Zuthem PZC Zaterdag 11 oktober 2008 Het kan zijn dat voor het plaatsen van een tuinhuis een vergunning nodig is. Dat is afhankelijk van de grootte van het bijgebouw, de totale oppervlakte van het perceel, de plek waar het tuinhuis komt te staan (achtererf, zijerf of voorerf) en het bestemmingsplan. In sommige gevallen kan worden volstaan met een bouwmelding. Informeer vooraf altijd bij de gemeente om verrassingen te voorkomen. Ook is het verstandig van tevoren de buren in te lichten. De site Bouwvergunningonline.nl geeft stap-voor-stap informatie over bijgebouwen in alle soorten en maten en eventueel benodigde vergunningen. Op Tuinhuisjes-blokhutten.info (onder het kopje 'technische info') is te lezen hoe een tuinhuis het beste geïsoleerd kan worden. Ook de inmiddels overleden schrijver Roald Dahl zocht zijn toevlucht tot een tuinhuis. Toen presentator Ivo Niehe hem jaren geleden opzocht voor zijn televisieprogramma kreeg hij de werkplek van de beroemde schrijver te zien: een gammel, op instorten staand bakstenen tuinhuisje van minder dan 4 vierkante meter. De verwarming was een TL-buis die met behulp van paperclips verhangen kon worden, zodat de vingers van de schrijver verwarmd werden... Soms pieker je al zo lang, dat je niet meer weet waar je de oplossing van een probleem moet zoeken. Minder voor de hand liggende factoren kun nen dan heel geloofwaardig lijken. Neem briefschrijver A. Munter. Hij ligt wakker van zijn tomatenplan ten. Die teelt hij al jaren in zijn kas. Onlangs begonnen enkele tomaten 'weg te kwijnen'. Munter verving een laagje grond. Hielp niet. Toen begon het piekeren: 'Is het vervan gen van de zinken goten door kope ren exemplaren de oorzaak? Soms geef ik de planten water uit de tank waarin ik hemelwater opvang'. Ik bel tuinkenner Romke van de Kaa. „Dat gietwater heeft er niets mee te maken. Dan zouden alle tomaten ziek moeten zijn. Wellicht is de grond 'tomatenmoe'. Maar ik denk dat fytoftora in het spel is, een schimmelziekte. In dat geval is het vervangen van 30 centimeter grond niet voldoende. Ik zou de hele kas van een flinke laag nieuwe grond voorzien. En misschien zou er in de kas meer moeten worden gelucht." 'Tuinvrouwtje Gerry', zoals ze zich in haar mail voorstelt, stoort zich aan de esdoorn in de tuin van de bu ren. 'Elk jaar wordt die boom groter en is het weer een karwei alle zaad jes ('propellertjes') uit ons gazon te krijgen. Ze beloofden de boom te kappen, maar dat bleek te duur. Nu gaan ze snoeien: alles wat over onze tuin hangt, wordt verwijderd. Daar zijn we niet blij mee, want ik denk dat we over enkele jaren hetzelfde probleem hebben. Wij willen geen ruzie, maar een redelijke oplossing'. Een gesprek met de buren, lijkt mij een kansrijk begin. Onder meer op Neerlandstuin.nl staat juridische in fo. Handig ter voorbereiding. Romke van de Kaa vindt dit een zaak voor de Rijdende Rechter. „Los daarvan, is het niet nodig esdoornzaailingen in een gazon uit te trekken, in de rest van de tuin wel. Zij overleven het maaien namelijk niet. Wellicht is het een idee de esdoorn om de vijf jaar flink in te korten. Esdoorns kun nen goed worden geknot en het pro bleem is dan voorgoed opgelost." huis en denkt momenteel na over fiscale tegemoetkomingen. De meeste telewer kers vinden dat ze thuis productiever kunnen zijn dan op kantoor. Ze kunnen ongestoord werken en er wordt minder tijd verspild aan koffiepauzes en 'social talk' met collega's. Bovendien is vanuit huis werken een goede manier om files te ontwijken. Maar waar situeer je thuis je werkplek? Je moet maar net een kamertje over heb ben waar je ongestoord kunt werken. Wie een flinke lap groen om zijn huis heeft, kan ook denken aan een studio, een atelier of een praktijkruimte in de tuin. Lekker rustig en nog met een mooi uitzicht ook. Veel chalets en blokhutten zijn tegenwoordig dermate luxe en in groot formaat verkrijgbaar, dat er gemak kelijk een werkplek van te maken valt. Geen kantoortuin, maar een tuinkantoor dus. Sommige fabrikanten leveren op ver zoek en tegen een meerprijs tuinhuisjes met dubbele beglazing. Niet alleen de wanden moeten geïsoleerd worden, maar ook het dak en de (betonnen) vloer, bijvoorbeeld met een of twee lagen tempex. „Doordat de zijwanden van veel tuinhuizen uit losse elementen bestaan en een lattenconstructie hebben, is het voor een beetje doe-het-zelver heel mak kelijk er isolatiemateriaal en een binnen wand tegenaan te plaatsen", zegt Dick van Boven, woordvoerder van Hillhout in Zwolle, dat houten tuinartikelen pro door jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Haar tuinhuisje is heilig, vertel de schrijfster Jessica Durla- cher eens in een interview. Een bordje op de deur maakt duidelijk dat ze beslist niet ge stoord mag worden als ze er aan het werk is. Ze moet alleen zijn om te kun nen schrijven. In het tuinhuis kan ze in alle rust werken en is ze ver weg van de hectiek van haar gezin: haar twee kinde ren en praatlustige echtgenoot Leon de Winter. Ze geniet bovendien van de na tuur om haar heen. Ook managementgoeroe Ben Tiggelaar werkt vanuit een tuinhuis. Tiggelaar, be kend van het boek Dromen, durven, doen en seminars als 'MBA in één dag', heeft vier dochters (3, 8,10 en 14 jaar). Die kun nen behoorlijk wat lawaai produceren. Tiggelaars werkplek bevindt zich in het achterste deel van een lange, tot kantoor verbouwde schuur in zijn tuin in Soest. „Ik vind het lekker vanuit huis te wer ken. Ik ben op die manier dicht bij mijn kinderen en tijdens mijn pauzes drink ik gezellig een kop koffie met mijn vrouw. Werk en privé lopen volledig door elkaar heen, maar dat vind ik juist plezierig. Daar komt als voordeel bij dat ik geen tijd kwijt ben aan reizen. Ik doe de deur van mijn kantoor achter me dicht, loop het tuinpad af en ben thuis." Niet alleen Tiggelaar ziet de voordelen van thuiswerken, ook de overheid staat positief tegenover het werken vanuit duceert. „Met een elektrisch kacheltje is de ruimte dan in een mum van tijd ver warmd." Ben Tiggelaar ziet ook de nadelen van een kantoor in de tuin. „Het is er soms wel érg rustig. Ik heb geen collega's om me heen, dus ik zit de hele dag eenzaam en alleen in mijn hokje. Daarom doe ik eenvoudige klussen, zoals het bijhouden van mijn correspondentie, tegenwoordig ook wel eens aan de keukentafel. Maar als ik echt geconcentreerd en in alle rust aan een project moet werken, trek ik me terug in het tuinhuis." www.hillhout.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109