Meubels op bestelling Een monobosje G wonen U Plant met afwijking Houtberging j mg 'vJÜ 1 PZC Zaterdag 11 oktober 2008 womero@wegener.ïTi! 024-3650509 O 7s Ranunculus acris Multi plex. foto Romke van de Kaa de mensen acuter de website www.twentedesign.nl ons via een e-mail toe. Nou zit je nooit mis met zo'n uitspraak - tenzij de winter er al is. Maar de werke lijke reden waarom die bood schap wordt verkondigd, is van commerciële aard: bij winter hoort kou, sneeuw, glühwein en een open haard. Voor dat laatste heb je hout nodig. Droog hout, dus ook een berging. En die wil Het moet gezegd: ze smoeit lief, deze overkapping. Als haar dak verder zou doorlopen, zou je er willen wonen. Dat komt vooral door het landelijke ontwerp en de mooie materialen: eerlijk Hol lands, weerbestendig Douglas- hout en nostalgische pannen. De berging meet 1.80 bij 1.75 bij 0.50 meter (lxbxh), wordt geleverd als bouwpakket voor 299 euro en kan worden uitgebreid. Zevenblad is onkruid. Maar het bontbladige zevenblad is een sierplant en wordt als bodembedekker aangeplant. Toch vreemd: voor de groenbladige plant huur je iemand in om hem uit je tuin te verwijderen en voor de bonte vorm van dezelfde plant betaal je een tuincentrum. Zo zijn er meer voorbeelden van planten die aantonen dat de grens tussen kruid en onkruid dun is. Weegbree is een onkruid dat in ga zons voorkomt, maar er bestaat een vorm met een misvormde bloem die doet denken aan een groen roos je: Plantago major Rosularis. Die ro- zenweegbree wordt als tuinplant verkocht. Fluitenkruid is onkruid dat vooral in wegbermen opduikt, maar de variant met rood blad ging bij kwekers tot voor kort grif van de hand. Totdat de klant ontdekte dat roodbladig fluitenkruid zich net zo uitbundig zaait als de gewone groenbladige vorm. Probleem met bovengenoemde planten is dat ook de afwijkende vormen zich als onkruid gedragen. Soms is dat gewenst, bijvoorbeeld in een verwilde- ringstuin. Maar in ordentelijke tuinen kan het niet worden getolereerd. Voor die tuinen bestaan er ook onkruiden-met-een-afwijking die zich niet uit zaaien. Zo bestaat er een witbloeiende boterbloem in Nieuw Zeeland, Ranunculus lyallii. Die is in ge vangenschap nauwelijks te houden. Zoals sommige wilde dieren niet gedijen in een dierentuin, lijken sommige planten niet te aarden in de plantentuin. Ook in Europa komen witbloeiende boterbloemen voor. De pyreneeënboterbloem, Ranunculus pyre- neus, is een stuk gezeglijker dan zijn Nieuw-Zeeland- se soortgenoot. Het is geen boterbloem van grazige weiden, maar van stenige grond. Tegen water heeft hij geen bezwaar, zolang dat maar niet blijft staan. Het blad is lancetvormig en grijs, de bloemen zijn hagelwit met een geel hartje. Ranunculus pyreneus is geen plant die je bij ieder tuincentrum kunt kopen, maar een goedgesorteer- de rotsplantenkweker kan u er wel aan helpen. In de Vogezen groeit Ranunculus aconitifolius, een naam die je kunt vertalen met 'monnikskapbladige boterbloem'. Deze boterbloem kom je tegen in loofbossen waar hij vaak op ro mantische plaatsen groeit, zoals langs beken. Dit is bij mijn weten de enige boterbloem die van schaduw houdt. Minder exclusief zijn de afwijkende vormen van de inheem se boterbloemen, de dubbelbloemige scherpe boterbloem, Ranunculis acris Multiplex en de gevulde knolboterbloem, Ranunculus bulbosus Speciosus Plenus. Ze bloeien geel, deze inheemse rariteiten. Vooral Ranunculus acris Multiplex is een goede tuinplant en bovendien een geweldige snijbloem die van elk onnozel bosje bloemen een exclusief boeket maakt. if. v 4 Een oranje snippertje papier: slechts dat vormde het uitgangspunt voor een stoel. Maar dan wel een op maat gemaakt exemplaar, dat precies past bij die oude fauteuil van oma. door Alice Plekkenpol Bij de ambachtelijke meu belmakerij en stoffeerde- rij Jeantique, met vesti gingen in Goor en Wad- dinxveen, kijken ze ner gens meer van op. Klanten komen uit het hele land en zelfs van daar buiten om vooral banken en stoe len te bestellen. In de showroom kiezen ze een standaardmodel, dat ze eventueel laten aanpassen. Bijvoorbeeld een hogere rug, afwijkende poten of an dere bekleding. Maar vaak willen ze een uniek exemplaar. „Het maat werk neemt toe", zegt Claudia Nij- hof van Jeantique. Een aanwijsbare reden heeft ze niet. „Mogelijk heeft het te maken met het meer aan dacht schenken aan wooncomfort en de behoefte zich meer te willen onderscheiden. Hier komen vooral mensen die bewust kiezen voor mooie meubels." Daarvoor wordt dieper in de bui del getast dan voor een bankje van Leen Bakker of Ikea. Toch is maat werk niet per se duurder dan 'con fectie'. Zo leveren diverse kleine meubelmakers vaak tafels of kas ten tegen concurrerende prijzen, omdat er geen detailhandel tussen zit en ze verzekerd zijn van afna me van hun product. Bij Jeantique gaat kwaliteit boven alles. Nijhof: „Alles is handwerk, er komt geen machine aan te pas. En bij maat werk wordt niets uitbesteed aan het 'Oostblok' of Verre Oosten." De frames (het binnenwerk) van de fauteuils zijn gemaakt van beu ken. Gaat het om tafels of kasten, dan worden vooral mahonie, taxus, noten en eiken gebruikt. De laatste jaren is er ook vraag naar modernere meubels van andere houtsoorten. Een rondgang door de werkplaatsen toont meubelma kers aan het werk met houten fra mes, het vullen van stoelzittingen of het snijden van leer. „Leer ver ven we zeifin de kleur die de klant wenst. Een groot voordeel van het meubelmaken in eigen huis, is de Jarenlang kochten mensen bij de bloemist het liefst gemengde boeketten. Maar tegenwoordig kiezen ze juist voor eenvoud. Het monobosje is in. Oftewel: een boeket met snijbloemen van één soort, door Suzanne Dijkstra Een monobos past bij een minimalistisch interieur. emengde boeketten zijn aanmerkelijk min der populair gewor den. Was in 2006 nog 40 procent van de ver kochte bossen bloemen gemengd, vorig jaar daalde dat naar 27 pro cent. Volgens onderzoek van het productschap Tuinbouw lag het aantal verkochte monobossen ja renlang rond de 45 procent. Vorig Hoe dat kan? Het bloemenbureau Holland zocht het uit. „Aan de ene kant heeft het te maken met de plek waar we bloemen kopen. Steeds meer mensen halen een bos bloemen voor zichzelf bij de super markt. Daar zijn veel monobossen te koop, zoals rozen of zonnebloe men", zegt Gijs Kakebeeke, regio manager van het Bloemenbureau. Maar het is ook een trend, stelt hij. „Een boeket is een designelement in de huiskamer geworden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 106