Zeevaart in metropool kapelle Europa naar één systeem Kamperlander wist dat hij fietser had aangereden Gemiddelde van 8,2 voor Roosevelt Academy bas+mar de jager Saam NlAZ Geaccrediteerd VPRO maakt live radio vanuit Zeeuws Archief 'De Piraat' PZC Vrijdag 10 oktober 2008 31 Over vier jaar moet onduidelijkheid over lading verleden tijd zijn. door Marcel Modde VLISSINGEN - De Europese zeevaart krijgt over vier jaar te maken met een centraal gecoördineerd ver keersmanagement. Het nieuwe sys teem (Marnis) maakt het mogelijk 'risicoschepen' sneller te identifice ren en actief te volgen. Aanhou dende onduidelijkheid over de la ding, zoals begin dit jaar met de vastgelopen Eyra in de Wester- schelde, moet dan tot het verleden horen. Marnis heeft inmiddels een eerste test doorstaan en wordt volgende week in Lissabon verder beproefd. In principe komt het er op neer dat een kapitein de gegevens van zijn schip bij vertrek uit een Euro pese haven meldt bij het Maritiem Operationeel Servicecentrum (MOS). Diverse belanghebbende instanties, waaronder Rijkswater staat, hulpdiensten maar ook verla- Een centraal gecoördineerd ver- keersmanagement van de zee vaart tussen Europese havens moet de veiligheid en efficiëntie op het water vergroten. de najaarsshow van 2008: alle wereldmerken komen er samen, moeilijk navigeren? bas+mar de jager ontwikkelde een stappenplan voor het realiseren van een werelds interieur, op vrijdag/zaterdag welkom en goede reis! I vrijdag/zaterdag 10/11 17/18 oktober: inspireer schilder sjoerd van den boom (11.00 - 16.00 u) en bewonder enkele weken later het resultaat, voor u! kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl ders, krijgen gelijktijdig de beschik king over die informatie. In de hui dige situatie moeten de instanties die gegevens nog zelf opvragen. Dat levert geregeld twintig minu ten vertraging op, aldus Eric Ar- don van het Schelde Coördinatie Centrum. Marnis moet ook een einde ma ken aan de praktijk dat de kapitein slechts verplicht is de 'seinvoeren- de gevaarlijke stoffen' te melden en de rest van zijn lading niet doorgeeft. Welke problemen dat kan opleveren, werd in februari duidelijk bij de stranding van het 203 meter lange containerschip Eyra op een strekdam voor Saef- tinghe. Het Regionaal Beleidsteam tastte geruime tijd in het duister over de inhoud van 14 van de 1400 containers en werden hulpdien sten onnodig in hoge staat van pa raatheid gebracht. Drie jaar eerder ontstond er een soortgelijke situa tie rond de Fowairet ter hoogte van Perkpolder. Een centrale afhandeling vergroot niet alleen de veiligheid, aldus Ar- don, maar ook de efficiëntie. Alle belanghebbenden zijn immers op de hoogte van de verwachte aan komst, zodat een snelle passage en een strakke planning voor het los sen kan worden geregeld. Verdachte ontkent dat hij ongeluk wilde verzwijgen. door Emile Calon MIDDELBURG - En nu ben ik de ver haaltjes zat, beet rechter J. Hop mans gisterochtend een 28-jarige inwoner van Kamperland toe. De man stond terecht omdat hij op 24 juni bij Nieuw- en Sint Joosland John de Looff doodreed. De Kamperlander vertelde aanvan kelijk tegen de Middelburgse rech ters dat hij destijds helemaal niet het besef had dat hij die nacht met zijn auto een fietser had aangere den. Hij vermoedde dat hij een hert had geraakt en vond het niet nodig om te stoppen. Pas tien kilo meter verder merkte hij dat in zijn auto het nog brandende fietslamp- je van De Looff lag en ontstond bij hem het idee dat hij een fietser had geraakt. Hopmans stelde dat de Kamperlan der tegenover de politie ook lang had volgehouden dat hij niet wist wat hij in de bocht van de Nieuw- landseweg had geraakt. Pas de vijf de dag van zijn verhoor gaf hij toe dat hij op het moment van de aan rijding al wist dat hij een fietser had geraakt. Hij had die avond, tijdens een per soneelsfeest je in Middelburg, naar eigen zeggen, twee biertjes gedron ken. Daarna haastte hij zich in de auto van zijn moeder naar Goes omdat hij voor sluitingstijd nog wat wilde kopen in een coffees hop. In de bocht onder het viaduct bij Nieuw- en Sint Joosland raakte hij, door een te hoge snelheid, de vangrail en schoot vervolgens de berm in. Tijdens die manoeuvre PW Een Kamperlander (28) rijdt in juni een fietser dood bij Nieuw- land. De man houdt aanvankelijk vol dat hij niet wist dat hij een fietser had aangereden. schepte hij de 45-jarige De Looff, vader van drie kinderen. Thuisge komen vertelde hij zijn moeder van de aanrijding en parkeerde de auto op een dergelijke manier dat voorbijgangers de schade niet kon den zien. Hopmans vroeg hem of hij toen het plan had om zijn mis daad stil te houden. Dat was hij niet van plan, zo vertelde de ver dachte. Desondanks duurde het nog tot de volgende ochtend voor zijn moeder de politie meldde, dat haar zoon een dodelijk ongeval had veroorzaakt en was doorgere den. Officier van justitie E. Bethlehem rekende hem dat doorrijden zwaar aan. Raadsman E. Smit stelde ech ter dat zijn moeder nog geen twaalf uur na de aanrijding de poli tie gebeld had. Om die reden vroeg hij de verdachte alleen maar te veroordelen tot een werkstraf en een rijontzegging. Uitspraak 22 oktober 01 Zeeuws-Vlaanderen Medisch specialisten en medewerkers bedankt! ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen is door het Nederlands Instituut voor Accreditatie van Zorginstellingen (NIAZ) geaccrediteerd. Dat wil zeggen dat de organisatie voldoet aan de landelijk erkende eisen. ZorgSaam is hiermee de eerste instelling met ziekenhuiszorg, thuiszorg en ouderenzorg die door het NIAZ is geaccrediteerd. De accreditatie laat zien dat ZorgSaam continu werkt aan verbetering van de zorgverlening. Dit geweldige resultaat is te danken aan alle medewerkers en medisch specialisten van ZorgSaam. Wij willen hen dan ook op deze wijze feliciteren en hen van harte bedanken voor hun inzet en enthousiasme. Raad van Bestuur ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen MIDDELBURG - De VPRO brengt op zondag 19 oktober een live-uitzen ding van het radioprogramma OVT vanuit het Zeeuws Archief in Middelburg. Belangstellenden kun nen de uitzending gratis bijwo nen. Het programma OVT gaat over de Nederlandse geschiedenis. De afle vering van 19 oktober heeft als the ma Hoe God verscheen in de lage landen. Het radioprogramma is on derdeel van de campagne 'Verle den van Nederland', dat met docu mentaires, boeken en activiteiten een multimediale reis door de Ne derlandse geschiedenis maakt. De uitzending in het Zeeuws Ar chief duurt van 10.00 tot 12.30 uur en is te beluisteren op Radio 1. Na afloop mogen aanwezigen het Van de Perrehuis en de expositie 'Zee land Veelstromenland' bezoeken. Toegangskaarten zijn gratis te be stellen op www.backstage.vpro.nl. Middelburgse opleiding op gedeelde eerste plek bij onderzoek Elsevier. MIDDELBURG - De studenten van de Roosevelt Academy in Middel burg zijn lovend over hun universi ty college. Weekblad Elsevier on derzocht de kwaliteit van de Ne derlandse universiteiten en vroeg de studenten een oordeel. In de ca tegorie University Colleges, waar in naast de Roosevelt Academy ook de university colleges uit Maas tricht en Utrecht meededen, ein digde de opleiding uit Middelburg op de gedeelde eerste plek, samen met de university uit Utrecht. De studenten beoordeelden hun uni versiteit gemiddeld met een 8,2. Vooral in de categorie 'onderwijs' scoorde de Roosevelt Academy steeds een paar puntjes achter de komma hoger dan de andere twee colleges. De haalbaarheid van het eerste jaar en van de opleiding in het algemeen scoorde vooral hoog. De stagemogelijkheden zijn iets la ger beoordeeld, maar de begelei ding bij opdrachten en de toegan kelijkheid van de tutoren worden ook geprezen. In het onderzoek krijgen de university colleges op vallend genoeg hogere cijfers dan gewone universiteiten. Tunnel even dicht na motorproblemen truck HOEK - De westbuis van de Wester- scheldetunnel was gistermiddag kort na twee uur een paar minu ten afgesloten voor alle verkeer. De maatregel werd uit voorzorg ge nomen, omdat de motor van een vrachtwagen ernstig begon te ro ken net nadat de truck de tunnel buis uitreed. Hulpdiensten constateerden direct dat berichten over brand niet op bewaarheid berusten, zodat het verkeer weer snel van Beveland naar Zeeuws-Vlaanderen kon rij den. De vrachtwagen met pech kon, via de afslag naar Terneuzen, naar een garage worden gesleept. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Dagelijks geopend Duinweg Oostkapelle RUPSKRUIWAGEN HUUR MIJ! bezorging mogelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 83