Beste van het Groen licht voor restauratie hoogtorenstation Mammacareverpleegkundige en huidtherapeut samen aan de slag Zeldzame wandbedekking geeft de regentenkamer extra cachet 26 Vrijdag 10 oktober 2008 PZC S Zang en muziek bij het eten in Papas Tapas burgh-haamstede - Zanger en mu zikant Kenneth Valverde treedt dinsdag tijdens het diner op in res taurant Papas Tapas aan de Wes- tenschouwenseweg in Burgh- Haamstede. Hij doet dat in een on gedwongen sfeer; gewoon tussen de tafeltjes. Valverde breng: popu laire liedjes van Spaanse en Zuid- Amerikaanse bodem. Reserveren is aan te raden en kan via 0111-654594. Dj Rehab treedt op in Club Pinky Renesse renesse - Dj Rehab treedt van avond op in Club Pinky in Renes se. Het housefeestje voor 18-plus- sers, dat om 21.30 uur begint, heeft als motto 'purple invasion'. De boel wordt stevig opgewarmd door het werk van dj Elton, dj Trunk en dj Jasper. Renesse wacht nog meer bijzonde re optredens deze winter, voor spelt Erwin van der Linde (Pinky, Club Four en De Zoom). Zo staat 1 november onder meer een optre den van Gio gepland. Laagdrempelige lezing over lymfoedeem in MFC in Zierikzee. door E5me Soesman zierikzee - Hoewel nog niet ide aal, is er de laatste jaren veel verbe terd in de informatieverstrekking aan borstkankerpatiënten, vindt mammacareverpleegkundige Ma- riska Vogel van de Oosterschelde- ziekenhuizen. Tekenend is de lezing die Vogel dinsdag 21 oktober samen met huid- en oedeemtherapeut Anne- marie Zuiderent in Zierikzee geeft. Op een laagdrempelige manier ge ven zij informatie over het voorko men en behandelen van lymfoe deem; de verdikking die op kan treden na behandeling van kanker. Kennis is enorm belangrijk, geeft Vogel aan. „Goed geïnformeerd zijn, maakt minder onzeker en minder angstig." Hoe goed een mammachirurg zich echter ook op het verstrekken van informatie Diensten Hendrikse rechtstreeks op radio zierikzee - De IKON zendt de ko mende twee zondagen diensten van de Middelburgse dominee Klaas Hendrikse rechtstreeks uit op Radio 5. Hendrikse gaat zondag 12 oktober voor in de dienst van de Koorkerk in Middelburg en 19 oktober in de Gasthuiskerk in Zie rikzee. Het thema van de diensten is 'Kijken en zien'. De diensten en de radio-uitzendin gen beginnen om 10.00 uur. Eerste editie Jazz Dance in Club Devo goes - Ultiem verwend worden, daar draait het om op de eerste edi tie van Jazz Dance in Club De vo in Goes. Vanavond staan dj's A Taste of Ho ney en soulzangeres Sabrina Star ke op het podium. Starke stond eerder op onder meer North Sea Jazz, Metropolis en Noorderslag. De deuren van Devo zijn vanaf 22.30 uur geopend. De tent sluit om 04.00 uur. Een kaartje kost 15 euro, inclusief een welkomstdrank je. stort, juist een verpleegkundige is in staat laagdrempelig te werken. „Mensen kunnen even 'gewoon' met een zuster praten. Wij zijn ook te bellen. Dat zie ik als een po sitieve aanvulling." Als mammacareverpleegkundige verzorgt Vogel de eerste opvang als mensen te horen krijgen dat ze borstkanker hebben. Daarna volgt nog een pre-operatief gesprek en is er post-operatieve begeleiding. Mensen met een verhoogde kans op lymfoedeem zien Vogel nog va ker terug, tot zelfs een jaar na de operatie. De functie van mamma careverpleegkundige wordt in de toekomst verder verdiept - ver wacht Vogel. Zo hoopt zij dat mammacareverpleegkundigen in de toekomst eerder in het traject - nog voor een diagnose wordt ge- W® Mammacareverpleegkundige en huidtherapeut gaan samen de boer op met informatie over voorkomen en aanpakken van lymfoedeem. Kinderdag en avondrit bij RTM-trammuseum brouwersdam - Het RTM-mu- seum op De Punt op de Brouwers- dam houdt woensdag Herfstkin- derdag. Kinderen kunnen onder meer helpen bij het 'goederenver voer' door het in- en uitladen van pakjes. De trams rijden om 12.00, 13.30 en 15.30 uur. De tweede rit sluit aan op een vaartocht over de Grevelingen van rederij Zeeland. Diezelfde dag is er een avondrit met de stoomtram. Die start om 19.00 uur. Verhalenvertellers pra ten de rit aan elkaar. De trams rij den ook overdag op 22 oktober, op dezelfde tijdstippen. steld - bij patiënten worden be trokken. „Nu denken mensen met een als ze mij zien: het is mis." Op verzoek van de stichting Palaz- zoli - steunpunt voor mensen met kanker en hun naasten - informe ren Vogel en Zuiderent mensen via een lezing over lymfoedeem. Vogel heeft het vooral over preven tie. Zij wil 'mensen alert maken op de risico's die ze lopen en ver tellen wat ze kunnen doen om het te voorkomen'. Zuiderent is meer van de nazorg. Hoe pak je het probleem aan en - aansluitend - hoe kun je de boel onderhouden. Ook 'zelfmanage ment' komt aan bod: mensen le ren hoe zij bijvoorbeeld kunnen masseren en zwachtelen, zodat zij zich los kunnen maken van thera pie. Tijdens de lezing van Palazzoli geeft Zuiderent onder meer iets over de massagetechniek prijs. De lezing is in het MFC in Zierikzee, vanaf 19.30 uur. Aanmelden kan bij Palazzoli via 0118-413932 of palazzoli@zeelandnet.nl. Leren panelen in weeshuis dringend aan restauratie toe. door Esme Soesman zierikzee - Het goudleren behang van het Burgerweeshuis in Zierik zee is dringend aan restauratie toe. Op een aantal plekken is de ophan ging beschadigd. Bij een vorige res tauratie in de jaren zestig is het ge taande leer bovendien met olie in gesmeerd. „Dat is gaan oxideren", vertelt regentes Lukkie Zijlstra van het Burgerweeshuis. Daarnaast is de bedrading waar mee de leren panelen aan elkaar zijn genaaid her en der losgeraakt en zijn er wat (verharde) bobbels ontstaan. De algehele conditie van de leren panelen is overigens goed. „Door de klimatologische omstandighe den is het behang goed bewaard gebleven. Het ziet er, op wat plek ken na, puntgaaf uit", verwijst Zijlstra naar het terughoudende stookbeleid in de Regentenkamer. Desalniettemin is de restauratie een klus van formaat te noemen. De Stichting Restauratie Atelier Limburg (SRAL) gaat het behang W* Het goudleren behang in het Bur- gerweeshuis in Zierikzee moet dringend worden gerestaureerd. De plannen worden nu, samen met specialisten, uitgedacht. door Piet Kleemans zierikzee - Het was bedoeld om in druk te maken. Dat deed het en dat doet het nog steeds. Het goud leren behang geeft de regentenka mer van het Burgerweeshuis extra cachet. De kostbare wandbekle- ding heeft een asymmetrisch pa troon met gekrulde randen en bloempatronen afgewisseld met vogeltjes. Het goudkleurige fond is volgens een beschrijving van ge meentearchivaris Huib Uil bestem peld met handstempeltjes. Dat be hang geeft in combinatie met een plafondschildering uit eind zeven tiende eeuw, een roodmarmeren schoorsteen en fraai meubilair de regentenkamer een voorname uit straling. Goedkoop was het alle maal niet. Alleen al het meubilair herstellen. Deze gespecialiseerde organisatie is onder meer betrok ken bij de restauratie van de Oran jezaal in het koninklijk paleis Huis ten Bosch. Ook wordt met gespe cialiseerde aannemers gewerkt en geeft Eloy Koldewij van de Rijks dienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten (RACM) advies. Een karwei als dit is geen routine werk, blijkt uit Zijlstra's verhaal. Zo wordt op dit moment nog ge zocht naar de meest duurzame ma nier om de panelen op te hangen. De uiteindelijke oplossing hangt onder meer af van de staat waarin de muur achter het behang ver keert. Eén ding is echter zeker, be nadrukt de regentes: „We willen het beste van het allerbeste." Als het zover is zullen de panelen per brancard naar het restauratie atelier in Limburg worden getrans porteerd. Op advies van Koldewij wordt dan direct van de kale mu ren geprofiteerd door het plafond voorzichtig schoon te maken. Ook kan een kijkje worden genomen onder het tapijt. Met deze aanpak is heel wat geld gemoeid. De restauratie van het be hang alleen, los van zaken als ver voer en plafond, kost zo'n ander halve ton. De beherende stichting gaat de komende tijd druk aan de slag met fondsenwerving. Zijlstra hoopt dat de klus in 2010/2011 ge klaard zal zijn. was rond 1752 naar schatting 23 Vlaamse ponden waard. Een kapi taal bedrag in die tijd. En daarbij wordt het goudleren behang niet eens genoemd, net zo min als de marmeren schoorsteen. De op dracht voor het aanbrengen van het goudleren behang werd om streeks 1750 verstrekt door toenma lig regent mr. Anthonie Ockersse. In de jaren zestig van de vorige eeuw is het goudleren behang - na een grondige studie van restaura teur Bloedhouwer van het Rijks museum - al eens gerestaureerd. Bloedhouwer sprak destijds van 'een object van nationaal belang'. De restauratie van toen - waarbij onder anderen schoolhoofd mr. Breetvelt hielp - kostte 3000 gul den. Toekomstige functie rijksmonument nog niet bekend. door Piet Kleemans dreischor - Wat de monumenten commissie van de gemeente Schouwen-Duiveland betreft, kan snel begonnen worden met de res tauratie van het hoogtorenstation aan het Slingerbos in Dreischor. Het verpauperde gebouwtje da teert uit 1828 en fungeerde als ver deelpunt van toen nog boven gronds aangevoerde elektriciteit. Toen de elektriciteitstoevoer on dergronds ging, verloor het ge bouw zijn functie. Het werd ver kocht aan de toenmalige gemeente Brouwershaven. De Brouwse brandweer vond een nieuwe func tie voor het buiten gebruik geraak te hoogtorenstation: het werd een droogplaats voor brandweerslan gen. Het verpauperde pand is sinds kort eigendom van Stichting Monumenten Schouwen-Duive land en die wil het zo snel moge lijk in originele staat herstellen. In eerste instantie werd daarbij ge dacht aan het volledig vervangen van alle houtwerk. Dat is volgens de monumentencommissie niet nodig. Gedeeltelijk herstel is vol gens commissiewoordvoerder H. de Kat voldoende. „Het is bouw technisch gezien helemaal niet no dig om alle kozijnen te vervangen. Wat dat betreft kan het restauratie plan simpeler." De kunststoffen kap die bovenop het hoogtorensta tion ooit een brandweersirene af dekte, kan in de visie van de mo numentencommissie weg. De be- tonvloer die de Stichting Monu menten heeft gepland, gaat de mo numentencommissie iets te ver. 'Het is helemaal niet nodig om alle kozijnen te vervangen.' De Kat: „Zolang niet zeker is wat de functie van het trafohuisje wordt, lijkt het mij beter gewoon losse betontegels te leggen. Mocht het in de toekomst nodig blijken, dan kan alsnog een betonvloer ge maakt worden." Wanneer de res tauratie begint, is nog onbekend. Het hoogtorenstation is dringend aan restauratie toe. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66