Volvo Ocean Race: 'Parijs- Springconcours in Heikant gaat ook ter ziele O.A. DIGITAAL GEDENKEN ONDERWERP OP OPEN DAG 42 1 Vrijdag 10 oktober 2008 PZC Organisatie ziet een volwaardig vervolg niet meer zitten. door Karei Pleunis GOES - De affiche was mooi, het evenement ook, maar een vervolg zit er niet in. Jumping Heikant is ter ziele en het meerdaagse paar densportevenement wordt ook vol gend jaar geen nieuw leven inge blazen. Dat staat nu al vast. Ook al is de veroorzaker van al het leed in Heikant, het internationale con cours in Leeuwarden, door gebrek aan financiële middelen inmiddels ook een zachte dood gestorven. „Maar dat kregen we twee weken geleden pas te horen", aldus Fons de Vetter, medebestuurslid van de stichting Jumping Heikant en eige naar van de manege. „Uiteraard te laat om nog wat van de grond te tillen. Los daarvan, de ambitie ont brak. Toen Leeuwarden drie jaar geleden de plannen ontvouwde voor een internationaal concours, werden we keurig gebeld. Of wij daar bezwaar tegen maakten? Wat moet je dan zeggen? Jullie mogen geen concours houden? Dat doe je niet. Twee jaar hebben we tegen de stroom in geroeid. Vorig jaar twijfelden we al sterk, maar heb ben we toch nog een Jumping Hei kant gehouden.. Dit jaar was al snel duidelijk dat we zo niet ver der wilden. Tachtig procent van het budget Heikant zou weer naar de nationale rubriek gaan, terwijl de betere ruiters toch voor Leeuwarden kozen", zegt De Vet ter. Na Indoor Zeeland en lumping Zeeuws-Vlaanderen verliest Zee land opnieuw een aansprekend springconcours. Het betekent niet dat Heikant verstoken blijft van een evenement. Zaterdag vanaf 12.00 worden weer heel wat paar den over oxers en dubbelsprongen gestuurd. Het zijn alleen niet de grote namen. 9 UJ Na Indoor Zeeland en Jumping Zeeuws-Vlaanderen verliest Zee land opnieuw een aansprekend springconcours: Jumping Hei kant. Nederlandse navigator voor Russische boot in zware zeezeilwedstrijd. door Peter van der Meeren ALICANTE - Anderhalf bij twee me ter, meer is het niet. „Welkom in het kleinste kantoor ter wereld", zegt Wouter Verbraak. De 32-jari- ge navigator moet de beperkte ruimte ook nog delen met Andreas Hanakamp, de Oostenrijk se schipper van Team Russia dat de Russische zeileer hooghoudt in de Volvo Ocean Race om de we reld, die morgen echt begint met de etappe Alicante-Kaapstad. Verbraak heeft benedendeks de be schikking over twee laptops, een Drie Nederlandse zeges v De Volvo Ocean Race (voor heen de Whitbread Round the World RaceJ wordt voor de tiende keer gehouden, v Nederlandse zeiljachten won nen de wedstrijd drie keer. In de editie 2005-2006 was de ABN Amro I met schipper Mi ke Sanderson het sterkste, v In 1977-78 won Conny'van Rietschoten met de Flyer, s- De uit Rotterdamse afkomstige zeiler (1926J herhaalde dit kunststukje met de Flyer II in 1981-82. Hij verbeterde toen ook het snelheidsrecord rond de wereld (tot 120 dagenj. barometer, enkele meetinstrumen ten en een radar. „Maar ik heb ge leerd dat navigatie slechts voor een deel technologie is. Goede be slissingen neem je op je gevoel, als je naar de wolken hebt gekeken en gesproken hebt met de beman ning." De als meteoroloog afgestudeerde Verbraak ging zeven jaar geleden voor de eerste keer de wereld rond. Nu stelt hij zijn kwaliteiten in dienst van Oleg Zherebtsov, „De Appie Happie van Rusland, de grootste kruidenier." Zherebts ov bezit zo'n vijftig enorme super markten. Zijn vader was mijnwer ker, zijn moeder werkte in de kin deropvang. Zherebtsov (40) begon als schoenverkoper op een straat hoek te Moskou, importeerde ver volgens bonbons uit Italië en is nu een zeer vermogend man. „Een prima kerel", aldus Verbraak. Hij kan het weten, want de geld schieter van Team Russia vaart mee de oceanen over. „Gewoon, als 'one of the guys'. Oleg is voor- dekker en staat ook gewoon voor de hele ploeg te koken." Verbraak is niet alleen verantwoordelijk voor het bestuderen van wind, golfslag en stroming. „Omdat er tien man meevaren op een boot waarvoor je zeventien zeilers no dig hebt, kan ik niet alleen in m'n kantoortje zitten. Ik moet helpen op het voordek, ben trimmer en neem soms het werk van de stuur man over. En als er beneden opge ruimd moet worden, loop ik daar niet voor weg." Waar de overige leden van de crew een redelijk strak schema hebben van vier uur werk en vier uur slapen, moet Verbraak het heb ben van hazenslaapjes. „Ik val bui ten de wachtsystemen, omdat ik bij elke zeilwisseling betrokken word." De beslissing om van zeil te wisselen neem je niet zomaar, zegt Verbraak. „Dat gaat niet even van 'hup', maar vergt een uur of twee. Mede daarom kijk je voor dertig procent naar de strategie en voor zeventig procent naar de be manning. Zij moeten achter de be slissing staan. Ik kan niet lichtzin nig met hun energie omspringen." Via zijn technische hulpmiddelen wordt Wouter Verbraak overladen met informatie. Uiteraard zoekt hij voortdurend naar de mooiste windvlagen, maar daar houdt het niet mee op. „Deze oceaanracers hebben niet alleen wind nodig, maar ook de juiste golfslag. De wind weten we als navigators wel 'Als er beneden opgeruimd moet worden, loop ik daar niet voor weg' te vinden, maar een goede golf is een ander verhaal." Verbraak, wiens kennis ook werd gebruikt door de Nederlandse olympische ploeg, herinnert zich zijn eerste oceaanrace nog goed. „Als we een snelheid van 28 kno- MET ONDERMEER: - Persoonlijk Requiem: gedenken op internet - Daguerréotypie herinneringsfoto's - Notaris Herwig - Greenroom dw Orchidee- - Engeiparadijs gedenkartikelen - Vlinderijnes begeleidingskaarsen - Steenhouwerij Dominicus - Vereniging Ouders Overleden Kind - Den Hartog Financiële diensten - Stichting Paiazzoii - Nadine's Tiffany glasdecoraties - Informatie over de uitvaartzorg - Videoregistratie van de uitvaart - Kinderen worden gratis geschminkt "Wat mag er met de as van een overledene gebeuren?", "Kan ik zelf een rouwbrief maken?" en "Hoe lang mag een graf bestaan?", Een ieder met dergelijke vragen over de uitvaart kan het hele jaar terecht in het informatiecentrum aan de Veerseweg van uitvaartverzorging de Groot-de Kam. Maar a.s. zaterdag is rouwcentrum 'Middel burg' de plaats om informatie te vergaren, ledereen, ongeacht leef tijd, is welkom. Alexander de Groot"Het rouwcen trum opent letterlijk al haar deuren. Het gebouw is in zijn geheel te bezichtigen en er zijn diverse stands aanwezig om iedereen te infor meren. Denk daarbij niet alleen aan een steenhouwer, een bloemist, een verzekeringsagent of een notaris, maar ook aan nieuwe onderwerpen. Want de uitvaartwereld staat abso luut niet stil." Blikvanger tijdens de open dag is een nieuwe vorm van gedenken en informatie verschaffen: het Per soonlijk Requiem. "Dit is niet zomaar een condoleanceregister op internet. Het biedt veel meer. Zo vindt men er informatie over de uitvaart, compleet met uitprintbare routes naar alle locaties. Bovendien krijgen bezoekers de mogelijkheid een persoonlijke tekst te plaatsen en dezè te combineren met een foto of een tekening van een kleinkind. Ideaal wanneer familie ver weg woont of niet in staat is bij de uitvaart aanwezig te zijn." Een Persoonlijk Requiem kan direct na het overlijden gerealiseerd worden en is alleen toegankelijk voor mensen die de inloggegevens hebben ontvangen. "Maar natuurlijk kan die code, desgewenst, ook voor iedereen openbaar gemaakt worden in de krant," vervolgt Alexander. Het is belangrijk te weten dat de familie bepaalt wie toegang heeft tot de pagina en wie niet. Wanneer na twee maanden de pagina van internet gehaald wordt, krijgt de familie de complete inhoud, inclusief zelf toegevoegde foto's en teksten, in een fraai luxe gebonden boekje thuis. Het realiseren van een Persoonlijk Requiem, inclusief het gebonden boekje is zeer betaalbaar. Marinus J. Ortelee hééft zich de techniek meester gemaakt welke in de 1e helft van de 19e eeuw werd gebruikt om portretfoto's op een koperen plaat te maken. Deze zgn. 'Daguerréotypie' leent zich bij uitstek om de herinnering aan een dierbare op een unieke manier levendig te houden. Verder kan men op de open dag terecht voor diverse gedenk artikelen, zoals engeltjes, gedich tenbundels, maar ook begeleidings kaarsen en glasdecoraties. een Overleden Kind en Stichting Paiazzoii informeren mensen over rouwverwerking. Een gratis infor matiepakket is beschikbaar, met daarin ondermeer twee wilsbeschik kingen. De Zeeuwse band Inter Scaldis Pipes And Drums doet in de middag een ronde door de wijk Dauwen- daele om de open dag muzikaal gehoorte geven. Natuurlijk is een uitvaart geen feestje. Maar dat wil niet zeggen dat alles zo zwart en somber mogelijk moet verlopen. De uitvaart is vandaag dë dag vooral een per soonlijke gebeurtenis geworden. En daarbij is meer mogelijk dan men over het algemeen denkt. De open dag maakt het mogelijk mensen daarover te informeren. In alle rust en met een vers kopje koffie of thee. De uitvaartverzorging denkt ook aan de allerkleinste bezoekertjes. Zij worden die dag namelijk gratis geschminkt. Van het Persoonlijk Requiem wordt na 2 maanden een gebonden boekje gemaakt. Er is informatie te verkrijgen over het verzorgen van de overledene, het vast laten leggen van de uitvaart op DVD of Blu-Ray en over de vele mogelijkheden van het rouwdruk- werk. De Vereniging van Ouders van De open dag wordt gehouden op zaterdag 11 oktober a.s. van 10.00 tot 17.00 uur in rouwcentrum 'Middelburg', aan de Buitenhovelaan 1. Meer infor matie vindt u op de website www.degrootdekam.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44