Hamilton wil regen, Massa wil zon Anand en Kramnik spelen om schaaktitel PZC Vrijdag 10 oktober 2008 41 Grand Prix van Japan heeft langste rechte stuk van alle Fi-circuits. door Paul Zweverirak DEN HAAG - De Grand Prix van Ja pan kan een paradijs ,worden voor de plaatjesschieters. Mount Fuji waakt als een grootvorst over het Fi-circuit en daar weten de fotogra fen wel raad mee. Veel aandacht voor idyllische vergezichten zullen Lewis Hamilton en Felipe Massa niet hebben. De twee overgeble ven kanshebbers op de wereldtitel moeten zich geheel richten op dat gene waarvoor ze op het Fuji-cir cuit zijn: hard en vooral foutloos rijden. Met nog drie races voor de boeg spitst alles zich toe op Hamilton en Massa. Weliswaar zijn Robert Kubica, Kimi Raikkonen en Nick Heidfeld mathematisch gezien ook Hamilton: 'Het racen zit me nu eenmaal in het bloed en ik wil altijd winnen.' nog in de race, maar hun kansen zijn te verwaarlozen. Hamilton en Massa, twee toptalen ten rijdend in topauto's. Waarbij de Ferrari net een fractie sneller is, maar McLaren hoger scoort als het gaat om de betrouwbaarheid. De rode brigade van Ferrari blunder de de afgelopen races enkele ma len pijnlijk en opzichtig. De fatale fout in de pitstop waar Massa de tankslang met zich meesleepte - er ging iets mis met het waarschu wingssysteem - zou wel eens ver strekkende gevolgen kunnen heb ben voor de wereldtitel. In ieder geval heeft: teamchef Stefano Do- menicali besloten dat de 'lol- lipop-man' in ere wordt hersteld om zo herhaling te voorkomen. In de schaduw van de Fuji zal de spanning in beide kampen groot zijn. Bij McLaren zullen schietge bedjes worden gedaan dat die wit te reus op de achtergrond niet te zien zal zijn. Met andere woorden: dat het slecht weer zal zijn, zoals dat vorig jaar het geval was. Toen nen hoeft gezien de huidige stand van zaken, waar Hamilton zeven punten voorsprong heeft op Mas sa, niet doorslaggevend te zijn. Hamilton heeft zijn racestrategie aan die puntenbuffer aangepast. Hij zal in de eerste plaats bereke nend rijden waarbij het halen van punten essentieel is. Met andere woorden: beter een handvol pun ten en de zege bij een ander (liefst niet Massa natuurlijk) dan het ne men van risico's in de jacht op een Grand Prixzege. „Ik heb het daar best moeilijk mee, het racen zit me nu eenmaal in het bloed en ik wil altijd winnen", zegt de Brit over deze strategie. Maar teambaas Ron Dennis heeft zijn rijder ervan overtuigd dat het nu toch echt gaat om het binnenslepen van die wereldtitel. Een herhaling van vo rig jaar, toen Kimi Raikkonen op het allerlaatste moment toch nog over Hamilton heen ging en de ti tel wegkaapte, moet koste wat kost voorkomen worden. En hoe luidt de strategie bij Ferra ri? Daar zal Raikkonen zich moe ten schikken in een rol als helper van Massa en moeten juist wel risi co's genomen worden. Een gege ven dat nog voor dolle taferelen kan zorgen in dit toch al turbulen te Fi-jaar. Standen Formule 1 RIJDERSKLASSEMENT 1. Hamilton (McLaren) 84 2. Massa (Ferrari) 77 3. Kubica (BMW) 64 4. Raikkonen (Ferrari) 57 5. Heidfeld (BMW) 56 6. Kovalainen (McLaren) 51 TEAMKLASSEMENT 1. McLaren 135 2. Ferrari 134 3. BMW 120 4. Renault 51 5. Toyota 46 6. Toro Rosso 31 RESTEREND PROGRAMMA 12 okt: GP van Japan 19 okt: GP van China 2 nov: GP van Brazilië kletterde de regen dermate heftig naar beneden, dat de race vanach ter de safetycar gestart werd en pas laat vrijgegeven. En wie won onder die bizarre omstandighe den? Juist, Lewis Hamilton. De Brit is een erkend regenrijder en heeft daar ook baat bij. Op een nat te baan valt het voordeel van de iets snellere Ferrari weg eri dat is vooral op het circuit van Fuji een niet onbelangrijke factor. Fuji heeft het langste rechte stuk van al le circuits, bijna anderhalve kilo meter. Daar zijn, mits het droog is, de Ferrari's in het voordeel. Daar om zal Lewis Hamilton iedere drei gende wolk instemmend begroe ten en zal Felipe Massa juist de zon aanroepen. Wie de race van Japan gaat win Bij het McLaren-team van Lewis Hamilton zullen schietgebedjes worden gedaan dat het zondag bij de GP van Ja pan net zulk slecht weer zal zijn als vorig jaar. Toen won de Britse regenrijder. foto Kerim Okten Superbreinen staan 'slechts' vijfde en zesde op wereldranglijst. BONN - De Indiase schaker Viswa- nathan Anand verdedigt vanaf dinsdag in Bonn zijn wereldtitel te gen Vladimir Kramnik uit Rus land. De superbreinen spelen tus sen 14 oktober en 2 november twaalf partijen. In de prijzenpot zit 1,5 miljoen euro, keurig in twee ën te verdelen tussen winnaar en verliezer. De 38-jarige Anand veroverde de schaakkroon vorig jaar na een toer nooi om het wereldkampioen schap in Mexico. Dat was niet de eerste WK-titel voor de in Spanje woonachtige schaker. In 2000 ver sloeg hij de Letse Spanjaard Alek- sei Sjirov in een tweekamp. Eerder verloor hij al eens tweekampen om de schaaktitel tegen Karpov en Kasparov. Ook tegenstander Vladimir Kram nik is gepokt en gemazeld in de strijd om de lauwerkrans. De 33-ja- rige Rus maakte in. 2000 in Lon den hoogstpersoonlijk een einde aan het bewind in het zogenoem de 'klassieke schaak' van de tot dan ongenaakbare Gary Kasparov. In 2006 verdedigde de in Parijs wo nende Kramnik zijn titel op het nippertje (in een tiebreak) met suc ces tegen de Bulgaar Veselin Topa- lov. Die tweekamp in de Russische deelrepubliek Kalmukkië kreeg Viswanathan Anand en Vladimir Kramnik schaken vanaf volgende week in het Duitse Bonn om de wereldtitel. De strijd gaat over twaalf partijen. vooral veel aandacht door de be schuldiging van Topalovs manager dat Kramnik op het toilet een com puter raadpleegde. Opmerkelijk is dat zowel Anand als Kramnik op de jongste ranglijst van de wereldschaakbond Fide is gezakt. De Indiër zakte van de eer ste naar de vijfde plaats. Zijn elora- ting bedraagt nu 2783. Kramnik daalde van de derde naar de zesde plek. Hij heeft nu 2772. De speel- sterkte van de opponenten, die het goed met elkaar kunnen vin den, is dus vrijwel even groot. Aan de tweekamp kleeft een nieuw technisch Nederlands tint je. Voor het eerst kunnen de mil joenen volgers op internet zelf kie zen vanuit welke camerastand punt ze de partij bekijken. Chess Media Services in Enschede tekent voor de uitvoering. Marathonlopers mikken op WK-limiet EINDHOVEN - De atleten Luc Krot waar, Koen Raymaekers en Greg van Hest mikken zondag bij het NK marathon in Eindhoven op een tijd van 2 uur en 12 minuten. Daarmee verzekeren zij zich van deelname aan het WK atletiek in 2009 in Berlijn. Lukt individuele plaatsing niet, dan kan de Atletiek- unie een team afvaardigen naar de WK. In dat geval volstaat een tijd van 2.18 of daaronder. Evander Holyfield stapt opnieuw in de boksring BOSTON - Bokser Evander Holy field weet van geen ophouden. De bijna 46-jarige Amerikaan stapt op 20 december opnieuw in de ring voor een gevecht om de wereldti tel zwaargewicht. Hij heeft de uit daging van de Russische wereld kampioen Nikolai Valoejev aange nomen. Het duel heeft plaats in Duitsland of Zwitserland, zei pro motor Wilffied Sauerland. Volleyballers treffen het niet slecht bij EK IZMIR - De Nederlandse volleybal lers hebben het gisteren tijdens de loting voor het EK van 2009 niet slecht getroffen. Oranje werd inge deeld in groep B met Rusland, Fin land en Estland. De titelgegadig- den Servië en Italië kwamen met Bulgarije en Tsjechië in een 'poule des doods'. Het EK is volgend jaar van 3 tot en met 13 september in Turkije. In de eerste fase vallen al leen de nummers vier af. Vogelzang opvolger Van Praag bij ECV UTRECHT - Peter Vogelzang (63) is gisteren in Utrecht gekozen tot voorzitter van de raad van commis sarissen van de Eredivisie CV. Hij volgt Michael van Praag op die eind augustus werd benoemd tot bondsvoorzitter van de KNVB. Vogelzang was de enige kandidaat voor de functie. Hij werd unaniem gekozen door de achttien eredivi sieclubs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43