Slechte communicatie Eind oktober zaadvisserij pzci Goede werken 'Ik hoop dat het onderling De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Vrijdag 10 oktober 2008 PZC ONDINE VAN DER VLEUTEN Ik woon al sinds de vorige eeuw op mijn huidige adres, maar om nou te zeggen dat ik de mensen in mijn straat ken: nee. De tijd dat nieuwe bewoners op de koffie ge vraagd werden, is voorbij. Op een uitzondering na bleef het gissen wie en wat er woonde om mij heen. Ik heb er wat op gevonden. Collecteren! Je mag fijn overal aan bellen en om geld vragen. Elke deur is een avontuur. En je leert je buurtbewoners nog eens kennen ook. Monter begon ik aan mijn rondje. Het regende pijpenstelen, maar vooruit: 't was voor het goede doel. Bij het appartemen tencomplex aan het begin van de straat hield ik het na het zes de intercomgesprek-van-twee-se- c i conden ('Collecte? Maar wat En toen. bingo. wilt u dan?') voor gezien. Daar- Allemaal aardige na volgde een rijtje woningen waar de bewoners óf geen geld mensen! hadden, óf een hekel aan collec tes, óf aan mensenvrees leden. Eén keer dacht ik iemand vriendelijk te zien zwaaien, maar dat bleek wegwuiven te zijn. Daarna kwam een rijtje huizen waar niemand thuis was. En toen: bingo! Allemaal aardige-mensen! Ze bestonden nog, en wel in mijn directe omgeving! „Dat u met dit weer op pad bent", zei een vriendelijke heer bezorgd. Veel indruk maakte een onfortuinlijke man die blijkbaar net met de kaasschaaf in de weer was geweest, maar ondanks zijn bloedende wonde on middellijk op zoek ging naar geld. Ik heb nog iets geleerd ook. Collecteren op zondag, dat hoort blijkbaar niet. Ik ben in het wild opgegroeid, dus echt, ik had géén idee. Geen betere dag voor goede werken dan de zondag, zou ik zeggen. Zo heb ik vorige week zondag een verwaaide dakloze nog een eigengemaakte pastei voorgezet. Maar ik zal mij naar de mores voegen. Collecteren op de zondag: 't zal niet meer gebeuren, mevrouw! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordee! Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08,00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro, n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro. €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens -kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 1 Ja, ik neem de PZC en ontyang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: i een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal i ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) i bezorging vanzelf. 1 Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) l Naam voorletters m/v 1 Straat i Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres i Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De ziekenhuisdirecteuren hebben slecht geluisterd naar andere meningen maar hun besluit over de fusie en de locaties Middelburg en Goes is wel zorgvuldig genomen, blijkt uit onderzoek. „Ze doen zichzelf tekort." door Maurits Sep et is een tussenzin, maar wel een opmerke lijke: Hans Simons en Rob Zomer, de direaeu- ren van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen, doen zichzelf tekort. Hun plan voor het nieuwe zieken huis in Middelburg zit beter in el kaar dan mensen nu denken, con stateren onderzoekers van het Cen trum Zorg en Bouw. Ze hebben pa tiënten, medisch personeel, overhe den, iedereen eigenlijk, niet goed uitgelegd wat de spoedeisende eer ste hulp daar zal inhouden. En ook niet waarom ze Vlissingen verrui len voor Middelburg. De communicatie is niet goed. Dat is al lange tijd de grote kritiek van uit Walcheren en die wordt nu be vestigd in het rapport dat het Cen trum Zorg en Bouw heeft opge steld in opdracht van de provincie Zeeland. Centrale vraag daarin is of de directies voldoende informa tie hadden om tot een goed besluit te kunnen komen over de toe komst van de ziekenhuiszorg bo ven de Westerschelde. Jawel, luidt het oordeel. Genoeg informatie, die bovendien zorgvuldig is ver werkt tot een verantwoord besluit. Simons en Zomer hebben het zich zelf moeilijk gemaakt door vooral uit te leggen wat ze al hadden be- George van Heukelom sloten en niet goed te luisteren naar wat anderen daarvan vonden, aldus de onderzoekers. 'De knop heeft te vaak op zenden gestaan.' Dat, en een gebrek aan transparan tie, heeft hen draagvlak gekost. Simons neemt het compliment over de zorgvuldigheid dankbaar in ontvangst ('Het is van essentieel belang dat dé autoriteit over bouw van ziekenhuizen dit zegt') en dat mag hij ook van gedeputeerde George van Heukelom, opdrachtge ver van het onderzoek. „Maar ze mogen niet met dit rapport in de hand beweren dat ze gelijk heb ben. Dat zou verkeerde communi catie zijn." Als het aan Van Heukel om ligt, zal de provincie trouwens de regie nemen oyer de communi catie over de ziekenhuizen. „Daar over voeren we gesprekken ja." Simons heeft de boodschap echter wel begrepen, zegt hij. „We gaan onze communicatie nu sterk verbe teren en intensief praten met alle betrokkenen. Al moet ik erbij zeg gen dat we in de fase waarin we za ten wel onze hoofdkoers wilden verdedigen. Nu gaan we de plan nen invullen, dan kun je ook beter overleggen." Rob Zomer vindt dat hun eerste uitleg wel goed was. „Maar het eerste beeld is gaan ver wateren door alle kritiek die erna is gekomen." Simons: „Ik heb op wel zeventig tot tachtig avonden gesproken. Dat spel moeten we be ter gaan spelen." De directeuren hebben zelfs boven gemiddeld veel moeite gedaan om hun verhaal uit te leggen, erken nen de onderzoekers. Het gaat er echter niet om hoe vaak je dat doet, maar hoe goed. Rob Zomer door Maurits Sep Zorgvuldig, verantwoord, lo gisch. Zo was het proces naar het besluit over de toe komst van de ziekenhuizen. Maar of het besluit zelf ook goed is? Die vraag is door het Centrum Zorg en Bouw niet beantwoord. Dit is geen inhoudelijk oordeel, bena drukken zowel de onderzoekers als de opdrachtgever, gedeputeer de George van Heukelom. „Daar gaan de directies zelf over." Het Centrum Zorg en Bouw heeft de periode onderzocht tussen de presentatie van het 'startdocu ment' waarin de directies de hoofdlijnen voor de toekomst uit eenzetten (21 september 2006) en de presentatie van de Hoofdkoers (10 april 2008). Alle beschikbare documenten over deze periode zijn bestudeerd. „Ze hebben bij ons de kasten van onder tot boven leeggehaald. Geen memo is aan hun aandacht ontsnapt", vertelt Hans Simons, directeur van de Oosterscheldeziekenhuizen. Uit de stukken blijkt dat de direc ties genoeg informatie hebben ver zameld om hun Hoofdkoers te kunnen formuleren. Ze hebben de Natuurclubs zeggen toe snel te zullen reageren op vergunningaanvraag. door Hamen van der Werf YERSEKE - Zeeuwse mosselkwekers kunnen vermoedelijk eind okto ber beginnen met najaarsvisserij op mosselzaad in de Waddenzee. Secretaris Hans van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur sprak gistermiddag die verwachting uit na overleg met vertegenwoordigers van de Wad denvereniging en het ministerie van Landbouw. Tijdens de bespreking is de vergun ningaanvraag toegelicht voor het opvissen van 11,8 miljoen kilo mos selzaad van instabiele mosselban- ken in de westelijke Waddenzee. Het doel was de natuurorganisa ties Waddenvereniging en Vogelbe scherming te bewegen zo snel mo gelijk met een reactie te komen. Di recteur Hidde van Kersen van de Waddenvereniging meldde gister middag dat er spoed zal worden betracht. Hij verwachtte dat er vol gende week een reactie de deur uit kan. Van Kersen wilde nog niet in houdelijk ingaan op de vergun ningaanvraag. Tijdens een rechtszitting voor de Raad van State dinsdag gaf de ad vocate van de natuurorganisaties aan dat te vaak te veel is vergund in het najaar. Voor de vuist weg zei ze dat 'de helft vergunnen' be ter was geweest. Van Geesbergen reageerde daar gistermiddag op. „Het zou vreemd zijn de hoeveel heid te halveren. Het gaat allemaal om mosselbestanden die op insta biele banken liggen en de winter niet door dreigen te komen. Je kunt dan niet zeggen 'we laten de helft liggen', want dat zaad ben je dan vervolgens toch kwijt." Het opgeviste mosselzaad wordt direct uitgezaaid op kweekpercelen om in twee a drie jaar uit te groeien tot eetbare mosselen. Er loopt ook een vergunningaan vraag voor twee miljoen kilo mos selzaad bij Zierikzee. Mosselsector, ministerie en Wad- denvereniging voerden overleg over najaarsvisserij. Natuurorgani saties wilden nog geen inhoude lijke reactie geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2