'Bedrukkende gevoel was meteen weg' Piet Moerenhout, 35 jaar 'Ik was -niet ineens een ander persoon' Melanie Samat, 24 jaar 'Ik wist het als kleuter eigenlijk al' Renate Reijnders, 34 jaar PZC Vrijdag 10 oktober 2008 19 „Achteraf heb ik het veel te lang weggedrukt, geblockt. Ik wist dat ik anders was, maar het kwam niet in me op om dat aan iemand te vertellen. Het was mijn geheimpje." Piet Moerenhout (35) was 21 toen hij zijn omgeving vertelde dat hij homo was. Eerst zijn vrienden, toen zijn ouders. Zijn vrienden reageerden niet echt verbaasd. „Met mijn ouders was het veel moeilijker. Ze begonnen te huilen, vooral omdat ze aan mij zagen hoe moeilijk ik het er mee had. Later hebben we er heel veel over gepraat." Dat Piet er uiteindelijk mee voor de dag kwam had te maken met een moeilijke periode waarin hij was beland. „Ik heb anderhalf verkering gehad met een meisje. Toen zij het uitmaakte raakte ik in een soort depressie. Zo erg, dat het leven voor mij niet meer hoefde. Tot ik een helder moment kreeg en bedacht: ik heb óók recht om te leven, ik ga er voor uit komen." „Toch heeft het mij wel getekend dat ik er zo lang mee rond heb gelopen, ik ben nu nog in therapie. Mijn tip aan jongeren: vertel het zo snel mogelijk aan iemand die je vertrouwt. Want toen ik het uiteindelijk verteld hèb was de opluchting enorm. Dat bedrukkende gevoel was meteen weg." „Het moeilijkste om aan mijn ouders te vertellen, was dat ik niet opeens een ander persoon was. Ik wilde niet dat ze mij een ander mens zouden gaan vinden, gebaseerd op een beeld van lesbiennes dat ze hadden via de media, hun religie of hun Javaans-Surinaamse cultuur. Dat is gelukkig ook niet gebeurd." Melanie Samat (24) had haar coming out toen ze achttien was. „Dat had ook later kunnen gebeuren, als ik niet mijn eerste vriendin had ontmoet. Die relatie bracht het gevoel dat ik het ook aan anderen moest vertellen." Zo leuk als haar vrienden het vonden, zo teleurgesteld waren haar ouders. „Ze vonden het verschrikkelijk. Dachten dat het mijn ondergang zou worden." De angst en het verdriet zijn al weer lang weggetrokken. „Ze zijn nu heel erg geïnteresseerd in mijn levensstijl. Staan er veel meer voor open, terwijl ik een beetje bang was dat ze het voor altijd onacceptabel zouden vinden." Of Samat nog advies heeft voor een coming out? „Ik heb er veel aan gehad mijn ouders niet te veroordelen om hun eerste reactie. Ik heb in gedachten gehouden dat ze van me hielden en heb ze de tijd gegeven om van mening te veranderen. Dat heeft goed uitgepakt." „Mijn moeder zei toen ik op mijn zestiende vertelde dat ik meisjes ook wel erg leuk vond: dat is een fase. Dat heb ik in mijn hoofd geprent: ja, misschien is het wel een fase. Maar dat was natuurlijk niet zo. Ik woonde in een klein dorp in Limburg. Mijn enige voorbeeld was Jos Brink. Verder kende ik geen enkele homo." Renate Reijnders (34) had haar 'tweede' coming out toen ze 21 was. „Ik woonde inmiddels in Arnhem. Op de theaterschool waar ik studeerde was homoseksualiteit heel normaal. Een verademing. Toch durfde ik het mijn ouders niet te vertellen. Pas toen ik een jaar vaste verkering had, kwam ik er mee op de proppen. Mijn vader vond het meteen leuk. Mijn moeder had meer moeite. Die dacht dat ik het moeilijk zou krijgen in mijn. leven, geen kinderen, niet trouwen. Maar inmiddels ben ik wel getrouwd. En mijn partner is een halfjaar geleden bevallen van ons eerste kind. Dus de angst van mijn moeder bleek ongegrond." „Achteraf had ik er veel eerder mee moeten komen. Dat is ook mijn tip. Krop het niet op. Je kunt niet anders dan jezelf zijn. En zeker in deze tijd kan het ook. Vergeleken met honderd jaar geleden dan." Uploader YouTube wil vooral aandacht krijgen Mensen die veel gratis 'content' toevoegen aan het internet, bij voorbeeld filmpjes op YouTube of toevoegingen aan Wikipedia, doen dit niet omdat zij anderen zo graag van dienst zijn. Ze willen vooral graag dat hun 'content' door anderen bekeken wordt. Krij gen zij weinig 'hits', dan neemt de animo om nieuwe 'content' te uploaden snel af. Dat concludeert B. Huberman (HP Laboratories, Pa lo Alto) uit een analyse van het uploadgedrag van 580.000 mensen die een filmpje op YouTube plaats ten. Meer kans hartaanval depressieve oudere Ouderen met langdurige depressie ve klachten hebben twee keer zo veel kans om een hartaanval te krij gen als niet-depressieve ouderen. Dat blijkt uit promotieonderzoek van psychiater M.A. Bremmer. Huisartsen zouden volgens Brem mer meer oog moeten hebben voor het lichamelijk functioneren van depressieve oudere patiënten. Ongeveer 15 procent van de 60-plussers kampt met een depres sie. Aan het onderzoek onder 55-plussers deden ruim 2.400 men sen mee. Lichaamstaal cruciaal bij communicatie Mensen kunnen elkaar beter be grijpen als ze tijdens een gesprek de spreker niet alleen kunnen ho ren maar ook kunnen zien. Li chaamstaal zoals gezichtsuitdruk kingen kan communicatie verge makkelijken. Dat stelt P. Barkhuy- sen (Universiteit van Tilburg). Om informatie beter over te brengen, vervullen gezichtsuitdrukkingen en intonatie, oftewel prosodie, een belangrijke rol. En door prosodie doelgericht te gebruiken, kunnen mensen hun communicatievaardig heden verbeteren. Slecht slapen voorspelt kans op drugsprobleem Tieners die slecht slapen, hebben vaker last van depressie, suïcidale gedachten en drugsmisbruik. Dat blijkt uit een artikel in het vakblad Sleep, gebaseerd op onderzoek on der 4-494 Amerikaanse jongeren. Slecht slapende pubers hebben ruim twee keer zoveel kans op het ontwikkelen van een depressie als leeftijdsgenoten die wel goed sla pen. jongens met slaapproblemen zijn eerder geneigd om alcohol of cannabis te gaan gebruiken. Slecht slapende meisjes hebben meer kans op depressie. 'Ouderwetse' mannen verdienen meer geld Mannen die hechten aan traditio nele rolpatronen, verdienen in de regel meer dan hun meer feminis tisch gezinde collega's. De studie, aan de Universiteit van Florida, werd uitgevoerd tussen 1979 en 2005 onder 12.868 mensen die bij aanvang van de studie 14 tot 22 jaar oud waren. Mannen die beves tigend antwoordden op vragen zo als 'hoort een vrouw thuis te blij ven? en 'is de man de kostwin ner?', verdienden op jaarbasis ge middeld 8.500 dollar meer dan 'vrouwvriendelijke' mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19