Verzekeraars blij met forse injectie Recordinjectie door ECB Meer hulp overheden Garanties voor Dexia Aegon treft maatregelen 'Ik hoop dat iemand het aandurft de bezittingen van de verantwoordelijken te bevriezen' Ymir Arthursson, projectontwikkelaar in IJsland PZC Vrijdag 10 oktober 2008 1 3 frankfurt - De Europese Centrale Bank heeft gis teren een recordbedrag van too miljard dollar in de geldmarkten gepompt. Ook kondigde de ECB aan banken ongelimiteerde kredieten in euro's aan te bieden met een looptijd van een week. Tot nu toe injecteerde de ECB altijd een van tevoren vastgesteld bedrag in euro's in de markt. Het bod werd niet aangepast als de vraag van banken ho ger was dan het geboden bedrag. Vanaf nu tot ze ker 20 januari gebeurt dat wel. De too miljard dollar die de ECB in de markt heeft gepompt, is het hoogste bedrag in dollars ooit. De vraag van banken in de eurozone bleek echter nog groter te zijn. De banken schreven in op een totaalbedrag van 116 miljard dollar en be taalden tussen de 5 en 9,4 procent rente voor de beschikbare leningen. De ECB en andere centrale banken injecteren behalve eigen valuta sinds en kele weken ook extra dollars in de geldmarkten. rome/berlijn - De Italiaanse regering is bereid ban ken te steunen en spaarders te beschermen. De Italiaanse minister van Financiën Giulio Tremon- ti liet gisteren weten genoeg geld beschikbaar te stellen als een bank dreigt om te vallen. Tremonti noemde geen bedragen. Tremonti en de Italiaan se premier Berlusconi verzekerden dat de Italiaan se banksector er goed voor staat en dat er geen te kenen zijn dat een ingrijpen nodig is. De garantie die Ierland eerder heeft afgegeven op tegoeden bij de grootste banken van het land, is uitgebreid naar vijf buitenlandse banken met acti viteiten in Ierland. De garantie zal wel op ver scheidene manieren worden ingeperkt om alleen de Ierse operaties van de banken te dekken, zo liet Lenihan weten. De Duitse bondskanselier Merkel liet gisteren we ten nationalisatie van Duitse banken niet uit te sluiten als dat nodig mocht blijken. brussel - De regeringen van België, Frankrijk en Luxemburg staan garant voor alle leningen die de bank Dexia vanaf nu aangaat bij andere financiële instellingen. Dat heeft de Luxemburgse minister van Financi ën Luc Frieden gisteren gezegd na een langdurig nachtelijk overleg. Bronnen rond de onderhande lingen hebben tegen persbureau Reuters ver klaard dat de Belgische regering voor 60,5 procent garant zal staan voor toekomstige leningen die Dexia afsluit. Frankrijk zou 26,5 procent voor zijn rekening ne men en Luxemburg 3 procent De regeling zou ruim een jaar van kracht blijven met ruimte voor een verlenging met nog een jaar. den haag - Aegon gaat maatregelen nemen om zijn kapitaalbuffers te verstevigen. De verzekeraar ziet zich hiertoe genoodzaakt door de huidige fi nanciële crisis en onrust onder beleggers. Aegon maakte gisteren ook een financiële tegenvaller be kend van 275 miljoen euro. Om de kaspositie te versterken houdt Aegon inkomsten uit premies voortaan vaker op zak. Ook worden deze gelden in de toekomst minder in aandelen belegd en juist meer in veiliger beleggingen, zoals staatsobli gaties. Verder wil Aegon geld ophalen door portefeuilles met levensverzekeringen te verkopen aan beleg gers. Met dit zogenoemde securitiseren haalde Ae gon eerder dit jaar al eens 315 miljoen euro op. Ook verzekert Aegon zich voor de rest van het jaar en in 2009 tegen eventuele tegenvallers door de zwakke dollar. Miljardenkrediet nodig om banken en verzekeraars te helpen. den haag - Het Verbond van Verzeke raars heeft gisteravond verheugd gerea geerd op de injectie van 20 miljard eu ro in de financiële sector. „De schok ken die op dit moment wereldwijd op het financiële systeem inwerken, zijn ongekend hevig en rechtvaardigen de maatregelen. Het getuigt van proactivi teit om deze niet af te wachten, maar vooruit te denken", stelt het verbond in een verklaring. De verzekeraars stel len wel dat ze 'sterk en financieel krachtig' zijn. De twintig miljard euro die de Neder landse overheid in de financiële sector stopt geldt voorlopig tot 20 januari vol gend jaar. Gezonde banken en verzeke raars zoals ING, SNS Bank en Aegon kunnen daar een beroep op doen als zij niet aan voldoende geld kunnen ko men om hun werk te doen. Het geld is nodig, omdat financiële instellingen elkaar geen geld meer durven uit te le nen. Om toch hypotheken en lenin gen te kunnen verstrekken, zijn ban ken en verzekeraars afhankelijk gewor den van de overheid. Als het overheidskrediet van twintig miljard op is, dan kan er volgens mi- nister Bos van Fianciën na overleg met de financiële instellingen even tueel nog een kapitaalinjectie volgen. Financiële instellingen krijgen overi gens niet zomaar geld. Banken mogen geen risico's nemen met de leningen van de overheid. Het geld mag alleen worden besteed aan veilige financiële producten en moet geheel worden ge dekt door de bank of verzekeraar. Daarnaast moeten banken en verzeke raars terughoudend zijn met belonin gen voor de topbestuurders als zij ge bruik willen maken van het geld. Ook wil de overheid naar rato van het ge leende bedrag mee kunnen beslissen met bedrijfskeuzes. Onduidelijk is hoe Bos het geld verstrekt. Mogelijk krijgt de Nederlandse overheid in ruil voor President Nout Wellink van De Neder- landsche Bank (links) en minister Wou ter Bos van Financiën kondigen een kapi taalinjectie in de financiële sector aan en garanderen spaartegoeden tot 100.000 euro bij de IJslandse bank Icesa- ve. foto Phil Nijhuis/GPD het geld aandelen in de financiële in stelling. Bos gaf gisteravond in ieder geval aan dat hij geen geld van belas tingbetalers gebruikt. Nederland volgt met de financiële injectie andere Euro pese landen. Eergisteren deden Spanje en Groot-Brittannië al een kapitaalin jectie van respectievelijk vijftig en 65 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13