bouwen op elkaar IJsland wordt dezer dagen zwaar getroffen door de wereldwijde kredietcrisis. De problemen lijken de bewoners echter dichter tot elkaar te brengen. „De vluchtigheid van het geld doet beseffen wat echt telt in het leven." AEX-ifidex 9 oktober 2008 1,29% 0 1 2 Vrijdag 10 oktober 2008 PZC IJslanders door Marloes de Koning Projectontwikkelaar Ymir Arthursson stapt de Lands- banki uit, zonder dat hij zaken heeft kunnen doen. Met een groep investeer ders bouwt hij huizen in Zweden. De buitenlandse architecten zouden graag geld zien, nu ze dagelijks lezen dat de financiële storm IJsland weg dreigt te blazen. „Twee dagen geleden zei ik al tegen ze dat ik het gelijk zou overmaken", vertelt hij met een spijtige lach. Hij probeert zich aan z'n woord te houden, maar geld overboeken naar het buitenland kan nu niet. Of het morgen wel kan, heeft niemand hem in het chique kan toor in de hoofdstraat van Reykjavik kunnen vertellen. „Niet zo goed voor mijn geloofwaardigheid bij mijn zaken partners." Enig lichtpuntje is dat Arthursson de af gelopen dagen al het geld van zijn zake lijke rekeningen op privérekeningen heeft weten te zetten. De regering zegt die tegoeden te kunnen garanderen. Maar zeker is niets. Het vertrouwen van de ondernemer in het landsbestuur is nihil, omdat het toezicht op de finan ciële sector jarenlang heeft gefaald. „Stel letje idioten. Niemand neemt verant woordelijkheid. Als je vertrouwen wilt herstellen, zal eerst iemand fouten moe ten erkennen." In de krant 24 Uur staat een cartoon van een brandende bank. Het brandweermannetje ernaast neu riet vrolijk en betreurt dat hij niet ge noeg bankbiljetten heeft om het vuur verder mee op te stoken. Een kredietcrisis aan den lijve ondervin den, is vooral leven met onzekerheid, merken de IJslanders. Geld pinnen is even niet vanzelfsprekend. Komt er überhaupt geld uit de machine en hoe veel is het waard? Zal ik vandaag euro's kopen van mijn kronen of beter mor gen? De koers van de kroon ten opzich te van de euro golft gedurende de dag. Euro's zijn overal welkom als betaalmid del, maar niemand weet tegen welke koers. De ellende waarmee de week begon, is nu het weekend nadert nog niet voor bij. Ook donderdag begon met slecht nieuws: de derde grote bank, Kaup- thing, is genationaliseerd, nadat de Brit se regering uitsprak er niet op te vertrou wen dat het geld van Britse spaarders daar veilig was. Het maakt Kristin Mart ha, een ingenieur met een blonde paar- destaart en helblauwe ogen, kwaad. Als in Engeland niet zo overtrokken was ge reageerd, had Kaupthing niet genationa liseerd hoeven worden, zegt ze. Zelf blijft ze kalm en wacht af. Of Rus land IJsland te hulp schiet met een le ning, of de aandelenmarkten kalmeren. Haar bedrijf bouwt veel voor de over heid, die moet nu bezien of de komen de jaren nog geld is voor nieuwe infra structurele projecten. „Gelukkig is het karakteristiek voor ons volk dat we heel dynamisch reageren als het echt nodig is." Een aantal zaken heeft de prijs van vissoep verlaagd om inflatie tegen te gaan, vertelt ze. „Juist Meer spaarders dan IJslanders De financiële crisis is funest voor de eco nomie van IJsland omdat de verplichtin gen die de drie grote IJslandse banken in het buitenland zijn aangegaan, niet in verhouding staan tot de omvang van-de economie van de eilandstaat in de noor delijke Atlantische Oceaan. Zo is het aan tal buitenlandse spaarders bij Icesave - een dochter van de bank Landsbanki - 420.000, tegenover 304.000 inwoners van het eiland. De beroepsbevolking be staat uit slechts 180.000 IJslanders. IJsland geldt als een van de welvarendste landen ter wereld. Het Bruto Nationaal Product per hoofd van de bevolking ligt boven de 40.000 euro. Echter, alleen al de garantie voor de verplichtingen van Icesave, zou per IJslander zo'n 27.000 eu ro kosten. De economie van IJsland, dat veel goede ren moet importeren, drijft voornamelijk op visserij. De laatste tien jaar zijn daar ook toerisme en internationaal bankie ren bijgekomen. Het eiland werd in 1944 onafhankelijk van Denemarken. Totnutoe wilde IJsland geen lid worden van de Europese Unie omdat het vreest dat dat belemmeringen voor zijn visserij zal opleveren. Afgelopen week poogde de nationale bank de IJslandse kroon aan de euro te koppelen om de crisis te bezweren. Het land beschikte echter niet over genoeg fi nanciële reserves om dat langer dan een dag vol te houden. omdat we zo'n klein land zijn, hebben we het gevoel dat we zelf verschil kun nen uitmaken." Binnen de kleine gemeenschap is voor iedereen duidelijk wie schuld heeft. Het zijn een paar families, die de afgelopen jaren massaal hebben geleend en belegd en veel te snel rijk zijn geworden. Hun namen gaan rond, want iedereen kent iedereen. Volgens de geruchten hebben ze hun biezen gepakt en zijn per pri vé j et met onbekende bestemming ver trokken. „Ik hoop dat iemand het aan durft hun bezittingen hier te bevrie zen", gromt projectontwikkelaar Art hursson. De vluchtigheid van het geld doet beseffen wat echt telt in het leven, zeggen vooral oudere IJslanders. Sommigen spreken van een nu al hechter gezinsleven. Een groep veertigers lijkt intenser te genieten van hun ochtendgymnastiek in Vesturbae- jarlaug, een van de buitenbaden in de hoofdstad. De poëet van het stel leest daar om 7 uur 's ochtends een zelfge maakt gedicht voor. Dat gaat nu al da gen over de kredietcrisis. Na de oefenin gen ontspannen de spieren in een van de hete baden en wordt het nieuws doorgenomen. De psycholoog in zwarte zwembroek heeft veel nieuwe klanten gekregen de ze week. Sigrun, een roodharige lerares met sproeten praat de anderen moed in. „Ik ben een heel voorzichtig persoon", zegt ze over zichzelf, maar net als alle anderen zwaar getroffen. „Ik heb een paar jaar geleden het huis van mijn moeder verkocht en dacht dat de opbrengst veilig was. Maandag pro beerde ik het weg te halen, maar dat kon niet meer. De bank was dicht." Over de nabije toekomst kan ze weinig zeggen. „Alles is onzeker. Aardbevingen zijn we gewend, maar dit is een door mensen gemaakte natuurramp." On danks het ontspannende water komt de woede boven. „Een paar stomme men sen hebben met ons gespeeld, gegokt. Behalve kwaad ben ik verdrietig. Het voelt alsof onze huizen zijn verbrand." De IJslandse premier Haarde (r) krijgt een volkspetitie overhandigd met het verzoek de voorzitter van de IJslandse centrale bank te ontslaan, vanwege de kredietcrisis in het land. foto Arni Torfason/AP Republiek IJsland Isafjordur Akureyri IJSLAND 4 Reykjavik Selfoss Husavik Seydisfjördur oppervlakte: 103.000 km2 inwoners: ±304.000 100 km Atlantische Oceaan infographic: RV bron: ANP, VN PARÏ Of iANOSSANKi, REYKJAVIK, ICELAND 297 290

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12