Inwoners Zimbabwaanse Arianes show inea,^ platteland lijden honger Europese Unie paait Wit Rusland Le Clézio ontvangt Nobelprijs literatuur 1 O I Vrijdag 10 oktober 2008 PZC STOCKHOLM - De Franse schrijver Jean-Marie Gustave Le Clézio krijgt dit jaar de Nobelprijs voor li teratuur. Dat maakte de Zweedse Academie gisteren bekend. De Academie noemt de 68-jarige Le Clézio een schrijver van poë tisch avontuur en sensuele extase. Hij brak in 1980 door met Désert, een werk dat volgens de academie 'magnifieke beelden van een verlo- Man (87) rijdt non-stop 1245 kilometer STUTTGART - De Duitse politie heeft; een 87-jarige man van de weg gehaald die vrijwel zonder on derbreking van Spanje naar Duits land was gereden. Agenten was op gevallen dat de man slingerend over de weg reed in Schorndorf bij Stuttgart. Hij zei tegen de politie dat hij 's ochtends uit Lloret de Mar, 1245 kilometer verderop, was vertrokken en maar drie keer een kwartiertje was gestopt. ren cultuur in de Noord-Afrikaan se woestijn' tegenover een Europa stelt 'gezien door de ogen van on gewenste immigranten'. Le Clézio gaf steeds blijk van zijn betrokkenheid bij het milieu, al dus de Academie. Dat kreeg vorm in boeken als Terra Amata (1967), Le Livre des fiiites ('69), La Guerre ('70) en Les Géants ('73). Le Clézio schreef tientallen romans. Proces tegen itode Khmer begint in 2009 PHNOM PENH - Het eerste proces te gen een voormalige leider van de Cambodjaanse Rode Khmer be gint 'in het eerste kwartaal van vol gend jaar'. De 65-jarige Kaing Guek Eav (alias Duch) is een van de vijf kopstukken van de Rode Khmer die in staat van beschuldi ging zijn gesteld. Tijdens het com munistische regime van de Rode Khmer (i975~i979) kwamen bijna twee miljoen mensen om. BRUSSEL - De Europese Unie zal voorzichtig de banden aanhalen met het autoritaire regime in Wit-Rusland. De meeste EU-lan- den willen volgende week tijdens ministerieel overleg een positief ge baar maken naar Minsk. Vooral de Oost-Europese landen willen Wit-Rusland losweken uit de greep van Rusland. Aanleiding zijn de parlementsver kiezingen van vorige maand die weliswaar niet voldeden aan de Eu ropese eisen voor democratische verkiezingen, maar ook niet leid den tot grote problemen of hard handige onderdrukking van de op positie. Nederland is tegen een soepeler opstelling tegenover de autoritaire president Aleksandr Loekasjenko maar minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken bevindt zich in een minderheidspositie. PARIJS - Een prototype van de Franse Ariane-raket staat opgesteld bij het Champs Elysees in Parijs. Dat gebeurt om de aandacht te vestigen op de ex positie in de Franse hoofdstad rond het honderdjarig bestaan van de Franse luchtvaartindustrie. foto Lucas Dolega/EPA Landbouw staat er slechter voor dan in andere arme landen. JOHANNESBURG - Plattelandsbewo ners in Zimbabwe lijden honger. Wie geluk heeft kan één keer per dag een maal tot zich nemen van maïspap met groenten, maar ande ren moeten zich in leven houden met wilde vruchten. Datmeldt het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties, waarvan hulpverleners onlangs voor het eerst sinds maanden door de overheid tot het platte land werden toegelaten. Het WFP zegt dat er meer steun nodig is om de honger tegen te gaan. De regering blokkeerde de platte landsgebieden drie maanden lang, omdat hulporganisaties de opposi tie zouden steunen. De blokkade is eind augustus opgeheven, maar om logistieke redenen kon het werk niet direct worden hervat. Volgens Richard Lee, die de eerste grote voedseldistributie begeleid de, is er sprake van de ergste hon ger sinds jaren. Door de ingestorte economie, met een inflatie van ze ker 231 miljoen procent per jaar, zijn zaden, mest en landbouwbe- nodigdheden voor de meeste men sen niet meer te betalen. Daar naast had aids een verwoestend ef fect op de landbouw en was ook het gebrek aan regen dit jaar een probleem. Volgens Lee staat Zim babwe er daardoor veel slechter voor dan andere arme landen. Het WFP schat dat 5,1 miljoen 'Zaden, mest en landbouwbenodigheden zijn niet meer te betalen' Zimbabwanen, ofwel 45 procent van de bevolking, begin volgend jaar voedselhulp nodig hebben. De organisatie zegt dat de voorraden in januari al op zullen zijn. Het WFP heeft al 128 miljoen euro ont vangen voor Zimbabwe, maar er is nog 102 miljoen meer nodig om de voedselhulp tot april te kunnen volhouden. Onder de grootste financiers van de hulp zijn de VS en Groot-Brit- tannië. Die landen hebben ook de scherpste kritiek op de Zimbab waanse president Robert Mugabe. Volgens de laatste is de economi sche crisis een gevolg van de wes terse sancties tegen zijn land. Mu- gabes critici wijzen op de onteige ning van landbouwgrond in 2000, die vooral ten goede kwam aan ge trouwen van de president. Intussen duurt de impasse voort in de onderhandelingen tussen Mugabe en zijn politieke tegen standers. Oppositieleider Morgan Tsvangirai zei dat zijn partij MDC streeft naar een 'eerlijke machtsde ling, die ons in staat stelt de econo mische crisis aan te pakken en de democratische vrijheden te herstel len'. Mugabes onderhandelaar Pa trick Chinamasa stelde dat de ge sprekken kunnen mislukken als de oppositie in het openbaar blijft on derhandelen. Tsvangirai zei giste ren dat een stadium is bereikt 'waar praten nergens toe leidt en het publiek heeft recht te weten waar dat door komt'. Montenegro erkent onafhankelijk Kosovo PODGORICA - Montenegro zal de onafhankelijkheid van de voorma lige Servische provincie Kosovo er kennen. Dat heeft de regering van de laat ste Joegoslavische republiek die de federale band met Servië verbrak gisteren besloten. Ook een ander buurland van Ser vië, Macedonië, overweegt Kosovo te erkennen. Vogelgriep duikt op in Duitsland BERLIJN - De autoriteiten in de Duitse deelstaat Nedersaksen heb ben gisteren bekendgemaakt dat een nieuw geval van vogelgriep is vastgesteld. Een eend op een boer derij in de omgeving van Dresden bleek tijdens een routinecontrole de HsNi-variant van het virus te dragen. Nader onderzoek moet uit wijzen of het gaat om een zeer be smettelijke vogelgriep-variant. Auto Vermeulen Pearyweg 6, Goes-Tel. (0113) 56 18 12 www.vermeulen.subaru.nl De Forester Boxer Diesel is leverbaar vanaf 35.995,- incl. BTW/BPM, excl kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Gem. verbruik en C02 afh. van type: 6,3 - 6.41/100 km, 15,6 -15,9 km/I, C02 167 -170 g/km. Wijzigingen voorbehouden. De afgebeelde opties kunnen mogelijk afwijken van de uitvoeringen in Nederland Importeur: Subaru Benelux, tel (023) 751 91 00, info@subaru,nl Leaseprijs vanaf 739,- p.m. op basis van 20.000 km/60 maanden full operational lease via Subaru Financial Services. SE&O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10