in verdomhoekje geraakt lagedollarweken.nl BEURS IMi-DoWefli GRATIS: WSraSSH»' Tk kan niet, bestaat niet' Brandweer rukt uit met politie in Gorinchem PZC Donderdag 9 oktober 2008 7 Bij Delta Oil kunnen aangepaste vrachtwagens en bussen pure plantaardige olie tanken. foto GPD y A riifïf m ft ift y IlnJnnfw KINDERKOKEN, LEZINGEN, vrijdag 17 oktober: 13.00 21.00 uur. zaterdag 18 oktober: 10.00 -17.00 uur. zondag 19 oktober: 10.00 - 17.00 uur. zijn het juist milieuorganisaties die alarm sloegen over de 'groene' brandstof. In Maleisië, Indonesië en Brazilië worden bossen gekapt om plaats te maken voor winstge vende palm- en sojaplantages. Op andere plaatsen zou teelt voor de tank ten koste gaan van de voedsel productie. Ook zijn er twijfels over koolstofdioxide-winst die kan wor den behaald. Producenten van plantaardige olie in Nederland vinden dat er onder scheid gemaakt moet worden in het type biobrandstof Een deel van de productie draait op kool zaad, wat op grote schaal geteeld wordt op braakliggende landbouw gronden in Oost-Europa. „Daar is niks mis mee", vindt Hein Aber- son, directeur van Solar Oil Sys tems. „Het is puur plantaardig en wat er bij de verbranding aan kool stofdioxide wordt uitgestoten, wordt bij de teelt weer gewonnen. Een gesloten systeem dus." Aberson is vooral kwaad over het zwabberende overheidsbeleid. „Eerst zijn er miljoenen subsidie verstrekt om de industrie op po ten te zetten, vervolgens stelt het kabinet de doelstellingen naar be neden bij. Opnieuw onbetrouw baar dus." Voorgaande kabinetten trokken ook al de stekker uit subsi dies voor groene stroom, zonneboi lers en zonnepanelen. Enkele initiatieven zijn al gesneu veld. De Twentsche Oliemolen in Hengeveld, een onderneming die koolzaad perste tot olie, moest de ze zomer de deuren sluiten. Een grote vakbeurs voor producenten van duurzame energie die gepland stond voor december, is afgebla zen. „Wij kregen van veel bedrij ven te horen dat zij de markt te on zeker vinden", zegt Joep Hermans van Detaf (Duurzame Energie Technieken voor de Agro- en Food- industrie). Ook Delta Oil, een kleine keten van tankstations in Friesland waar aangepaste vrachtwagens en bus sen pure plantaardige olie kunnen tanken, heeft het moeilijk. „Het en thousiasme was in het begin groot. Maar de klad komt er in", zegt Henk Tjerkstra. Minister Cramer heeft haar hoop gevestigd op de zogenoemde twee- degeneratie-biobrandstoffen, die minder belastend zijn voor het mi lieu. Er wordt geëxperimenteerd met ethanol en olie uit algen, wil genhout, tarwestro en olifanten gras. „Dat heeft zeker potentie", zegt Herman den Uil van het Energie Centrum Nederland (ECN). „Maar het zal minstens tien jaar duren voordat het commercieel interes sant wordt. Vooralsnog zijn de pro ductiekosten veel te hoog." Biopetrol kan in de toekomst ook draaien op algen, zegt Uwe Jurgen- sen. „Maar het heeft geen zin te gaan zitten wachten'tot het zover is. Het is én én. We hebben alle middelen nodig die beschikbaar zijn om de productie van minerale olie te vervangen. We willen toch niet langer afhankelijk zijn van de instabiele landen die daarover be schikken?" S Zeelandhallen DEN HAAG - 'Ik kan niet, bestaat niet' valt al dagen op straat op abri posters te lezen. Minister Donner en staatssecretaris Aboutaleb (So ciale Zaken) maakten gisteren be kend achter affiches te zitten, waar op deze en andere slogans staan, maar geen afzender. De bewinds lieden geloven dat iedereen een ta lent heeft om te kunnen werken. Donner en Aboutaleb gaven in Den Haag de aftrap voor een cam pagne met abriposters, radio- en ,tv-spots die tot en met 2011 loopt. Alle groepen die onvoldoende aan de slag komen, zoals gehandicap ten, ouderen en vrouwen met klei ne deeltijdbanen, worden aange sproken. Het kabinet wil zo veel mogelijk mensen aan het werk hel pen en houden. Dat is nodig om met de vergrijzing de welvaart op peil te houden. De bedoeling is dat in 2016 80 procent van de be roepsbevolking een baan heeft, nu ligt dat op bijna 75 procent. GORINCHEM - De brandweer in Go rinchem blust sinds het afgelopen weekeinde onder politiebegelei ding branden in de Haarwijk. De afgelopen twee maanden waren er meermalen incidenten met een groep jongeren. Dat zei een ge meentewoordvoerder gisteren. Toen de tieners vorige week op een brandweerauto klommen en plaatsnamen achter het stuur, was de maat vol. De brandweerlieden voelden zich zo bedreigd dat ze het blussen staakten en de hulp van de politie inriepen. Buurtbe woners hebben met emmers wa ter de vlammen gedoofd. De brandweer deed aangifte. Het afgelopen weekeinde waren'er weer brandjes in de straat. De brandweer kon, onder toeziend oog van de politie, blussen. De af gelopen maanden waren er in de Wilhelminalaan buitenbrandjes. „Het sterke vermoeden is dat de brandjes zijn aangestoken", aldus de woordvoerder. „Stel dat jonge ren weer achter het stuur plaatsne men, de watertoevoer stopzetten en de brandweer is ergens binnen aan het werk? Dan ontstaat er een levensbedreigende situatie." Tot 11.000,- 8.000,-) korting. Zolang u in euro's betaalt. Actie loopt t/m 30 november 2008 of zolang de voorraad strekt. Het is u vast niet ontgaan. De koers van de dollar is nog steeds laag. Wij hebben zeer voordelig voor u ingekocht. U kunt daar nu van profiteren bij uw Chrysler, Jeep en Dodge dealer. Uw voordeel kan oplopen tot meer dan 1 1.000,-, oftewel 8.000,-. Kom snel naar de showroom of kijk op www.lagedollarweken.nl en pak uw voordeel. JAN HOP CHRYSLER JEEP GOES B.V. Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 01 13 - 25 08 58. www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 1 8.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag 9.00 - 17.00 uur. GASOLIE ROOD Bedrag Liters Literprijs NIET VOOR WEGVERKEER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7