In Oslo begon Oranje-revolutie Keuze voor Kromkamp symboliseert defensieve armoede Nederlands elftal Marathon Eindhoven kan door vroegere start minuut sneller PZC Donderdag 9 oktober 2008 43 WK-succes van 1974 begon na ontsnapping in Noorwegen. door Leon ten Voorde DEN HAAG - Het Nederlands elftal zat één keer eerder in een poule met IJsland en Noorwegen. Op weg naar het WK van Duitsland in 1974 leverden de duels met de IJslanders geen problemen op, maar in Oslo ging er van alles mis bij het grote Oranje van Johan CruijfF. Aan de hand van Barry Hulshoff, de Noorse speler Harrie Hestad en de geschiedschrijver van het Ne derlands elftal Matty Verkamman gaan we terug naar september 73. Het is de avond voor de wedstrijd als de Nederlandse journalisten zich in Oslo hebben verzameld voor de afsluitende persconferen tie van de bondscoach. Ze zullen getuige zijn van een van de meest hilarische ontmoetingen tussen pers en bondscoach in de geschie denis van het Nederlands elftal. Achter de tafel zit de keuzeheer van Oranje, de Tsjechoslowaak Frantisek Fadrhonc. Alle spelers en journalisten hebben een zwak ke voor hem, maar tegelijkertijd neemt niemand hem serieus. Dat wordt nog eens versterkt als de bondscoach zijn opstelling bekend maakt. „Hij kwam niet verder dan tien namen", zegt Matty Verkam man, in Oslo aanwezig als journa list en later bekend als geschied schrijver van Oranje. „Wat we ook probeerden, Fadrhonc wist niet meer wie de elfde speler was." Ruim 24 uur later zou Nederland overigens gewoon met zijn elven aan de aftrap staan. De speler op wie Fadrhonc niet zo snel kon ko men luisterde naar de naam René van de Kerkhof Het zijn verwarrende tijden voor het nationale voetbal. Ondanks de inbreng van wereldsterren als Jo han Cruijff Johan Neeskens en Piet Keizer is het spel van het Ne derlands elftal vaak niet om aan te zien. „En dat had voor een groot deel met de coach te maken. Indi vidueel waren we top, maar als team kwam het er niet uit", zegt Barry Hulshoff de stoere voorstop per van die ploeg. Omdat België in dezelfde groep geen krimp geeft, moet Oranje op 13 september 1973 winnen van Noorwegen. Anders kan Neder land het WK van een jaar later in Duitsland vergeten. De Noren zijn allang uitgescha keld, maar zijn niet van plan om de rode loper uit te leggen. „Wij werden in de eerste wedstrijd in Rotterdam helemaal weggespeeld, het werd 9-0 voor Nederland en daarom wilden wij voor eigen pu bliek maar een ding: revanche", vertelt Harrie Hestad, de voormali ge aanvaller van ADO. Die signa len worden niet opgepikt door Oranje. „Nederland speelde drama tisch tegen een elftal dat vooral uit Het Nederlands elftal dat zich op 18 novenber 1973 dankzij de 0-0 tegen België kwalificeerde voor het WK in Duitsland. Staand, van links naar rechts: Hulshoff, Schrijvers, Mansveld, Suurbier, Neeskens en Krol. Gehurkt, van links naar rechts: Haan, Cruyff, Muhren, Rep en Rensenbrink. foto ANP amateurs bestond", zegt Verkam man: „Er was geen bezieling, het elftal hing als los zand aan elkaar." Hestad, 64 jaar inmiddels en chef cultuur bij de gemeente Molde, speelt de interland van zijn leven en scoort de enige Noorse treffer. „Wij vochten voor elke meter en het publiek stond als een man ach ter ons. Oranje wankelt, maar Het Nederlands elftal kwalificeer de zich met hangen en wurgen voor het WK van 1974. Tijdens het duel in Oslo kroop Oranje door het oog van de naald. drie minuten voor tijd tikt Huls hoff de verlossende 2-1 binnen. „Ik kreeg de bal na een hakje van CruijfF', weet hij. Oranje ontsnapt in Oslo en zal later met veel maz zel België op 0-0 houden, waar door het op basis van een beter doelsaldo naar het WK mag. Het duel in Oslo kan als het begin van de revolutie worden be schouwd. „Daar is de kop van Fadr honc er feitelijk afgegaan", zegt Verkamman. Op het Wk speelt Oranje de sterren van de hemel. Barry Hulshoff komt na duel met België als eerste international naar buiten met de kritiek op de bonds coach. „Ik heb toen in Vrij Neder land een interview gegeven aan Ba rend en Van Dorp, waarin ik scherp, maar zakelijk bepaalde din gen heb aangegeven", zegt hij. Dat verhaal laat de bom binnen Oranje afgaan. Fadrhonc wordt ontslagen, Cor van der Hart wordt de functie van bondscoach be loofd, maar die wordt later door de KNVB 'op een verschrikkelijke manier genaaid', zoals Verkam man dat omschrijft. Uiteindelijk wordt de weg vrijgemaakt voor Ri- nus Michels. Bondscoach Van Marwijk valt terug op nauwelijks fitte PSV'er. KATWIJK - Dat het Nederlands elf tal in offensief opzicht ruimer in zijn mogelijkheden zit dan in de laatste linie, werd gistermiddag on bewust nog eens onderstreept door de keuzes van bondscoach Bert van Marwijk. Waar Van Marwijk voor de gebles seerden Arjen Robben en Robin van Persie geen vervangers opriep omdat hij alternatieven genoeg heeft, moest hij voor de aanvulling van zijn defensie buiten de poor ten van Oranje kijken. Uiteindelijk riep hij - voor de inter lands tegen IJsland (zaterdag) en Noorwegen (woensdag) - uit bij Jan Kromkamp. De PSV'er moet het gat opvullen dat ontstond door het wegvallen van Khalid Boulahrouz en John Heitinga. Bou- lahrouz en Robben zijn er woens dag in Noorwegen zeker niet bij. OfVan Persie en Heitinga die wed strijd halen, is nog onzeker. Maan dag wordt bekeken of ze alsnog kunnen aansluiten. Aan goede aanvallers geen ge- brek in het Nederlands voetbal. Sterke verdedigers zijn er min der. De bondscoach valt daarom terug op Jan Kromkamp. Dat Van Marwijk in zijn zoektocht naar een nieuwe verdediger is uit gekomen bij Kromkamp symboli seert de defensieve armoede in het Nederlandse voetbal. De 28-jarige PSV'er is net hersteld van een bles sure en kwam dit seizoen nog maar vier keer in actie voor zijn club. En in die wedstrijden liet hij nou niet bepaald een overtuigen de indruk achter. Voor de positie van Van Persie kan Van Marwijk kiezen uit Kuijt en Afellay. In noodgevallen zou ook Rafael van der Vaart daar nog kun nen spelen. Verder is het niet uitge sloten dat Van Marwijk na alle blessures toch besluit een beroep te doen op Wesley Sneijder. EINDHOVEN - De Marathon van Eindhoven kan een minuut win nen op de eindtijd door twee uur eerder te starten. Dit gratis advies gaf Luc Krotwaar aan de organisa tie van het evenement dat zondag zijn 25ste editie beleeft. „Als Eindhoven net als Berlijn om negen uur zou starten, dan wordt het een van de snelste marathons in Europa. In de herfst staat er 's ochtends vroeg minder wind. Als je daarnaast ook nog een warme dag hebt, en voor zondag is al 21 graden voorspeld, dan is het sowie so prettiger om vroeg te lopen." Voorzitter Theo van de Laar van de Marathon Eindhoven gaat er over praten. Hij plaatst wel kantte keningen. „Vrijwilligers beginnen nu om zes uur 's ochtends met de voorbereidende werkzaamheden. Dat zou dan vier uur worden. Ook zal er minder publiek langs de kant staan als je zo vroeg begint. En wij zijn een marathon waarbij de ambiance hoog in het vaandel staat." Volgens Van de Laar zou een vervroeging van één uur al een goede start zijn. Zondag start de marathon gewoon nog om elf uur, met als favoriet tweevoudig winnaar en parkoersre cordhouder Philip Singoei (2.07.57). De Keniaan vestigde zijn parkoersrecord vorig jaar. Als de voorspelling van Krotwaar uit komt en het vertrek dus inderdaad vervroegd wordt, moet een tijd van in de twee uur en zes minu ten - en sneller - in de toekomst mogelijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73