Idee voor jongerenbal op oudjaar 'Voor we het weten, Grote zorgen over WMO-beleid Alfabetisering 26 Donderdag 9 oktober 2008 PZC Z Feest om vechtpartijen in centrum Terneuzen te voorkomen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Om te voorkomen dat er ook dit jaar tijdens de jaar wisseling in de Terneuzense bin nenstad weer vechtpartijen uitbre ken moet de gemeente Terneuzen een Oud- op Nieuwjaarsbal geven in de Vlaanderenhal in Sas van Gent. In plaats van naar het cen trum van Terneuzen te gaan zou den dan alle jongeren daarheen kunnen. Daarvoor pleit de Stich ting Antilliaans-Arubaans Beraad Terneuzen in een brief aan het ge meentebestuur. Voorzitter Huub Mercé stelt vast dat ieder jaar blijkt dat tijdens de oud- op nieuwjaarsviering in het centrum van Terneuzen zich vecht partijen voordoen bij de enige dis cotheek daar. „De jongeren concen treren zich bij de meest populaire discotheek waar de meesten niet eens naar binnen mogen, vanwege eerder wangedrag", betoogt Mercé. Volgens hem zijn er bij de ongere geldheden niet alleen Antillianen betrokken, maar ook andere bui tenlandse en autochtone jongeren. „Komend oud- op nieuwjaar zal het niet veel anders zijn", vreest Mercé, „want de jongeren kunnen nergens anders in Terneuzen te recht." Een jongerenbal tijdens de jaar- wisseling zou volgens de Stich ting Antilliaans-Arubaans Beraad vechtpartijen in het centrum van Terneuzen kunnen voorkomen. Een oplossing is volgens Mercé het organiseren van een nieuwjaarsbal voor jongeren in de Vlaanderenhal in Sas van Gent. De gemeente zou dan bussen moeten inzetten om de jongeren erheen en weer naar huis te brengen, zodat ze kunnen drinken zonder te moeten rijden. „Zet beveiligingsmensen in om in de Vlaanderenhal te patrouilleren en zo de politie te ontlasten", be pleit hij. „De politie hoeft dan al leen aanwezig te zijn ingeval het uit de hand loopt bij het einde van het feest. De adolescenten zul len wel hun vertier vinden in Ter neuzen." Mercé pleit ook voor het opzetten van projecten op boerderijen of va kantieoorden in de zomervakan tie, waar kansarme jongeren van een soort werkvakantie kunnen ge nieten. Tijdens een groot deel van de de schoolvakantie is buurthuis het Schelpenhoekje in de wijk Tri niteit gesloten. „Juist in die perio de kunnen de kansarme jongeren die niet op vakantie kunnen niet in het buurtcentrum terecht. Ze hangen doelloos rond, waardoor zij allerlei kattenkwaad uithalen en zich bezinnen op ongeoorloof de dingen", stelt Mercé. „Tegen het einde van de vakantie, als alle an dere kinderen die wel op vakantie konden terug zijn, wordt dan als toetje op hun welverdiende vakan tie nog eens van alles georgani seerd in de wijk." Hetzelfde geldt volgens Mercé ook voor de wijk Oudelandse Hoeve. Een werkva kantie voor kansarme jongeren geeft ze een doel tijdens de vakan tie die ze zelf hebben verdiend op de boerderij of vakantieoord. BRUIDEGOM IN ZEELAND Kom nu kijken en passen voor je trouwpak bij de grootste mannenmode-winkel van Zeeland: Van Westen Mannenmode in Zaamslag VERDIEN JE TROUWPAK TERUG! Maak jóuw gast ónze klant en verdien-je trouwpak terug! Kijk snel op www.vanwesten.com/trouwpak en profiteer! - n westen mannenmode ^zaamslag 0115-436100 vanwesten.com Heb je net, na door Vlissingse lo ketbeambten als 'laaggeletterd' te zijn opgespoord, leren lezen en schrijven, krijg je een uitnodiging in de bus: de wethouder knipt maandag in de wijk een lint door van 'de nieuwe locatie van local- board' Van wat? We deden navraag bij functionarissen die ambtshalve Tip? redactie@pzc.nl met ons welzijn zijn begaan. Zij ga ven ons een bijspijkercursusje Ne derlands. We weten nu dat met 'lo- calboard' een bewonersgroep wordt bedoeld. Zou het geen goed idee zijn het Nederlands over te slaan bij al die alfabetiseringspro jecten? En de subsidies te gebrui ken voor onderwijs in Angelsak sisch koeterwaals? Binnenstadsbewoners Terneuzen vrezen voor herleving 'oude tijden'. door Raymond de Frel en Wout Bareman TERNEUZEN - De drugsoverlast in de binnenstad van Terneuzen neemt deze dagen zienderogen toe. Veel oudere bewoners herken nen de taferelen op de pleintjes, in de steegjes en brandgangen maar al te goed. Ze herinneren zich de roerige jaren negentig, toen de bin nenstad ruw geschat zeventig ille gale verkooppunten kende en drugsrunnertjes in groten getale de straten onveilig maakten. Dankzij hard en consequent optre den van de politie én de komst van twee gedoogde coffeeshops keerde de rust half jaren negentig terug. Tot grote opluchting van de binnenstadsbewoners. „Maar voor je het weet, zijn we weer helemaal terug bij af', verzekert een 33-jari- ge binnenstadsbewoner in de Tho- lensstraat, die het destijds ook alle maal al eens meemaakte. Nu de twee shops (tijdelijk) zijn gesloten, zoeken de Franse en Bel gische drugstoeristen hun heil el ders. Ze worden met open armen ontvangen door runners en dealers. „Ze blokkeren vooral 's avonds de straat en gaan ontzet tend agressief te werk." Hij trekt het niet meer en overweegt snel te verhuizen. Ondernemer Ronald Meijer, ook binnenstadsbewoner, neemt geen blad voor de mond. „Gisteravond liep ik met m'n hondje langs Checkpoint en Miami en schrok ik me rot. Vooral op het parkeerter rein tussen de twee shops werd er gewoon openlijk gedeald. En niet alleen daar. En dan vind ik het wel heel vreemd dat burgemeester Lo- nink maandag tijdens de wijk raadsvergadering oproept om die praktijken stil te houden, omdat berichten in de media alleen maar negatief uitpakken. Speel gewoon open kaart en vertel wat je van plan bent!" Veel bewoners denken er net zo over, maar anderzijds kent ook burgemeester Jan Lonink veel medestanders, die oordelen dat al te veel ruchtbaarheid de goe de naam, die de binnenstad weer aan het opbouwen was, aantast. Lonink geeft toe dat z'n schrik beeld - een toenemende overlast door de sluiting van de twee cof feeshops - bewaarheid dreigt te 'Ze blokkeren vooral 's avonds de straat en gaan ontzettend agressief tekeer' worden. De vier arrestaties in het drugscircuit, afgelopen weekeinde, onderstrepen dat. Lonink: „Coffeeshops maken de problematiek beheersbaar. Illegale handel is al snel gelieerd aan crimi naliteit en dan ligt ook de vermen ging met harddrugs op de loer." Politiewoordvoerster Esther Boot verzekert dat de politie sinds de Coffeeshop Miami verkoopt sinds de inval van twee weken geleden alleen nog koffie, thee en frisdranken. Checkpoint Miami In 1995 koos Terneuzen voor een gedoogbeleid met twee coffeeshops, bestemd voor de lokale markt. Maar het bleef alles behalve bij de lokale drugsgebruikers. De shops trokken de laatste jaren dagelijks zo'n 2500 Fransen en Belgen. Terneuzenaren klaag den steen en been over de groeiende overlast. Checkpoint moest dit voorjaar noodgedwongen dicht na twee politie-invallen. Miami sloot twee weken gele den zelfde deuren na een in val. sluiting van de shops extra alert is op de illegale handel, maar vindt het te vroeg om te spreken van structurele overlast. Een gedoogd verkooppunt voor pakweg drie honderd bezoekers per dag is vol gens Lonink een must. Gisteren werd bekend dat Miami de komen de week weer open gaat. Als straks onverhoopt één van de twee ge meentelijke gedoogvergunningen (in" handen van Miami en Check point) moet worden ingetrokken, dan moet die zo snel mogelijk wor den vervangen.. Er is interesse ge noeg, constateert Lonink. Dit jaar meldde zich weliswaar nog maar één kandidaat, maar uit voorgaan de jaren liggen er veel meer verzoe ken op zijn bureau. Voorzitter Hans Vlottes van de Wijkraad Binnenstad poogt de toe nemende onrust onder de bewo ners te bezweren. „De politie zit er bovenop. Dat er het voorbije week end vier straatdealers zijn opge pakt, is onderdeel van het norma le beeld. Natuurlijk, het is logisch dat sinds de sluiting van zowel Checkpoint als Miami de straat handel wat toeneemt, maar dat het uit de hand loopt, is sterk over dreven. In elke stad heb je nu een maal met drugs te maken. Dus ook in Terneuzen." Met Lonink blijft de Wijkraad vurig voorstan der van een gedoogd verkooppunt in het centrum van de stacf. Vlot tes: „Er zijn steeds meer Belgen en Fransen die weten dat ze niet meer in Terneuzen moeten zijn. Dat is prima, we moeten hen voor al blijven ontmoedigen. Maar voor de plaatselijke markt moet er wel een voorziening blijven." CDA Sluis pleit voor brede discussie-avond met belangengroepen. door Frank van Cooten SLUIS - Een deel van de gemeente raad in Sluis maakt zich zorgen over de uitvoering van het WMO-beleid. „Er zullen nog meer zaken komen waar we tranen van in de ogen krijgen", zegt fractie voorzitter Lia Flikweert van het CDA. In tegenstelling tot Terneuzen en Hulst vraagt Sluis een inkomensaf hankelijke eigen bijdrage voor wo ningaanpassingen en hulpmidde len als een rolstoel, traplift en til- lift. Edwin van Essen uit Oostburg deed hierover gisteren zijn beklag in de krant. Zijn vrouw Jetty de Weert zit in een rolstoel. Van Es sen draait zelf grotendeels voor de kosten op, zei hij woensdag. „We horen iedere keer dat het WMO-beleid goed geregeld is ter wijl de praktijk anders is. Daar maak ik me echt zorgen over. We geven zo veel geld uit aan bezopen dingen terwijl de WMO een basis voorziening is", zegt Chris van de Vijver (VVD). Om het WMO-budget voor chro nisch zieken en gehandicapten te verhogen wil fractievoorzitter Wil liam Gijsel (Gemeentebelangen) het budget voor promotie-activitei ten en deelname aan de emigratie- beurs overhevelen naar de WMO. „We moeten klantvriendelijker zijn naar onze eigen inwoners. Het is overigens frappant dat dit beleid tot stand is gekomen door deze links-rode coalitie." Volgens wet houder Maria le Roy moet er twee tot drie ton bij als Sluis de eigen bijdrage afschaft. Flikweert wil dat laten onderzoeken. Zij pleit tevens voor een brede discussie-avond met onder meer belangengroepe ringen en raadsleden om de dage lijkse praktijk van het WMO-be leid te bespreken en wellicht aan te passen. Wim Kruidenier (PvdA) ziet voor alsnog geen aanleiding de eigen bij drage af te schaffen. „De sterkste schouders dragen de zwaarste las ten. Dat is een eerlijk systeem", al dus Kruidenier. Fractievoorzitter Liber Baarends (D&.T) en Flikweert vinden het overigens jammer dat de Zeeuwse gemeenten het WMO-beleid niet op elkaar af willen stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66