Yoga en een bekertje melk Het is tenslotte uw geld. nemana 'Kamer spreekt doodvonnis uit' Controle identiteit van illegalen bij betogingen Aruba wil wegen sluiten voor dikkerds Hirsch Ballin beperkt taakstraf ING geeft spaarders de zekerheid die ze zoeken ING la) PZC Donderdag 9 oktober 2008 5 Ook gericht zoeken op plekken waar illegalen vermoed worden. den haag - De vreemdelingenpoli tie zal gerichte controles houden op plaatsen waar veel illegalen kunnen zijn, zoals in de prostitu tie. Staatssecretaris Nebahat Albay rak van Justitie bekijkt of zulke ac ties ook ingezet kunnen worden bij betogingen waaraan illegalen meedoen. Als zij geen identi teitspapieren kunnen tonen, zou dat ertoe kunnen leiden dat zij worden opgepakt en worden vast gezet in vreemdelingenbewaring. Albayrak kondigde dat gisteren aan in een overleg met de Tweede Kamer. Albayrak werd onder druk gezet door PW'er Sietse Fritsma en CDA'er Wim van de Camp. Frits ma wilde weten waarom een groep illegalen die in juni bij het ministerie van Justitie een petitie heeft aangeboden, niet direct is op gepakt. Van de Camp zei het vreemd te vinden dat Nederlan ders zich altijd moeten kunnen identificeren, terwijl illegalen een petitie kunnen aanbieden zonder dat hen iets gevraagd wordt. SP en GroenLinks verwierpen de suggestie van Albayrak. SP sprak van een 'politiestaat'; GroenLinks van een 'levensgevaarlijk' plan. oranjestad - In een poging de be volking slanker te maken, overwe gen volksvertegenwoordigers op Aruba bepaalde wegen in de week einden af te sluiten. Dat staat in het Nationaal Plan van de Aru baanse parlementaire commissie Obesitas. Mensen moeten dan lo pen om hun boodschappen te kun nen halen. Bovendien denken ze wel twee keer na voor ze hun win kelwagen volladen, omdat ze alle boodschappen ook weer terug moeten slepen. In landen als Colombia en Ecua dor is het blokkeren van wegen een goedkope en succesvolle strate gie gebleken om mensen meer te laten bewegen. Werkgevers doen alles om het personeel gezond te houden. door Anneniieke Kooper ARNHEM - Sinds de werknemers van ArboNed een yoga-abonne- ment, een gratis bekertje melk bij de lunch en gezondheidswork shops krijgen, is het ziekteverzuim gedaald. Gezond leven zorgt nu eenmaal voor meer enthousiaste en beter gemotiveerde werkne mers, weet het bedrijf Net als vele andere organisaties probeert ArboNed er daarom alles aan te doen haar werknemers en klanten zo fit mogelijk te houden. Naast gratis melk, een fitnessabon nement voor een schijntje of cur sussen over gezonde voeding voor niks. Vreemd is dat niet. Een fitte werknemer brengt geld in het laa tje, een ziek personeelslid kost al leen maar geld. Om ziekteverzuim te bestrijden maakte zorgverzekeraar Ohra deze week bekend dat zij in collectieve contracten afspraken wil maken met ondernemingen: werknemers moeten meer bewegen. Volgens de verzekeraar moeten werkgevers hun werknemers kunnen verplich ten om te sporten. Ohra laat de ei gen werknemers met kortingen naar de sportschool gaan en deelt gratis griepprikken uit. Maar werk nemers echt verplichten te spor ten of gezond te eten gaat wat ver, meent Barend Barentsen, docent sociaal recht aan de Universiteit Leiden. Wettelijk gezien is het een bedrijf niet verboden zich te be moeien met de gezondheid van zijn personeel. „Werkgevers zijn verplicht voor ge zonde arbeidsomstandigheden te zorgen. Een bedrijf met een snack- 'Het is niet de bedoeling om die appels door de strot van de werknemer te duwen' corner moet dus ook bruine brood jes en appels aanbieden. Maar het is niet de bedoeling om die appels door de strot van de werknemer te duwen", meent Barentsen. Het is een ongeschreven regel dat werk gevers hun personeel alleen mo gen stimuléren gezond te leven, weet de jurist. Steeds meer bedrijven proberen ac tief de gezondheid van hun werk nemers te beïnvloeden. Uit onder zoek van TNO bleek dat in 2006 32 procent van de bedrijven in Neder land hun werknemers tot bewe gen aanzette. Nu ligt dat percenta ge nog hoger, denkt Vincent Hilde- brandt, onderzoeker bij TNO. „De gemiddelde werknemer wordt steeds ouder en moet ook langer doorwerken. Wil je niet dat ze bij bosjes uitvallen dan moet je ze als werkgever fit houden." De onder zoeker ziet dat bedrijven steeds creatiever worden om hun werkne mers gezond te laten blijven. Er zijn bedrijven waarbij werkne mers op de hometrainer vergade ren. Ook de Wii Fit, een computer spel van Nintendo dat alleen bewe gend kan worden gespeeld, is vol gens Hildebrandt een uitstekende en bovendien goedkope manier om stilzittend personeel uit zijn stoel te krijgen. De werknemers van TNO konden onlangs zelf het lasersquashen uitproberen: een ap paraat dat laserstralen uitstraalt die zo snel mogelijk met een stick moeten worden onderbroken.Mak- kelijk om even tussendoor te doen. Hildebrandt: „Wie wil dat niet in de tijd van de baas?" den haag - Rechters kunnen straks nauwelijks nog een taakstraf opleggen aan plegers van ernstige gewelds- en zedenmisdrijven. Mi nister Ernst Hirsch Ballin van Justi tie komt met een nieuwe wet die moet voorkomen dat verdachten van dit soort delicten te snel weg komen met een taakstraf Vooruitlopend op de wet krijgen officieren van justitie de opdracht geen werkstraf te eisen in dit soort strafzaken. Een Kamermeerder heid steunt de plannen. Het blijft straks wel mogelijk een combinatie van straffen op te leg gen, bijvoorbeeld een taakstraf met thuisdetentie of elektronisch toezicht. Daarnaast kunnen rech ters afwijken van de nieuwe regel als ze d^ar goede argumenten voor geven. De minister van Justitie vindt dat de nieuwe wet rechters ook moet helpen de juiste straf op maat uit te delen. Dat moet voorkomen dat verdachten opnieuw in de fout gaan. „Dat is voor ons echt cru ciaal." Veroordeelden die hun werkstraf niet uitvoeren, moeten rekening houden met een steviger aanpak. De minister zal waarschijnlijk offi cieel vastleggen dat de taakstraf in zulke gevallen wordt omgezet in een gevangenisstraf Meer dan ooit vraagt u om financiële producten waarop u kunt vertrouwen. ING geeft u die zekerheid, of u nou wilt sparen voor de korte of de lange termijn. ING staat wereldwijd in de top 3 als spaarbank en blijft een veilige Nederlandse thuishaven. Iedereen is welkom U kunt direct een deposito of spaarrekening openen op ons kantoor bij u in de buurt. Of kijk op www.ing.n] www.ing.nl Woede om afwijzen van automatische orgaandonatie. DEN HAAG - „De Tweede Kamer heeft besloten honderden mensen per jaar ter dood te veroordelen." Dat zegt de Stichting Hartpatiën ten Nederland, nu gisteren duide lijk is geworden dat automatische orgaandonatie van de baan is. De Kamer schaarde zich in meer derheid achter minister Ab Klink van Volksgezondheid. Die besloot het huidige systeem, waarbij toe stemming moet worden gegeven voor donorschap, overeind te hou den. „De kans dat al die wachten den door nieuwe wetgeving nu op tijd een donorhart nieuwe longen of een vervangende lever krijgen, lijkt voorlopig verkeken. Een nieu we kans op een wetsverandering zal zich hoogstwaarschijnlijk pas weer over vier jaar voordoen. Ve len halen dat moment niet meer", aldus de stichting. Een adviescommissie onder voor zitterschap van oud-minister Jan Terlouw (D66) had gepleit voor au tomatische orgaandonatie en ook de meeste organisaties die zijn be trokken bij orgaandonatie staan hier achter. Maar Klink is niet over tuigd van de waarde van dit Auto matisch Donorregistratiesysteem (adr). Volgens Klink is het systeem lastig te combineren met zijn stre ven meer nabestaanden over de streep te trekken. Hij wil inzetten op goede voorlich ting en een betere gang van zaken in de ziekenhuizen. Deze zouden meer nabestaanden kunnen moti veren in te stemmen met donatie door hun overleden dierbare. Nu weigeren de meeste nabestaanden nog als niet duidelijk is wat de wens van de overledene was. Baanvelden 13 Postbus 88 4713 ZH Rucphen E-mait: info@skidome.nl Tel.: +31(0)165 - 34 3134 www.skïdöme.nl/www.kiddieskidsklup.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5