Kredietcrisis lijkt niet te stuiten no miljoen euro voor koningshuis Filerijders willen flexibele werktijden 4 Donderdag 9 oktober 2008 PZC DEN HAAG - Medewerkers van de ANWB in Den Haag kampeerden afgelopen nacht op het parkeerterein, zo dat zij vandaag, op de filevrije dag, niet met de auto hoeven te komen. De ANWB houdt vandaag de eerste Nationale Filevrije Dag. Volgens de bond zijn de files verdwenen bij 10 procent minder spitsverkeer. Een op de vijf filerijders (21 procent) doet mee aan het initia tief en laat de auto een dagje staan. De helft van de filerijders ergert zich zo aan files, dat hij flexibelere werktijden wil. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerd onderzoek van het televisieprogramma EénVandaag onder ruim vierduizend filerijders. Volgens 34 procent van de ondervraagden is hun werkgever geen voorstander van flexibele werktijden. 26 procent van de filerijders wil een baan dichterbij huis zoeken. Veel automobilisten zien geen oplossing in het reizen met het openbaar vervoer. Het openbaarvervoer netwerk moet volgens hen eerst uitgebreid en goedkoper worden. Als het openbaar vervoer minder tijd zal kosten, laat 45 procent de auto staan; als het gratis wordt, is dat 56 procent. foto Emiel Muijderman/GPD Internetspaarbank Icesave komt verplichtingen niet na. AMSTERDAM - Overheden en cen trale banken lijken geen grip te krijgen op de voortwoekerende kredietcrisis. Beurzen in heel Euro pa gingen gisteren opnieuw hard onderuit. Vergaande maatregelen van centra le banken en harde ingrepen door de Britse regering om de bancaire sector overeind te houden hielpen maar even. De AEX op de Amsterdamse beurs veerde in de middag aanvankelijk op, maar de hoofdindex sloot met een verlies van 7,7 procent op 285 punten. Een klein lichtpuntje wa ren gisteravond de beurzen in New York. In een gecoördineerde actie van ongekende omvang verlaagden centrale banken in Europa, de Ver enigde Staten en China gisteren de rente met een half procentpunt om de geldmarkt op gang te krij gen en de koersval op de beurzen een halt te roepen. Aanvankelijk veerden beurzen in heel Europa op maar al na een uur begonnen de koersen weer te da len. In Londen, Parijs en Berlijn sloten de beurzen met verliezen van 5 tot ruim 7 procent. Terwijl overheden de ene na de andere maatregel nemen, groeit de angst onder beleggers voor een wereldwijde recessie. De beurzen daalden gisteren verder Terwijl overheden de ene na de an dere maatregel nemen, groeit de angst onder beleggers voor een we reldwijde recessie. Autofabrikanten schroeven hun productie wereldwijd al terug. De groeiende recessieangst raakt ook bedrijven buiten de financiële sector. Beleggers vrezen dat de vraag naar olie en staal sterk afne men als de wereldeconomie onder uit gaat. Makelaars in Nederland zien een sterke afname van het aantal wo ningverkopen. Grote en kleine bedrijven krijgen problemen met de financiering van investeringen omdat banken amper nog geld durven uit te le nen. Intussen vragen 125.000 Nederlan- derlandse klanten van de IJslandse internetspaarbank Icesave zich af of zij hun spaarcenten nog terug krijgen. Samen hebben zij 1,6 mil jard euro ingelegd. Icesave, dochter van de IJslandse bank Landsbanki, liet gisteren weten dit geld niet te rug te kunnen betalen. De klanten zijn nu aangewezen op de garantieregeling van de IJsland se en Nederlandse overheid. Maar ook minister Wouter Bos van Fi nanciën had gisteren niet de zeker heid dat de IJslandse regering zijn verplichting om de eerste 20.000 euro uit te keren nakomt. Wie meer bij Icesave heeft uitstaan wordt tot 100.000 euro door de Ne derlandse overheid gecompen seerd. Sommige klanten hebben tonnen bij de IJslandse spaarstun- ter geparkeerd. Tweede Kamer heeft geen moeite met begroting Oranjes. DEN HAAG - Een standbeeld voor koningin Juliana, openstelling van de koninklijke paleizen voor het publiek, een wisseling van de pa leiswacht naar Brits voorbeeld, al leen streekgerechten bij staatsont- vangsten en heffing van inkom stenbelasting bij de Oranjes. De wensen en verlangens van de Tweede Kamer in het debat over de begroting voor Algemeen Za ken waren gisteren divers. De Kamer heeft geen moeite met de 110 miljoen euro die komend Mogelijk meer natuurgebieden op zee DEN HAAG - Minister Verburg van Landbouw wil vier gebieden op zee aanmelden als Habitatrichtlijn- gebied, waardoor de natuur daar meer bescherming geniet. Het gaat om de Vlakte van Raan (Wester- scheldemonding), de Noordzee kustzone bij Bergen, de Doggers- bank en de Klaverbank. De Vlakte van Raan was eerder nog in beeld voor een windmolenpark. Jongeren kopen minder vaak drank DEN HAAG - Jongeren doen minder vaak een poging om aan alcohol houdende drank te komen. Maar als ze het willen kopen, dan lukt het in de meeste gevallen wel. Dat blijkt uit een tweejaarlijks onder zoek van de Voedsel en Waren Au toriteit. (VWA). De VWA blijft daarom streng con troleren op leeftijdsgrenzen om de verkoop van alcohol aan jongeren verder terug te dringen. jaar is gereserveerd voor het ko ningshuis. WD en PW pleitten ervoor de koningin, prins Willem-Alexander en prinses Maxima voortaan ook loon- en inkomstenbelasting te la ten betalen. Maar dan moeten hun uitkeringen eerst wel met het te be talen bedrag aan belastingen wor den verhoogd, zo betoogde WD' er Willibrord van Beek. Het mag de Oranjes geen centje pijn opleve ren. Zorg was er bij PW, D66 en SP over het aanstaande vakantiehuis van Willem-Alexander en Maxima in Mozambique. „Niet één van de veiligste landen", aldus Ronald van Raak (SP). „En wie draait op Justitie eist 13 jaar voor huurmoord A15 ARNHEM - Het Openbaar Ministe rie heeft in Arnhem dertien jaar celstraf geëist tegen een 27-jarige Bulgaar. De man wordt verdacht van een brute moord langs de A15 bij Tiel in 2003. In 2004 werd een Gorinchemse café-eigenaar veroor deeld tot dertien jaar cel wegens de moord. Hij zou de Bulgaar inge huurd hebben om een rekening met het slachtoffer te vereffenen. Meeste last van hoge bloeddruk en migraine VOORBURG - Hoge bloeddruk en migraine waren in 2007 de meest voorkomende langdurige aandoe ningen in Nederland. Dat blijkt uit gisteren verschenen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Eén op de tien Nederlanders heeft last van hoge bloeddruk of migrai ne. Hoge bloeddruk treft vooral ouderen; migraine vooral vrouwen van middelbare leeftijd. voor de kosten?" wilde het parle ment weten. D66-voorman Alexander Pechtold vindt dat het tijd wordt om de po tentieel politiek gevoelige taken van prins Willem-Alexander, zoals zijn lidmaatschap van het IOC, af te bouwen. Met het oog op de troonswisseling en bijvoorbeeld de Winterspelen in het Russische Sotchi (2014), op de grens van het door de Russen 'beschermde' re gio Abchazië in Georgië. De Kamer vroeg ook weer om meer openheid en duidelijkheid over het koninklijke huishoud boekje, zoals dat bijvoorbeeld al lang bestaat in Denemarken/Zwe den en het Verenigd Koninkrijk. Financiële problemen bij Philadelphia Zorg NUNSPEET - Stichting Philadelphia Zorg kampt met een tekort van 9 miljoen euro. De zorginstelling heeft met onmiddellijke ingang een vacaturestop ingesteld. Be stuursvoorzitter Frits Brink is op gestapt. Of de malaise gevolgen heeft voor het personeel is ondui delijk. Bij Philadelphia, dat zorg biedt aan verstandelijk gehandicap ten, werken 9500 mensen. Holland Casino weert tienduizend gokkers DEN HAAG - Holland Casino heeft vorig jaar vijfduizend potentiële gokverslaafden geweerd uit de veertien casino's. Nog eens vijfdui zend gokkers met 'symptomen van gokverslaving' kregen een be zoekbeperking. Wie twee keer per week of vaker gokt, krijgt een preventiegesprek. Zo'n gesprek is vorig jaar bijna der tigduizend keer gevoerd, gemid deld ruim 2100 per casino.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4