ontmoet overal ongeloof Sluis uitgeroepen tot groenste stad Nederland 18?° Betere operaties door scherpere foto's Biodiesel EXTRA VOORDEEL! PZC Donderdag 9 oktober 2008 3 Het was verontrustend nieuws waar niet aan te tornen viel, deze zomer: de borstkankeroperaties in drie van de vijf ziekenhuizen die Zee land bedienen, haalden niet de standaard die het behandelaarsver- bond Nationaal Borstkanker Over leg Nederland (Nabon) had uitge vaardigd. Nationaal gezien schoot de helft van de ziekenhuizen te kort. De richtlijn uit 2003 gebood dat bij alle borstsparende operaties slechts één op de tien overgedaan mag worden omdat het kwaadaar dig weefsel bij de eerste ingreep onvoldoende is weggehaald. On der het strenge kopje 'onvoldoen de' stonden Ziekenhuis Lievens- berg, ZorgSaam Zeeuws-Vlaande- ren en Ziekenhuis Walcheren. De laatste zelfs met bijna één herope ratie op drie borstbesparende in grepen. De oplossing die Nabon vond is eenvoudig: in de nieuw uitgebrach te richtlijn mag 20 tot 30 procent van de borstbesparende operaties worden overgedaan. Dat is de haal bare praktijk, stellen de twee onco logisch chirurgen van Ziekenhuis Walcheren. De oude standaard was meer wens dan werkelijkheid volgens chirurgen Hens ten Thije en Marjan Reichart. „Daar lagen geen feiten aan ten grondslag. Alle zestien ziekenhuizen in het gebied van het Integraal Kankercentrum Rotterdam, waar Zeeland bij hoort, halen die percentages. En kel een ziekenhuis in Rotterdam zit daarboven. Maar dat heeft be paalde apparatuur niet en kan min der goed oordelen of borstsparend opereren voldoende is." De inzet sinds deze zomer van de MRI-scanner om borsttumoren in beeld te brengen, gaat het cijfer heringrepen in Vlissingen dras tisch omlaag brengen, verwachten de chirurgen. De digitale mammo grafie, waar het bevolkingsonder zoek borstkanker sinds 2006 een proef mee houdt in Zeeland en de Drechtsteden, werkt daar ook aan mee. Op die foto's zijn de kleinste kwaadaardige kiemen op te spo ren, waardoor kanker in veel vroe ger stadium en accurater wordt ge vonden. Steeds meer vrouwen zul len de ziekte daardoor overleven, weet Ten Thije. BORSTKANKERMAAND Oktober is de maand waarin borstkanker de aandacht krijgt. Thema-avond Osteopathie na borstamputatie. Vandaag, don derdag 9 oktober vanaf 19.30 uur, ziekenhuis De Honte te Terneuzen. Informatie: Monica Crosiers 0115-451981. Lymfoedeem voorkomen en behandelen. Vrijdag 21 okto ber, 19.30 uur, De Lichtboei te Zierikzee, entree €2,50. Het Amazonetheater speelt: Je borst of je leven!, een gratis te bezoeken theaterstuk dank zij subsidie van Stichting Pink Ribbon. De acteurs en regis seur hebben allemaal borstkan ker gehad. Maandag 17 novem ber, 19.30 uur, Het Steunpunt Terneuzen. Aanmelden: 0115-618915. Jury Entente Florale heeft veel waardering voor groenbeleid. door Frank van Cooten UDEN - Sluis is de groenste stad van Nederland 2008. G. Raap horst, directeur Natuur van het mi nisterie van LNV, riep Sluis gister middag in Uden uit tot winnaar van de nationale groencompetitie Entente Florale. Sluis streed samen met Bolsward, Sevenum en Sassenheim om de titel in de categorie dorpen en kleine steden. Burgemeester Jaap Sala en wethou der Maria le Roy namen de eerste prijs in ontvangst. „We gaan met een aan de slag met een plan om de titel te benutten voor een extra impuls aan de promotie van Sluis", aldus Le Roy. Sluis kreeg de prijs omdat het groenbeleid is geënt op de histori sche en geografische eigenheid van het gebied. 'Voldoende groen van hoge kwaliteit is daarvoor es sentieel, zonder het belang van het groen voor de eigen bevolking uit het oog te verliezen", aldus de jury. „Sluis is een prachtig stadje met een grote aantrekkingskracht op toeristen en dagjesmensen", zei de wethouder. „De 'groene kant' is wellicht wat minder bekend. Deze prijs is een goede manier om te la ten zien dat Sluis een heerlijke plek is om te wonen en vakantie pW Sluis verdedigt volgend jaar de Nederlandse eer in de strijd om de Groenste stad van Europa. Het Zeeuws-Vlaamse stadje gaat deze uitdaging aan. COMMENTAAR De Nederlandse regering staat niet bekend om een koersvast energiebeleid. In 2006 schrapte staatssecretaris Joop Wijn de subsidie op duurzame energie. Dat trof vooral investeringen in windmolens. Korte tijd later werd windenergie weer in genade aangenomen. Groene stroom, zonneboilers of zonnepanelen kregen steun, maar raakten ook net zo makkelijk weer uit de gratie. Met biobrandstoffen lijkt iets vergelijkbaars te gebeuren. Minister Jacqueline Cramer stelt de bijmengverplichting van biobrandstof in gewone diesel en benzine naar beneden bij. Dat lijkt opnieuw een breuk in het beleid. Maar met enige moeite is de koerswijziging deze keer wel te billijken. De grootschalige productie van biobrandstoffen past niet bij de groeiende voedselschaarste. Verder blijken de milieueffecten van al die palmolie- en sojaplantages nogal slecht. Dus is Cramer terecht voorzichtig. De Nederlandse Vereniging voor Biodiesel Industrie verwijt de minister nu te zwalken. Daarop is nogal wat af te dingen. Want de aarzelingen over biobrandstoffen zijn bepaald niet van vandaag of gisteren. Ook in Zeeuwse werkgeverskringen leven ze al enige tijd. De suikerverwerker Nedalco bijvoorbeeld zag vorige maand al af van de bouw van een bio-ethanolfabriek in Sas van Gent. Bovendien heeft Cramer nog steeds een gezonde ambitie met biobrandstof Zij wil de toepassing alleen wat minder snel laten groeien. De sector - en de Tweede Kamer - kan de minister wel iets anders verwijten. In plaats van terug te krabbelen had zij kunnen eisen dat te importeren biobrandstof niet ten koste mag gaan van de voedselproductie en van het milieu. Zo'n importeis werkt natuurlijk het best in Europees verband. Maar Cramer hoeft niet af te wachten. Brussel praat er toch al over, dus is dit hét moment om in Nederland een goed voorbeeld te geven. te vieren in een bijzondere groene omgeving." Le Roy deelt een pluim uit aan ie dereen die aan de titel heeft bijge dragen. „Iedereen die heeft meege werkt verdient een groot compli ment." Sluis verdedigt volgend jaar de Nederlandse eer in de strijd om de titel Groenste stad van Europa. „We gaan de uitda ging aan", aldus Le Roy. Dit betekent de tweede titel op rij voor Sluis. Vorige maand werden de stranden tot de schoonste van ons land uitgeroepen. Hartevelt Jonge Jenever lOOcl 22?® Derk Reneman stuit op veel verbazing en ongeloof als hij vertelt dat hij borstkanker heeft gehad. De meeste mensen weten niet dat deze ziekte ook man nen kan treffen. Bij ziekenhuisbezoeken werd er steeds vanuit gegaan dat zijn vrouw de patiënt was. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3