ïven tot een instantmonument f st geen moment rust Ook nieuw in bioscoop Kintaki wil aanzetten tot dansen int in Middelburg met één oog naar het verleden PZC Donderdag 9 oktober 2008 3 7 Space Chimps (regie: Kirk de Mic- co; te zien in Vlissingen). Animatie film over een brutale circusaap die twee veel bravere collega's moet vergezellen op een ontdekkings reis naar een planeet, waar een ge mene dictator de macht heeft ge grepen. Bont en luidruchtig slap- stickavontuur Anubis Het pad der 7 zonden (regie: Dennis Bots; te zien in Vlissin gen). De filmversie van Het Huis Anubis, een razend populaire tv- serie voor de jeugd, borduurt met grotendeels dezelfde spelers en de zelfde makers voort op het ver trouwde stramien. Specifiek be doeld voor de fans van de serie. Sinterklaas en het geheim van het grote boek (regie: Martijn van Nellestijn; te zien in Goes en Vlissin gen). Familiefilm die doet denken aan de verwikkelingen die elk jaar rond de televisie-intocht van de Sint worden verzonnen. Inzet van BN'ers kan het onsamenhangende verhaal niet redden. My best friend's girl (regie: Ho ward Deutch; te zien in Goes en Vlis singen). Geen enkele rare kronkel wordt onbeproefd gelaten in dit onleuke puberale verzinsel met Ka- te Hudson en Jason Biggs, dat ge baseerd is op het misverstand dat het beledigen van vrouwen hetzelf de zou zijn als humor. tende macht beschikt, dat het al gauw een beetje belachelijk begint te worden. Iets of iemand die niet alleen alle stoplichten, beveiligings camera's, gsm's, metrotreinen en hijskranen in de haven kan contro leren, maar ook alle menselijk ge drag dicteert: nou nou nou, dat is me wat. Onderhoudend is het alle maal wel, zolang je het niet te se rieus gaat nemen. Steven Spielberg had al dertig jaar geleden plannen voor de film die nu, met Spielberg als producent en D.J. Caruso als regisseur, het le ven ziet als Eagle Eye. In dit tijd perk van beveiligingsmania lijkt het heel even alsof Eagle Eye enige maatschappelijke relevantie of wel licht zelfs een boodschap heeft. Maar dat is schijn. Het scenario tocht aan alle kanten en het hele idee achter de film is nog even grote onzin als dertig jaar geleden. Trouwens: een reuzencomputer die zelfstandig beslissingen neemt en daardoor verandert in een ge vaar voor de mensheid, waar heb ben we dat vaker gezien? Juist ja: computer Aria uit Eagle Eye is het zusje van Hal, de boordcomputer uit Stanley Kubricks klassieker 2001A Space Odyssey. Maar Hal had tenminste nog een beetje ge voel voor humor. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zangeres Hind is de bekendste naam bij het evene ment Afrika/Zeeland 10-10, dat morgen in Middelburg wordt ge houden. Maar de feestelijke afslui ting wordt verzorgd door zan ger-componist Blaise Kintaki en zijn band. Hij wil ervoor zorgen dat de bezoekers uiteindelijk met een glimlach naar huis gaan. Kintaki komt oorspronkelijk uit Congo. „Ik heb er trompet leren spelen en zat bij de fanfare. Later kreeg ik problemen, toen ik, tij dens het regime van Mobutu, een liedje had geschreven met een wat kritische tekst. Met behulp van mijn familie ben ik naar Frankrijk gevlucht." In 1995 vestigde hij zich. definitief in Nederland, omdat hij zich in Frankrijk niet meer echt thuisvoelde. „Nederland was een goede plek voor mij: een rustig land en de mensen zijn er aardig. Ik heb hier de ruimte om muziek te maken. Nederland is echt een muziekland, een platform voor al lerlei stijlen." Zijn muziek is geworteld in Con go, met het ritme van de soukous als basis. „Maar er zijn ook invloe den van bijvoorbeeld de jazz, de blues en de rumba van Congo. Uit eindelijk maak ik toch muziek voor iedereen. Een nummer kan op zich droevig, dramatisch zijn, maar ik probeer er altijd zo'n draai aan te geven, dat het heel dansbaar wordt. Dat is de stijl van de mu ziek. Alles gaat richting plezier, richting feest. Mijn doel is dat aan het eind de mensen dansen en vro lijk zijn. Dat vind ik leuk." Afrika/Zeeland 10-10 Afrika/Zeeland 10-10 wordt morgen gehouden in de Stads schouwburg in Middelburg. Het evenement belicht vooral de vele Zeeuwse initiatieven op het gebied van ontwikke lingssamenwerking in Afrika. Het avondprogramma is be doeld voor een breed publiek. Tussen 19.00 en 20.00 uur is er een informatiemarkt. Vanaf 20.00 uur zijn er optre dens van Rap-A-Noia Dou ble 8, Hind (akoestisch) en Kin taki. De muziek wordt afgewis seld met interviews. Zie ook www.coszeeland.nl. Blaise Kintaki seum van Hedendaagse Kunst in Antwerpen. Vervolgens heeft hij een aantal werken geselecteerd die in zijn visie bij elkaar passen en die hem in het bijzonder aanspra ken. „Het is niet echt bedoeld als state ment", zegt de nieuwe directeur. „Ik wilde vooral laten zien wat de collectie is, want het zijn echt goe de werken. Bovendien vind ik het mooi om te beginnen door met één oog naar het verleden te kij ken. Natuurlijk zijn we gericht op de toekomst, maar er is hier in Middelburg ook heel veel moois gebeurd. Het is goed om dat ar chief te tonen." Het affiche van de tentoonstelling in De Kabinetten bestaat uit een inventarisatie van alle kunst uit de verzameling. Het is een indruk wekkende opsomming van wer ken van Zeeuwse en nationaal en internationaal aansprekende kun stenaars. De eerste selectie is de komende weken te zien. De Middelburgse kunstenaar Marinus Boezem neemt daarbij een voorname plaats in. In de eerste ruimte hangt diens Flying the map of Mid delburg (1980). Het is een foto van de binnenstad van Middelburg. Daarboven cirkelt een vliegtuig die met een witte streep de contouren van de stad 'tekent' en daarmee tot een abstract, geometrisch beeld maakt. „Dit gaat ook over de ge schiedenis van De Vleeshal", zegt Benedetti. „Hier is altijd heel expe rimenteel gewerkt, maar de ruim te zeifis heel oud." Hij zet het werk van Boezem tegenover een Mondriaan-achtig schilderij uit 1934 van Marlow Moss en Fields near Middelburg (1990) van Ian Wallace, een combinatie van foto en schilderij, waarin de lijnen van het landschap en het abstracte lij nenspel samenkomen. In de tweede ruimte komt de De Vleeshal zelf terug, in Een berg ver zetten van William Verstraeten, maar vooral ook in de weergave van de performance L'Uomo Volan te die - opnieuw - Marinus Boe zem eind jaren zeventig in De Vleeshal uitvoerde. Daarnaast zijn er werken te zien van Nico van den Boezem en de vorig jaar over leden Willem Buijs. In de derde ruimte komen Terry Fox, Douglas Gordon en Anne-Mie van Kerck- hoven aan bod. Vanaf medio november volgt een tweede keuze uit het Vleeshal-erf goed, dan met werken van Piet Dieleman, Fransje Killaars, Suchan Kinoshita, Job Koelewijn, Robert Maaskant, Rita McBride, Paul Mc- Carthey 8c Paul Kelley en Liza May Post. Daarna is het Benedet- ti's bedoeling elk jaar een van de tentoonstellingen in De Kabinet ten te wijden aan de collectie. Man imitating a statue, Al Qurna 2003 (links) is de blikvanger van de expositie in De Vleeshal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39