Goed gevoel bij mosselsector Kamer prijst Delta Erfgoeddebat in Oost-Souburg 'rppt1 opnmfla ïntTlinpfipe' Drie jaar rijbewijs kwijt wegens «een gewune veroorzaken dodelijk ongeval Met de pet rond de school PZC Donderdag 9 oktober 2008 3 1 Natuurorganisaties slaan andere toon aan bij Raad van State. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kater komt mis schien later, maar gisteren verlie ten Zeeuwse mosselkwekers voor het eerst sinds tijden de Raad van State met een redelijk goed gevoel. Alles draaide (weer) om de vergun ning uit .2006 voor najaarsvisserij op mosselzaad in de Waddenzee. De kans op vernietiging lijkt klein, afgaand op de rechtszitting. De vergunning voor de najaarsvis serij 2006 kwam in juni ook al aan bod in Den Haag. Eén van de rech ters trok zich later terug. De mos selsector wilde een nieuwe zitting. Gisteren was het zover. Wat op viel, was de andere toon van de ad vocate van Vogelbescherming en Waddenvereniging. Ze had het on der meer over 'werken aan een evenwicht tussen ecologie en eco nomie in de Waddenzee, óók voor de mosselsector'. Vervolgens herhaalde ze dat er te weinig bekend is over mogelijk schadelijke effecten van najaarsvis serij op de natuur. Het ministerie van Landbouw en de mosselsector benadrukten dat in het najaar al leen op instabiele banken wordt gevist. Mosseltjes die daar liggen, hebben weinig kans te overleven door stórmen en zeesterren. Op kweekpercelen in de Waddenzee zijn ze 'veiliger' en vogels hebben er nog iets aan. De Raad van State wilde vooral weten hoe zeker het is dat de insta biele banken echt 'instabiel' zijn. Diverse experts stelden dat dit door jarenlange ervaring goed be kend is. Die kennis is er dus, wat een heel verschil is met de voor jaarsvisserij. De Raad van State kwam eerder dit jaar tot zijn ver nietigende uitspraak over de voor jaarsvisserij, omdat er nog te veel onzekerheden bestaan over de mo- Kans op vernietiging van vergun ning voor najaarsvisserij op mos selzaad in Waddenzee lijkt klein, heel anders dan februari dit jaar met de voorjaarsvisserij. gelijk schadelijke effecten. Gisteren kwam ook de eis aan de orde dat voor de afvoer van gekweekte mos selen uit de Waddenzee naar Zee land voortaan een vergunning no dig is. Natuurorganisaties vroegen dit, voor het geval er bijvoorbeeld te weinig voedsel voor vogels is. Kweek zorgt voor meer mosselen, stelden experts van de mosselsec tor, wat een deskundige van de na- tuurclubs niet ontkende. Vandaag overleggen natuurorgani saties, mosselsector en ministerie over de najaarsvisserij 2008. Dit ge beurt voor het eerst, voordat par tijen elkaar eventueel in de rechts zaal treffen. Uitspraak Raad van State over minimaal zes weken. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer is bezorgd dat gemeenten en provin cies hun aandelen in energiebedrij ven verkwanselen. Maar minister Maria van der Hoeven (CDA, Eco nomie) ziet geen reden om in te grijpen. In Zeeland is er geen pro bleem; zei de minister. „De provin cie en de gemeenten willen de aan delen Delta niet verkopen." Delta stond gisteren positief in de be langstelling. „Delta is de stabiele factor in de Nederlandse energie wereld", betoogde SP-Kamerlid Paulus Jansen. Hij doelde op de on rust onder aandeelhouders van En- eco, Nuon en Essent. Sommige willen aandelen verkopen. Volgens Jansen is de 'rust in Zee land' te danken aan 'de grote maat schappelijke betrokkenheid van Delta, de investeringen in werkge legenheid en het goede rende ment'. Overheden hoeven de aan delen niét te verkopen, reageerde Van der Hoeven op de zorgen van de Kamer. De minister verzekerde dat de netwerkbedrijven van de grote energiemaatschappijen niet worden uitgemolken, nu ze moe ten worden afgesplitst. OOST-SOUBURG - 'Erfgoed leeft en erfgoed loont' is het onderwerp van het Zeeuws erfgoeddebat, mor genavond in de kerk aan het Oran jeplein in Oost-Souburg. Zeeuwen zijn geïnteresseerd in cul tureel erfgoed, bleek vorig jaar uit een rapport van welzijnsorganisa tie Scoop. Ervaren erfgoedorganisa ties dit succes ook en willen Zeeuwen zich inzetten voor het cultureel erfgoed? Dat zijn de vra gen waarover gediscussieerd wordt. Er zijn twee gastsprekers: hoogleraar Jos de Haan van de Erasmus Universiteit in Rotter dam en directeur Tom Bade van kenniscentrum Triple E in Arn hem. Ron Lubbersen van Scoop leidt de avond. Het erfgoeddebat begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Aanmelden via info@scez.nl. Dominique Begijn (14) wordt tweede bij Junior Wiskunde Olympiade. door Dewi Gigengack VUSSINGEN - De 14-jarige Vlissin- ger Dominique Begijn is vrijdag tweede geworden op de Junior Wiskunde Olympiade op de Vrije Universiteit in Amsterdam. De gymnasium-3-leerling van scholen gemeenschap Nehalennia in Mid delburg wil volgend jaar meedoen aan de Nederlandse Wiskunde Olympiade. Het zijn niet zomaar sommetjes die hij moest oplossen, maar moei lijke puzzels en vraagstukken. „Dat vind ik juist zo leuk aan wiskun de", zegt Dominique. „Om de op lossing te vinden, moet je creatief kunnen denken." De wedstrijd bestond uit vijftien meerkeuzevragen en tien open vra gen. „Na de meerkeuzevragen was ik heel zelfverzekerd, want die had ik goed gemaakt", zegt Domini que. Hij had veertien vragen juist beantwoord. „De open vragen wa ren lastiger. Ik had er maar zes goed." Hij werd tweede van de 26 deelnemers in zijn categorie, en zesde in het algemeen klassement. Dominique Begijn uit Vlissingen werd tweede op de Junior Wis kunde Olympiade. Hij wil vol gend jaar meedoen aan de Neder landse Wiskunde Olympiade. In totaal deden 82 scholieren mee aan de wedstrijd. Dominique won een i-pod. Ook kreeg hij een tas met wiskundige puzzels, een strip boek en een boekje met opgaven van voorgaande Wiskunde Olym piades. „Daarmee oefen ik voor de voorronde van de Nederlandse Wiskunde Olympiade in januari." Als Dominique goed presteert, maakt, hij kans om Nederland te vertegenwoordigen op de Interna tionale Wiskunde Olympiade, in 2010 in Kazachstan. Later wil de scholier 'iets medisch' doen. Wellicht geneeskunde, want die apparatuur vindt hij wel inte ressant. Dominique: „Als het niet iets ergs is, ga ik best graag naar de dokter." Rechtbank Middelburg veroordeelt Belg tot een taakstraf van 240 uur. door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige vrachtwagenchauffeur uit het Belgische Oosterzele voor dood door schuld veroordeeld tot een taakstraf van 240 uur, een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden en een rijont zegging van drie jaar. Tegen de chauffeur was voor dood slag een gevangenisstraf van een jaar en een rijontzegging van drie jaar geëist. De man was in de donkere en vooral mistige ochtend van 11 okto ber vorig jaar op weg naar een fa briek in Sluiskil en had de verkeer de afslag, de Langeweg, genomen. De Belg besloot zijn wagen te ke ren. Het zicht was een krappe vijf tig meter. Bij zijn poging te draaien, beland den de achterwielen van zijn vrachtwagen in de zachte berm en kwam het voertuig muurvast te zit ten. De truck blokkeerde daardoor de rijbaan stilstond. Toen de Belg besloot om het overige verkeer te waarschuwen, was het al te laat. De auto van de toen 30-jarige Ter- neuzenaar G. Frey botste tegen de vrachtwagen en schoof eronder. De Terneuzenaar kwam daarbij om het leven. GOES - Zeshonderd leerlingen van het ROC in werd in totaal 1468,63 euro opgehaald. Dat be- „We hoopten op vierhonderd deelnemers. Dat Goes hebben gisteren het record 'menselijk lint drag wordt door de cluster zorg aangevuld tot werden er uiteindelijk zeshonderd. Maar omdat met hoofddeksel' gevestigd. De scholieren wer- 2000 euro. Het geld gaat naar de Stichting Clini- er twee geen hoofddeksel op hadden, is het offi- den gesponsord door familie en kennissen. Er Clowns. Organisator Jan Kamermans is tevreden, ciële aantal 598." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33