Man met borstkanker Lage werkloosheid gemeenten Veere en Sluis is een raadsel PZC Crisis De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Donderdag 9 oktober 2008 PZC WILLEM VAN DAM T ournaal na Journaal, actualiteitenrubriek na actualiteitenru- I briek, 's morgens, 's middags, 's avonds - voortdurend ver- I schijnen op de tv meneren in dure pakken die hun licht laten schijnen op De Crisis. Wat ik er tot dusver van begre pen heb, is dat de situatie weliswaar ernstig is, maar dat de 'kleine spaarder' zich voorlopig geen zorgen hoeft te maken; zijn centen zijn veilig. Wie is dat toch, die kleine spaarder? Ik in elk geval niet. Aan sparen heb ik een broertje dood. Altijd gehad. Toen ik nog een jongetje was, hadden mijn ouders zo'n metalen spaarbusje van de Nutsspaarbank op het dressoir geplaatst. Daarin diende ik de stuivers, dubbeltjes en kwartjes te deponeren die ik van mijn ooms en tantes zou ontvangen als beloning voor een fraai schoolrapport. Daar mijn schoolprestaties echter al tijd ondermaats waren, geraakte mijn spaarpotje nooit vol. Bo vendien, de weinige munten die onder ouderlijk toezicht door het gleufje gleden, wist ik er altijd weer behendig met mijn padvindersmes uit te wippen, om daarmee op een holletje naar kruidenier Urk te gaan, waar ze van die heerlijke neger- zoenen en dropsleutels verkochten. Het is me nooit gelukt, sparen. Dat is maar goed ook. Op elk verjaardagsfeestje waar ik verschijn, zie ik bezorgde gezichten van vrienden en kennissen die met elkaar op fluistertoon hun bekommernissen bespreken; hoe moet het met hun aandeel tjes Fortis, hoe zit het met hun spaarcenten die ze ergens op een buitenlandse rekening hebben geparkeerd? Ik hoor dat al lemaal glimlachend aan: op mijn spaarrekening staan niet meer dan een paar euro. Als de firma Urk nog zou bestaan, kocht ik daarvan een paar negerzoenen en dropsleutels voor mijn kleinkinderen. Dat is nog altijd de leukste investering. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Wie is dat toch, die 'kleine spaarder'? COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buïtenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijzjging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/iezersservice of bei: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV, Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e^mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Derk Reneman (66) raakt langzaam gewend aan het ongeloof bij mensen die hij vertelt dat hij borstkanker heeft. Afgelopen voorjaar geloofde hij het zelf amper. door Claudia Sondervan Mannen krijgen ook borstkanker. Maar weinigen, weliswaar. Het is voor mannen vaker dodelijk dan voor vrouwen. De tumor is doorgaans erg agres sief en wordt door de onbekend heid meest laat opgemerkt. In Ne derland wordt borstkanker circa zestig keer per jaar bij mannen ge vonden. Dus is Derk Reneman redelijk be roemd geworden bij de artsen en verpleegkundigen in Ziekenhuis Walcheren. Daar werd hij in juni geopereerd aan een tumor in zijn rechterborst. Sindsdien heeft Derk veel uit te leggen in zijn omgeving. Mensen reageren zonder uitzonde ring ongelovig: kan dat dan? Ja!, roept Derk dan. Hij wordt niet moe dat uit te leggen. Vorige week vrijdag deed hij het voor het eerst vanaf een podium, tijdens het borstkankersymposium in Zieken huis Walcheren. „Ik keek in een zaal vol ongelovige gezichten. Maar ik voelde dat mijn verhaal goed ontvangen werd. Dat sympo sium zou volgend jaar weer gehou den mogen worden. En ik zou weer meedoen ook." „Ik ben er heel nuchter onder. Al les is toch goed verlopen," lacht de Vlissinger blijmoedig, thuis op de bank. Zonder terughoudendheid tilt hij zijn shirt op. „Kijk maar. Ik laat het iedereen gewoon zien. Dat is mijn manier van verwerken." De behaarde borstkas lijkt bij eer ste blik ongeschonden. Het hori zontale litteken over de rechter borst valt nauwelijks op. Evenmin dat daar de tepel mist. „Die had ik er weer op kunnen laten zenen. Ze hebben me een tatoeage aange boden. Maar dat hoefde niet voor mij." In april merkte Derk bij het douchen wat raars aan zijn borst. „Er zat een klont die ik heen en weer kon schuiven. Zo'n 2,5 centi meter groot. Huisarts Termeer zei meteen: ga maar direct door naar het ziekenhuis. Daar nam verpleeg kundig specialist Inge Smit me mee van het ene onderzoek naar het andere. Mammografie, echo, bloed, punctie - die was pijnlijk. Maar alles kon achter elkaar. Het leek alsof alle deuren voor me open gingen. Dat was een gerust stelling. Dat gaf me het vertrou wen dat het goed zou komen. En kel jammer dat de punctie op nieuw moest. Dat betekende een week langer wachten op de uit slag." Borstkanker. Nogal wat mensen nemen automatisch aan dat Derk's echtgenote (osefine de pa tiënt is, als zij hem vergezelt. Zij heeft ook kanker gehad, maar van een heel andere soort. „Ik was ge schokt toen ik de uitslag hoorde. Onze dochter ook. Ik had er grote moeite mee. Heb zomaar alle plan ten in de tuin kapot staan trekken. Uit onmacht. Ik had nog nooit ge hoord van borstkanker bij man nen." Oncologisch chirurg Marjan Reichart opereerde Derk. Ze moest ook de lymfeklieren verwij deren onder de oksel van zijn rech terarm. Na twee dagen kon Derk naar huis. Last van die schouder heeft hij niet. Ook niet van oe deem, vochtophopingen die be rucht zijn bij borstkankerpatiën- ten. „Weet je, dat is het voordeel bij mannen. Zij doen de voorge schreven oefeningen voor die arm vanzelf dagelijks bij het scheren. Twee uur na de operatie kon ik me al scheren. En ik viste nogal eens: da's ook een goede bewe ging" Bang dat de kanker opnieuw op duikt, is Derk niet. Er zijn wel an dere zorgen. „Ik ben nu bang voor wespen. Omdat mijn lymfeklieren weg zijn, kan ik allergisch reageren op steken. Ik ben bang voor oe deem. Maar ik heb een telefoon nummer gekregen voor een nood geval. Dan kan ik terecht voor een behandeling op afdeling 3-oost. Maar dat kan maar één keer... Daar na werkt het niet meer." „Ik heb het geluk gehad dat de tu mor was ingekapseld. Ik slik nog één tabletje per dag, verder niks. En niks geen bijwerkingen, terwijl andere mensen daar goed last van krijgen. Ik heb ook geen vermoeid heid meer. Daar had ik voor de operatie wel last van. Maar dat was meteen weg." Derk wil andere mannen laten we ten dat het kan: borstkanker krij gen. „Ik wil andere mensen hel pen met mijn verhaal. Ik ga het van de winter samen met mijn dochter op internet zetten. Daar is nu maar één stukje te vinden. Heel negatief van toon. Daar wil ik mijn verslag tegenover zetten." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713; 4460 WB GOES, Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, in het colofon treft u nadere informatie GOES - Dat er in Veere relatief wei nig mensen in de bijstand zitten, is bekend. Het gekke is dat daar ei genlijk geen verklaring voor is. Veere scoort juist daarom goed in het lijstje dat Divosa, de vereni ging van managers op het gebied van werk en inkomen, heeft opge steld. Want als je alle factoren -zo- als opleidingsniveau, aantal banen, aantal allochtonen- tegen elkaar wegstreept, blijkt Veere het beste te scoren van alle gemeenten. Sluis volgt met een vierde plaats. „Ik zie het als verdienste van de So ciale Dienst Walcheren", zegt de Veerse wethouder Wim van Taten- hoven. Maar waarom staan Middel burg en Vlissingen dan niet boven aan? „Veere heeft ook veel mensen die werk vinden in recreatie en toerisme. En we hebben hier geen grotestadsproblematiek." Veere heeft op dit moment 85 mensen met een bijstandsuitke ring, laat woordvoerder Bas Hooge- steger van de sociale dienst weten. „Dat Veere het goed doet, komt doordat het een plattelandsge meente is", denkt ook Hoogeste- ger. Wordt er misschien meer zwart gewerkt in de horeca? „Ik ga daar niet van uit", zegt Van Taten- hoven. „Maar als er krapte op de arbeidsmarkt is, dan gebeurt dat natuurlijk wel." De meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen. Eén op de negen vrouwen krijgt er mee te maken. Van de vrouwen met borstkanker is ca. 70% ouder dan vijftig. Borstkanker ontstaat in het algemeen in de melkgang van de borst en een enkele keer in de melkklier. Behandelingsmogelijkheden Operatie (verwijdering tumor) Borstkanker in Nederland* Borstkanker borstsparend borstamputatie tumor, omliggend gehele borst en weefsel en lymfe- lymfeklieren klier(-en) worden worden verwijderd verwijderd Chemotherapie (medicijnen) f> Radiotherapie (bestraling) l>> Hormoontherapie (preparaten) Symptomen Bij zelfonderzoek moet op de volgende verschijnselen worden gelet: knobbeltjes in de borst verandering in grootte of vorm van de borst D> verandering in de huid van de borst: rimpels, zwelling, kuiltje, kleur verandering aan de tepel: intrekking, afscheiding, eczeem lymfevat *alleen vrouwen weergegeven Landelijk sterftecijfer naar leeftijd in 2006 (totaal: 3335 overlijdens)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2