Nieuwe polis ziektekosten? Lees alles goed ZlEtdTE? NEE, DAT DEKT MIJN POLIS NIET MEER PZC Donderdag 9 oktober 2008 1 9 Organisaties die een handje kunnen heipen Consument en de Zorg is een initiatief van de Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie (NPCF), een koepelorganisatie voor patiënten- en consumentenorganisaties. Consument en de Zorg is onafhankelijk. www.comisumentendezorg.ni De Nederlands Patiënten Consumenten Federatie (NPCF) is een samen werkingsverband van patiëntenkoepels. www.npcf.nl KiesBeter.nl is een openbare zorgportal voor iedereen die vragen heeft op het gebied van zorg, zorgverzekeringen en gezondheid. www.kiesbeter.nl De zorgverzekeraars hebben een gezamenlijke website, die een handige wegwijzer is voor zorgconsumenten. Met antwoord op vragen als: 'Hoe kan ik zorg regelen?' en 'Wat zijn de kosten voor zorg?'. www.zorgverzekeraars.nl Volgende maand valt de nieuwe ziektekostenpolis op de mat. Dat betekent weer een tijdrovende worsteling met de polisvoorwaarden om te kijken of de dekking nog wel voldoet of dat overstappen zinvol is. door Berrit de Lange illustratie Ruben L. Oppenheimer Veel mensen noemen de informatie die de verze keraars tot nu toe jaar lijks verstrekken bij de nieuwe ziektekostenpo lis vaag, onduidelijk en incom pleet. Dat leidt tot misverstanden over vergoedingen, zo blijkt uit on derzoek van de Nederlandse Pa tiënten Consumenten Federatie (NPCF). De helft van de duizend verzeker den die de NPCF heeft onder vraagd, meldt onverwacht één of meerdere rekeningen niet vergoed te hebben gekregen. Volgens de pa tiëntenorganisatie is dat soms te wijten aan de patiënt zelf, die niet de moeite heeft genomen zich te verdiepen in de kleine lettertjes. Maar volgens de NPCF ligt het va ker aan de verzekeraar, die infor matie over specifieke zorg pas ach teraf verstrekt of de informatie in de polisvoorwaarden te ingewik keld omschrijft. „Mensen denken bijvoorbeeld vaak dat een behandeling automa tisch wordt vergoed als ze door de huisarts zijn doorverwezen, ter wijl dat lang niet altijd het geval is", zegt NPCF-woordvoerder Frank van der Meijden. Vooral over de vergoedingen voor alternatieve geneeswijzen, tand- artszorg en hulpmiddelen bestaat veel onduidelijkheid. Verder we ten veel verzekerden niet wanneer ze wel of niet vooraf toestemming moeten vragen voor een bepaalde behandeling en is de informatie over contracten met zorgverleners beperkt of zelfs geheel afwezig. Toch blijft het verstandig de polis voorwaarden aandachtig door te spitten of de website of het callcen- ter van de verzekeraar te raadple gen, stelt de NPCF. Streep bijvoor beeld voordat u gebruik gaat ma ken van zorg, in de voorwaarden alvast de zaken aan die op uw per soonlijke situatie van toepassing zijn. Dat scheelt later veel zoek werk, luidt één van de tips van de NPCF. Informatie over speciale voorwaar den voor medicijnen of tandarts- zorg staat vaak niet in de polisvoor waarden, maar op de website van de verzekeraar of in een aparte fol der. Voorkom onaangename ver rassingen door vóór de behande ling alvast te controleren of er toe stemming voor nodig is van de ver zekeraar en bestudeer de lijst van gecontracteerde zorgverleners en instellingen, adviseert de NPCF. Kijk verder ook goed naar de veranderingen ten op zichte van het afgelopen jaar. Zo ondergaat het ba sispakket op 1 januari 2009 weer enkele wijzigingen. Diagnose en behandeling van ernstige dyslexie valt voortaan binnen het basispak ket, de vergoeding van slaap- en kalmeringsmiddelen en choleste rolverlagers wordt beperkt. Hulp middelen als 'sta-op- stoelen', aller- geenvrije en stofdichte bedhoezen worden niet meer vergoed. De NPCF heeft de onderzoeksre sultaten doorgespeeld aan de zorg verzekeraars, vergezeld van diverse aanbevelingen om de polisvoor waarden voor 2009 zonodig aan te passen. Van der Meijden: „Zorgverzeke raars zouden bijvoorbeeld een overzichtelijk vormgegeven polis blad kunnen verstrekken dat men sen op het prikbord kunnen han gen. Zodat ze altijd in één oogop slag kunnen zien wat er wel en niet wordt vergoed." Brancheorganisatie Zorgverzeke raars Nederland heeft de indruk dat verzekeraars de signalen van de Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie serieus nemen. „Het is moeilijk aan te geven wie wat moet verbeteren, omdat de verschillen zowel inhoudelijk als qua leesbaarheid groot zijn. Maar met heldere en toegankelijke polis sen kunnen verzekeraars zich wel onderscheiden naar de klant toe." ALLEMENSEN Britney Spears komt toch voor de rechter Britney Spears moet vermoede lijk toch voor de rechter verschij nen wegens autorijden zonder geldig rijbewijs. De advocaat van de zangeres vroeg de rechtbank het proces uit te stellen en de aanklacht af te zwakken, maar de rechters wezen dat verzoek af. De rechtszaak tegen Spears (26) begint later deze maand. Ze werd in staat van beschuldiging gesteld nadat ze in 2007 een ge parkeerde auto raakte, terwijl ze niet over een geldig rijbewijs be schikte. Haar advocaat heeft al aangekondigd dat hij tegen een veroordeling in beroep zal gaan. Nick Nolte raakt gewond bij brand Het huis van acteur Nick Nolte in Malibu is ernstig beschadigd door een brand in de woonka mer. De 67-jarige acteur deed nog een poging.het vuur met een tuinslang te blussen, maar moest uiteindelijk met lichte ver wondingen afdruipen. De scha de wordt geraamd op ruim 2 mil joen euro. Nolte is onder meer bekend van films als Tropic Thun der, The Prince of Tides en Afflic tion. Hij werd twee keer voor een Oscar genomineerd. Thomas Berge valt voor Monique Smit Thomas Berge voelt meer voor zangeres Monique Smit dan al leen vriendschap. „We hebben het heel leuk met elkaar en het gaat heel goed tussen ons", ver telt de 18-jarige zanger aan het weekblad Privé. „We hebben de zelfde humor, kunnen enorm met elkaar lachen en lekker veel lol trappen." Ze zijn beiden druk met hun zangcarrière. Berge: „We hebben een gehaast leven, maar we proberen toch tijd voor elkaar vrij te maken." De mana ger van Monique Smit (19) weet nog niet wat de toekomst in pet- to heeft voor de twee tortelduif jes. „Ze wonen voorlopig nog niet samen", grapt hij. Arend Langenberg werkt weer na ziekte Arend Langenberg gaat weer aan het werk. De 59-jarige nieuwsle zer kreeg eerder dit jaar te horen dat hij onder meer een kwaad aardige tumor in zijn endeldarm had. Hij kreeg na de noodzakelij ke operatie te maken met com plicaties, maar is inmiddels weer hersteld. „Gelukkig kreeg ik posi tieve signalen uit het ziekenhuis te horen. Daar ben ik heel erg blij mee." Na een vakantie gaat Langenberg weer teksten voor diverse programma's inspre ken, waaronder Peter R. de Vries, misdaadverslaggever. „Ik kijk met begeerte naar de toe komst." Langenberg begon zijn carrière in de jaren zeventig bij Radio Veronica. Hij is nieuws lezer bij Sky Radio en spreekt voice- MW overs in voor tv-program- ma's en recla- I mes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19