Economie De kredietcrisis discrimineert niet 'Spaarders zoeken naar hoogste rente' VriendenprRs Weken 12.250,- I 1.495,- €0,- *1 Vriendenprijs Uw voordeel 730,- Vriendenprijs pakket - Uw voordeel 4.410,- Vriendenprijs Uw voordeel 960,- www.vriendenprijsweken.nl PZC Donderdag 9 oktober 2008 I 1 7 Mondiale crisis vraagt om mondiale aanpak, vindt IMF. door Sal Stam WASHINGTON - Van het rijke wes ten tot de armste ontwikkelings landen, allemaal zullen ze geraakt worden door de crisis, meent IMF-bewindvoerder Age Bakker. „Er zijn te grote risico's genomen met gewoon spaargeld zonder dat iemand dat goed in de gaten had." Een vulkanische uitbarsting, zo noemt Age Bakker de financiële crisis die zich nu in de wereld vol trekt. Bakker (58) maakt als Neder lands bewindvoerder bij het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) spannende tijden mee. Het ver trouwen in de financiële sector is volledig weg en de wereldecono mie is bezig een flinke stap terug zetten. Het belangrijkste is nu dat landen gezamenlijk optrekken, zegt Bak ker. „Het is een mondiale crisis en die vraagt om een mondiale aan pak." Het is goed dat de Europese Unie afspraken heeft gemaakt over een depositogarantie voor mensen met een spaarrekening. „Ook de nationalisering van banken zoals Fortis kan goed uitpakken, al moe ten er wel waarborgen zijn voor de belastingbetaler." Minder enthousiast is Bakker over de acties waarmee Europese lan den elkaar deze week de loef pro beerden af te steken bij het bestrij den van de crisis. „Er zijn nogal wat ad hoe maatre gelen genomen. Het is niet goed als landen tegen elkaar gaan op boksen en dat een land als Ierland een volledige depositogarantie af geeft en de ander niet. Dat lokt concurrentie uit, waardoor andere landen gedwongen worden hetzelf de te doen." Volgens Bakker kan de jaarvergade1 ring van het IMF en de Wereld UTRECHT - Door het tumult op de krediet- en spaarmarkt gaan veel Nederlanders op zoek naar een an dere spaarbank. Op de internetwebsite Vergelijk.nl, waar consumenten producten en diensten met elkaar kunnen verge lijken, is de belangstelling voor in formatie over spaarproducten de laatste tijd veel groter dan gemid deld. Dat stelde het internetbedrijf giste ren op grond van de eigen bezoe kersstatistieken. Chocolatier kritisch over chocomelk Senseo BRUSSEL - De Belgische topchocola- tier Dominique Persoone velt een hard oordeel over de chocomelk- pads van Cécémel en Douwe Eg berts. „Zelfs de poederzakjes in de supermarkt smaken beter", zegt hij in de Vlaamse krant Het Laat ste Nieuws. Waar de Belgische su permarkten volgens de krant veel verwachten van de pads voor de populaire Senseomachine, vindt de chocolatier dat de pads, 'die ty pische chocoladesmaak missen.' Cécémel verkoopt pads, die gepro duceerd worden door het Neder landse Friesland Foods, onder de naam Cécémel Hot. Prijs benzine onder niveau jaarwisseling EINDHOVEN - De prijzen van benzi ne en LPG zijn voor het eerst dit jaar gedaald tot onder het prijsni veau rond de jaarwisseling. Diesel is nog altijd duurder. Dat heeft consumentenorganisatie United Consumers gisteren be kendgemaakt. Volgens het ver bond is de adviesprijs voor benzi ne nu 1,523 euro per liter en voor LPG 68 cent. Diesel werd 21 cent goedkoper, maar de literprijs van 1,289 ligt nog ruim 8 cent boven de literprijs op nieuwjaarsdag, aldus United Consumers. bank (komend weekeinde in Was hington) de opmaat zijn naar een nieuw herstel van vertrouwen in de financiële sector. Op die ma nier kan ook de economie weer in gezond vaarwater komen. Hoe ernstig zijn de economische ge volgen van de kredietcrisis? „Dat verschilt per land, maar re ken er op dat de crisis zeker tot be- 'Er zijn te grote risico's genomen met gewoon spaargeld' gin volgend jaar zal voortwoeke ren en dat geen land zich eraan kan onttrekken. Een aantal grote landen zoals Italië en Amerika kunnen te maken krijgen met een recessie. Voor Nederland zullen de gevolgen minder ernstig zijn, maar ook hier vlakt de groei duidelijk af. Het hangt ook af van wat er elders in de wereld gebeurt, want Neder land is een open economie met grote handelsstromen." Wat maakt deze crisis zo uniek? „Het bijzondere is dat de proble men dit keer in het Westen zijn be gonnen. Maar ze slaan nu over naar de rest van de wereld. Ook ontwikkelingslanden zullen de ge volgen ondervinden, iets waar ik me ernstig zorgen over maak. Ik sluit niet uit dat IMF aan een aantal landen zoals Vietnam in de toekomst weer geld zal moeten le nen, omdat ze het hoofd niet meer boven water kunnen hou den. Door het opdrogen van kapi taalstromen komt er geen geld meer binnen voor investeringen in deze landen." Welke rol zou het Internationaal Monetair Fonds verder kunnen spe len om te voorkomen dat een crisis als deze zich ooit weer voordoet? „Het IMF zou beter kunnen wa ken over het financieel toezicht in 4 verschillende landen. In veel lan den, de VS voorop, zijn grote risi co's genomen met gewoon spaar geld zonder dat iemand dat goed in de gaten had. In sommige lan den waakt het IMF al op vrijwilli ge basis over het toezicht. In de VS is dat niet het geval. Dat vind ik ei genlijk van de gekke, want de ban ken hebben er veel te grote risico's genomen met ingewikkelde beleg gingen. Je kunt stellen dat het toezicht geen gelijke tred heeft gehouden met deze innovaties. Het IMF zou een belangrijke rol kunnen spelen bij het opsporen van de gaten in het toezicht. Het Internationaal Monetair Fonds heeft vorig jaar overigens al gewaarschuwd voor de mogelijke gevaren die er waren, maar je moet vaststellen dat be leidsmakers pas in beweging ko men als het écht mis is. Zo is het helaas." Volgens Vergelijk.nl blijkt uit die cijfers verder dat spaarders rende ment boven veiligheid lijken te stellen. Nog altijd wordt het vaakst informatie opgevraagd over de banken die de hoogste rente bie den. Dat wil overigens niet zeggen dat de betreffende klanten uiteindelijk ook voor die banken hebben geko zen. Daarover kan Vergelijk.nl geen gegevens verstrekken omdat het bedrijf zelf geen spaarproduc ten verkoopt. Corus verlaagt productie door crisis IJMUIDEN - Staalconcern Corus heeft zijn productie verlaagd van wege de teruggelopen vraag naar staal door de economische achter uitgang. Het bedrijf zal minder gaan produceren op de walserijen en verzinklijnen. Dat zijn de fabrie ken die het 'eindproduct' van Cor us in IJmuiden maken, de laatste stappen voordat het staal als rol naar de klanten toe gaat. Corus IJmuiden produceert vooral plat staal dat gebruikt wordt in bij voorbeeld auto's en verpakkingen (drankblikjes, conservenblikjes). Het bedrijf wil niet zeggen in wel ke sectoren de vraag is afgenomen. Schering-Plough schrapt 160 banen OSS - Bij Schering-Plough (het voormalige Organon) in Oss ver dwijnen 160 banen op de afdeling Research en Development. De farmaceutische onderneming gaat een deel van het oncologisch onderzoek overhevelen naar de Verenigde Staten waardoor een aantal werknemers overbodig wordt. Het bedrijf heeft dat gisteren be kendgemaakt. Volgens een woordvoerster is het personeel dinsdag al op de hoogte gesteld. Zij sluit gedwongen ontsla gen niet uit. in min1 111 mil - nieuwe motor 1.9 TDI 55kW/75pk inclusief roetfilter Transporter T-Edition Met o.a. airconditioning, lichtmetalen velgen, parkeerhulp voor en achter, cruise control, comfortstoelen, chromen grill, elektrische ramen en spiegels Craftei Chauffeurspakket Met o.a. hydraulisch geveerde en multi-instelbare chauffeursstoel, cruise control, armleuhing, elektrische en verwarmbare buitenspiegels Voor Vriendenprijzen en extra aantrekkelijke Rnancierings- en leasetarieven kunt u t< bedrijfswagendealer. n met 31 oktober terecht bij de Volkswagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17