Dopinglab drukt UCl met neus op de feiten Roda JC zet trainer Atteveld op non-actief 34 Woensdag 8 oktober 2008 PZC Een van de verdachte bloedmonsters die het Franse dopinglaboratorium op cera test, zou van Tourwinnaar Carlos Sastre (midden) zijn. Ook het bloed van Bernard Kohl (rechts) wordt onderzocht. foto Bernard Papon Mocht het 'nieuwe wielren nen' ooit hebben bestaan, dan is de luchtballon in het Franse dopinglab van Chate- nay-Malabry vakkundig stuk geprikt. Zelfs ervaren wielervolgers meenden in het voorjaar een kentering te zien. De nivellering in het peloton, jongelin gen Robert Gesink, Sebastian Lan- geveld en Martijn Maaskant die een hoofdrol opeisten in belangrij ke wedstrijden: het waren alle maal signalen van het zogenaam de 'nieuwe wielrennen'. Het kon haast niet anders of het aange scherpte anti-dopingprogramma van de UCI én de aangekondigde maatregelen binnen de teams maanden het peloton tot voorzich tigheid, zo meenden de aanhan gers van het nieuwe wielergeloof Lang heeft hun optimisme niet standgehouden. Door Stefan Schu macher en Leonardo Piepoli, twee winnaars van Tourritten, te ont maskeren als epo-gebruikers heeft het Franse dopinglaboratorium van Chatenay-Malabry het wiel rennen wederom met de neus op de feiten gedrukt. In de voorbije Tour de France is gebleken dat het anti-dopingfront vooralsnog wei nig indruk maakt. Tweevoudig etappewinnaar Ricardo Ricco was de eerste die werd betrapt op cera, een epo-variant van de derde gene ratie die tot voor kort niet opspoor baar was. Schumacher en Piepoli volgden. Voorlopige conclusie: minstens vijf etappes in de voor bije Tour zijn gewonnen op cera. Hoewel ze minder succesvol wa ren, liepen ook Manuel Beltran, Di- mitry Fofonov en Moises Duenas tijdens de Tour tegen de lamp. Tel daarbij op de dopingbekentenis- sen van Giro-revelatie Emanuele Sella (ook betrapt op cera) en de onlangs geopenbaarde Fuen- tes-connectie van Frank Schleck en het is duidelijk dat het zoge naamde 'nieuwe wielrennen' in Limburgse club heeft in 2008 slechts drie van de 23 duels gewonnen. KERKRADE - Eredivisionist Roda JC heeft trainer Raymond Atteveld gisteren op straat gezet. Martin Koopman neemt de taken van zijn maatje alleen 'onder protest' over. De beslissing om Atteveld uit zijn functie te ontheffen kwam giste ren niet als een verrassing. Roda haalde vorig seizoen weliswaar de doelstelling met een plekje in de play-offs én in de bekerfinale, de totale serie in 2008 is belabberd met drie zeges in 23 wedstrijden. Bovendien was de relatie tussen de trainer en een deel van de spe lersgroep sterk vertroebeld na en kele aanvaringen. Maandag was de positie van de trainer dan ook het belangrijkste gespreksonderwerp tijdens het re ANALYSE door Patrick Delait niets verschilt van het oude. Voor UCI-baas Pat McQuaid moet het een ontnuchterende constate ring zijn. Te meer omdat het einde van de tunnel nog lang niet in zicht lijkt. Verschillende bronnen voorspellen dat er nog deze week een nieuwe bom zal ontploffen. De veertien verdachte bloedmon sters uit de Tour die in het lab van Chatenay-Malabry op cera worden getest, zijn volgens de Italiaanse krant La Gazzetta dello Sport on der meer van Tourwinnaar Carlos Sastre, Fabian Cancellara en Stuart O'Grady (allen CSC). Ook de num mer drie van de Tour, de Oostenrij ker Bernard Kohl (ploegmaat van Schumacher bij Gerolsteiner) en Kim Kirchen (Team Columbia) moeten zich zorgen maken. Het zou niet de eerste keer zijn dat kampioenen van hun voetstuk tui melen in het lab van Chatenay-Ma labry. Floyd Landis werd er na de Tour van 2006 betrapt op het ge bruik van testosteron. Na een lang durige procedureslag werd niet hij, maar de Spanjaard Oscar Pereiro uitgeroepen tot Tourwinnaar. In 2005 bracht het Franse lab zeven voudig Tourwinnaar Lance Armst rong in diskrediet. De opnieuw on derzochte urinestalen van de Ame rikaan uit de Tour van 1999 ver toonden sporen van epo-gebruik, zo onthulde het lab. Hoewel Armstrong de rechtsgeldigheid van deze test altijd heeft betwist, valt het op dat de Franse dopingja- gers wel hard en doelgericht toe slaan, daar waar de UCI nauwe lijks renners kan betrappen. De invoering van het bloedpas- poort, het opvoeren van het aantal dopingcontroles tot 12.000 dit sei zoen, de verplichting van de whe reabouts waarmee wielrenners zich bijna 24 uur per dag ter be schikking stellen van de doping- controleurs, boetes ten bedrage guliere overleg tussen de commis sarissen en de directie. Gistermor gen werd Atteveld ingelicht over de beslissing die tijdens dat onder houd was genomen. De 42-jarige Amsterdammer was twintig maan den werkzaam als hoofdcoach van Roda. „Vanaf januari gaat het niet goed", zei technisch directeur Martin van Geel. „Ook de voorbereiding op dit seizoen verliep matig. Dit heeft dus niets te maken met een paar weken, het gaat om een proces over een lange periode. Je hoopt dat ooit de ommekeer zal komen, maar die is uitgebleven. We hadden niet de verwachting dat het nog goed zou komen en con stateerden dat het zelfs slechter ging." Atteveld wilde niet reageren op zijn ontslag, maar .liet weten dat hij de beslissing van Roda IC gaat aanvechten. van een jaarsalaris én een schor sing van twee jaar voor betrapte renners: op papier heeft de Inter nationale Wielerunie er alles aan gedaan om schoon schip te ma ken, maar in de praktijk blijft alles bij het oude. Alle mooie beloften ten spijt, blij ken ook de ploegen niet in staat om hun renners in het gareel te la ten lopen. In de voorbije Tour is 'Klinsmann zit tot eind seizoen op de bank' MUNCHEN - Trainer Jürgen Klins mann blijft in elk geval tot het ein de van het seizoen trainer van Bayern München. Die garantie gaf Karl-Heinz Rummenigge, be stuursvoorzitter van de Beierse club, gisteren in een interview met de Duitse boulevardkrant Bild. „Hij zit op de 34e speeldag van de Bundesliga op de bank. Daar is geen twijfel over moge lijk." Krajicek onderuit in eerste ronde ITF JOUE-LES-TOURS - Michaëlla Kraji cek wacht nog steeds op haar eer ste zege na haar rentree. De Neder landse tennisster verloor gisteren in de eerste ronde van het ITF- toernooi in het Franse Joué-les- Tours met 6-2 en 6-4 van de Itali aanse Maria Elena Camerin. Krajicek was lange tijd uitgescha keld door een knieblessure. Vorige week maakte -ze haar rentree. wederom gebleken dat het peloton onverminderd op zoek gaat naar nieuwe, nog niet opspoorbare, ver boden middelen. En wie gepakt wordt, keert na zijn schorsing ge woon weer terug. Alsof er niks is gebeurd. 2009 is nu al het jaar van de comeback. Ivan Basso, Floyd Landis, Lance Armstrong, Alexan der Vinokoerov en Michael Ras mussen: allemaal willen ze hun Miljardenschuld voor Engels voetbal LONDEN - Het Engelse voetbal kampt met een schuld van rond de drie miljard pond (3,9 miljard euro). Dat heeft de voorzitter van de Engelse voetbalbond David Triesman gisteren tijdens een con ferentie voor zakenmensen uit de voetbalwereld gezegd. De top vier, Manchester United, Liverpool, Chelsea en Arsenal, is goed voor een derde van dit bedrag, 950 mil joen pond (ruim 1,2 miljard euro). FIA haalt streep door Grand Prix van Canada MONTREAL - De Grote Prijs van Ca nada op het circuit van Montréal is geschrapt van de Formule 1-ka- lender voor 2009. Dat verrassende besluit maakte de internationale automobielfederatie FIA gisteren bekend. Het houdt in dat het seizoen in de Formule 1 volgend jaar achttien races telt. Dat is er één minder dan gepland. verloren plek weer innemen. Alleen nog meer repressie lijkt de ze carrousel tot stilstand te kun nen brengen. De Duitse wieler bond, toch al murw gebeukt door een lange reeks dopingschandalen, dreigde maandagavond al met een levenslange schorsing voor Stefan Schumacher. Het lijkt nog de eni ge manier om de hardleerse wieler- wereld tot inkeer te brengen. Zeven Belgische steden werken aan stadions BRUSSEL - Zeven Belgische steden krijgen een nieuw stadion voor het WK voetbal in 2018. Dat zei project leider Alain Courtois gisteren. Vol gens hem stellen België en Neder land zich in 2009 officieel kan didaat. „Het vliegtuig is opgeste gen. We kunnen niet meer stop pen", aldus Courtois, die zei dat Gent, Brugge, Antwerpen, Charle roi, Genk, Luik en Brussel werken aan nieuw stadion?. Den Haag ontvangt top van beachvolleybal LAUSANNE - De World Tour Beach volleybal strijkt de komende jaren ook neer in Den Haag. De interna tionale volleybalbond FIVB heeft in Lausanne besloten Den Haag een evenement uit de cyclus voor de jaren 2009 tot en met 2012 toe te wijzen. Afgelopen zomer was Den Haag met de wereldtitelstrijd onder 19 voor het eerst gastheer van een FIVB-evenement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66