Jeugd Vlissingen kwetsbaar Hind op Afrika-avond Kerkhofs tijdelijk thuis de baarmoeder Netwerken op 22ste Contacta Kamervragen over jachthaven Perkpolder PZC Woensdag 8 oktober 2008 27 Een op acht gezinnen in stad loopt risico op inschakelen jeugdzorg. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Eén op de acht ge zinnen in Vlissingen (12 procent) loopt risico op problemen met de kinderen die jeugdzorg noodzake lijk maken. Dat is eens zoveel als gemiddeld in overig Zeeland. Daar kan zes procent van de gezin nen als 'risicogezin' worden aange merkt. De gemeente Veere kent het geringste aantal risicogezin nen, met 1,4 procent. Dat blijkt uit een analyse die welzijnsinstituut Scoop maakte op basis van de Jeugdmonitor, om te peilen hoe groot het beroep kan zijn op de nieuwe Centra voor Jeugd en Ge zin. Scoop gebruikte met name onder zoeken die in 2001 en 2005 zijn ge houden onder 2600 ouders met kinderen van drie of vier jaar oud. De vragen gingen destijds in op de kwaliteit van de omgeving, steun uit sociale netwerken, de maat schappelijke positie van de gezin nen en het welzijn van de gezinsle den. Ook Noord Beveland en Rei- merswaal blijken gemeenten met relatief veel risicogezinnen, maar de percentages blijven ver achter bij dat in Vlissingen, respectieve lijk 6,9 en 7,4 procent. Een gezin heet risicovol als sprake is van een aantal kenmerken; er is maar één ouder, er zijn vier of meer kinderen, het gezinsinko men is laag, er komen gezond heidsproblemen, verslavingen of handicaps voor, in het gezin is pra- ke van psychische- of gedragspro blemen, ouders zijn laag opgeleid en de woonsituatie is slecht. Factoren die een gezin bescher men tegen ontsporing zijn ouders die het eens zijn over de opvoe ding, mogelijkheden om raad te vragen aan derden, tevredenheid over de woonbuurt, steun uit de Vlissingen is de gemeente met de meeste 'risicogezinnen' in Zee land. Een op de acht huishou dens heeft verhoogde kans op problemen die jeugdzorg vergen. kerk en inkomen - uit arbeid. Gemiddeld gaf een op de vijf on dervraagde ouders aan problemen te hebben bij de opvoeding. Consultatiebureau, huisarts, schooljuf of de leidsters van de kin deropvang zijn de voornaamste raadgevers tot wie ouders zich wenden. Meer dan driekwart van de ouders meldt daar aan te klop pen voor advies. Maatschappelijk werk en gespecialiseerde jeugd zorginstellingen worden maar door een paar procent van de ouders genoemd. Opvallend is dat gezinnen met hoog risico die bij problemen hulp zochten, vaker ontevreden waren over de hulp dan gezinnen met een geringer risico op ontsporing. door Claudia Sondervan VLISSNGEN - In Ziekenhuis Walche ren worden vrouwen met vleesbo men voortaan zo geopereerd, dat de baarmoeder in de meeste geval len niet verwijderd hoeft te wor den. Vleesbomen zijn zwellingen in de spierwand van de baarmoeder die druk, pijn en bloedingen kunnen veroorzaken. Bij de nieuwe tech niek wordt de bloedtoevoer naar de zwellingen geblokkeerd door plastic korreltjes in te brengen in het bloedvat dat de vergroeiing be dient. Uiteindelijk sterft de vlees boom af Radiologen Tiethof en 01- ree beoefenen deze 'velesin emboli- satie' in samenwerking met de vrouwenartsen. Voorheen werd de aangedane baar moeder vaak weggehaald, wat een grote operatie met lang herstel in houdt. Bij de embolisatie is de pa tiënt plaatselijk verdoofd. Het bloedvat naar de vleesboom wordt benaderd met een katheter die de arts door het bloedvatenstelsel schuift via een sneetje in de lies. GOES - Stapels visitekaartjes worden vandaag en morgen nog uitgewisseld op Contacta, de onder- nemersbeurs die gisteren is begonnen in de Zee landhallen in Goes. Bijna driehonderd bedrijven, overheidsinstanties, belangenorganisaties en an dere instellingen staan er met een stand. De beurs richt zich op Zeeland, West-Brabant en Vlaanderen. Dat past in de gedachte dat dit ge bied als één zakelijke regio moet worden gezien. Op deze 22ste Contacta is veel aandacht voor maatschappelijk verantwoord ondernemen en duurzaam inkopen. foto Willem Mieras DEN HAAG - Hoe veilig is het dat meer recreatieboten gaan varen in de hoofdvaargeul van de Wester- schelde; één van de drukst bevaren scheepsroutes van Europa? Dat vragen SP-Kamerleden Hugo Polderman en Emile Roemer aan staatssecretaris Tineke Huizinga (CU, Verkeer en Waterstaat). De vragen gaan over de plannen voor de aanleg van een haven voor 500 jachten in het Plan Perkpolder van Hulst. De Kamerleden willen we ten of het klopt dat er in 2006 een nautisch veiligheidsrapport is ge maakt waarin een negatief oordeel is geveld over de aanleg van een jachthaven. Volgens de Kamerle den wordt in dat stuk nog uitge gaan van een jachthaven voor 350 schepen. De Kamerleden willen van Huizin ga weten of ze 'na het voltooien van de jachthaven in de Perkpol der de nautische veiligheid zoals vastgelegd in de Schelde-verdragen kan garanderen'. Informatiemarkt en muziek op evenement 'Afrika/Zeeland'. MIDDELBURG - COS Zeeland houdt vrijdag in de Stadsschouwburg in Middelburg het evenement Afri ka/Zeeland. Zangeres Hind geeft een akoestisch optreden en Kintasi&Band sluiten de avond af met een swingende mix van afro beat, Congolese soukous, blues, jazz en rumba. Het evenement begint 's middags met een besloten programma voor vrijwilligers. Het avondprogram ma begint om 19.00 uur met een informatiemarkt met stands van onder meer Oxfam Novib, Plan Nederland en twintig Zeeuwse particuliere ontwikkelingsprojec ten en bedrijven. Om 20.00 uur be gint het muziekprogramma. Het motto van Afrika/Zeeland is 'think global, act local'. Centrum voor internationale samenwerking COS Zeeland werkt samen met de provincie, Hogeschool Zeeland, ROC Zeeland en Oxfam Novib aan betere gezondheidszorg, on derwijs en watervoorziening in Ethiopië. Het project bestaat uit het leveren van lespakketten aan Zeeuwse scholen, van basisonder wijs tot de Hogeschool Zeeland. Ook wordt ontwikkelingswerk ge stimuleerd. Kaarten voor het avondprogramma kos ten 5 euro en zijn te koop bij de Stads schouwburg, Molenwater 99 in Middel burg en via 0900-3300033 of via www.theaterverkoopzeeland.nl. Internist kreeg veel kritiek op uitgesproken mening over fusie. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Internist-oncoloog Leon Kerkhofs van Ziekenhuis Walcheren heeft zich tijdelijk te ruggetrokken uit zijn werkkring. Dat staat in een verklaring die on der de ziekenhuismedewerkers is verspreid. Aangenomen wordt dat de werk onderbreking te maken heeft met Kerkhofs' standpunt in de zieken- huisfiisie: hij is fel tegen concentra tie van de voornaamste ziekenhuis zorg voor levensbedreigende aan doeningen in Goes. Kerkhofs heeft steeds gepleit voor een hoofdvesti ging van het aankomende Zieken huis Zeeland op Walcheren, de re gio met de grootste bevolkingscon centratie. Zijn uitgesprokenheid leverde Kerkhofs, die ook bekend staat als pleitbezorger voor de verstrekking van kostbare medicatie aan ernstig zieke patiënten, veel kritiek op. De maatschap Interne Geneeskun de noch Kerkhofs wilde gisteren niet reageren. Binnen het zieken huis wordt verwacht dat Kerkhofs na de herfstvakantie zijn werk her vat. Volgens de verklaring is het be sluit tot de tijdelijke terugtreding in samenspraak met de maatschap genomen. De maatschap gaat er van uit dat Kerkhofs behouden blijft voor Ziekenhuis Walcheren. Een onbekend, maar naar verluidt aanzienlijk aantal, andere artsen zoekt elders een werkkring, omdat zij de al ruim zes jaar durende dis cussie rond de fusie met de Ooster- scheldeziekenhuizen zat zijn. 'De impact van de huidige ontwik kelingen binnen het ziekenhuis noodzaakt dokter Kerkhofs tot het tijdelijk afstand nemen van zijn werkzaamheden. De duur van de ze periode is nog niet bekend. Toekomstige gesprekken zijn erop gericht de bestaande samenstelling van de maatschap te bewaren', stelt de verklaring letterlijk. m Internist-oncoloog Kerkhofs van Ziekenhuis Walcheren heeft zijn werk tijdelijk neergelegd. Reden is waarschijnlijk zijn houding ten opzichte van de ziekenhuisfusie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59