Een Polaroid zonder te wapperen Nederland heeft hop terug PZC Woensdag 8 oktober 2008 1 7 KOOPWAAR door Wouter Klootwijk Culpener: alleen nog produceren met spul uit directe omgeving Onlangs, halverwege september, is de hop geoogst. Ne derlandse hop. Oude tijden komen weerom. Geen na righeid van weleer, maar iets van het goede dat bijna voorgoed verloren was gegaan. In Zuid-Limburg vroeg de brouwer van Gulpenerbier aan een fruitteler, 5 kilometer bij Gulpen vandaan, of hij op een van zijn akkers hop wilde gaan verbouwen. Dat gebeurde al een eeuw niet meer in Neder land. Bierbrouwers zijn het van ver gaan halen en alle andere grondstoffen voor bier komen niet meer van dichtbij. De Gulpener is een Limburgse brouwerij die een waar streek product maakt. Streekproducten zijn in de mode, althans, pro ducenten van allerlei jams, geitenkaasjes en vruchtensappen proberen er de nieuwe mode van te maken. Er worden zelfs wedstrijden gehouden onder uitvinders van 'nieuwe' streek producten. Bak je een taart met spinazie en geitenkaas en zeg je dat je in Apeldoorn woont, dan kun je zo maar de prijs win nen voor het beste Apeldoornse streekproduct ooit. Bier uit Limburg is een echt streekproduct. Alles aan Gul pener komt uit de streek. Ook het water. Brouwerijen vestig den zich er eertijds om de kwali teit van het grondwater. Er wa ren toen veel meer brouwerijen in Nederland. Ze hadden gemeen dat ze hun grondstoffen uit de buurt moesten halen. Dat hoeft niet meer. Er wordt wat af- gesleept met tarwe, gerst en hop. Niet gek die dagelijkse files. De bazen van Gulpener besloten milieuschoon te gaan produ ceren, met uitsluitend grondstoffen uit de directe omgeving van de brouwerij. Ook hop. Hop zat voorheen niet in de eerste plaats in bier om de pretti ge bittere smaak, maar om een stofje uit het vrouwelijke hop- bloemetje (lupiline) dat diende als conserveermiddel. Daar voor is het niet meer nodig. Brouwers pasteuriseren hun bier. De meeste brouwers. Gulpener niet, omdat het, zeggen de brouwers, de smaak nadelig beïnvloedt. Ik dacht al, hoe kan het toch dat ik bier uit Gulpen een tikje lekkerder vind? De kennis over teelt van hop was in Nederland al lang zoek. Fruitteler Roger Wouters, die van Gulpener het verzoek kreeg het op te pakken, moest op reis. Hij vergaarde kennis in bui tenlanden waar nog hop wordt geteeld en waar de grote brou wers van Nederland het kopen. Het heeft even geduurd, maar inmiddels kan hij Gulpener voorzien van 70 procent van de hop die de brouwerij nodig heeft. Het zal snel meer worden. Op de heuvels wordt straks zoveel hop geproduceerd, dat ook andere brouwers een deel van hun vrachtwagenpark afkun nen stoten, omdat ze met de bakfiets hop halen bij de buren. Gulpener is intussen als moderne kleine brouwerij de groten ver vooruit. Gerst en spelt (een tarwesoort) voor het bier komt ook direct uit de omgeving en wordt milieuschoon ge teeld. De akkerbouwers varen er wel bij en het landschap blijft er mooi bij: je kunt plekken vinden waar je de schoorstenen van DSM bij Geleen niet kunt zien en waant je zo ongeveer in het paradijs. En Gulpener maakt niet alleen heel goede bieren, je doet de wereld ook nog eens geen enkel milieukwaad als je er van drinkt. Maar dat laat Grolsch toch niet op zich zitten? Kijk even in Limburg hoe het moet, Twente, en doe het ze na. Polaroid, bekend van de instantfoto, is terug met een draagbare miniprinter. De P0C0 drukt zonder inkt digitale foto's van telefoon of camera af op fotostickers op visitekaartformaat. Het apparaat heeft moeite met de kleuren, maar behoudt de oude Polarofdcharme. ALLEMENSEN David Duchovny is van zijn seksverslaving af Acteur David Duchovny moet een nieuwe hobby zoeken. Hij is ontslagen uit de kliniek waar hij werd behandeld wegens seksver slaving, meldden Amerikaanse media gisteren. De 48-jarige ac teur The X-Files, Californication werd in augustus vrijwillig opge nomen. Hij begint binnenkort met de opnames van een nieu we film, meldt zijn advocaat. Duchovny is getrouwd met actri ce Tea Leoni en heeft twee kin deren. Drew Barrymore is best een blije single Drew Barrymore heeft het pri ma naar haar zin in haar uppie, in juli ging het uit met haar vriend Justin Long. Nu stelt ze dat haar leven niet hoeft te draaien om een relatie. „Mijn prioriteiten zijn behoorlijk veran derd", aldus de actrice in het blad Harper's Bazaar. „Ik ben nu al maanden single en ik besteed veel tijd aan mijn hobbies, mijn vrienden en de goede doelen waaraan ik verbonden ben. Zo leer ik wie ik ben, door mijn ei gen dingen te doen." Barrymore (32) had relaties met onder meer regisseur Spike Jonze en drum mer Fabrizio Moretti. Nicole zou zo weer trouwen met Tom Nicole Kidman heeft geen spijt van haar huwelijk met Tom Crui se dat zo tragisch op de klippen liep. Ze heeft immers heel veel geleerd van de superster. Kid man trouwde met Cruise in 1990. Ze was toen pas 23 jaar oud. Ze gingen bijna tien jaar la ter uit elkaar en scheidden offici eel in 2001. In het tijdschrift Elle zegt Kidman, nu getrouwd met Keith Urban: „Het was een bui tengewone ervaring. Tom heeft me heel veel geleerd, zodat ik kon groeien van een meisje naar een vrouw. Absoluut, ik zou het zo weer doen." Holly en Hef houden het voor gezien Hugh Hefner en zijn vriendinne tje Holly Madison zijn uit elkaar. Dat bevestigt de blondine op de Amerikaanse showbizzsite TMZ. „Hef en ik zijn niet meer sa men", zei ze. Er gingen al langer geruchten dat de 82-jarige Play boy-oprichter en de 28-jarige Holly uit elkaar zijn. Holly was een van de drie vaste vriendin nen van Hefner. Samen met de andere twee, Bridget Marquardt en Kendra Wilkinson, is ze het onderwerp van de leeghoofdige reality-serie Girls Next Door, dat ook bekend staat als Girls of the met grijs metaal is misschien net iets te groot voor in de broekzak, maar in jas of tas past hij wel. De printer is gemakkelijk te openen voor het plaatsen van het stapeltje fotopapier onder een metalen plaatje. Twee led-lampjes aan de zijkant vertellen of het apparaat aanstaat en of de batterij nog vol is. Bij ontvangst van een foto be gint het onderste lampje te knippe ren. De P0G0 print maximaal vijf tien foto's op de volledig opgela den lithium-ion-accu. Het hele proces van verstu ren en afdrukken duurt minder dan een mi nuut, zelfs bij foto's met een hoge resolutie. Jammer is dat de P0G0 geen indicatie geeft over het verloop van het proces. Het is afwachten tot het apparaatje een zacht, snerpend geluidje maakt, ten teken dat het afdrukken is begonnen. Vooraf roteren van foto's is niet nodig, de P0G0 past ze automatisch aan het papierformaat aan. De P0G0 is een van de eerste mobiele printers, gericht op het afdrukken van foto's onder weg. Hij kost 129 euro. Dat valt mee, maar het speciale fotopa pier is nog niet erg goedkoop. Tien velletjes kosten 4 euro en dertig velletjes kosten 9 euro. Dat is duurder dan normale fotoafdrukken. Een afdruk van 10 bij 15 centimeter be steld via internet en thuisbe zorgd via de post, kost vanaf 5 cent per stuk. Maar het grote voordeel van de P0G0 is - net als van de instantfoto's van vroeger - dat de kiekjes meteen klaar zijn. En ze zijn ook overal op te plak ken. Wie nog zo'n oude Polaroidcame ra heeft liggen, moet overigens snel zijn. Hoewel de productie is gestopt, zijn de instantfilmpjes nog tot in de loop van 2009 ver krijgbaar. door Tonie van Ringelestijn De Polaroidfabriek in Enschede stopte deze zomer al met de pro ductie van de beroem de directklaarfilm- pjes. Maar als merk leeft Polaroid voort met de nieuwe mobiele prin ter P0G0, die sinds vorige maand te koop is. De P0G0 is een handzaam appa raatje van 12 bij 7 centimeter dat werkt met speciaal ZINK-fotopa- pier van 7,6 bij 5 centimeter, het formaat van een visitekaartje. De inkt zit al in het papier, waardoor er geen cartridges nodig zijn. ZINK, een afkorting van 'Zero Ink', werkt met warmte en ther misch papier, waarin honderd mil jard piepkleine kleurkristallen zit ten verwerkt. De P0G0 activeert bij het afdrukken deze kristallen volgens een bepaald hittepa- troon waardoor de kleuren ontstaan. Dat gebeurt met 200 miljoen hittepulsen in een halve minuut. Uit een praktijktest blijkt dat de P0G0 de kleuren regelma tig net mis heeft. Afdrukken ogen vaak iets te blauw. Ook is enkele keren een streepje over de hele breedte zichtbaar. Maar hoe meer zonlicht op de origi nele digitale opname staat, hoe beter de PoGo-afdruk wordt. Toch is het elke keer weer een verrassing wat de miniprinter er van maakt. Dat heeft wel iets weg van de charme van de oude direct- klaarfoto's. Maar het aloude wap peren is niet langer nodig, de fo to's op het ZINK-papier zijn met een klaar. De kwaliteit van dat fotopapier maakt veel goed. De buitenkant is mooi glanzend en hard. De foto's zijn hitte- en waterbestending. En de foto's zijn tegelijk stickers, die goed blijven zitten, maar ook mak kelijk weer zijn los te trekken. Het versturen van digitale foto's naar de P0G0 kan op twee manie ren: via een usb-kabel of via Blue tooth 2.0. Nieuwe telefoons heb ben standaard printopties, waar mee de P0G0 prima samenwerkt. Bij afdrukken via Bluetooth moet eerst een 4-cijferige code worden ingevoerd, die op de verder karige handleiding staat. Op www.pola- roid.com is een lijst met mobiel tjes te vinden die de P0G0 onder steunen. Per toesteltype staat een beoordeling van het gebruiksge mak en de fotokwaliteit. Digitale camera's hebben PictBridge-onder- steuning nodig om direct naar de P0G0 te kunnen printen via een USB-kabel. Het apparaat zelf ziet er niet slecht uit. Het doosje van zwart plastic Playboy Mansion. On danks de breuk tus sen haar en Hefner komt er wel nog een zesde sei zoen van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17