China waarschuwt Nobelprijscomité D ad JBt REIZEN DE SPONSOR VAN ORANJE SPONSORT OOK ÜW VAKANTIE! Kortingen tot 250,- voor boekingen gemaakt tussen 3 en 19 oktober. Vraag uw reisadviseur of kijk op www.oad.ni KNVB Fijne vakantie. Oad Reizen. PZC Woensdag 8 oktober 2008 1 3 De Dalai Lama, leider van de Tibetanen, was de laatste Chinees die vanwe ge zijn strijd voor meer rechten in China de Nobelprijs voor de Vrede kreeg. foto Gurinder Osan/GPD Autoriteiten maken zich kwaad over kandidatuur dissident. door onze correspondent Remko Tanis Vrijdag wordt bekend wie dit jaar de Nobelprijs voor de Vrede krijgt. De Chinese dissident Hu Jia is een grote kanshebber. China maakt zich daar nu al kwaad over. In de Chinese pers wordt Hu Jia minachtend 'een werkloze vader van 35* genoemd. Maar de kans is groot dat het Nobelcomité deze 'werkloze' Chinees belangrijk ge noeg vindt voor de prestigieuze Nobelprijs voor de Vrede. Dat zou een klap zijn in het gezicht van Pe- king. Hu is een 35-jarige advocaat die strijdt voor meer democratie, de rechten van aids-patiënten en een groter milieubewustzijn in China. Hij is in april veroordeeld tot 3,5 jaar cel voor het 'ondermijnen van het gezag van de staat': een term die Peking gebruikt voor iedereen die te kritisch is. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Brieven maximaal 150 woorden Balkenende Een mooie beschrijving (P.Z.C. 7/9) van onze minister president: kennis, intelligentie, spreekvaardig China dacht er goed op te staan in de wereld, na de euforische zomer met succesvolle Olympische Spe len. De slechte mensenrechtensi tuatie in het land is door het Olympisch feest naar de achter grond verdwenen. Een situatie die drastisch zal veranderen als Hu Jia inderdaad de Nobelprijs krijgt. Vandaar dat de Chinese regering zich daar nu al kwaad over maakt. Liu Jianchao, woordvoerder van het Chinese ministerie van Buiten- 'Prijs gaat naar mensen die het hardst proberen onze overheid onderuit te halen' landse Zaken: „Als de Nobelprijs bestemd is voor mensen die echt opkomen voor wereldvrede, dan moet de prijs naar de juiste per soon gaan. We hopen dat de rele vante mensen een goede keus ma ken en de gevoelens van het Chine- se.volk niet zullen kwetsen." In China is Hu Jia niet erg bekend. De staatsmedia zwijgen over zijn heid, volhardend, politiek zeer geëngageerd, geen charisma, lammer, maar wat dan wel? Sommigen zien in hem een domi nee, anderen een keurige jongen met een wijs brilletje, met in zijn rechterhand een verkreukeld Ame rikaans vlaggetje en in zijn linker hand een oranje lolly waar hij zo nu en dan van likt. Hij spreekt veel, zegt niet alles, spreekt soms zo snel dat velen hem niet kunnen volgen en is ook een meester in het omzeilen van lastige vragen, zoals die over de po activisme. Toch staan er op inter net veel kwade reacties op een mo gelijke Nobelprijs voor Hu. „De Nobelprijs is verworden tot een an ti-China prijs. De prijs gaat naar mensen die het hardst proberen litieke instemming met de oorlog in Irak. We vragen ons nog steeds af van wie die, instemming kwam. Van het kabinet of van JP himself, geïmponeerd door zijn aanwezig heid bij de 'grote' Bush? Als dat niet zo is, willen we dat graag weten; als het wel zo is ook. Misschien dat we dan wat meer vertrouwen in hem krijgen. a Wim van Gilst Boogerdlaan 23, ST Kortgene onze overheid onderuit te trap pen. Prijs voor vrede? Prijs voor hy pocrisie!" De Dalai Lama, leider van de Tibetanen, was de laatste Chinees die vanwege zijn strijd voor meer rechten in China de vre Rattenbestrijding Vandaag (7-10) was een reactie op de brief van mevr. Janse over de rattenbestrijding in de PZC te le zen. Ik kan niet anders zeggen dan dat ik dit een ondoordachte brief vond. Ik vraag me af wat het ene nu eigenlijk met het andere te ma ken heeft. Mèvr. Jansen maakt zich in haar brief terecht zorgen om de inhu mane manier van rattenbestrij ding. Mevr. Verhage vindt het tijd desprijs kreeg. Dat was in 1989. Volgens kenners is het daarom weer tijd voor een Chinese win naar. Bovendien bestaat de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens zestig jaar en ligt het voor de hand dat de prijs weer naar een mensenrechtenactivist gaat. Hoewel het Nobelcomité los staat van de Noorse overheid - de vredesprijs wordt in Oslo bekend gemaakt - zal Peking niet nalaten sancties in te stellen tegen Noor wegen. Toen er in 2006 ook al werd gespeculeerd dat een Chine se dissident de Nobelprijs zou krij gen, liet Peking aan Oslo weten dat dit de relatie tussen beide lan den ernstig zou schaden. De staatskrant China Daily spreekt van een 'Nobel-complex' in Chi na: 'Blijkbaar zijn de academische en literaire prestaties van Chine zen nooit goed genoeg voor die an dere Nobelprijzen', aldus de krant, 'net zoals het land honderd jaar lang niet goed genoeg was om de Olympische Spelen te mogen orga niseren.' dat er een actie komt voor honge rende kinderen in Ethiopië, prima toch? Gelukkig zijn er ook mensen die zich zorgen maken om dieren en daarnaast doet mevr. Verhage mis schien ook wel heel veel om deze zieke en verhongerende kinderen te helpen. Er is zoveel mis in de wereld dat het goed is dat iedereen iets doet want alles heeft recht op aandacht en indien nodig hulp. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge DE HEEL NEDERLAND WINT-'WEKEN sponsor van Officiële

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13