Overslag baalt van bollenkweek 'Lat ligt hoog bij toneelvereniging Siesa' 6xl PZC Dinsdag 7 oktober 2008 25 AID tast nog in het duister over oorzaak gezondheidsklachten. door Raymond de Frel OVERSLAG - Inwoners van het grensdorp Overslag voeren actie omdat zij vrezen dat hun gezond heid lijdt onder de bloembollen- kweek op landbouwpercelen aan de rand van het dorp. De voorbije weken klaagden vijf tien bewoners over branderige ogen en droge kelen. „Daarnaast sterven planten in onze tuinen werd een aantal poezen en hon den ziek en hebben twintig vissen in mijn vijver hebben het loodje gelegd. Ik heb de vissen ingevro ren om ze op de toxicologie-afde- ling van de Universiteit in Gent te laten onderzoeken", vertelt be woonster Priscilla van der Meij uit de Keizerputstraat. Haar achter tuin grenst direct aan een perceel, waar sinds dit jaar lelies worden gekweekt. „De grond wordt geïn jecteerd met een ontsmettingsmid del, waar metam-natrium in zit", zegt haar overbuurvrouw Shelly van Vooren. „Als dat in combina tie gebeurt met bodemvocht (bij voorbeeld bij mist), komen er scha delijke stoffen vrij. Wij vermoe den dat dit anderhalve week gele den het geval was. Mijn man liet 's avonds de hond uit en kwam hoes tend en met branderige, tranende ogen terug. Ik rook ook een heel zure, benauwende lucht. We lo pen inmiddels allebei bij de dokter voor onze klachten." Van Vooren en Van der Meij on dernamen meteen actie. De ge meente Terneuzen werd ingescha keld. Die stuurde iemand van de Algemene Inspectie Dienst (AID) naar Overslag. De Dienst heeft de klachten nu in onderzoek. „Onze inspecteur heeft geconstateerd dat deze landbouwer netjes volgens de regels heeft gehandeld. Hij heeft het middel monam-cleanstart ge bruikt", zegt Roel Vinken van de AID. „Daarin zit metam-natrium, maar monam-cleanstart is in Ne derland een toegestaan middel. Wïjj Bewoners van het dorp Overslag vermoeden dat zij gezondheids klachten hebben door het ge bruik van een ontsmettingsmid del op een landbouwperceel. Dat er toch iets in de lucht is te rechtgekomen en er zoveel klach ten van omwonenden zijn, stelt ons voor een raadsel. Daarom heb ben we grondmonsters genomen. Dit is echt een uitzonderlijke situa tie, waarin we zo snel mogelijk hel derheid moeten krijgen." Van Vooren en Van der Meij ho pen te bewerkstelligen dat bollen kweek vlakbij de bebouwde kom wordt verboden. Daarom zamelen ze handtekeningen in, die ze op 6 november tijdens een vergadering van de buurtcommissie overhandi gen aan wethouder Van Waes. Sasse toneelvereniging opent seizoen met biijspel 'De Richel'. door Marjon Sarneel SAS van cent - „Regisseur Patrick Snoek legt de lat hoog", verzucht Annie van Hoecke, speelster en be stuurslid van de Sasse toneelvereni ging Siesa. Maar ze is ook voldaan. Een regisseur is immers van vitaal belang voor het succes van de vere niging. En succes heeft Siesa. Ieder jaar laat ze haar publiek lachen, gie ren en brullen, want drama is er in het dagelijkse leven al genoeg. Dit jaar opent Siesa het seizoen met het blijspel 'De Richel' van Ton Davids. Hierin treden beken de Siesa gezichten op, als Sacha Dellaert als junkie, Alex de Graeve als verlopen acteur die zijn heil zoekt in drank en Van Hoecke zelfj die een hoer op haar retour speelt. Eén van haar lievelingsrol- len. Hoewel Van Hoecke al vele jaren speelt, kijkt ze in het dagelijkse le ven nog altijd rond naar gebaartjes of maniertjes die ze kan gebruiken op toneel. Ook de televisie is een inspiratiebron. Zeker nu ze met een Amsterdams accent moet spre ken, let ze goed op bij Gooische 'Door de inzet van de regisseur staat niemand stijfjes op het toneel' vrouwen. Thuis aan de eettafel oe fent ze met partner Marcel Möring. Volgens Van Hoecke is hij een kei in dialecten. 'De Richel' is het verhaal van een opvanghuis voor dak- en thuislo zen, waarvan het voortbestaan wordt bedreigd. Een buurvrouw zwaait met het bestemmingsplan van de gemeente en dat voorspelt niet veel goeds. Opheffing van het pension zou een ramp zijn voor de bewoners. Want waar moet Ri ka dan naar toe? Nu zwerft zij met een winkelwagentje door het huis, met daarin haar pop lesje die zij te der bemoedert. Het is een rol waar in Marleen Dedecker zich hele maal mag uitleven. Regisseur Pa trick Snoek zorgt ervoor dat iedere rol zo goed mogelijk uit de verf komt. 'Als je het goed hebt gedaan, dan probeert Patrick er nóg meer uit te krijgen,' vertelt Van Hoecke. De regisseur is ook een kei in het verzinnen van handelingen bij het personage. Daardoor staat nie mand stijfjes op het toneel. Maar Annie van Hoecke weet nu hoe las tig het is om je tekst goed te breng en, terwijl je tegelijkertijd je benen scheert. 'De Richel', blijspel van Ton Da vids, regie Patrick Snoek, spel to neelvereniging Siesa. Te zien in de Speye, Sas van Gent op 11,18 en 25 oktober. De Halle in Axel op 1, 7 en 8 november. Aanvang 20.00 uur. Kaarten via www.siesa.nl of 0115 606062. dames- en herenmode onder 1 dak Gentsestraat Stationsstraat Sas van Gent 's zondags open: 14.00 - 18.00 uur - 's maandags gesloten Tel. 0115-451447. Gratis parkeren, www.maasmodes.nl Voor de man met een maatje meer: GROTE collectie - GROTE maten gekleed en sportief tot maat Informatiemiddag over Raad bijgepraat over whiplash in Terneuzen ruimtelijke ordening Scholiere kweekt pompoen van 51 kilo ijzendijke - Romy Wijffels uit groep 3 van de IJzendijkse basis school Het Molenbolwerk kweek te een pompoen van 51 kilo. De zorgen van Zahra de Guesquiere (8) leidden tot een pompoen van 39,25 kilo op de basisschool in Wa tervliet. De twee meisjes werden als beste planters van de twee ba sisscholen gisteren in het zonnetje gezet door Carlotte Doens, die de wedstrijd als aardigheidje op touw zette. De IJzendijkse haalde dit jaar zelf een pompoen van 63 kilo van haar kwekerij De Heidebloem. terneuzen - Het Whiplash infor matiecentrum Europa houdt zater dag 18 oktober haar jaarlijkse infor matiemiddag in Ziekenhuis De Honte in Terneuzen, van 13.00 tot 15.00 uur. Bezoekers kunnen er antwoord krijgen op vragen over whiplash, whiplash-vriendelijke behandel aars en over de juridische afhande ling van (letselschade. De toegang is gratis. Voor informatie over de bijeenkomst en over whiplash: Bob Klip, 0167-567860 of mailen met webmaster@whiplash-info.nl. terneuzen - Voor de Terneuzense gemeenteraadsleden wordt dins dag 21 oktober een informatieve bijeenkomst gehouden over de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Or dening, die afgelopen juli is inge gaan. Dit gebeurt op verzoek van raadslid Cees Freeke. (LCF). Door de nieuwe wet hebben provinciale overheden nu bijvoorbeeld de be voegdheid om gemeenten opzij te schuiven bij projecten van 'grote maatschappelijke betekenis'. De raad krijgt te horen wat de wet voor de gemeenteraad betekent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69