Kijkje in het leven van Actiegroep vraagt steun koningin Drie Goesenaren gepakt Windmolens getest bij Techno Park Het licht 22 Dinsdag 7 oktober 2008 PZCZ Niemand heeft volgens actiegroep begrip voor binnenlaten zeewater. door Frank van Cooten BRESKENS - De actiegroep 'Water- dunen Nee' doet een beroep op ko ningin Beatrix in haar strijd tegen het natuur- en recreatieproject Wa- terdunen bij Breskens. De konin gin bezoekt vandaag West-Zeeuws-Vlaanderen en laat zich onder meer informeren over dit project. Dit werkbezoek is voor de actiegroep aanleiding tot een open brief aan de majesteit. Deze brief vorm de eerste concrete actie van 'Waterdunen Nee'. De ac tiegroep is vorige week opgericht. 'Waterdunen Nee' heeft overigens besloten om vandaag tijdens het bezoek van koningin Beatrix geen acties te ondernemen. „Tenslotte is het een feestelijke gebeurtenis en die willen we niet verstoren", aldus Ineke Mulder-Bansema na mens de actiegroep. Het protest beperkt zich daarom tot de open brief Mulder-Banse ma en Adri Rosendaal hebben de open brief aan de Koningin ge schreven. „Het afgraven van vruchtbare land- De gemeente Sluis en de provin cie zijn volgens actiegroep 'Wa terdunen Nee' doof voor alle pro testen. Daarom wordt steun aan de koningin gevraagd. Verdacht van bedreiging en schietpartij in Tulpstraat Terneuzen. COES/TERNEUZEN - De politie heeft gisterochtend drie Goesenaren van respectievelijk 24, 29 en 34 jaar aangehouden. Ze zijn mogelijk be trokken bij afpersing en bedrei ging. Eén van de mannen raakte gewond toen hij probeerde te vluchten. De politie verdenkt twee van de mannen ervan dat ze op 13 mei van dit jaar een 31-jarige man on der bedreiging van een jachtge weer naar Terneuzen lieten rijden. Daar, in de Tulpstraat, zou het duo om twee uur 's nachts gepro- Evelien van tweeënhalf gaat graag naar de kerk. Nou ja, wel pas na een dienst dan, om haar moeder op te halen. Ze móet dan ook al tijd even in de kerk kijken. Geïnte resseerd - vanwege haarfavoriete liedje over Kortjakje - loopt ze rond over de eeuwenoude plavui zen, kijkt ze naar de glas-in-lood-ramen en gaat ze bouwgrond en het binnenlaten van zeewater zodat er een kreken- gebied ontstaat, waarin een paar honderd recreatiewoningen en een hotel moeten komen, kan geen mens in heel Zeeland begrij pen. De ramp van 1953 ligt hier nog vers in het geheugen en men heeft angst voor verzilting van de grond rond het gebied." Het woord 'onteigenen', waarmee nu door Gedeputeerde Staten wordt gedreigd, stuit veel inwo ners volgens Rosendaal en Mul der-Bansema ook tegen de borst. Het dagelijks provinciebestuur vraagt Provinciale Staten in no vember een inpassingsplan voor Waterdunen te maken, waarin ont eigening niet wordt uitgesloten, mocht de vrijwillige grondverwer ving op niets uitlopen. Tot op heden is slechts honderd van de driehonderd benodigde hectares verworven. De actiegroep heeft daar een verklaring voor. „De meeste grondeigenaren zijn immers vergroeid met hun grond, die vaak van vader op zoon is over gegaan. Principes spelen hier nog een rol." 'Waterdunen Nee' vindt ook dat er al nieuwe natuur genoeg is. Ze vraagt Beatrix de actiegroep bij te staan. „De gemeente Sluis en het provinciebestuur zijn doof voor al le protesten en gaan gewoon door met hun plannen over de hoofden van de inwoners heen", schrijven de actievoerders. beerd hebben een woning binnen te dringen. De bewoners wisten dat te voorkomen, maar ze raakten daarbij wel lichtgewond, omdat er werd geschoten met het geweer. Na maanden van onderzoek heeft de politie gisteren op drie locaties in totaal drie verdachten aangehou den. De 29-jarige Goesenaar pro beerde nog te ontkomen door uit het raam van zijn woning te sprin gen, maar hij brak daarbij zijn knie en liep diverse snijwonden op. De man is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. In verband met het onderzoek zijn op vier plaatsen in Goes huis zoekingen verricht. Daarbij zijn goederen in beslag genomen. Die worden nader onderzocht. Tip? redactie@pzc.nl even rustig zitten op een houten bank. Zelfs dagen later kan ze nog vol zijn van deze zondagse erva ring. „Ik ben pas naar de kerk ge weest", vertelde ze haar vader. „Oh", zei die. „En, heb je Het Licht gezienZe dacht zichtbaar na, kreeg de herinnering weer boven en zei: „Nee, het was daar een beet je donker." Open huis en expositie bij paters in weekeinde van 18 en 19 oktober. door Harold de Puysseleijr HULST - Dit jaar wonen de paters Maristen in Hulst tien jaar in de tot klooster verbouwde voormali ge mavoschool aan de Zandstraat in Hulst. Dat gegeven leek admini strateur Loes Cornelis van deze priesterorde een mooie aanleiding om open huis te houden. „Van veel mensen heb ik in de loop der Feiten over de Maristen De paters Maristen woonden van 1911 tot 1998 in het klooster aan de Carmelweg in Hulst. Tien jaar geleden verhuisden ze naar de tot klooster ver bouwde Raveflipmavo aan de Zandstraat 10 in Hulst. Ze wo nen daar nu met hun zevenen. In heel Nederland wonen nog 36 Maristen. Het open huis is zaterdag - en zondag 18 oktober van 14 tot 16.30 uur. Op beide dagen is ook de ex positie 'Wonen en werken in de Solomoneilanden' te zien. Energy Ball is volgens producent ideaal voor gebruik in woonwijk. door Frank van Cooten SCHOONDIJKE - HomeEnergy uit Schoondijke heeft wereldwijd in middels al een paar honderd 'Ener gy Balls' geleverd. Deze leverancier van kleine windturbines is een van de deelnemers van de test met kleine molens op een veld bij het Techno Park. Op het veld staan tientallen mo lens in verschillende soorten en formaten. De eerste resultaten van de test worden binnenkort bekend gemaakt. „Ik .hoop dat naar meer wordt gekeken dan alleen de op brengst", zegt marketing manager Erik Aurik van HomeEnergy. Hij weet immers nu al dat molens met de traditionele wieken qua op brengst beter scoren dan zijn 'Ener gy Ball'. Maar die hoor je en pas sen daarom niet goed in de be bouwde kom waar dit soort kleine jaren de vraag gekregen hoe het er daar nou uitziet achter de gevel van die oude school", zegt ze. „Ie dereen is nieuwsgierig hoe de pa ters daar wonen en werken." Het kostte Loes Cornelis een hele boel overredingskracht om ook de paters enthousiast te krijgen voor haar idee om open huis te hou den. „De Maristen zijn eenvoudig en bescheiden. Dat siert hen. In de loop der jaren heb ik ontdekt, dat er heel veel knappe koppen rondlo pen. Een pater die in de missie werkt, heeft zelfs octrooi op zijn uitvinding om auto's te laten rij den op kokosnootolie. Maar ze lo pen totaal niet met hun kennis te koop." Overste pater Walter Poppe (64) van het Hulster Maristenhuis be aamt dat. „Wij zijn geen mensen die met de ellebogen vooruit lo pen." Volgens Poppe liep vooral de oude garde niet meteen weg met het open huis. „Maar ze had den er ook een compleet verkeerd beeld van. Het is natuurlijk niet zo, dat de bezoekers tijdens het open huis bij alle paters op de kof fie komen. Uiteindelijk waren we het er over eens dat we er veel mensen een plezier mee kunnen doen. Dat hebben we zelf in het verleden al gemerkt. Wij krijgen hier nog wel eens trouwstelletjes turbines juist voor worden ontwik keld. Aurik vindt het jammer dat windenergie in het verdomhoekje terecht is gekomen door protesten over geluidsoverlast en slagscha duw. „Er is steeds meer behoefte bij de consument om duurzaam bezig te zijn maar er is veel onbekendheid op het gebied van windenergie. Daarom ben ik best blij met de test op het Techno Park om te la ten zien dat er verschillende soor ten turbines zijn die prima functio neren in een bebouwde omgeving. De 'Energy Ball' hoor je niet en kan prima op een mast in de tuin worden gezet. En een bol geeft geen slagschaduw. Ik hoop dat bij de bekendmaking van de resulta ten ook hiermee rekening wordt gehouden. Dat dus ook rekening De eerste resultaten van het test- veld voor kleine windmolens in Schoondijke worden binnenkort bekendgemaakt. Deze turbines zijn bedoeld voor woonwijken. die hier vroeger op school hebben gezeten. Die kijken echt hun ogen uit als ze zien hoe het gebouw er nu uitziet." Toeval of niet, de symboliek is overduidelijk daar. De paters van de katholieke congregatie van de Maristen wonen in een verbouw de school en zijn zelf toegewijde onderwijzers. De orde van de Maristen werd in 1816 in het Franse Lyon gesticht en waaierde in de periode dat het ka tholicisme in dat land officieel ver boden was uit naar andere landen, waaronder Nederland. 'Wij lopen niet met de ellebogen vooruit', zegt kloosteroverste Poppe. Sinds 1911 werden in het klooster aan de Hulster Carmelweg de jon gens opgeleid die het onderwijs of de uitzending als missionaris naar de Salomons eilanden in de Pacific als als levensdoel zagen. Tegen het einde van de jaren zestig van de vorige eeuw verloor het klooster zijn functie als opleidingsinstituut voor priesterkandidaten. Dat gat werd opgevuld door de be schermde woonvorm Bosdorp on der dak te nemen in het giganti sche gebouw. Toen ook die rond 1996 verhuisde, was het voor de tien overgebleven paters tijd om uit te kijken naar een bescheide ner onderkomen. Het klooster werd verkocht aan de tot Reynaertcollege gefuseerde scholen voor voortgezet onderwijs in Hulst. Bij die verkoop bedon gen de paters, dat ze konden wo nen in de voormalige mavoschool aan de Zandstraat. „We hebben hier allemaal een tot appartement verbouwd klaslokaal gekregen. Pater Verver zit het vei ligst. Die Woont in het vroegere scheikundelokaal. Dat heeft dikke re jmuren en een betonnen dak", lacht Poppe, die samen met pater joop Reurs nog actief is in het Oost-Zeeuws-Vlaamse pastoraat. De acht appartementen in het oudste gedeelte van het schoolge bouw liggen aan een met glazen wordt gehouden met de omstan digheden waaronder een turbine wordt geplaatst. Op een boerenerf worden andere eisen aan een turbi ne gesteld dan in een woonwijk." HomeEnergy weet al hoeveel ener gie de 'Energy Ball' genereert. Daar heeft het Schoondijkse be drijf het testveld niet voor nodig. Bij een gemiddelde windsnelheid van zeven meter per seconde is dat vijfhonderd kilowattuur per jaar. Een gemiddeld gezin ver bruikt ongeveer 3300 kilowattuur per jaar. „Een 'Energy Ball' is daar om aanvullend. Meestal schaffen de mensen ook een paar zonnecol lectoren aan en zelfs een houtge stookte verwarm ingsinstallatie. We hebben klanten die helemaal zelfvoorzienend zijn en niet meer afliankelijk zijn van het nutsbe drijf" In de enorme loods op het Techno Park staan al diverse 'Energy Balls' klaar om verscheept te worden. In dit geval naar Ierland en naar de Verenigde Staten. Administrateur Loes Cornelis toont een deel van het tentoongestelde mate riaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66