als vangnet voor spaarder Chronisch zieken krijgen extraatje Beter en scherper zien? Onrust in Maarssen om ontucht de kijkkamer Westkust Texel monument Campina krijgt boete voor antibiotica in melk goed.zien is fantastisch PZC Dinsdag 7 oktober 2008 5 Kijkdag bij het failliete Van der Hoop Bankiers, eind 2005, nadat De Nederlandsche Bank weigerde de bank over eind te houden. archieffoto Bas Beentjes/GPD ciën zei gisteren dat ook in Neder land de garantie omhoog gaat, maar met hoeveel was nog niet be kend. Dé WD is voor volledige ga rantie, maar dat gaat de bewinds man te ver. Nederlandse spaarders krijgen op dit moment maximaal 38.000 euro bij faillissement via de garantieregeling. Gaat een bank failliet dan storten de overgebleven concurrenten een bedrag in een noodfonds. Prast be twijfelt of meer ondersteuning in Nederland nodig is om te voorko men dat geld naar het buitenland stroomt. „Zo'n bank zit in het bui tenland, dat vinden veel mensen toch te ingewikkeld. Daarnaast moet je de overheid van dat land vertrouwen. En waarom zouden spaarders vluchten? Nederland telt ruim zestig banken, dus ze kun nen volop spreiden." Brussel fronste vorige week de wenkbrauwen toen Ierland op ei gen houtje besloot alleen garanties te geven aan zes eigen banken. Dat botst met de Europese regels die voorschrijven dat regelingen de concurrentie niet mogen versto ren. De Britse premier Gordon Brown reageerde furieus: hij vrees de dat Britten hun spaargeld zou den verplaatsen, wat vervolgens ook gebeurde. De Ierse regeling geldt nu voor alle banken in het land, dus ook voor de vestigingen van Britse banken in Ierland. Toch staat het de lidstaten vrij om betere garanties te bieden, zegt een woordvoerder van Europees Commissaris Kroes van Mededin ging. Dat kan zelfs goed zijn. „De commissie ziet deze besluiten als één van de middelen om het ver- Wat doen andere landen? In razend tempo passen Euro pese regeringen de garantiere gelingen voor spaarders aan. Een overzicht van de meest in het oog springende aanpassin gen. Ierland: verhoogde de garantie twee weken geleden al van 20.000 euro naar 100.000 eu ro en kondigde vorige week aan voor 100 procent garant te staan. Groot-Brittannië: verhoogde de garantie vorige week van 45.000 euro (omgerekend) naar 65.000 euro. België: verhoogde de garantie van 20.000 euro naar 100 pro cent van het spaartegoed. Duitsland: verhoogde de garan tie zondag van 20.000 euro tot 100 procent. Denemarken: verhoogde de garantie gisteren van 40.300 euro (omgerekend) tot 100 procent. Oostenrijk: verhoogde de ga rantie gisteren van 20.000 eu ro tot 100 procent. Griekenland: verhoogde de ga rantie gisteren van 20.000 tot 100 procent. Zweden: verhoogde de garan tie gisteren van 25.661 euro naar 51.322 euro. trouwen in de financiële sector te rug te brengen." Uiteindelijk is het wel de vraag wat al die garanties waard zijn. Toen Fortis afgelopen week dreigde om te vallen, liepen zakelijke klanten massaal weg on danks garanties van de Belgische overheid. „Voor zakelijke klanten kun je geen garantieregeling tref fen", zegt bankanalist Corné van Zeijl van SNS Asset Management. „Dat zou veel te duur worden. Ik denk dat het vertrouwen pas terug keert als alle 'giftige' leningen een prijs hebben gekregen. Nu weet niemand de waarde daarvan. Er moet eerst een grote schoonmaak plaatsvinden in de markt." HAARLEM - De westkust van het waddeneiland Texel geldt voor taan als monument. Dat maakte de provincie Noord-Holland giste ren bekend. Volgens de provincie is de kuststrook van Texel qua na tuur zo bijzonder, dat het gebied moet worden beschermd. Het is het elfde natuurlijke monument in Noord-Holland. De duinen van Texel zijn tot aan de zeventiende eeuw vooral door de natuur ge vormd. Daarna was het een samen spel tussen natuur en mens. MAARSSEN - Bij een woning in de wijk Zwanenkamp in Maarssen zijn zondagavond de ruiten inge gooid. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Mogelijk dacht de dader dat in de woning een man woont die van ontucht wordt ver dacht. In de wijk is onrust ontstaan over een 39-jarige man die ontucht zou hebben gepleegd met drie kinde ren in een andere wijk. Hij is nog in afwachting van zijn rechtszaak. Volgens een politiewoordvoerster is de woning waarvan de ruiten zijn ingegooid niet de woning van de verdachte. Vrijdag hield de gemeente een in formatiebijeenkomst voor ongerus te buurtbewoners. De gemeente wilde zo voorkomen dat een on juist beeld zou ontstaan over de si tuatie. Ook kregen belangstellen den adviezen van de GGD hoe zij de kwestie met hun kinderen kun nen bespreken. De gemeente bena drukt dat de man nog steeds een verdachte is en niet is veroordeeld.. De politie surveilleert momenteel geregeld in de wijk Zwanenkamp. „Dat doen we niet alleen vanwege de ontstane onrust, maar vooral vanwege een verhoogd aantal wo ninginbraken in de buurt", aldus de politie. Kabinet repareert koopkracht met 400 miljoen euro. DEN HAAG - Het kabinet steekt ruim 400 miljoen euro in de repa ratie van de koopkracht voor chro nisch zieken, gehandicapten en mi nima. Volgens ingewijden wordt er onder meer geld uitgetrokken voor een hogere zorgtoeslag voor alleenstaanden met een minimu minkomen. Dat is de uitkomst van overleg tus sen de fractievoorzitters van de coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie en minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken en staatssecretaris Jet Bussemaker van Volksgezondheid over de bui tengewone zorgkosten. De aanlei ding is de aangekondigde bezuini ging op de fiscale compensatierege ling voor buitengewone zorgkos ten, waardoor vooral chronisch zie ken en gehandicapten erop achter uit dreigen te gaan. Om de gevolgen voor hun porte monnee te verzachten gaan tege moetkomingen waarop chronisch zieken straks recht hebben om hoog. Ook komt er een hogere toe slag voor arbeidsongeschikten. Chronisch zieken en gehandicap ten mochten hun zorgkosten meer dan verdubbelen voor ze die gin gen aftrekken. Het kabinet wilde hiervan af, maar laat dit toch deels in stand. Naast de hogere zorgtoe slag, steekt het kabinet ook nog geld in een ruimere ouderenkor- ting. Coalitiepartij PvdA is tevreden met de uitkomsten. Er zijn nog laatste berekeningen nodig, maar PvdA-fractievoorzitter Mariëtte Hamer zei na overleg tussen de coalitiepartijen en het kabinet dat 'het de goede kant uit gaat'. GENT - Zuivelproducent Campina is gisteren door de rechtbank in Gent veroordeeld tot 110.000 euro boete. Het bedrijf had afgekeurde melk met antibiotica in de voedselketen laten komen. Campina riskeerde ook een ver beurdverklaring van 2,3 miljoen eu ro, maar daar ging de rechtbank niet op in. De melk met antibiotica was in 2004 ontdekt door de Nederland se justitie bij een recyclagebedrijf uit Baarle-Nassau. Het bedrijf was bezig voor Campi na melk te verwerken tot veevoer, hoewel het daartoe niet de vergun ningen had. De rechtbank legde een bedrijfslei der en vier andere verantwoordelij ken binnen Campina België een boete van u.ooo euro op, waarvan 2750 euro onvoorwaardelijk. Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® Wordt de huidige generatie brillenglazen nog geslepen in ruwe stappen van een Het resultaat; kwart dioptrie. Wij meten uw ogen veel nauwkeuriger en verwerken zelfs de de allerbeste afbeeldingkwaliteit ooit allerkleinste details tot op l/100e dioptrie precies in i.Scription® brillenglazen. een ongeëvenaard goed nachtzicht Segeersstraat 35 - Middelburg - (0118) 674004 - zondag maandag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5